Hlavné menu
Inšpirácie

Ako zariadiť jednoizbový byt

Zariaďovanie malého bytu sa môže rýchlo stať veľkým bojom o každý centimeter. Malý byt však nemusí znamenať peklo, stačí, ak budete uvažovať rozumne a plánovať dopredu. Biano Studio vám pomôže!

Zariaďovanie malého bytu sa môže rýchlo stať veľkým bojom o každý centimeter. Malý byt však nemusí znamenať peklo, stačí, ak budete uvažovať rozumne a plánovať dopredu. S vašou predstavou vám pomôže naše Biano Studio, v ktorom si môžete navrhnúť dispozíciu bytu pomocou vlastných fotografií nábytku alebo pomocou nábytku, ktorý si potom môžete kúpiť.

Jednoizbový byt

Malé byty sú v súčasnosti veľmi obľúbené nielen kvôli nedostatku bytov, ale aj kvôli rastúcim cenám nájomného. Ľudia sa obávajú, že sa z takýchto bytov stanú nepohodlné sklady. Nemusí to tak byť. Poďme sa spoločne pozrieť na 8 tipov, ktoré vám pomôžu bez problémov zariadiť malý jednoizbový byt.

Rozdelenie priestoru

Byty 1+1 majú zvyčajne dve miestnosti, z ktorých jedna je kuchyňa. Rozdelenie miestnosti je však na vás. Do kuchyne si môžete kúpiť menší rozkladací jedálenský stôl a do zvyšku priestoru umiestniť menšiu pohovku s komodou a televízorom. Druhá miestnosť sa tak môže stať miestom určeným výlučne na relaxáciu.

Kuchyňa s obývacou izbou navrhnutá v Biano Studio

Ak sa rozhodnete, že chcete mať kuchyňu oddelene a obývaciu izbu a spálňu spolu, môžete miestnosť rozdeliť niekoľkými spôsobmi. Vertikálne alebo horizontálne.

Miestnosť môžete vertikálne rozdeliť vytvorením poschodia v miestnosti, na ktorom bude umiestnená posteľ. Tým sa v miestnosti vytvorí viac priestoru.

Miestnosť môžete horizontálne rozdeliť knihovňou, paravánom alebo závesom. Miestnosť môžete tiež nápadito rozdeliť kobercom alebo inou farbou stien.

Svetlo dokáže čarovať

V malom byte môže svetlo skutočne kúzliť. Snažte sa využívať čo najviac prirodzeného svetla. To znamená, že počas dňa nezakrývajte okná tmavými závesmi a žalúziami. Tiež nezaplňte parapet množstvom kvetov a dekorácií. To by mohlo zabrániť prenikaniu svetla.

Pokiaľ ide o umelé osvetlenie. Do malých bytov sa najlepšie hodia bodové svetlá a menšie lampy, pretože opticky nezmenšujú priestor. Obrovský luster by priestor príliš zmenšil.

Odporúčaný tip: Kúpte si veľké zrkadlá. Tie sú ideálne na optické zväčšenie.

Na farbách záleží

V malom priestore zabudnite na tmavé farby, ako je čierna a iné. Vyberte si svetlé farby, ako je biela, svetlosivá, béžová a svetlé drevo. Tieto farby odrážajú svetlo a zväčšujú priestor. Nedovoľte však, aby váš byt vyzeral nevýrazne iba vo svetlých farbách. Tu a tam použite dekorácie alebo nábytok v tmavších farbách.

Odporúčame vybrať si len niekoľko farieb. Kombinácia veľkého počtu farieb môže spôsobiť, že byt bude pôsobiť neprehľadne a chaoticky.

Držte sa pravidla najtmavšia podlaha, svetlejšie steny a najsvetlejší strop. Váš byt tak bude vyzerať dobre a usporiadane.

V hlavnej role nábytok

Výber správneho nábytku je pre tento typ bytu najdôležitejší. Výber si musíte viac rozmyslieť, pretože nemáte k dispozícii príliš veľa miesta. Vyberte si len najdôležitejší nábytok. Farebne by mali zodpovedať svetlým farbám alebo svetlému drevu.

Dôležité je tiež kúpiť nábytok, ktorý nevyzerá objemne. Najlepší nábytok je nábytok na nožičkách, vďaka ktorému bude miestnosť stále pôsobiť vzdušne. Vyhnite sa aj kúpe veľkých nábytkových súprav. Jednotlivé menšie kusy nábytku budú vyzerať lepšie. Takisto si vyberte otvorený nábytok a nábytok, ktorý je aspoň čiastočne vyrobený zo skla. To pomôže opticky zväčšiť byt.

Sklápací a skladací nábytok je skvelý na úsporu miesta. Môže to byť napríklad jedálenský stôl so stoličkami. Ak potrebujete viac miesta, môžete ho zložiť a odložiť, a ak potrebujete viac miesta pri stole, rozložte ho.

Zvoľte si multifunkčný nábytok

Multifunkčný nábytok je ideálnym riešením pre malé byty. Čo viac si môžete priať ako jeden kus nábytku, ktorý plní hneď niekoľko funkcií. Vďaka tomu môže vyriešiť problém s nedostatkom miesta.

Typickým príkladom multifunkčného nábytku je podnožka. Nie je to len otoman, ale aj odkladací stolík alebo napríklad úložný priestor na deky. Ale je to na vás. Novú funkciu nábytku si môžete vymyslieť aj sami.

Miesto na spanie

Určenie miesta na spanie je dôležité. Záleží len na vás, či sa rozhodnete mať v byte len spálňu, alebo z nej urobíte spálňu a obývačku zároveň.

Ak máte len spálňu, urobte z nej miesto pre pokoj a relaxáciu. Kúpte si kvalitný rám postele a matrac. Keďže je táto miestnosť oddelená od ostatných, je na vás, v akom štýle ju zariadite.

Spálňa navrhnutá v Biano Studio

Ak ste sa rozhodli vytvoriť obývaciu izbu a spálňu zároveň, musíte sa viac zamyslieť nad priestorom na spanie. Existuje niekoľko možností. Jednou z možností je, že miestnosť je dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestila normálna posteľ, ako aj pohovka a ďalší nábytok. Ďalšou možnosťou je už spomínané vyvýšené poschodie. Zvyčajne sa sem však nezmestí celá bežná posteľ, ale len matrac alebo matrace na drevených paletách. Poslednou možnosťou je rozkladacia pohovka. Cez deň slúži svojmu účelu a večer sa rozkladá a zrazu sa stáva miestom na spanie. Táto metóda však môže byť únavná, aj keď môže ušetriť veľa miesta.

Úložné priestory

Napadá vás, ako sa mi podarí vtesnať všetky veci do takého malého priestoru? Je to jednoduchšie, ako to vyzerá. Pretože aj keď to tak nevyzerá, do malého bytu sa zmestí viac vecí, ako si myslíte. Chce to len premýšľať.

Hlavnou úlohou je využiť všetok priestor, ktorý môžete. Aspoň jedna skriňa musí siahať až po strop. Získate tak dostatok miesta na svoje veci. S takýmito skriňami to však nesmiete preháňať. Mohli by opticky zmenšiť priestor. Zamerajte sa skôr na závesné skrinky a police. Tie nenarušia priestor bytu. Ďalšími spôsobmi uloženia vecí sú rôzne farebné krabice, koše a košíky. Tie môžu vyzerať pekne aj ako dekorácia.

Urobte si poriadok vo svojich veciach

Áno, v malom byte môžete uskladniť veľa vecí, ale nie všetky. Je dôležité, aby ste dôkladne prešli svoje veci a nenechávali si zbytočné veci. Nemusíte skladovať veci, ktoré nebudete používať. Namiesto toho ich môžete darovať na rôzne miesta, kde nájdu nového majiteľa a vy ešte urobíte dobrý skutok.

Kuchynský priestor

V kuchyni platia rovnaké pravidlá ako vo zvyšku bytu. Svetlé farby a svetlé drevo a sklo. Nemusíte sa obávať ani otvorených políc. Ak na ne umiestnite potraviny v štýlových miskách, kuchyňa bude ešte krajšia. A ak neviete, kam umiestniť koreničky, utierky, naberačky a podobne, navŕtajte nad kuchynskú linku tyč a zaveste na ňu všetky tieto veci. Ušetríte miesto a vaša kuchyňa získa úplne nový rozmer.

Je dobré opäť využiť priestor naplno. Rohová kuchyňa splní presne tento účel. Pokiaľ ide o skrinky, vyberte ich množstvo podľa počtu riadu, ktorý budete používať a potrebovať. Úzke skrinky, do ktorých sa zmestia vysoké fľaše a úzke nádoby, predstavujú skvelý úložný priestor.

A čo ďalej v kuchyni

Pokiaľ ide o umývanie riadu, najjednoduchším spôsobom je umývačka riadu. Ak vám to však priestor neumožňuje alebo nie ste fanúšikom umývačiek riadu, kúpte si hlboký drez, do ktorého schováte špinavý riad. Podobne je to aj v prípade spotrebičov. Ak nemáte veľa miesta na klasické, kúpte si vstavané.

Je tiež veľmi dôležité nešetriť na kuchyni. Kúpte si naozaj kvalitný odsávač pár so silným ťahom. Nechcete predsa, aby bolo varenie cítiť všade okolo. Pri niektorých veciach tiež nešetrite na mieste. Ako napríklad pri plynovej varnej doske, kde je potrebné mať dostatok priestoru od skriniek. Najmenej 20 cm.

Odporúčame: Čím väčší poriadok budete mať v riade, potravinách a kuchynskom náradí, tým viac miesta budete mať v kuchyni k dispozícii. Používajte organizéry a koše.

Dekorácie a doplnky

Dekorácie robia domov domovom. Len v prípade malých bytov je potrebné vyberať s mierou. Príliš veľa malých dekorácií by nemalo na byt veľmi dobrý vplyv. Vyberte si radšej niekoľko väčších doplnkov.

Nezabudnite na kvety. Môžete ich zavesiť, umiestniť na poličku na stene alebo využiť voľný roh v byte.

Ako sme písali vyššie, nebojte sa rozbiť svetlý byt farebným doplnkom. Vankúš, pléd alebo váza. Čokoľvek, čo vás napadne. Zútulní to váš domov.

Na záver

Teraz si už nemusíte robiť starosti s tým, ako zariadiť jednoizbový byt. Nezabudnite, že pri zariaďovaní musíte klásť dôraz na farby, správny nábytok a spôsob riešenia úložného priestoru. Najdôležitejšie je však mať všetko naplánované ešte pred zariadením. Pomôže vám s tým interiérový plánovač Biano Studio, ktorý vám umožní zrealizovať vašu predstavu o bývaní. Nebojte sa inšpirovať návrhmi iných. Potom vás pri zariaďovaní nič neprekvapí.