Hlavné menu
Inšpirácie

Nechajte sa prekvapiť garnižami

Kovové tyče so žabkami alebo nevkusné drevené hranoly? Zastaralým spôsobom, ako zavesiť závesy či záclony, dávno odzvonilo. Vyberte si také garniže, ktoré skvelo sadnú do vášho interiéru!

https://loaf.com/products/curtains

Ako si vybrať

Ak sme vás zlomili a garnižu si plánujete kúpiť, dbajte na pár rád. V prvom rade sa vyhnite tomu, že si iba zmeriate okno a podľa tohto údaja si garnižu zaobstaráte. Základný rozmer tyče na záclonu alebo záves by mal byť síce podľa rozmerov vášho okna, na každej strane ale musíte pridať aspoň pätnásť a najlepšie dvadsaťpäť centimetrov. Ak kúpite dlhšiu, nič sa nedeje, môžete jej konce odpíliť a nevzhľadný koniec prekryje koncový nástavec, ktorý ku každej garniži patrí. Pozor však musíte dávať, ak máte napríklad veľké francúzske okná, ktoré vyžadujú garnižu dlhšiu ako 240 centimetrov. Taká totiž musí byť v strede spevnená stredovou konzolou, aby nedochádzalo k jej previsnutiu.

Po dĺžke prichádza na rad typ

Ak máte základný rozmer, môžete sa zamerať na typ. Zase a znovu sa objavuje otázka, na aký účel bude garniža slúžiť. Pokiaľ bude iba dekoratívna, nemusí mať veľkú nosnosť, a preto môžete vyberať elegantné tyče s úzkym priemerom. Avšak zvážte, či chcete na garnižu umiestniť iba záves alebo tiež záclonu, pretože ak chcete oboje, musíte vybrať dvojradové riešenie.

Pri tyčových garnižiach nájdete rôzne materiály, ako je drevo, kov, plast, plast s imitáciou dreva a mnohé ďalšie. Záleží, koľko do nich chcete investovať. Ak vás naopak zaujali koľajnicové typy, nezabudnite, že tu budete musieť na pripevnenie závesu alebo záclony využiť buď žabky alebo iný spôsob uchytenia.

 

Plastové alebo hliníkové žabky nie sú jedinou možnosťou

Žabky nemusíme dlho predstavovať. Každá domácnosť ich niekedy niekde mala. Avšak garniže už dávno nie sú len o žabkách a rozhodne nie o tých nevzhľadných. Dnes môžete nájsť krásne druhy žabiek na garniže, existujú ale aj druhy na koľajničky. 

Žabky do koľajníc sú veľmi často štandardných tvarov, plastové, v rôznych farebných prevedeniach. Ale u žabiek na garniže už sa výrobcovia naozaj snažia zákazníka zaujať. Môžete vyberať z rôznych variantov, okrem iného kovových, s rozličnými povrchmi - odtiene medené, strieborné alebo mosadzné nie sú výnimkou.

 

Aké zvoliť upevnenie?

Pokiaľ máte základný rozmer a typ garniže, môžete sa zamerať na možnosti upevnenia, ktoré existujú dve. A to uchytenie do stropu alebo do steny. Nech si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, myslite na to, že medzi horným okrajom okenného rámu a garnižou by ste mali nechať najmenej centimetrovú medzeru, aby nič nebránilo otváraniu okna. A vidíte, ste na konci výberu a možností je naozaj celá rada. Teraz už vám zostáva len dôkladne premyslieť, ktorý typ dokonale doplní alebo naopak oživí váš interiér. Vek garniží, ktoré nahradia staršie a nevzhľadné typy, a navyše budú štýlové a dokonale funkčné, práve nastáva!

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom