Ako zariadiť dokonalú kuchyňu na mieru

Ak zariaďujete novú alebo rekonštruujte starú kuchyňu, potrebujete dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Ako navrhnúť kuchynskú linku, či vybrať farby do kuchyne, sme pre vás zhrnuli v článku.

https://pixabay.com/cs/

Kuchyňa je srdcom takmer každého domova. Neslúži len na varenie, pečenie a jedenie. V kuchyni trávite mnoho času či už v kruhu najbližšej rodiny, ale aj s návštevami. Nie je dôležité, či túžite po kuchyni na mieru, kuchynskej linke na mieru, kuchyni v byte, dome alebo na chalupe či po renovácii kuchynskej linky. Vždy musíte všetko vopred naplánovať a zvážiť.

Kuchyne na mieru a ich ceny

Či už prahnete po kuchynskej linke na mieru, alebo len plánujete kúpiť kuchynskú linku, ktorú sami poskladáte, mali by ste posúdiť všetky svoje potreby. Pripravte si zoznam vzorov obkladov, farieb, skriniek až po spotrebiče.

Na prvom mieste musíte kuchyňu ako miestnosť prispôsobiť celej vašej rodine a vašim potrebám. Položte si otázku, ako budete využívať priestor:

 • Je samotné miesto pre kuchyňu dostatočne veľké?
 • Kuchyňu potrebujete len na prípravu jedla alebo aj na posedenie so známymi?
 • Túžite po otvorenom priestore s jedálňou?

Nevyhnutnosť každej kuchyne – pracovný trojuholník

Základom rozmiestnenia kuchynskej linky na mieru je pracovný trojuholník – skladovanie potravín, úprava + umývanie a tepelná úprava. Ide o umiestnenie troch dôležitých komponentov každej kuchyne: drez, sporák + rúra a chladnička.

Náš tip: sporák neumiestňujte blízko k chladničke. Jeho vysoká teplota môže ovplyvniť chladiaci efekt.

V prípade, že túžite po kuchynskej linke na mieru aj s ostrovčekom musíte myslieť na prívodové a odtokové potrubia a ďalšie inštalatérske práce.

V akej výške má byť pracovná doska?

Najčastejšie sa linka umiestňuje do výšky 86 cm, ktorá je ideálna pre ľudí s výškou do max. 175 cm. Výšku kuchynskej linky pre vás odmeriate jednoducho: pokrčte ruky do pravého uhla a vzdialenosť medzi rukou a pracovnou doskou by mala byť 10 cm.

Koľko za kuchyňu na mieru zaplatíte?

Väčšina firiem vám vždy pošle cenovú ponuku na základe vašich požiadaviek. Cena kuchyne na mieru sa odvíja od viacerých faktorov:

 • tvar kuchynskej linky
 • rozmery
 • dekor
 • spotrebiče
 • zásuvky
 • kovanie
 • osvetlenie
 • drez

Dizajn moderných kuchýň

Hlavným motívom moderných kuchýň, teda otvorených priestorov, je čas strávený s rodinou. Manželky majú lepší prístup k manželom, pričom môžu stále sledovať deti, ktoré sa hrajú v obývačke.

 Ako sme už viackrát spomínali, prerábku kuchyne je potrebné naplánovať od A po Z. Dnešný moderný svet a vyspelé technológie nám uľahčujú mnohé úkony. Neviete si sami vizualizovať kuchynskú linku, po ktorej túžite? Skúste návrhy 3D kuchyne s každým detailom. Konfigurátor kuchyne vám pomôže pri správnom rozmiestnení komponentov nielen z hľadiska etického, ale aj z pohľadu praktickosti.

 Ako fungujú 3D návrhy kuchýň a kuchynských liniek?

Ak netúžite po kuchyni na mieru od profesionálov, svoje vysnívané srdce domova si môžete navrhnúť aj sami. Na internete nájdete plánovače kuchynskej linky zdarma online.

Ako plánovač použiť?

 1. Začnite vytýčením základného pôdorysu – rovná kuchynská linka, kuchynská zostava do L, U alebo kuchyňa s ostrovčekom – výber je len na vás.     
 2. Nasleduje výber kuchynského nábytku: spodné, horné skrinky, závesné a vysoké skrine. Nezabudnite ani na spotrebiče. V tejto časti je potrebné dodržať zásady kuchynského trojuholníka.
 3. Na rade je rozhodnutie o farbách, materiáloch, dekoroch a celkovom dizajne kuchyne.     
 4. Konfigurátor vám vygeneruje 3D návrhy kuchynskej linky a celej kuchyne. Kameru si nastavíte podľa potreby a 3D dizajn si môžete vytlačiť.   

Okno dodá vašej kuchyni energiu

Okno v kuchyni je asi najväčšou výhrou, ktorú môžete vo svojom byte mať. Okná však majú zároveň zásadný vplyv na otázku úložných priestorov.

Ako umiestniť kuchynskú linku tak, aby skvelo vyzerala a bola dostatočne praktická?

Riešenie umiestnenia kuchynskej linky s rohovým alebo iným oknom záleží na:

 • veľkosti okna a jeho usadenia, ktoré môže byť:                
  • nad pracovnou doskou
  • nad drezom            
  • v rohu kuchyne       
 • potrebe úložného priestoru
 • umiestnení digestora
 • finančných možnostiach


Klasické okná

Kuchyňa s oknom vyzerá najlepšie, ak masívne skrinky kuchynskej linky umiestnite okolo okna, čím občas priestor stráca vzdušnosť.

Ak preferujete čistejšie miestnosti, skrinky zakomponujte na jednu stranu okna. V okolí okna pekne vyzerajú jednoduché poličky s koreninami alebo čajmi, ktoré nepôsobia robustne.

Rohové okná

Rohové okná sú snom milovníkom interiérov a to nielen v kuchyniach. Ich najväčšou výhodou je, že do miestnosti púšťajú svetlo hneď z dvoch svetových strán. Kuchynská linka s rohovým oknom by určite mala mať tvar do L. Do rohu kuchyne zakomponujte drez.

Náš tip: Nad okno neumiestňujte úložné priestory. Môžu opticky narušiť celý priestor.

Moderné okná

Dlhé a úzke okno je najfunkčnejším variantom. Dolné skrinky umiestnite pod okno a na  hornú stenu sa zmestia horné skrinky. Riešenie je vhodné pre každého fanúšika moderných interiérov.

Balkónové dvere

Balkóny, terasy, francúzske okná či presklenné steny sú v kuchyniach stále častejšie. Nielenže zahlcujú miestnosť svetlom, no kuchyňu rýchlo vyvetrajú a pôsobia elegantne.

Riešenie kuchynskej linky je v tomto prípade viac extravagantné a nezvyčajné. Nebojte sa obmedziť horné skrinky a plne využiť priestor vysokými skriňami či kuchynskou linkou s ostrovčekom.

Nezabudnite na možnosti parapetu, na ktorý môžete odkladať veci potrebné k vareniu. Pre milovníkov byliniek je okno v kuchyni s parapetom ideálnym miestom.

Kuchyňa ako obytná miestnosť

Dnes sú kuchyne koncipované úplne inak ako v minulosti. Ich význam totiž zachádza za pôvodné pojatie a dnes je kuchyňa jednou z najdôležitejších miestností v byte alebo dome. Preto je stále častejšie prepájanie kuchyne ďalšími spoločenskými miestnosťami. Celá rodina tak môže byť pokope.

 Plánujete prepojenie kuchyne s obývačkou?

 Pri navrhovaní a dizajnovaní kuchyne nezabudnite na:

Sporák do otvorených priestorov

Sporák vo vašej novej kuchyni, ktorá bude zároveň aj obytnou miestnosťou, by ste mali vyberať spoľahlivo. Ideálne sú produkty s obťahom výparov dozadu. Mastnota a všetky výpary putujú k odsávaču, nie do kuchyne.

Skvelým tipom aj je kuchynská linka s ostrovčekom, ktorý je voľne umiestnený v priestore. Pachy stúpajú smerom hore k digestoru.

Kuchyňa s jedálňou

Ďalšou možnosťou otvorenej kuchyne je spojenie s jedálňou. Jedálensky stôl je základom každej domácnosti a stolovania. Navodzuje tú pravú rodinnú atmosféru.

Kuchyne s jedálňou sú priestranné a pri výbere správneho tvaru stola a ostatných kusov nábytku pôsobia útulne. Môžete ich zariadiť do klasického štýlu alebo sa trocha vyblázniť, napríklad kombináciou kontrastných farieb. Priestor tak bude plný života.

Má vaša jedáleň inú podlahu ako kuchyňa?

Ak túžite po tom, aby otvorená dispozícia vašej kuchyne s jedálňou či obývacou izbu pôsobila jednotne, určite zvoľte rovnaký materiál podlahy. Celistvý vzhľad je potrebné zachovať najmä pri miestnostiach s menšími rozmermi.

Kde sa vaša vysnívaná kuchyňa nachádza?

Dokonalá kuchyňa v byte

Bývate v paneláku? Určite ste sa už stretli alebo sa ešte len stretnete s navrhovaním novej kuchynskej linky. Zrejme sa nezaobídete bez problémov ako: „takto to nejde“ či „chýba nám len pár centimetrov“.

Nebojte sa, ste len krôčik od vysnívaj kuchyne. Pomôžu vám vizuálne projekty a 3D návrhy kuchynských liniek a celých priestorov.

Pri varení sa musíte cítiť príjemne, a preto je potrebné, aby ste vopred premysleli tvar, rozmiestnenie, typy skriniek a ďalšie.

Kuchyňa v paneláku potrebuje opticky zväčšiť. To dosiahnete použitím správnych materiálov podlahy, osvetlenia a farieb. Dispozičné riešenie kuchynskej linky v paneláku vám poskytne priestor pre moderné zariadenie rovnako ako kuchyňa v rodinnom dome.

Vymeňte horné skrinky za police a skúste bezúchytkové spodné skrinky! Ušetrite miesto a priestor bude pôsobiť minimalisticky. Dnešné možnosti umožňujú využiť každý kút kuchyne v paneláku dokonca aj v jednoizbovom byte.

Náš tip: kuchynským linkám v paneláku najviac svedčí rohový tvar.

Kuchyňa v jednoizbovom byte

Okrem toho, že rohové kuchynské linky šetrne využívajú priestor a pôsobia moderne, sú aj dostatočne praktické. Pre panelák predstavujú ideálne riešenie. Spotrebiče a stoly dnes nájdete v rôznych menších variantoch. Tým vám poskytnú väčší priestor k stolovaniu aj na prípravu jedál.

Pomocníci do kuchynských liniek v paneláku

Pre kuchyne v bytoch 3+1 je často charakteristický obmedzený priestor. S tým vám pomôžu organizéry, rozdeľovače, príborníky do kuchynských skriniek a zásuviek. Úložné priestory budú prehľadné a plne funkčné. Praktické uloženie riadu, príborov a ďalšieho náčinia na varenie vám umožní rýchlu a ľahšiu prácu v kuchyni. Potešíte tým aj svoju pracovnú dosku, na ktorej bude poriadok.

Potraviny a ďalšie zásoby zasa môžete skladovať k drevených a kovových organizéroch.

499,00 EUR Kuchynská linka základná zostava MONDO 240 dub sonoma / biela Tempo Kondela

338,00 EUR Kuchynská linka IRYS 200 dub sonoma Tempo Kondela

Praktická kuchyňa v podkroví

Podkrovie v domoch často zíva prázdnotou. Naopak, v mestách sa stále častejšie objavujú podkrovné byty, ktorým šikmá strecha dodáva nezameniteľnú atmosféru.

Pred plánovaním dizajnu podkrovnej kuchyne myslite na horšiu dostupnosť nábytku a doplnkov. Často je v tomto prípade lepšie zvoliť zariadenie kuchyne a kuchynskú linku na mieru.

Čo tak umiestniť kuchyni práve do podkrovia?

Ak kuchynskú linku umiestnite priamo pod strešné okno, máte vyhrané. Na pracovnú dosku budete vďaka prirodzenému svetlu výborne vidieť. Ušetríte energie za svietenie a uľavíte svojim očiam. Všetky pachy a teplo budú stúpať priamo k oknu, ktoré je v tesnej blízkosti.

V prípade, že sú okná vo vašom podkroví malé a priestor pôsobí tmavo tmavo, nezúfajte. Na šikmých plochách môžete využívať rôzne výstupy, na ktoré umiestnite bodové osvetlenie.

Spojiť v podkroví jedálňou s kuchyňou alebo ich nechať samostatne?

Jedálenský stôl v podkrovnej kuchyni umiestnite tak, aby bol dobre prístupný z každej strany. Ak máte málo miesta, praktickým riešením môže byť barový pult. Kuchynský stôl zasa nájde svoje miesto v samostatnej jedálni alebo obývačke.

Útulná kuchyňa v dome

Kuchyňa v rodinnom dome je výhrou pre milovníkov veľkých priestorov. Pri dizajnovaní niektorých kuchýň sa môžete doslova vyblázniť. V novostavbách dokonca rozhodujete aj o umiestnení kuchyne.

Kuchyňu je vhodné lokalizovať severovýchodne alebo severozápadne do blízkosti špajzu či záhrady. Pri tomto rozhodnutí sa môžete pokojne inšpirovať filozofiou Feng Shui, ktorú sme popisujeme nižšie v článku.

Ďalej si nezabudnite určiť rozdelenie priestoru na základe pracovného trojuholníka. Nábytok kuchyne v dome si môžete dať vyrobiť na mieru. Je tu ešte jedna možnosť – dôkladne všetko merať a vyberať každý kus nábytku zvlášť.

Aké typy kuchynských liniek sa hodí do rodinných domov?

 • tvar L – praktické využitie priestoru, ak k nej pristavíme ostrovček získate ideálny pracovný priestor
 • tvar U – dva rohy kuchynskej linky sú ťažšie využiteľné, čo však vyriešite špeciálnymi skrinkami na vyťahovanie riadu

Tvary kuchynskej linky môžete ľubovoľne kombinovať podľa vlastného uváženia. Niektorým viac vyhovuje zostava po dĺžke jednej steny bez rohu, ale s ostrovčekom. Možností máte veľa, stačí sa len inšpirovať.

Vysnívaná kuchyňa na chalupe

Pre niekoho je chalupa v prírode doslova druhým domovom. Miesto je určené predovšetkým na relax a pauzu od ruchu miest.

Ako má vyzerať kuchynská linka na chate?

Kuchyňa v drevenici či na chalupe sa od tej modernej doma odlišuje tvarom dvierok, úchytkami, ale aj celkovo odlišným štýlom a rozmermi. Najjednoduchšie je zistiť, aká kuchynská linka sa na danom mieste používala v minulosti, čím si vo svojom víkendovom domčeku vykúzli podmanivú atmosféru.

Dedinské kuchyne, ktoré ste už zrejme videli v rôznych skanzenoch, väčšinou pozostávajú z uzatvorených skriniek, otvorených políc a špeciálnych dielov na taniere a hrnčeky. V minulosti žili ľudia skromnejšie ako dnes. Tento historický minimalizmus vyskúšajte.

Kuchynská linka na chalupe by mala byť určite z dreva. Nič tým nepokazíte, práve naopak, vyčarujete kúzelnú atmosféru. Ak túžite po farebnejšej verzii, neváhajte použiť farebné lakované dvierka kuchynských skriniek. Samozrejmosťou sú aj keramické obklady a napríklad aj keramická pracovná doska.


Chystáte sa na rekonštrukciu kuchyne? Tipy, ako na to

Rekonštrukcia kuchyne začína dôkladným plánovaním, pretože táto miestnosť byť v prvom rade praktická.

Výber farby je vždy subjektívna záležitosť, ktorá závisí len na vašom vkuse. Ak sa neviete rozhodnúť môžete vsadiť na bielu klasiku. Priestor opticky zväčší a zároveň ho rozjasní.

Zväčšite malý priestor aspoň opticky

Okrem bielej farby pre vás máme ešte niekoľko tipov, ako opticky zväčšiť priestor. Osvedčeným riešením je umiestnenie horných skriniek kuchynskej linky až úplne po strop. Zrejme vám tento nápad nepripadá úplne ideálny, no tie najvyššie skrinky môžete využiť na sezónne veci. Medzi pracovnou doskou a skrinkami tak vytvoríte priestor na poličky alebo rôzne držiaky.

Miesto na pracovnej doske zasa môžete vytvoriť tak, že elektrické spotrebiče zabudujete do linky. Úspornejší variant drezu s rozmerom 60 centimetrov môže byť tiež skvelým pomocníkom do malej kuchyne.

Nerovnomerný povrch

Pri rekonštrukciách sú častým problémom práve nerovnomerné podlahy. Väčšinou sa na dorovnanie používa nivelizačná hmota, ktorú si vyberiete na základe pôvodnej vrstvy plochy:

 • cementový poter si vyžaduje menšiu vrstvu materiálu
 • stará drevená podlahu potrebuje viac nivelizačnej hmoty

Nápady na finančne nenáročné zmeny

Chcete svoju kuchyňu oživiť, no neplánujete rozsiahlu dispozičnú rekonštrukciu? Máme pre vás hneď niekoľko lacných nápadov, ako na to:

 • výmena úchytiek – zaujímavé a netradičné úchytky pridajú minimalistickej kuchyni na originalite
 • zmena dvierok na kuchynskej linke – nemusí hneď znamenať kúpu nových dvierok, stačí ak staré premaľujete
 • pracovná doska - najdôležitejší prvok kuchynskej linky musí byť tiež štýlový, dá sa vymeniť alebo len prerobiť

DIY: Jednoduchá renovácia kuchynskej linky za výhodné peniaze

Rekonštrukcia kuchyne sa dá previesť aj nízkonákladovo. Pýtate sa ako? Stačí, ak zrenovujete kuchynskú linku a hneď ušetrite stovky eur. Ak je vaša kuchynská zostava stále zachovalá a plne funkčná, stačí ak ju mierne obnovíte.

Skvelým nápadom na úpravu kuchyne je premaľovanie masívnych, drevotrieskových, dyhových materiálov kuchynskej linky:    

 • odmontujte horné aj dolné dvierka kuchynskej zostavy    
 • odstráňte úchytky a dierky po skrutkách   
 • dvierka je potrebné umyť a zbaviť mastnoty
 • po aplikácii dvoch vrstiev farby ošetrite dvierka 2-3 tenkými vrstvami vosku

Farba na kuchynskú linku musí byť dostatočne krycia, takže ju nemusíte riediť, stačí poriadne premiešať. V prípade, že je farbivo príliš husté, pridajte trocha vody.

Podobne sa môžete pustiť aj do „výmeny“ pracovnej dosky v kuchyni. Luxusná mramorová alebo industriálna betónová pracovná doska vyšťaví vašu peňaženku. Znova máte možnosť kúpiť odpovedajúci farbu a lak a pustiť sa do renovácie kuchynskej linky.

108,00 EUR Nadstavec Kora KNN1 Borovica andersen

73,00 EUR Cuba Libre WWPO 8/72 Jaseň Preludium/Tmavý dub

DIY: Kuchyne podľa Feng Shui

Umenie Feng Shui je v oblasti bývania a interiérového dizajnu stále viac obľúbené.

Ako môžete ovplyvniť prelínanie energií v kuchyni?

