Ako zariadiť dokonalú kuchyňu na mieru

Ako zariadiť dokonalú kuchyňu na mieru

Simona Porubská

Ak zariaďujete novú alebo rekonštruujte starú kuchyňu, potrebujete dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Ako navrhnúť kuchynskú linku, či vybrať farby do kuchyne, sme pre vás zhrnuli v článku.

Kuchyňa je srdcom takmer každého domova. Neslúži len na varenie, pečenie a jedenie. V kuchyni trávite mnoho času či už v kruhu najbližšej rodiny, ale aj s návštevami. Nie je dôležité, či túžite po kuchyni na mieru, kuchynskej linke na mieru, kuchyni v byte, dome alebo na chalupe či po renovácii kuchynskej linky. Vždy musíte všetko vopred naplánovať a zvážiť.

1) Kuchyne na mieru a ich ceny

Či už prahnete po kuchynskej linke na mieru, alebo len plánujete kúpiť kuchynskú linku, ktorú sami poskladáte, mali by ste posúdiť všetky svoje potreby. Pripravte si zoznam vzorov obkladov, farieb, skriniek až po spotrebiče.

Na prvom mieste musíte kuchyňu ako miestnosť prispôsobiť celej vašej rodine a vašim potrebám. Položte si otázku, ako budete využívať priestor:

 • Je samotné miesto pre kuchyňu dostatočne veľké?
 • Kuchyňu potrebujete len na prípravu jedla alebo aj na posedenie so známymi?
 • Túžite po otvorenom priestore s jedálňou?

Nevyhnutnosť každej kuchyne – pracovný trojuholník

Základom rozmiestnenia kuchynskej linky na mieru je pracovný trojuholník – skladovanie potravín, úprava + umývanie a tepelná úprava. Ide o umiestnenie troch dôležitých komponentov každej kuchyne: drez, sporák + rúra a chladnička.

Náš tip: sporák neumiestňujte blízko k chladničke. Jeho vysoká teplota môže ovplyvniť chladiaci efekt.

V prípade, že túžite po kuchynskej linke na mieru aj s ostrovčekom musíte myslieť na prívodové a odtokové potrubia a ďalšie inštalatérske práce.

V akej výške má byť pracovná doska?

Najčastejšie sa linka umiestňuje do výšky 86 cm, ktorá je ideálna pre ľudí s výškou do max. 175 cm. Výšku kuchynskej linky pre vás odmeriate jednoducho: pokrčte ruky do pravého uhla a vzdialenosť medzi rukou a pracovnou doskou by mala byť 10 cm.

Koľko za kuchyňu na mieru zaplatíte?

Väčšina firiem vám vždy pošle cenovú ponuku na základe vašich požiadaviek. Cena kuchyne na mieru sa odvíja od viacerých faktorov:

 • tvar kuchynskej linky
 • rozmery
 • dekor
 • spotrebiče
 • zásuvky
 • kovanie
 • osvetlenie
 • drez

2) Dizajn moderných kuchýň

Hlavným motívom moderných kuchýň, teda otvorených priestorov, je čas strávený s rodinou. Manželky majú lepší prístup k manželom, pričom môžu stále sledovať deti, ktoré sa hrajú v obývačke.

 Ako sme už viackrát spomínali, prerábku kuchyne je potrebné naplánovať od A po Z. Dnešný moderný svet a vyspelé technológie nám uľahčujú mnohé úkony. Neviete si sami vizualizovať kuchynskú linku, po ktorej túžite? Skúste návrhy 3D kuchyne s každým detailom. Konfigurátor kuchyne vám pomôže pri správnom rozmiestnení komponentov nielen z hľadiska etického, ale aj z pohľadu praktickosti.

 Ako fungujú 3D návrhy kuchýň a kuchynských liniek?

Ak netúžite po kuchyni na mieru od profesionálov, svoje vysnívané srdce domova si môžete navrhnúť aj sami. Na internete nájdete plánovače kuchynskej linky zdarma online.

Ako plánovač použiť?

 1. Začnite vytýčením základného pôdorysu – rovná kuchynská linka, kuchynská zostava do L, U alebo kuchyňa s ostrovčekom – výber je len na vás.     
 2. Nasleduje výber kuchynského nábytku: spodné, horné skrinky, závesné a vysoké skrine. Nezabudnite ani na spotrebiče. V tejto časti je potrebné dodržať zásady kuchynského trojuholníka.
 3. Na rade je rozhodnutie o farbách, materiáloch, dekoroch a celkovom dizajne kuchyne.     
 4. Konfigurátor vám vygeneruje 3D návrhy kuchynskej linky a celej kuchyne. Kameru si nastavíte podľa potreby a 3D dizajn si môžete vytlačiť.   

Okno dodá vašej kuchyni energiu

Okno v kuchyni je asi najväčšou výhrou, ktorú môžete vo svojom byte mať. Okná však majú zároveň zásadný vplyv na otázku úložných priestorov.

Ako umiestniť kuchynskú linku tak, aby skvelo vyzerala a bola dostatočne praktická?

Riešenie umiestnenia kuchynskej linky s rohovým alebo iným oknom záleží na:

 • veľkosti okna a jeho usadenia, ktoré môže byť:                
  • nad pracovnou doskou
  • nad drezom            
  • v rohu kuchyne       
 • potrebe úložného priestoru
 • umiestnení digestora
 • finančných možnostiach


Klasické okná

Kuchyňa s oknom vyzerá najlepšie, ak masívne skrinky kuchynskej linky umiestnite okolo okna, čím občas priestor stráca vzdušnosť.

Ak preferujete čistejšie miestnosti, skrinky zakomponujte na jednu stranu okna. V okolí okna pekne vyzerajú jednoduché poličky s koreninami alebo čajmi, ktoré nepôsobia robustne.

Rohové okná

Rohové okná sú snom milovníkom interiérov a to nielen v kuchyniach. Ich najväčšou výhodou je, že do miestnosti púšťajú svetlo hneď z dvoch svetových strán. Kuchynská linka s rohovým oknom by určite mala mať tvar do L. Do rohu kuchyne zakomponujte drez.

Náš tip: Nad okno neumiestňujte úložné priestory. Môžu opticky narušiť celý priestor.

Moderné okná

Dlhé a úzke okno je najfunkčnejším variantom. Dolné skrinky umiestnite pod okno a na  hornú stenu sa zmestia horné skrinky. Riešenie je vhodné pre každého fanúšika moderných interiérov.

Balkónové dvere

Balkóny, terasy, francúzske okná či presklenné steny sú v kuchyniach stále častejšie. Nielenže zahlcujú miestnosť svetlom, no kuchyňu rýchlo vyvetrajú a pôsobia elegantne.

Riešenie kuchynskej linky je v tomto prípade viac extravagantné a nezvyčajné. Nebojte sa obmedziť horné skrinky a plne využiť priestor vysokými skriňami či kuchynskou linkou s ostrovčekom.

Nezabudnite na možnosti parapetu, na ktorý môžete odkladať veci potrebné k vareniu. Pre milovníkov byliniek je okno v kuchyni s parapetom ideálnym miestom.

Kuchyňa ako obytná miestnosť

Dnes sú kuchyne koncipované úplne inak ako v minulosti. Ich význam totiž zachádza za pôvodné pojatie a dnes je kuchyňa jednou z najdôležitejších miestností v byte alebo dome. Preto je stále častejšie prepájanie kuchyne ďalšími spoločenskými miestnosťami. Celá rodina tak môže byť pokope.

 Plánujete prepojenie kuchyne s obývačkou?

 Pri navrhovaní a dizajnovaní kuchyne nezabudnite na:

Sporák do otvorených priestorov

Sporák vo vašej novej kuchyni, ktorá bude zároveň aj obytnou miestnosťou, by ste mali vyberať spoľahlivo. Ideálne sú produkty s obťahom výparov dozadu. Mastnota a všetky výpary putujú k odsávaču, nie do kuchyne.

Skvelým tipom aj je kuchynská linka s ostrovčekom, ktorý je voľne umiestnený v priestore. Pachy stúpajú smerom hore k digestoru.

Kuchyňa s jedálňou

Ďalšou možnosťou otvorenej kuchyne je spojenie s jedálňou. Jedálensky stôl je základom každej domácnosti a stolovania. Navodzuje tú pravú rodinnú atmosféru.

Kuchyne s jedálňou sú priestranné a pri výbere správneho tvaru stola a ostatných kusov nábytku pôsobia útulne. Môžete ich zariadiť do klasického štýlu alebo sa trocha vyblázniť, napríklad kombináciou kontrastných farieb. Priestor tak bude plný života.

Má vaša jedáleň inú podlahu ako kuchyňa?

Ak túžite po tom, aby otvorená dispozícia vašej kuchyne s jedálňou či obývacou izbu pôsobila jednotne, určite zvoľte rovnaký materiál podlahy. Celistvý vzhľad je potrebné zachovať najmä pri miestnostiach s menšími rozmermi.

3) Kde sa vaša vysnívaná kuchyňa nachádza?

Dokonalá kuchyňa v byte

Bývate v paneláku? Určite ste sa už stretli alebo sa ešte len stretnete s navrhovaním novej kuchynskej linky. Zrejme sa nezaobídete bez problémov ako: „takto to nejde“ či „chýba nám len pár centimetrov“.

Nebojte sa, ste len krôčik od vysnívaj kuchyne. Pomôžu vám vizuálne projekty a 3D návrhy kuchynských liniek a celých priestorov.

Pri varení sa musíte cítiť príjemne, a preto je potrebné, aby ste vopred premysleli tvar, rozmiestnenie, typy skriniek a ďalšie.

Kuchyňa v paneláku potrebuje opticky zväčšiť. To dosiahnete použitím správnych materiálov podlahy, osvetlenia a farieb. Dispozičné riešenie kuchynskej linky v paneláku vám poskytne priestor pre moderné zariadenie rovnako ako kuchyňa v rodinnom dome.

Vymeňte horné skrinky za police a skúste bezúchytkové spodné skrinky! Ušetrite miesto a priestor bude pôsobiť minimalisticky. Dnešné možnosti umožňujú využiť každý kút kuchyne v paneláku dokonca aj v jednoizbovom byte.

Náš tip: kuchynským linkám v paneláku najviac svedčí rohový tvar.

Kuchyňa v jednoizbovom byte

Okrem toho, že rohové kuchynské linky šetrne využívajú priestor a pôsobia moderne, sú aj dostatočne praktické. Pre panelák predstavujú ideálne riešenie. Spotrebiče a stoly dnes nájdete v rôznych menších variantoch. Tým vám poskytnú väčší priestor k stolovaniu aj na prípravu jedál.

Pomocníci do kuchynských liniek v paneláku

Pre kuchyne v bytoch 3+1 je často charakteristický obmedzený priestor. S tým vám pomôžu organizéry, rozdeľovače, príborníky do kuchynských skriniek a zásuviek. Úložné priestory budú prehľadné a plne funkčné. Praktické uloženie riadu, príborov a ďalšieho náčinia na varenie vám umožní rýchlu a ľahšiu prácu v kuchyni. Potešíte tým aj svoju pracovnú dosku, na ktorej bude poriadok.

Potraviny a ďalšie zásoby zasa môžete skladovať k drevených a kovových organizéroch.

Praktická kuchyňa v podkroví

Podkrovie v domoch často zíva prázdnotou. Naopak, v mestách sa stále častejšie objavujú podkrovné byty, ktorým šikmá strecha dodáva nezameniteľnú atmosféru.

Pred plánovaním dizajnu podkrovnej kuchyne myslite na horšiu dostupnosť nábytku a doplnkov. Často je v tomto prípade lepšie zvoliť zariadenie kuchyne a kuchynskú linku na mieru.

Čo tak umiestniť kuchyni práve do podkrovia?

Ak kuchynskú linku umiestnite priamo pod strešné okno, máte vyhrané. Na pracovnú dosku budete vďaka prirodzenému svetlu výborne vidieť. Ušetríte energie za svietenie a uľavíte svojim očiam. Všetky pachy a teplo budú stúpať priamo k oknu, ktoré je v tesnej blízkosti.

V prípade, že sú okná vo vašom podkroví malé a priestor pôsobí tmavo tmavo, nezúfajte. Na šikmých plochách môžete využívať rôzne výstupy, na ktoré umiestnite bodové osvetlenie.

Spojiť v podkroví jedálňou s kuchyňou alebo ich nechať samostatne?

Jedálenský stôl v podkrovnej kuchyni umiestnite tak, aby bol dobre prístupný z každej strany. Ak máte málo miesta, praktickým riešením môže byť barový pult. Kuchynský stôl zasa nájde svoje miesto v samostatnej jedálni alebo obývačke.

Útulná kuchyňa v dome

Kuchyňa v rodinnom dome je výhrou pre milovníkov veľkých priestorov. Pri dizajnovaní niektorých kuchýň sa môžete doslova vyblázniť. V novostavbách dokonca rozhodujete aj o umiestnení kuchyne.

Kuchyňu je vhodné lokalizovať severovýchodne alebo severozápadne do blízkosti špajzu či záhrady. Pri tomto rozhodnutí sa môžete pokojne inšpirovať filozofiou Feng Shui, ktorú sme popisujeme nižšie v článku.

Ďalej si nezabudnite určiť rozdelenie priestoru na základe pracovného trojuholníka. Nábytok kuchyne v dome si môžete dať vyrobiť na mieru. Je tu ešte jedna možnosť – dôkladne všetko merať a vyberať každý kus nábytku zvlášť.

Aké typy kuchynských liniek sa hodí do rodinných domov?

 • tvar L – praktické využitie priestoru, ak k nej pristavíme ostrovček získate ideálny pracovný priestor
 • tvar U – dva rohy kuchynskej linky sú ťažšie využiteľné, čo však vyriešite špeciálnymi skrinkami na vyťahovanie riadu

Tvary kuchynskej linky môžete ľubovoľne kombinovať podľa vlastného uváženia. Niektorým viac vyhovuje zostava po dĺžke jednej steny bez rohu, ale s ostrovčekom. Možností máte veľa, stačí sa len inšpirovať.

Vysnívaná kuchyňa na chalupe

Pre niekoho je chalupa v prírode doslova druhým domovom. Miesto je určené predovšetkým na relax a pauzu od ruchu miest.

Ako má vyzerať kuchynská linka na chate?

Kuchyňa v drevenici či na chalupe sa od tej modernej doma odlišuje tvarom dvierok, úchytkami, ale aj celkovo odlišným štýlom a rozmermi. Najjednoduchšie je zistiť, aká kuchynská linka sa na danom mieste používala v minulosti, čím si vo svojom víkendovom domčeku vykúzli podmanivú atmosféru.

Dedinské kuchyne, ktoré ste už zrejme videli v rôznych skanzenoch, väčšinou pozostávajú z uzatvorených skriniek, otvorených políc a špeciálnych dielov na taniere a hrnčeky. V minulosti žili ľudia skromnejšie ako dnes. Tento historický minimalizmus vyskúšajte.

Kuchynská linka na chalupe by mala byť určite z dreva. Nič tým nepokazíte, práve naopak, vyčarujete kúzelnú atmosféru. Ak túžite po farebnejšej verzii, neváhajte použiť farebné lakované dvierka kuchynských skriniek. Samozrejmosťou sú aj keramické obklady a napríklad aj keramická pracovná doska.


4) Aký obklad zvolíte do kuchyne?

Púšťate sa do rekonštrukcie kuchyne a nie ste si istí, aký obklad kuchynskej linky zvoliť? Náš prehľad jednotlivých materiálov vám napovie, ktorý pre vás bude ten pravý.

Aký obklad kuchynskej linky sa najčastejšie používa:

 • keramika
 • sklo
 • kameň
 • akrylát
 • netradičné drevo

Pri všetkých variantoch môžete vyberať z rôznych dekorov a farieb. Najskôr je však nutné rozhodnúť sa pre jeden z nich.

Keramické obklady

Keramika patrí k najobľúbenejším obkladom. Keramické kachle sú ponúkané v niekoľkých veľkostiach, od tradičných 10 x 10 centimetrov až po veľkoformátové obklady. Kachlové obklady môžete ľubovoľne skladať a tvoriť tak rôzne motívy, navyše sú relatívne nenáročné na údržbu. Osobitnú pozornosť je však nutné venovať škáram, kde sa často drží špina, a to najmä u mozaík. Škáry je preto nutné čistiť pravidelne, aby boli stále pekne čisté.

Kuchyňa odetá v skle

Sklo je atraktívny materiál, ktorý sa pre obklady začal využívať počas posledných niekoľkých rokov. Aj u skla je možné vyberať z mnohých dekorov, od transparentného, až po viacfarebné vzory. Sklenený obklad pôsobí luxusne a zároveň nie je náročný na údržbu, pretože je jeho povrch hladký a v podstate bez škár.

Akrylátové obklady

Akrylátové obklady v sebe spájajú ako dizajn, tak praktickosť. Oproti sklu sú menej nákladnéodolnejšie proti nárazu a ľahšie na montáž. Akrylát sa dá narezať až na mieste pred samotnou inštaláciou, takisto sa do neho ľahko vyrežú otvory pre zásuvky a vypínače. Iste oceníte aj jeho veľmi jednoduchú údržbu.

Kamenný obklad

Kamenný obklad je tým najluxusnejším, ktorý svojej kuchyni môžete dopriať. Ideálne je použitie rovnakého druhu kameňa pre obklad aj pracovnú dosku. Medzi najviac používané materiály patrí žula a mramor. Takéto obklady však nie je vhodné umiestňovať za varnú dosku, pretože neustále vystavenie pare a prskajúcemu tuku môže kameň trvale poškodiť. Kamenná mozaika pre kuchynský obklad nie je vhodná, lebo je jej čistenie náročné. Praktickejšie je zvoliť veľkoformátové dosky.

BIANO TIP: Pre obklad môžete použiť aj umelý kameň, ktorý pôsobí ako prírodný materiál, ale údržba aj náklady na jeho obstaranie sú značne prívetivejšie.

Drevený obklad

Drevo vo všeobecnosti nie je najvhodnejším kuchynským obkladom, pretože oproti ostatným materiálom nie je odolné voči vlhkosti. Na druhú stranu môže drevený obklad pôsobiť veľmi zaujímavo. Ak sa preň rozhodnete, počítajte s vyššími finančnými nákladmi na obstaranie kvalitného tvrdého materiálu s povrchovou úpravou určenou do vlhkých priestorov. Najviac používaný je dub, wenge či kanadský javor.

5) 5 tipov, ako tipov ušetriť miesto v kuchyni

Tiež máte pocit, že máte viac riadu ako miesta v kuchyni? Nie ste v tom sami. Malá kuchyňa, veľká kuchyňa, je to jedno... O cenné centimetre na kuchynskej linke bojujú snáď všetci. V tejto časti sme pre vás pripravili tipy, vďaka ktorým miesto ešte zostane.

Keď kuchynská linka začne pretekať riadom a všemožnými pomôckami na varenie, je treba vymyslieť, ako problém vyriešiť. Možností je viac - my pre vás máme 5 tipov, vďaka ktorým by ste mohli nejaké to miesto naviac vykúzliť vo svojej kuchyni aj vy.
1. Pridajte ďalší pracovný priestor

Ak máte naozaj málo miesta na pracovnej doske, skúste ho trochu pridať. Ak to priestor umožňuje, môžete kuchynskú linku napríklad rozšíriť do tvaru písmena L - v hobby markete si stačí si nechať odrezať kus pracovnej dosky a dve nohy v požadovanej výške a šikovný muž si s tým iste poradí.

Ak je vaša kuchyňa malá a musí sa do nej zároveň vojsť aj jedálenský stôl pre dvoch, môžete namiesto neho do kuchyne umiestniť vhodný kuchynský ostrovček, do ktorého zároveň schováte ďalší kuchynský riad a náradie. Aby sa vám u neho dobre pracovalo aj jedlo, mal by byť vyšší - sedieť u neho potom môžete na barových stoličkách.

Pracovné alebo odkladacie miesto ale dokáže pridať aj vhodne umiestnený príborník alebo vysoký úzky odkladací stolík, ktorý by ste inokedy videli skôr trebárs v predsieni. Pomôže vám ale aj obyčajná doštička posadená na dreze či sporáku. 


Vyberte si pracovnú plochu naviac:

2. Ukladajte vertikálne

Všetko čo môžete ukladajte vertikálne, uvoľní sa vám miesto v zásuvkách aj na policiach v kuchynskej linke. Využite všetky voľné plochy steny, ktoré sú dostupné, a pripevnite na ne závesné systémy. Nože podrží magnetická lišta, naberačky, obracačky a ďalšie náčinie, ktoré je dobré mať vždy po ruke, zase zaveste na háčiky na tyči, ktorú privŕtate do steny nad pracovnú dosku alebo na spodnú časť horných skriniek. 

Nešetrite ani poličkami. Aj keby mali byť široké len pár centrimetrov, miesto vám ušetria. Môžete na ne umiestniť napríklad koreničky, lopáriky, čaje a kávu a podobne.

3. Len to, čo potrebujete

Najčastejším problémom v kuchyniach sú preplnené skrinky. Vážne ale všetok ten riad a náradie používate? Koľkokrát za rok vytiahnete lievanečník či zapekaciu misu s vekom? Ako často používate odstreďovač na šalát a strúhadlo na hranolky? Keď to všetko pretriedite, určite budete mať zrazu dosť miesta navyše.

4. Dózy a sklenice

Skladovanie vo vzduchotesných sklenených či priehľadných plastových dózach nielenže potravinám zaručí dlhšiu trvanlivosť, ale budete v nich mať aj lepší prehľad. Navyše ich môžete skladať na seba, na rozdiel od rozrobených vrecúšok s múkou, ryžou alebo šošovicou, takže miesto vám ušetria tiež. 

5. Otvorené police

Kuchyňa s otvorenými vrchnými policami sa momentálne teší veľkej obľube - do malých priestorov sú totiž ideálne. Nezaberú toľko miesta a opticky s nimi kuchyňa pôsobí ďaleko vzdušnejšie. A možno trochu paradoxne sa na ne vojde viac riadu. Všimnite si napríklad, koľko miesta zostáva vo vašej kuchynskej skrinke nad šálkami alebo taniermi. Police si môžete na stenu privŕtať bližšie k sebe, kľudne až do stropu a nemusíte končiť s rohom steny, naopak - police do L alebo U si obľúbite. Ak trváte ale na uzavretej hornej skrinke, možno sa jedna dlhá polica zmestí ešte nad ňu

6) Ako správne zariadiť špajzu?

Mať poriadok v potravinách je veľmi dôležité. Pomocníkom pre vhodné skladovanie rôznych typov dobrôt vám môže byť špajza čiže špajzka. Ako by mala vyzerať, aby vám dobre slúžila?

Starším generáciám netreba špajzu príliš dlho predstavovať, pretože patrila k nevyhnutným súčastiam každého bývania. Dnes jej prítomnosť samozrejmosťou rozhodne nie je, čo je veľká škoda. Ak aj vám doma chýba, je najvyšší čas popremýšľať nad tým, či by sa vám jej zriadenie nevyplatilo. Nemusí sa hneď jednať o samostatnú miestnosť s policami. Špajza môže mať aj podobu samostatnej a dobre organizovanej skrine.

Hlavné výhody špajzy

Prídete domov z nákupu, chcete si uvariť niečo dobré a zistíte, že vám buď niečo chýba, prípadne to je už dávno zrelé na vyhodenie. So špajzkou sa vám niečo podobné nestane. Podľa rôznych prieskumov vyhadzujú slovenské domácnosti ročne jedlo za niekoľko stoviek eur. To rozhodne nie je málo a častým dôvodom je neprehľadnosť pri skladovaní potravín. Pokiaľ ani vás už nebaví niekde hlboko v skrini objavovať niekoľko mesiacov po záruke cestoviny a plechovky, špajza pre vás bude skvelým riešením.

Kam špajzu umiestniť?

Zásadnú úlohu hrá umiestnenie špajzy. Najvhodnejšia bude pravdepodobne kuchyňa, kde budete mať pri varení a príprave pokrmov všetko pekne po ruke. Iba si dajte pozor na to, aby nebola špajza umiestnená blízko nejakého tepelného zdroja. Je dôležité, aby zvolené miesto malo v rámci možností konštantnú teplotu a nebolo zbytočne vystavené slnečnému svitu. Rovnako tak by malo byť dobre vetrané, inak hrozí rýchlejšie kazenie potravín.

Police nesmú byť veľmi hlboké

Špajza môže fungovať ako samostatná miestnosť, prípadne na ňu môžete premeniť väčšiu skriňu. V oboch prípadoch však budete potrebovať dostatočné množstvo políc na uloženie jednotlivých potravín. Police by nemali byť zbytočne hlboké, pretože inak sa opäť môže veľmi rýchlo stať, že niektoré potraviny budú odstrčené a nebudú viditeľné na prvý pohľad. Jedna vec by nemala prekrývať úplne druhú.

Organizácia na prvom mieste

To, ako máte v špajze všetko poskladané, je úplne zásadné. Základným pravidlom je mať potraviny, ktoré používate najčastejšie, ľahko dostupné. Naopak, menej využívané potraviny s dlhšou záručnou dobou môžu byť na horšie dosiahnuteľnom mieste. Úplne horné police je možné využiť pre vytváranie dlhodobejších zásob. Skvelým tipom je používať v špajze priehľadné nádoby, vďaka ktorým budete mať lepší prehľad o tom, kde sa čo nachádza. Špajza by určite nemala fungovať ako odkladisko. Raz za čas je vhodné urobiť kompletnú prehliadku a zistiť, čo by ste mali pri varení v najbližšej dobe použiť.

Vy ešte nemáte špajzu?

Pri správnom využívaní špajzy vás čakajú iba výhody. Nebudete zbytočne plytvať, varenie pre vás bude rýchlejšie a na komfort v podobe organizácie potravín si rýchlo zvyknete. Výsledkom bude ako ušetrený čas, tak úspora peňazí.

7) Chystáte sa na rekonštrukciu kuchyne? Tipy, ako na to

Rekonštrukcia kuchyne začína dôkladným plánovaním, pretože táto miestnosť byť v prvom rade praktická.

Výber farby je vždy subjektívna záležitosť, ktorá závisí len na vašom vkuse. Ak sa neviete rozhodnúť môžete vsadiť na bielu klasiku. Priestor opticky zväčší a zároveň ho rozjasní.

Zväčšite malý priestor aspoň opticky

Okrem bielej farby pre vás máme ešte niekoľko tipov, ako opticky zväčšiť priestor. Osvedčeným riešením je umiestnenie horných skriniek kuchynskej linky až úplne po strop. Zrejme vám tento nápad nepripadá úplne ideálny, no tie najvyššie skrinky môžete využiť na sezónne veci. Medzi pracovnou doskou a skrinkami tak vytvoríte priestor na poličky alebo rôzne držiaky.

Miesto na pracovnej doske zasa môžete vytvoriť tak, že elektrické spotrebiče zabudujete do linky. Úspornejší variant drezu s rozmerom 60 centimetrov môže byť tiež skvelým pomocníkom do malej kuchyne.

Nerovnomerný povrch

Pri rekonštrukciách sú častým problémom práve nerovnomerné podlahy. Väčšinou sa na dorovnanie používa nivelizačná hmota, ktorú si vyberiete na základe pôvodnej vrstvy plochy:

 • cementový poter si vyžaduje menšiu vrstvu materiálu
 • stará drevená podlahu potrebuje viac nivelizačnej hmoty

Nápady na finančne nenáročné zmeny

Chcete svoju kuchyňu oživiť, no neplánujete rozsiahlu dispozičnú rekonštrukciu? Máme pre vás hneď niekoľko lacných nápadov, ako na to:

 • výmena úchytiek – zaujímavé a netradičné úchytky pridajú minimalistickej kuchyni na originalite
 • zmena dvierok na kuchynskej linke – nemusí hneď znamenať kúpu nových dvierok, stačí ak staré premaľujete
 • pracovná doska - najdôležitejší prvok kuchynskej linky musí byť tiež štýlový, dá sa vymeniť alebo len prerobiť

DIY: Jednoduchá renovácia kuchynskej linky za výhodné peniaze

Rekonštrukcia kuchyne sa dá previesť aj nízkonákladovo. Pýtate sa ako? Stačí, ak zrenovujete kuchynskú linku a hneď ušetrite stovky eur. Ak je vaša kuchynská zostava stále zachovalá a plne funkčná, stačí ak ju mierne obnovíte.

Skvelým nápadom na úpravu kuchyne je premaľovanie masívnych, drevotrieskových, dyhových materiálov kuchynskej linky:    

 • odmontujte horné aj dolné dvierka kuchynskej zostavy    
 • odstráňte úchytky a dierky po skrutkách   
 • dvierka je potrebné umyť a zbaviť mastnoty
 • po aplikácii dvoch vrstiev farby ošetrite dvierka 2-3 tenkými vrstvami vosku

Farba na kuchynskú linku musí byť dostatočne krycia, takže ju nemusíte riediť, stačí poriadne premiešať. V prípade, že je farbivo príliš husté, pridajte trocha vody.

Podobne sa môžete pustiť aj do „výmeny“ pracovnej dosky v kuchyni. Luxusná mramorová alebo industriálna betónová pracovná doska vyšťaví vašu peňaženku. Znova máte možnosť kúpiť odpovedajúci farbu a lak a pustiť sa do renovácie kuchynskej linky.

DIY: Kuchyne podľa Feng Shui

Umenie Feng Shui je v oblasti bývania a interiérového dizajnu stále viac obľúbené.

Ako môžete ovplyvniť prelínanie energií v kuchyni?

V čínskej kultúre je kuchyňa jednou z najdôležitejších miestností domova. Prvým pravidlom je správne dispozičné umiestnenie v dome alebo v byte, a to čo najďalej od vchodu. Kuchyňa musí priťahovať pozitívnu energiu. To dosiahnete tým, že ju budete udržiavať čistú a dostatočne svetlú.

Základné pravidlá východnej filozofie

Tvar kuchyne by mal byť pravidelný bez akýchkoľvek zákutí, do ktorých sa môžu schovať negatívna energia. Feng Shui odporúča umiestniť kuchyňu do prízemia domu.

Čo by ste sa mali vyhnúť?

Oproti kuchyni nesmú byť dvere do spálne. Pachy jedla môžu totiž narušiť váš pokojný spánok.

Rovnako dôležité je aj to, aby ste sa z okna v kuchyni mohli pozerať na juh alebo východ. Pre dokonalý prehľad o pohybe rodiny či návštevách umiestnite sporák tak, aby ste videli na vchodové dvere. Otvoríte sa tým príchodu nových energií.

S čím sa v kuchyni stretávate dennodenne?

V kuchyni sa nachádzajú dva najsilnejšie živly – voda a oheň. Sporák vedľa chladničky, ruší vzájomné energie živlov. Preto je vhodné varnú dosku oddeliť kuchynskou linkou tak, aby sa vzájomne nedotýkali.

Aké farby Feng Shui odporúča do kuchyne?

Biela farba je znakom čistoty. Môžete ju kombinovať s pastelovými odtieňmi. Ak dbáte na vyváženú harmóniu, určite sa vyhnite červeným alebo modrým doplnkom, ktoré podporia jeden zo živlov a spravia ho tak dominantným.

K prúdeniu energie pomáhajú aj rastliny. Doprajte svojej kuchyni kvety v kvetináčoch a to najmä v rohoch miestnosti. Opticky ju zaoblia.

Náš tip: plynové varné dosky na sporáku udržujte čisté. Podporíte tým finančný tok peňazí. Tiež pomáha aj zrkadlo za horákmi.

8) Pár tipov na záver a trendy kuchynských liniek

Na záver sme pre vás nachystali zopár tipov a trikov. Ak sa chystáte rekonštruovať kuchyňu v dohľadnej dobe, máme pre vás inšpiráciu v podobe trendov na rok 2019. Tešiť by sa mali milovníci svetla a farieb.

Inšpirácia - kuchyňa farby

Prírodné odtiene

Na tento rok hlásia trendy jednoznačne: zakomponujte do svojej kuchyne zelenú, modrú, tyrkysovú farbu. Všetky farby sú odtieňmi prírody vôkol nás. Pôsobia pokojným a relaxačným dojmom. Navyše ich skvelo zladíte s klasickou bielou.

Čo by u vás určite nemalo chýbať, sú nerezové batérie či drez. A to hlavne vtedy, ak zvolíte vyššie spomenutú farebnú kombináciu.

Škandinávia u vás doma

Pre škandinávsky štýl sú typický tmavé a sýte farby. Ak máte chuť na niečo podobné, skúste odtiene tmavosivej alebo sivomodrej zakomponovať do kuchynskej linky pomocou pracovnej dosky alebo políc.

K takému typu kuchyne skvelo zladíte mosadzné alebo medené úchytky či iné prvky.

Vo väčších kuchyniach s dostatkom priestoru zasa ustupuje trend horných skriniek, nakoľko v interiérovom dizajne stále fičí minimalizmus.

Náš tip: horné skrinky nahraďte drevenými či kovovými policami.

Farby stien v kuchyni

Farby stien vo vašej novej či zrekonštruovanej kuchyni závisia samozrejme na tom, akú kuchynskú linku zvolíte. Ak ale predsa len neviete, akým smerom sa uberať, skúste:

 • tmavú olivovú: jej sivozelený nádych sa perfektne hodí k bielej, šedej aj modrej
 • tlmené odtiene pastelových farieb: sú skvelým minimalistickým základom a dobre vyzerajú s tmavými farbami

9) 10 spotrebičov, bez ktorých sa v modernej kuchyni nezaobídete

Doba si žiada inovácie v podobe najrôznejších technológií. Ani kuchyňa nezostala bez povšimnutia. Poďte si prečítať o kuchynských spotrebičoch, bez ktorých sa žiadny kuchárik dnes nezaobíde.

Doba, v ktorej vám v kuchyni stačil sporák a chladnička, je už dávno preč. Novinky v oblasti varenia, ale aj komfortného života, si žiadajú isté vylepšenia, vďaka ktorým ušetríte čas, peniaze a mnohokrát aj nervy. Poďme si predstaviť spotrebiče, ktoré urobia váš život lepší a povýšia vašu gastronomickú úroveň o stupienok vyššie. A trebárs si po tom všetkom už život bez nich nebudete vedieť ani predstaviť.

1. Kávovar

Ľudia sa stávajú na káve doslova závislí. Hektickosť všedných dní dáva mnohým pekne zabrať a nie každý má čas v tom všetkom zhone letieť ešte do kaviarne pre jeden téglik kávy. Navyše, čo si budeme nahovárať, väčšina automatov na kávu, neoplýva nijako skvelou kvalitou a už vôbec nie chuťou.

Riešením je kávovar, ktorý bude len váš, pripravený na použitie kedykoľvek počas dňa. Môžete si vybrať lacnejšie kávovary na kapsule alebo kávovary na prekvapkávanú kávu. Naozajstným skvostom sú potom kávovary automatické, ktoré urobia všetku prácu za vás, vrátane čistenia, alebo kávovary pákové, ktoré v najrôznejších dizajnoch vyzerajú skrátka dokonalo.

Vyberajte podľa vašich nárokov na kvalitu kávy a komfort, od čoho sa samozrejme bude odvíjať cena, ktorá posúva tie veľmi kvalitné kávovary na niekoľko desiatok (až stoviek) tisíc korún. Kritériá môžu byť rôznorodé - vstavaný mlynček na kávu, možnosť nahrievania šálok, automatické čistenie, parná tryska pre ušľahanie mliečnej peny a podobne.

2. Výrobník sódy

Sifónové bombičky sa používali už za čias našich rodičov a starých rodičov. Dobre vedeli prečo. Pokiaľ i dnes dostanete chuť na malinovku alebo jednoducho na bublinky, nie je nič jednoduchšie, než si zaobstarať výrobník sódy mnohých dostupných značiek a potom už len piť toľko bubliniek, na koľko máte chuť. Naviac máte na výber širokú škálu všetkých možných i nemožných sirupov, vďaka ktorým si môžete doma v kuchyni sami stvoriť colu alebo napríklad oranžády. Na domáce mojito je tiež ideálny. Čo je však nemenej dôležité - máte možnosť obmedziť spotrebu plastových fliaš, čím preukázateľne uľavíte prírode.

Na voľbe prístroja závisí kvalita vody u vás doma, ale aj praktickosť, či voliť plastové fľaše, ktoré dáte pokojne deťom do školy, alebo sklenené, ktoré budete používať v kľude a bezpečí domova.

3. Kuchynský robot

Kuchynský robot predstavuje v kuchyni multifunkčného pomocníka. Samozrejme záleží, aký typ si zvolíte a za akú cenu. Drahšie prístroje sa pyšnia najrôznejšími vychytávkami a tiež rozšírenými funkciami. Najzákladnejšími sú však čepele nožov na strúhanie a krájanie, metly na miesenie cesta a šľahanie. Zistite si tiež, či sú ďalšie funkcie v základnej výbave, prípadne či idú dokúpiť. Tak si môžete ďalej užívať luxus v podobe prídavného mlynčeka na mäso alebo výrobníka cestovín.

Čím väčší príkon, tým kvalitnejší robot je (ideálne okolo 1000W a viac). Myslite na jeho ďalšie funkcie a možnosti dokúpenia jednotlivých nástavcov.

Viac sa o funkciách jednotlivých modelov dočítate napríklad v tomto porovnávacom teste kuchynských robotov.

4. Kontaktný gril

Grilovanie už nemusí byť výsadou majiteľov záhradiek a tlejúcich grilov. Zakúpením kontaktného grilu môžete grilovať zdravšie, a navyše nepotrebujete plyn ani uhlie. Stačí elektrická prípojka.

Niektoré grily disponujú nastaviteľnou teplotou, takisto tiež umožňujú zvoliť program na grilovanie konkrétnych druhov mäsa od rýb až po kuracie mäso či hovädzie steaky. 

Pozorne si zistite, či je kontaktný gril s nejakým príslušenstvom, či obsahuje nádobku na prebytočný olej alebo či sa grilovacie platne môžu vybrať a uľahčiť vám tak čistenie. 

5. Mixér

Hľadáte ideálneho pomocníka pre výrobu najrôznejších koktailov, smoothie drinkov, kaší, polievok či omáčok? Toto všetko zvládne jediný prístoj, mixér. Skladá sa zo základného podstavca, v ktorom sa skrýva motor, a z nádoby, ktorá sa na základňu pripevní. Nádoby môžu byť buď plastové či sklenené.

Od toho sa môže odvíjať aj náročnosť na teplotu mixovaných potravín. Vyberať môžete z najrôznejších typov: Stolové, tyčové, smoothie mixéry a podobne. Zistite si počet otáčok za minútu i výkon. Čím vyššie číslo mixér má, tým je lepší a výkonnejší.

Pokiaľ túžite po naozaj výkonnom pomocníkovi, poohliadnite sa po mixéroch, ktorých otáčky za minútu presahujú hranicu 30 tisíc a výkon 1500 W.

6. Elektrický hrniec

Elektrický hrniec je ďalšou modernou inováciou pre kvalitnejšie a rýchlejšie varenie. Vyznačuje sa nepriľnavým povrchom, ktorý dokáže rovnomerne rozložiť teplo a vďaka časovaču sa nemusíte o nič ďalšie starať. Variť, vyprážať, piecť či dusiť je možné podľa ľubovôle.

Môžete si zvoliť program, nastaviť časovač na konkrétnu dobu varenia či dusenia (je možné aj využiť funkciu odloženého štartu) a pripraviť dokonalý pokrm, ktorý je hodný profesionálneho kuchára. Ujasnite si, ako často a hlavne aké pokrmy budete najčastejšie v elektrickom hrnci pripravovať. Niektoré hrnce sú totiž vhodnejšie skôr pre fritovanie, iné pre varenie v pare, ďalšie zvládajú pomalšie varenie dokonale, ale sú zložitejšie na ovládanie, čo by úplnému začiatočníkovi mohlo robiť problémy.

7. Kuchynská váha

Nielen pre vášnivých pekárov, ale aj pre milovníkov štíhlej línie, je tu kuchynská váha. Je nepostrádateľným pomocníkom, ak chcete zvážiť akúkoľvek potravinu tak, aby ingrediencie v receptoch či jedálničkoch boli presne v takom pomere, v akom sa vyžaduje. Voliť môžete medzi váhami digitálnymi a manuálnymis miskou či bez misky. Zistite si maximálnu nosnosť váhy. Digitálne váhy bývajú oproti tým klasickým viac presnejšie.

8. Parné hrnce

Pomocou parných hrncov môžete tepelne upraviť potraviny šetrne a zdravo. Fungujú na princípe ohrievania zásobníka vody, z ktorého sa začne odparovať para, ktorá následne prestupuje všetkými priestormi hrnca, väčšinou dvoma alebo tromi varnými nádobami, umiestnenými nad sebou. Môžete tak pripraviť celý pokrm naraz aj so všetkými jeho komponentmi od zeleniny, mäsa až po ryžu.

Existujú už také vychytávky, ktoré umožňujú v každom poschodí hrnca pripravovať rôzne potraviny, ktoré nielenže môžu vyžadovať rozdielnu dobu "parenia", ale takisto aj rozdielnu teplotu. Dajte si pozor na skladovanie. Keďže sa jedná o spotrebič, ktorý nie je možné zložiť a schovať ho jednoducho do poličky, myslite na priestory vašej kuchyne a to, či si môžete parný hrniec v tejto súvislosti dovoliť, alebo nie.

9. Odšťavovače

Ďalšou doménou zdravého životného štýlu sú rôzne ovocné a zeleninové šťavy, ktoré vás po ráne nakopnú a dodajú telu potrebné vitamíny. A pretože stopercentné lisované džúsy a šťavy sa zdajú byť v obchodoch viac ako predražené, skúste si vlastnú verziu pripraviť doma. Pomôže vám k tomu jediný prístroj a tým je odšťavovač.

Váhate, či si zaobstarať smoothie mixér alebo klasický odšťavovač? Voľbu necháme na vás, len myslite na to, že smoothie obsahuje okrem živín tiež vlákninu, obsiahnutú v šupke. Odšťavené štavy sú týmto vlákniny zbavené, čo sa môže javiť ako výhoda práve pre ľudí, ktorým vláknina pôsobí najrôznejšie zdravotné ťažkosti.

10. Pekáreň na chlieb

Patríte medzi milovníkov pečiva? Potom už nemusíte každý deň netrpezlivo chodiť do obchodu pre tie najchrumkavejšie pecne chleba a rožky. Postačí taká domáca pekáreň, do ktorej stačí dať zmes, vodu a všetku prácu urobí za vás.

Buď môžete už namiešané zmesi na prípravu chleba kúpiť, alebo využite vlastnú invenciu a pripravte všetko doma od základov. Tak budete mať istotu, že v pečive bude iba to, čo do neho pridáte. Uľahčí život najmä celiakom, ktorí môžu bezstarostne piecť chlieb doma z bezlepkových zmesí či z vlastných bezlepkových múk.

Ujasnite si, či sa vám nákup domácej pekárne naozaj oplatí, či je nádoba na pečenie chleba ideálne veľká pre počet ľudí vo vašej domácnosti a tiež to, aký druh pečiva vôbec chcete piecť. Od toho sa bude odvíjať aj výber konkrétneho prístroja v závislosti na hustote cesta, miesení či prednastavených programoch.