Hlavné menu
Inšpirácie, EKO bývanie

Domácnosť bez odpadu: Tipy od lifestyle blogeriek

Aj keď sa v poslednej dobe snaží mnoho domácnosti odpad triediť, nie vždy to stačí. Naše domácnosti produkujú neuveriteľné množstvo aj takého odpadu, ktorý napríklad ani nedokážeme recyklovať. Preto sa musíme viac snažiť tento odpad obmedzovať.

https://ecowarriorprincess.net/2018/04/cant-recycle-way-zero-waste/

Neverili by ste, aké to je jednoduché. Stačí začať malými krokmi a už pri zavedení dvoch - troch malých zmien ste schopní znížiť veľkú časť odpadu v domácnosti.

Minule sme písali o tom, ako obmedziť plasty v domácnosti. V rámci nášho nového článku sme sa rozhodli zavolať na pomoc blogerky z oblasti lifestylu a spýtať sa ich na ich základné vychytávky na obmedzovanie odpadu v domácnosti. Položili sme im jednoduchú otázku: “Aké sú tvoje vychytávky na obmedzovanie odpadu v domácnosti?"

Ako sa dočítate ďalej, už len základné tipy, ako nahradenie igelitovej tašky plátenou, plastové fľaše jednou sklenenou alebo vrecúška na zeleninu sieťkou, pomôžu obmedziť v domácnosti výrazne viac odpadu. Prečítajte si všetky tipy a inšpirujte sa.

Zuzana Matúšová Girgošková

Novinárka, blogerka a matka troch detí, Blog Life Reset

Novinkou, ktorú som v našej domácnosti zaviedla, je používanie sieťových vreciek na nákup zeleniny, aby sme sa vyhli používaniu igelitových sáčkov. Sieťky som nekupovala v žiadnych špeciálnych obchodoch, v ktorých sú často i predražené. Zbehla som do domácich potrieb a kúpila si sieťkové vrecká na pranie jemnej bielizne v práčke. Tri kusy stáli toľko čo jedna sieťová taška. Predavačky v obchode boli mojim riešením prekvapené, ale keď som im povedala, že vďaka tomu nemusím zbierať zemiaky z roztrhnutého igelitu, tak sa nad tým s úsmevom zamysleli.

Igelit nepoužívame ani v smetných košoch. Na dno smetného koša dáme letáky zo schránky a smetí sypeme priamo do kontajnéra. Je to o ďalší igelit na smetisku menej.

Jedna zo zásadných vecí, ktorou sa snažíme odľahčiť životné prostredie sú plienky. Pri všetkých troch deťoch a čaká to i naše štvrté dieťa, sme používali látkové plienky. Pri prvých dvoch ešte klasické štvorcové s poštolkami, čo bolo veľmi pracné - všetko to pranie, vešanie, žehlenie. Pri treťom sme si už zabezpečili celú sadu vkladacích plienkových nohavičiek. Vďaka látkovým plienkam sa deti naučili na nočník vo veku roka a pol až najneskôr 20 mesiacov. Zažívajú v nich pocit mokra, čo ich motivuje, vyprázdniť sa radšej do nočníka. Na cesty a na noc používame jednorázové plienky, ktoré sú recyklovateľné. Stoja o pár centov na plienku viac, no rozložia sa skôr ako za 250 rokov, ktoré potrebujú klasické jednorázovky. Tým, že ich nepotrebujeme až toľko, objednávame si cca tri balíky na pol rok.

Petra Slezáková

Blogerka a propagátorka Zero Waste štýlu na Slovensku, Blog Zero Waste Slovakia

Mojou obľúbenou vychytávkou je obyčajné prírodné tuhé mydlo. Dá sa kúpiť bez obalu alebo zabalené v papieri a s prehľadom nahradí niekoľko výrobkov balených v plaste: tekuté mydlo, sprchový gél, čistiacu emulziu na tvár a dokonca aj šampón a penu na holenie. A na cestách si s ním môžete aj oprať.

Ale tá najväčšia vychytávka na minimalizáciu odpadu je zmena myslenia. Snažím sa riadiť dvoma základnými pravidlami: "odmietni, čo nepotrebuješ" a "zredukuj, čo skutočne potrebuješ". Jednoducho som sa naučila hovoriť "Nie, ďakujem" a aplikovala som do svojho bežného života dobrovoľnú skromnosť. A to ma nestojí absolútne žiadny čas, peniaze a ani námahu.

Ivana Klepáčová

Lifestyle blogerka, Blog Mademoiselle Iva

Ovocie a zeleninu v obchodoch sa snažím nebrať do sáčkov. Normálne ich odvážim a nechám v košíku. Vždy mám so sebou textilnú tašku na nákup. V kabelke mám takisto jednu fľašu, do ktorej si naberám vodu v priebehu dňa, takže nekupujem vodu v plastových fľašiach. Doma máme Sodastream. Radšej si kúpim voľné paradajky ako cherry, ktoré sú zabalené v plastovej nádobke a ešte vo fólii. Nekupujem si kávu take-away, ale radšej si urobím kávu doma alebo v práci do šálky. Nevyužívam vôbec kapsule.

Čo ma hnevá sú doklady z registračnej pokladni. V niektorých štátoch už fungujú elektronické, takže aj u nás by to už mohol niekto zaviesť.

Lenka Chylíková

Kreatívna blogerka, vymýšľa originálne nápady na darčeky, Blog Fluff

Na jednej strane som veľký milovník prírody a preto je pre mňa ekológia dôležitá, na druhej strane som človek veľmi lenivý a pohodlný. Bola som preto veľmi príjemne prekvapená, keď som zistila, že s eko vychytávkami sa dá veľmi jednoducho až lenivo znížiť produkcia odpadu v domácnosti. Ako prvé som začala využívať textilné tašky. Tie úspešne nahradila Česká síťovka, odnesie veľký nákup, vydrží neskutočne veľa, ale pritom je veľmi ľahká a spratná. Mám v nej nahádzané aj drobné sieťky na ovocie, zeleninu a malé vrecko na chlieb. Takto mám všetky veci na nákup po ruke a nemusím zbytočne nakupovať do plastov.

V kabelke okrem toho nosím aj vlastnú fľašu s vodou, vďaka ktorej nezabúdam cez deň piť. V kuchyni som plastovú fóliu nahradila Bee Wrapom. Má veľmi podobné vlastnosti, ale je prírodný a oveľa jednoduchšie sa používa. V kúpeľni som nahradila jednorazové vatové tampóniky prateľnými. Stačí mi ich 10 ks a nikdy nemám pocit, že by som ich mala málo. Periem stále a tak z času na čas prihodím do práčky aj sieťku s prateľnými tampónmi.

Odkedy som začala používať mydlo a tuhý šampón, zo sprchy nám zmizli všetky plastové nádobky. Tieto veci sú pre našu domácnosť úplná samozrejmosť, popritom sa mi raz za čas podarí aj husársky kúsok. Idem okolo obchodu s čapovanou drogériou a mám pri sebe prázdne fľaše, na trh si zoberiem nádobky na drobné ovocie a na zmrzlinu idem s dózičkou a vlastnou lyžičkou.

Miroslava Dobis Michalkova

Stylistka a módna redaktorka na materskej, Blog Fashion Spy

Ako mamička dvoch malých deti sa žiaľ odpadu nevyhnem, to však neznamená, že sa ho nesnažím minimalizovať. Som zarytá odporkyňa igelitiek a tak nosím neustále pri sebe platené tašky našej obľúbenej detskej značky Little Hipster. V obchodoch či pri akýchkoľvek nákupoch vďaka tomu odmietam tašky. Tiež si neobjednávam jedlo z donášky, práve kvôli zbytočným obalom. Najesť sa ideme radšej von, alebo niečo uvarím.

Zuzana

Lifestyle blogerka, Blog Štýl ženy

V poslednej dobe sa sice snažím minimalizovať odpad v domácnosti, ale žiadne špeciálne vychytávky nemám. Triedim papier, plasty, zvlášť zbieram plastové vrchnáky a tie potom posúvam ľuďom, ktorí za ne môžu dostať aspoň nejaké peniažky a pomôžu im.

Nakupovať chodím už iba s vlastnou plátenou alebo veľkou papierovou taškou, ktorú nosím stále v kabelke a nemusím si kupovať igelitky. Potraviny, ktoré nemusím, nebalím do sáčkov a odvážim si ich len tak bez sáčku. A najnovšie uvažujem aj nad kúpou vlastných látkových vreciek na nákup potravín, pretože sa mi to zdá ako super vec.

Timea Krauszová

Timka, na svojom blogu pre študentov radí ako využiť školské roky naplno, Timkablog

Čo sa týka zero waste, vnímam, že na škole a najmä na intráku to vie byť niekedy komplikované. Zdieľané kúpeľne či kupované desiate cestou do školy vytvárajú viac odpadu, než by som chcela. Avšak darí sa mi redukovať obaly vďaka mydlám, ktoré používam na telo aj tvár - na vlasy mám koncentrované šampóny, aj pri mojich hustých kučerách vydrží jedno balenie aj 5 mesiacov.

Veľa pomáha vyhýbanie sa klasickým študentským jedlám - instantným polievkam, baleným ovseným kašiam alebo malých balení sladených vôd či piva. Snažím sa aj šaláty či jogurty kupovať v skle alebo vo veľkých baleniach, neberiem si žiadne ovocie či zeleninu do sáčkov a mám vlastné nákupné tašky. Sú to malé krôčiky, no postupne k nim pridávam.

Dá sa to aj na škole, občas je to len o premýšľaní. Viac môjho odpadu je tak rozložiteľná - hoci na intráku teda kompostovať nemôžem, takže je to skôr "degradable waste" ako "zero waste". Verím však, že aj to je niečo.

Lenka Lukáčová

Lifestyle a travel blogerka, Blog Lenka Says

Zero Waste u mňa vždy znamenalo recykláciu. Hrdo som si zakladala na tom, že doma nástojím na triedení odpadu, najmä plastov a papiera. No zrazu na mňa zo všetkých strán kričí zero waste ideológia, všemožné videá o znečistených moriach či obrázky s trpiacimi zvieratami a ja si uvedomujem, že robím málo.

No nie je to vôbec jednoduché. Hlavne keď prídete v lete k jazeru a hneď vám čapujú nápoj do plastu a k tomu vám pridajú ešte plastovú slamku. Moje základné vychytávky na obmedzovanie odpadu sú tieto:

  • Nekupujem igelitky. Namiesto nich mám starú dobrú sieťovku alebo plátennú klasiku.
  • Nekupujem balenú zeleninu a ovocie. Vydám sa radšej na trh so svojimi novými eco friendly taškami a nakúpim z voľne predajnej zeleniny, ktorá sa ešte aj odvďačí super chuťou.
  • Čapujem si čistiace prostriedky. I keď nie veľmi rozšírené, no stále viac a viac dostupné špecializované predajne ponúkajú možnosť priniesť si vlastné obaly, do ktorých si načapujem, čo chcem a za koľko chcem. Pracie prášky, aviváže, šampóny či kondicónery.
  • Obzerám sa po kozmetike v recyklovateľných obaloch, teda v papieri, kartóne, či v bioplaste.
  • Nekupujem balené vody. Doma ich nahradzujem napríklad Sodastreamom a na cesty mám špeciálnu fľašku a pohár, ktoré môžem nosiť všade so sebou a vypýtať si do nich obľúbenú malinovku či kávu.
  • Snažím sa odmietať plastové slamky, ak to ide. Oceňujem neplastové alternatívy.

Je toho ešte oveľa viac čím sa dá v Zero Waste prispieť. No hlavne treba niekde začať. V prvom rade sa ho snažím prestať nosiť domov.

Simona Škodová

Lifestyle a food blogerka, Blog Simona Škodová

Osobne si myslím, že v prvom rade je dôležité, prestať si zbytočne odpad nosiť domov. Myslím tým to, že vytváranie odpadu začína už pri nákupe potravín alebo oblečenia. Je to ako s konzumáciu zdravého a nezdravého jedla. Je len na nás, aké jedlo budeme prijímať a teda kupovať. Nemôžeme sa sťažovať, že sme zjedli čokoládu, ak sme si ju v obchode kúpili. Rovnako to je aj pri vytváraní odpadu.

Plastové tašky som vymenila za plátené a bavlnené. Namiesto sáčkov na ovocie a zeleninu mám vlastné sieťky. Rovnako aj nádoby na jedlo používam sklenené. V prípade, že využijem plastovú fľašu alebo iný plastový produkt, snažím sa ho využiť na maximum a teda nie ho po jednom použití vyhodiť. Avšak snažím sa mať pri sebe stále svoju fľašu, do ktorej si dopĺňam vodu priebežne. Čo sa týka hygienických potrieb a potrieb do domácnosti snažím sa vyhľadávať tie kompostovateľné.

S jedlom neplýtvam vôbec a snažím sa kupovať potraviny tak, aby sme ich zvládli skonzumovať. Väčšinou aj vďaka tomu vznikajú vždy zaujímavé recepty a kombinácie chuti.

Všetko je o vyváženosti a najmä chcení pomôcť našej prírode a životnému prostrediu. Aj napriek tomu, že je náročné sa naraz vzdať určitých návykov-zlozvykov, ktoré máme aj v spojistosti s vytváraním odpadu, sa dá nájsť vždy cesta. Najdôležitejšie je začať od seba a postupnými pomalými krokmi. Ja sa snažím najviac ako momentálne viem a snažím sa aj ja sama hľadať vychytávky ako nevytvárať odpad.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom