Hlavné menu
Inšpirácie

Majte svoj čas pod kontrolou. Začnite hodinami

Čas. Nejako si plynie a nikdy sa neobzrie späť. Čo vám však môže pomôcť, sú hodiny, vďaka ktorým ho budete mať viac pod kontrolou. A hoci ho nezastavíte, aspoň tie hodiny môžete vybrať štýlové.

https://decoredo.com/10245-35-beautiful-living-room-wall-decor-with-clocks-ideas/pictures-of-living-rooms-with-large-wall-clock/#decoredo

Vyberať nástenné alebo akékoľvek hodiny do bytu sa zdá byť takmer povinnosťou. Hoci ich aj využívate denne, najskôr im nevenujete príliš zvýšenú pozornosť. To sa môže zmeniť, ak zvolíte taký kúsok, ktorý bude skvelo dolaďovať interiér vašej izby k dokonalosti. Pretože, ak sa do štýlových hodín zamilujete na prvý pohľad, potom ich istotne budete často okukovať. A tým môžete aspoň zredukovať všetky neskoré príchody. A keď nie, tak bude minimálne na čo pozerať ...

Analógové vs. digitálne

Zvoľte si podľa vášho uváženia, aký typ vám bude milší. Digitálne hodiny bývajú praktickejšie čo do zistenia času, neobsahujú pohyblivé súčiastky a možno preto sa v nich snáď môžete lepšie orientovať. Navyše môžu ukazovať nielen čas, ale aj dátum. Ich chod býva tichší, nevydávajú žiadne zvuky. Naopak, analógové hodiny sú klasika, u ktorej sa môžete pri výbere vyblázniť. Fungujú na princípe mechanického otáčania ozubeného kolieska, ktoré je poháňané batériou. Väčšinou ich chod býva sprevádzaný tikaním, ktoré ešte viac podčiarkuje sekundová ručička. Orientácii pomáhajú buď rímske alebo arabské číslice či zvýraznenie štvrtín. Existujú však aj druhy bez označenia časových úsekov, iba s veľkou a malou ručičkou.

Dbajte na design

Hoci je účel hodín jednoduchý - ukazovať čas, zladiť by ste mali ich vzhľad aj s celkovým interiérom. Skrátka, aby dobre zapadli do miestnosti. Milovníkov moderných štýlov istotne uchvátia čisté minimalistické línie, hodiny v škandinávskom štýle zase budú sami o sebe skvostným designovým kúskom, ktorý uchváti každého, hoci by ani nemuseli ukazovať ten správny čas.

 

Praktickou časťou môže byť naviac kuchynský časovač, ktorý využijete pri varení. Pri digitálnych kúskoch môžete využiť napríklad stopky alebo kalendár.

Buďte kreatívni s nalepovacími hodinami

Nalepovacie hodiny zaberajú väčšinou veľkú plochu, teda je potrebné ich vyberať s rozvahou a keď už, tak sa snažiť, aby na stene už mnoho ďalších dekorácií nebolo. Ich aplikácia je potom kreatívna práca. Mali by ste ju vykonávať na vyčistené a rovné steny. Je dobré si najskôr rozvrhnúť rozmiestnenie jednotlivých častí, dbajte vždy na priložený návod. Poslúži vám tiež vodováha a obyčajná ceruzka, ktorou si môžete poznačiť jednotlivé umiestnenia. A potom už len postupujte podľa manuálu. Z ručičiek odstráňte fóliu, upevnite ich k ciferníku a umiestnite do polohy 12:00. Do strojčeka vložte batériu a nastavte správny čas. Strojček potom vodorovne aplikujte na stenu. Pomocou metra, gumy či šablóny rozmiestnite aj zvyšok číslic, ktoré jemne nalepte na príslušné miesta.

Aj nástenné hodiny môžu byť skvostom

K jednoduchému zaveseniu na stenu využite hodiny nástenné. Patria medzi klasiku a ak chcete, tak ničím neurazia, ale ani neohromia. Ak túžite predsa len po niečom originálnejšom, poobzerajte sa po designových kúskoch, ktoré vám bude závidieť každá návšteva. Absolútnym trendom sú materiály ako je kov alebo betón. Teplejšie tóny ponúknu kúsky drevené. Zamerajte sa aj na tvary. Trh ponúka nielen okrúhle či hranaté, ale tiež viacuholníky či dezign inšpirovaný origami. A už ste videli nástenné hodiny v imitácii mramoru?

Keď zakuká kukučka

Kyvadlové hodiny sú v podstate nástenné hodiny, ktoré však majú jednu podstatnú vec naviac a tou je kyvadlo. Čas sa meria pomocou pravidelných pohybov, ktoré kyvadlo vykonáva. Asi najznámejším poddruhom kyvadlových hodín sú ľudovo povedané kukučky, čiže kukučkové hodiny. Vzhľadom pripomínajú domček alebo skrinku, z ktorej sa v celú hodinu otvoria malé dvierka a objaví sa vtáčik, ktorý zakuká toľkokrát, koľko je práve hodín.

Presypať či preklopiť? Využite moderné kúsky

Zaujímavým doplnkom môžu byť hodiny preklápacie, ktorým sa mechanicky preklápajú číslice. Vynikajúco sa hodia do retro interiérov. Netradičným doplnkom môžu byť hodiny presýpacie, ktoré využívajú na meranie času piesok presypávajúci sa vďaka gravitácii z jednej sklenenej banky do druhej cez úzke hrdlo, ktoré obe nádoby spája. Na presýpanie treba hodiny opäť obrátiť, ak chcete merať nový časový úsek. Dnes si môžete zvoliť z mnohých designov, vybrať môžete aj farbu piesku alebo časový interval. Skvelou vychytávkou sú napríklad magnetické presýpacie hodiny, ktoré pretvoria prášok do nových a nových tvarov pôsobením magnetov.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom