Ako zariadiť malú chatu

Ako zariadiť malú chatu

V poslednom čase čoraz viac ľudí hľadá únik z reality a miesto na oddych. Malý domček môže slúžiť na tento účel, ale nemusí byť jednoduché ho zariadiť. Prečítajte si preto naše skvelé rady, ako zariadiť malú chatu, a potom si ho rýchlo zariaďte.

V poslednom čase čoraz viac ľudí hľadá únik z reality a miesto, kde by si mohli oddýchnuť po náročnom dni. Malý domček môže slúžiť na tento účel, ale nemusí byť jednoduché ho zariadiť. Prečítajte si preto naše skvelé rady, ako zariadiť malú chatu, a zvládnete to za okamih.

Pozor na právne predpisy

Predtým, ako začneme vybavovať chatu, musíme mať na pamäti, že musíme poznať zákony, ktoré sa vzťahujú na samotnú chatu. Ak má vaša chata rozlohu do 25 m², nepotrebujete stavebné povolenie. Stavbu stačí zaregistrovať na stavebnom úrade obce, v ktorej sa pozemok nachádza. Ak je budova väčšia ako 25 m², musíte už získať stavebné povolenie.

Tip: Pred výstavbou si vždy skontrolujte právne predpisy. Môže sa pravidelne meniť.

Ideme zariadiť

Keď máte všetky zákony pod palcom a vaša chata stojí, môžete ju začať zariaďovať. Pri zariaďovaní musíte klásť veľký dôraz na plánovanie priestoru a tiež na to, aké farby a materiály použijete. Poďme na to.

Základom všetkého je plánovanie

Žiadny správny návrh interiéru sa nezaobíde bez plánu. Kľúčom k úspechu je mať všetko navrhnuté tak, aby všetko malo svoje miesto a proces zariaďovania prebiehal hladko. Plánovač interiérov Biano Studio vám s tým pomôže a premení vaše predstavy o interiérovom dizajne na skutočnosť.

Rozdelenie priestoru na zóny

Aj v chate je potrebné vymedziť priestor na verejné a súkromné zóny. Verejný priestor zahŕňa kuchyňu, obývaciu izbu, oddychovú zónu. Súkromný priestor zahŕňa spálňu a kúpeľňu. Samozrejme, malá chata neponúka veľa priestoru, takže niektoré miestnosti možno bude potrebné prepojiť.

Obývaciu izbu je možné spojiť s kuchynským kútom a toaletu s kúpeľňou. Ak je vaša chata taká malá, že nie je možné mať samostatnú spálňu, alebo ak chcete pozvať hostí na prenocovanie, je možné spať aj v obývacej izbe.

Osvetlenie

Pre malý priestor je dôležité svetlo. Je dobré mať čo najviac okien, ale pomôže aj elektrické osvetlenie. Najlepší spôsob osvetlenia je bodové osvetlenie. Je dobré umiestniť malú lampu na stolík vedľa pohovky a prípadne aj do spálne. Niekedy stačí trochu svetla. Lampa môže byť aj peknou dekoráciou.

Nezabudnite na vonkajšie osvetlenie. Nielenže budete chcieť v tme nájsť cestu dovnútra chaty, ale vonkajšie osvetlenie môže vytvoriť príjemnú atmosféru, najmä v letných mesiacoch. A práve letné mesiace sú úplne najvhodnejšie pre zapustené svietidlá s malým solárnym panelom. Slnko lampy nabije a zostanú svietiť celú noc.

Využitie celého priestoru

Správna organizácia priestoru je tu viac než potrebná. Pri malom interiéri je potrebné využiť všetok dostupný priestor. Pomôcť vám môže viacúčelový nábytok alebo správne roztriedenie potrebných vecí. Vhodné sú aj vysoké skrine, do ktorých sa zmestí veľa vecí, ale priestor zostane čistý a vzdušný.

Viacúčelový nábytok

Tento typ nábytku je úplne ideálny pre malé priestory. Jeden kus nábytku plní funkciu niekoľkých ďalších. Na chate môžete využiť rozkladaciu pohovku alebo dokonca stôl, kde sa posteľ preklopí cez dosku stola. A miesto na spanie je na svete. Odporúčame tiež zakúpiť prenosný skladací stôl, ktorý môžete premiestniť von na grilovanie a po rozložení sa k nemu zmestí návšteva. Je tiež dobré zaobstarať si skladacie stoličky, ktoré sa potom ľahko upratujú a nezaberajú toľko miesta.

Žiadne haraburdy

Nezabudnite, že chata nie je skladovací priestor. Neznamená to, že si na chatu vezmete to, čo sa vám nezmestí do bytu. Ak máte doma starú, zvetranú pohovku, nedávajte ju do chaty. Počas víkendu si chcete oddýchnuť, a nie prísť domov s boľavým chrbtom. Dôkladne si tiež premyslite, čo na chate potrebujete a aké zbytočnosti tam ani nebudete používať. V malom priestore je miesto na dôležité veci.

Farby a materiál

Svetlé farby opticky rozšíria malý priestor. To je dobre známa skutočnosť. Ak sa však vaša chata nachádza na vidieku, predstava predovšetkým pestrých farieb môže byť odstrašujúca. Áno, v malom domčeku je dobré držať sa svetlých farieb, ale tu je dobré zakomponovať aj prirodzené tmavšie farby, ako je tmavozelená alebo hnedá. Ďalšie vhodné farby sú tmavomodrá a červená.

Toto usporiadanie sa netýka len farieb. Ide aj o materiál. Nielen príslušenstvo, ale aj nábytok, podlahy, steny atď. A najvhodnejším materiálom pre chatu je samozrejme drevo. Vďaka drevu vytvoríte úplne jedinečnú atmosféru.

Mnoho ľudí sa môže obávať, že ak je v chate drevená podlaha, okamžite sa zničí. Nie je potrebné sa takéhoto podlahy hneď vzdať. Máte dve možnosti. Buď podlahu ošetríte naozaj poriadnou vrstvou lazúry, farieb a olejov určených práve na tento účel. Druhou možnosťou je ponechať podlahu svojmu osudu. Koniec koncov, ak sa trochu poškriabe a opotrebuje, získa na autenticite. Je to na vás.

Aký nábytok si zvoliť?

Mnohí ľudia sa dnes nesnažia zariadiť svoju chatu v extra modernom štýle, ale skôr v prírodnom rustikálnom štýle. To znamená drevo, zemité farby. A preto je pre vás drevený nábytok úplne najvhodnejší. Môže to byť jedálenský stôl so stoličkami, skrinky alebo dokonca posteľ, ak to priestor dovolí.

Spálňa s dreveným nábytkom vytvorená v Biano Studio

Veľa veľkých reťazcov má vo svojich dizajnových radách aj taký, ktorý sa zameriava na vidiecky nábytok. Ďalšou možnosťou je nábytok vyrobený priamo na mieru vybraným stolárom. Váš nábytok môže byť vyrobený z miestneho dreva, výrobok bude kvalitný a vôňa dreva ho len umocní. Cena je zvyčajne vyššia ako pri nábytku kupovanom vo veľkoobchode, ale krása a vôňa za to stoja.

Tip: Keďže v chate nemusí byť veľa miesta, vyberte si nábytok na nožičkách. Chata bude stále vyzerať priestrannejšia.

Dajte svojmu nábytku nový život

Nikto však netvrdí, že si musíte kúpiť nový nábytok. Nábytok sa dá zrenovovať a vy máte skvelý pocit, že ste urobili niečo pre prírodu. Môžete si vybrať dva spôsoby renovácie. Ak je nábytok len mierne poškodený, môžete ho opraviť sami. Natrieť, obrúsiť, zalepiť, navŕtať. To dokáže každý. Keď je nábytok výrazne poškodený, ale veríte, že sa dá ešte zachrániť, odovzdajte ho odborníkovi, ktorý si s ním poradí.

Ak máte veľa starého nábytku, ktorý nepoužívate alebo ho nechcete renovovať, nevyhadzujte ho. Môžete ho darovať alebo predať prostredníctvom rôznych bazárov. Platí to aj naopak. Aj vy si môžete kúpiť parádny kúsok na chalupu z obchodu s použitým tovarom. Takto môže nábytok aktívne slúžiť ďalším ľuďom dlhé roky a môže tak šetriť vašu peňaženku.

Elektronika a domáce spotrebiče

Žijeme v modernej dobe. Preto si už ani chatu nevieme predstaviť bez moderných spotrebičov. Len musíme pri výbere viac premýšľať. Vyberte si napríklad spotrebiče do kuchyne v retro štýle. Ak si vyberiete veľmi moderné spotrebiče, môžu byť v kuchyni ako päsť na oko. Budeme sa držať kuchyne. Musíte si premyslieť, aké spotrebiče budete používať. Budete častejšie chodiť na chatu a budete často grilovať a variť? Kúpte si malú umývačku riadu. Idete tam relaxovať, nie tráviť čas pri drezu. Ak chcete ušetriť miesto, vyberte si malú chladničku pod kuchynskú linku. Tiež si premyslite, či potrebujete mikrovlnnú rúru aj rúru, alebo vám na chate postačí len jeden z týchto spotrebičov.

Retro kuchyňa navrhnutá v Biano Studio

Takto uvažujte aj v prípade elektroniky. Ak na chate naozaj potrebujete televízor, pripevnite ho na stenu namiesto televízneho stolíka. Ušetríte tak miesto pre niečo vhodnejšie. Na chatu sa zvyčajne chodí len cez víkendy, takže je zbytočné zaobstarať si práčku a sušičku.

Je dôležité odpovedať na tieto a podobné otázky, aby ste sa vyhli zmätku a zbytočnému zahlteniu priestoru.

Dekorácia ako čerešnička na torte

Aby bola vaša chata dokonalá, musíte si vybrať dekorácie. Vyberte si dekorácie prevažne svetlých a zemitých farieb. Pokiaľ ide o materiály, vyberte si dekorácie z dreva, papiera, prútia, skla alebo hliny. Dokonale zapadne do štýlu chaty. Pri dekorovaní sa nebojte používať farebné šatky, deky a vankúše. Chata bude vyzerať útulnejšie. Do chaty sa hodia aj predmety, ktoré už „majú niečo za sebou“. Dekorácie, riad a mnoho ďalších vecí, ktoré ste našli niekde v bazári alebo vám ich dali starí rodičia. Vašej predstavivosti sa medze nekladú.

Tip: Pre inšpiráciu k interiéru si pozrite návrhy v Biano Studio

Umývanie na chate

Kúpeľňa je závislá od veľkosti chaty. Možno sa vám to podarí bez problémov, alebo sa vám do chaty zmestí len toaleta. Ako sa teda umyjete? V lete je riešenie celkom jednoduché. Kúpte si vonkajšiu alebo solárnu sprchu. Splní svoju úlohu a vy sa môžete v horúcich dňoch príjemne osviežiť. Ak je vaša chata príliš malá na toaletu, zaobstarajte si vonkajšiu latrínu. Váš pobyt na chate bude veľkým dobrodružstvom.

Záver

Zariadiť si malú chatu už dokážete. Stačí dodržiavať niekoľko pravidiel. Pred zariadením si všetko podrobne naplánujte, držte sa svetlých a zemitých farieb, dreveného nábytku a podlahy, nezabudnite, že vaša chata nie je sklad, použite viacúčelový nábytok a nesnažte sa do kuchyne dostať všetky existujúce spotrebiče. Teraz vám už nič nebráni užiť si zaslúžený relax vo vašej rozprávkovej chate.