V čínskej kultúre je kuchyňa jednou z najdôležitejších miestností domova. Prvým pravidlom je správne dispozičné umiestnenie v dome alebo v byte, a to čo najďalej od vchodu. Kuchyňa musí priťahovať pozitívnu energiu. To dosiahnete tým, že ju budete udržiavať čistú a dostatočne svetlú.

Základné pravidlá východnej filozofie

Tvar kuchyne by mal byť pravidelný bez akýchkoľvek zákutí, do ktorých sa môžu schovať negatívna energia. Feng Shui odporúča umiestniť kuchyňu do prízemia domu.

Čo by ste sa mali vyhnúť?

Oproti kuchyni nesmú byť dvere do spálne. Pachy jedla môžu totiž narušiť váš pokojný spánok.

Rovnako dôležité je aj to, aby ste sa z okna v kuchyni mohli pozerať na juh alebo východ. Pre dokonalý prehľad o pohybe rodiny či návštevách umiestnite sporák tak, aby ste videli na vchodové dvere. Otvoríte sa tým príchodu nových energií.

S čím sa v kuchyni stretávate dennodenne?

V kuchyni sa nachádzajú dva najsilnejšie živly – voda a oheň. Sporák vedľa chladničky, ruší vzájomné energie živlov. Preto je vhodné varnú dosku oddeliť kuchynskou linkou tak, aby sa vzájomne nedotýkali.

Aké farby Feng Shui odporúča do kuchyne?

Biela farba je znakom čistoty. Môžete ju kombinovať s pastelovými odtieňmi. Ak dbáte na vyváženú harmóniu, určite sa vyhnite červeným alebo modrým doplnkom, ktoré podporia jeden zo živlov a spravia ho tak dominantným.

K prúdeniu energie pomáhajú aj rastliny. Doprajte svojej kuchyni kvety v kvetináčoch a to najmä v rohoch miestnosti. Opticky ju zaoblia.

Náš tip: plynové varné dosky na sporáku udržujte čisté. Podporíte tým finančný tok peňazí. Tiež pomáha aj zrkadlo za horákmi.

Pár tipov na záver a trendy kuchynských liniek

Na záver sme pre vás nachystali zopár tipov a trikov. Ak sa chystáte rekonštruovať kuchyňu v dohľadnej dobe, máme pre vás inšpiráciu v podobe trendov na rok 2019. Tešiť by sa mali milovníci svetla a farieb.

Inšpirácia - kuchyňa farby

Prírodné odtiene

Na tento rok hlásia trendy jednoznačne: zakomponujte do svojej kuchyne zelenú, modrú, tyrkysovú farbu. Všetky farby sú odtieňmi prírody vôkol nás. Pôsobia pokojným a relaxačným dojmom. Navyše ich skvelo zladíte s klasickou bielou.

Čo by u vás určite nemalo chýbať, sú nerezové batérie či drez. A to hlavne vtedy, ak zvolíte vyššie spomenutú farebnú kombináciu.

Škandinávia u vás doma

Pre škandinávsky štýl sú typický tmavé a sýte farby. Ak máte chuť na niečo podobné, skúste odtiene tmavosivej alebo sivomodrej zakomponovať do kuchynskej linky pomocou pracovnej dosky alebo políc.

K takému typu kuchyne skvelo zladíte mosadzné alebo medené úchytky či iné prvky.

Vo väčších kuchyniach s dostatkom priestoru zasa ustupuje trend horných skriniek, nakoľko v interiérovom dizajne stále fičí minimalizmus.

Náš tip: horné skrinky nahraďte drevenými či kovovými policami.

Farby stien v kuchyni

Farby stien vo vašej novej či zrekonštruovanej kuchyni závisia samozrejme na tom, akú kuchynskú linku zvolíte. Ak ale predsa len neviete, akým smerom sa uberať, skúste:

 • tmavú olivovú: jej sivozelený nádych sa perfektne hodí k bielej, šedej aj modrej
 • tlmené odtiene pastelových farieb: sú skvelým minimalistickým základom a dobre vyzerajú s tmavými farbami

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom