Jesenné tipy, na ktoré stačia papuče a teplo domova

Jesenné tipy, na ktoré stačia papuče a teplo domova

Smutnú náladu nechajte za oknom! To, že k nám prišla jeseň ešte neznamená koniec zábavy. Nechajte sa inšpirovať aktivitami, na ktoré nemusíte vytiahnuť päty z domu. A vlastne vám k nim stačia hlavne papuče a domáca pohoda.

1) Investujte čas do seba

Jeseň je ideálne obdobie, aby ste sa konečne venovali aj sami sebe. Zamyslite sa, čo ste vždy chceli vedieť, ale nikdy na to nebol čas. Dnešná doba praje online kurzom, a nie je nič jednoduchšie ako otvoriť notebook či tablet a pustiť sa do toho. A to rovno zo svojej obývačky. 


Láka vás naučiť sa po Španielsky? Vždy ste chceli vedieť programovať alebo robiť s grafickým programom? Alebo začať konečne cvičiť a vytvoriť si pohybové rituály (ak neviete, ako na to, inšpiratívny článok o pohybových rituáloch nájdete tu. Britský špecialista na digitálny detox vám pomôžeme zefektívniť vašu tréningovú domácu rutinu.)? Hrať na gitare? Dokonca sa môžete naučiť variť ako profík. Receptov a návodov od hviezdnych šéfkuchárov nájdete na internete naozaj neúrekom. Stačí pár skúšobných pokusov a svojho partnera alebo návštevu dokážete očariť večerou ako z michelinskej reštaurácie s dokonalým stolovaním.

2) Donáška jedla je vždy dobrý nápad

Keď už sme pri tom varení... Kto z nás neskúsil v posledných mesiacoch kváskovať? Na dobrý chlebík z vlastnej piecky či rúry je však nutné si počkať. Čo však ak ste hladný práve teraz, no nechce sa vám zrovna nič kuchtiť? Ľahká pomoc! Stačí si vybrať jedlo na donášku. 

A z nekonečného výberu sa vám možno aj zakrúti hlava... Pizza, to je milovaná klasika. Skúste si však niekedy nechať priniesť šťavnatý burger, sladké wafle, misu rezňov (odporúča 10 z 10 nedeľných kuchárok) alebo dokonca tatarák s hriankami! Ak ste práve teraz dostali na niečo z toho chuť, neváhajte si pozrieť ponuku jedla na donášku, ktorú nájdete na portáli ZľavaDňa.

3) DIY tipy: Ako vyrobiť sviečku?

Sviečky a jeseň, zima aj Vianoce k sebe neodmysliteľne patria. Počas chladných a sychravých večerov si môžete zapáliť vonnú sviečku alebo sviečku vyrobiť sami a to najmä, ak milujete tvoriť, milujete vône a bytové dekorácie. Vytvoríte si tak vlastnú dekoráciu. A ako sa vyrábajú sviečky?

Ekologická sójová sviečka

Na výrobu sójovej sviečky budete potrebovať:


 • noviny, kuchynské utierky
 • balenie sójového vosku na výrobu sviečok
 • balenie veľkých knôtov na sviečky
 • vonný olejček
 • nádobu na sviečku
 • dvojitý hrniec alebo vodný kúpeľ
 • pár paličiek alebo ceruziek
 • nožnice


Krok č. 1: Najprv zistite množstvo vosku


Povrch, na ktorom budete vyrábať sviečku by mal byť čistý a rovný. Ak sa bojíte, že stôl či pracovnú dosku zašpiníte, použite noviny alebo kuchynské utierky. Odmerajte si, koľko vosku potrebujete do nádobky, v ktorej chcete mať sviečku a výsledok zdvojnásobte. S týmto množstvom budete pracovať.


Krok č. 2: Roztopte vosk


Vosk nalejte do dvojitého hrnca, alebo ho umiestnite do vodného kúpeľa, a za stáleho miešania ho nechajte 10-15 minút topiť.


Krok č. 3: Pre milovníkov vôní


Do roztaveného, tekutého vosku, pridajte vonné oleje. Riadte sa pokynmi na konkrétnom esenciálnom oleji a nezabudnite dobre premiešať. To, že každý olejček má iné pozitívne účinky, asi viete. Preto zvoľte taký, ktorý vám vyhovuje:


 • levanduľa: odpočinok a relaxácia
 • citrón: energizácia a čistenie
 • mäta: úľava a nevoľnosť
 • pomaranč: znižuje nervové napätie
 • čajovník: problémy s dýchacími cestami


Krok č. 4: Bez knôtu to nepôjde


Pred naliatím vosku do náboby, pripevnite knôt na dno. Môžete ho na dno prilepiť alebo položiť do vosku, tak že nalejete malé množstvo, umiestnite knôt a počkáte, kým vosk stuhne.


Krok č. 5: Naplňte nádobu voskom


Vosk nechajte trocha vychladnúť. Teplota vosku by mala mať 140 stupňov. Keď ho budete liať do nádoby, knôt celý čas držte, ale nenaťahujte. Nezabudnite si kúsok vosku nechať bokom.


Krok č. 6: Zaistite knôt


V roztopenom vosku sa knôt môže hýbať. Preto by ste ho mali zaistiť, aby na danom mieste držal. A na to vám pomôžu dve paličky/ceruzky, ktorými knôt prichytíte a položíte ich na okraj nádoby. Vosk nechajte tuhnúť 4 hodiny pri izbovej teplote.


Krok č. 7: Dolejte všetok vosk


Ak sa na povrchu vytvorili praskliny, alebo je povrch inak poškodený, zvyšok vosku zohrejte, dolejte a nechajte stuhnúť.


Krok č. 8: Odrežte knôt podľa potreby


Nenechávajte ani príliš dlhý a ani príliš krátky knôt, aby sviečka horela, tak ako má. 


Krok č. 9: Nech vám pomôže fantázia


A chcete vedieť, ako sa vyrába kreatívna sviečka? 


 • Môžete použiť napríklad sušené kvety a to tak, že pred naliatím vosku do nábytku na jej steny nalepíte sušené lístky.
 • Ďalšia možnosť je pridať nasekané pastelky do roztaveného vosku, čím sa krásne zafarbí.
 • A napokon náš tip: do roztaveného dosku schovajte nejaké prekvapenie a obdarujte ručne robenou sviečkou svojich blízkych. Alebo skvelým nápadom sú aj bylinky, inšpirujte sa v tomto videu:

Sviečka zo zvyškov vosku

Ďalší spôsob ako vyrobiť sviečku, je použiť zvyšky voskov. Väčšinou totiž nedohoria úplne, a preto ak doma zobierate staré vosky, znovu ich roztavíte, vytvoríte tak naozaj zaujímavé kombinácie a skvostné sviečky. Postupujte podľa postupu vyššie alebo si pozrite krátke video:

Páčia sa vám typické točené sviečky zo včelieho vosku? Aj pre vás máme jednoduchý návod ako na to, a to najmä počas dlhých jesenných večerov.


Znova budete potrebovať nádobu s dvojitým dnom alebo tzv. vodný kúpeľ. Snažte sa dosiahnuť teplotu asi 66 – 73 °C - čo je teplota topenia sa. Na rozpúšťanie použite dažďovú alebo destilovanú vodu, vďaka ktorej včelí vosk nezmatnie.


Knôt kúpte v obchode so včelárskymi potrebami, nakoľko sa do sviečok zo včelieho vosku používa trocha iný typ - hrúbku určuje jeho hrúbka uprostred. Koniec knôta namočte do vosku, čo uľahčí zapaľovanie.


Video návod:

Pokračujte v rolovaní, až kým nevytvoríte základ sviečky. Pokiaľ sa sviečka otvára, použite dekoračný špendlík, ktorým okraj prichytíte ku zbytku sviečky.

Na výrobu točenej sviečky z včelieho vosku budete potrebovať:


 • pláty voskových medzistienok (kúpite aj na internete): prírodné alebo farebné

 • knôty podľa hrúbky hotových sviečok

 • pravítko

 • nôž


Medzistienku prerežte uhlopriečne a umiestnite ju na očistenú, rovnú, pracovnú plochu. Knôt sa prikladá na okraj najkratšej strany. Následne okraj medzistienky zrolujte tak, aby obopla knôt.

4) DIY tipy: Ako vyrobiť knôt do sviečky?

Knôt s podložkou sa vám zíde pri výrobe domácich sviečok viac než čokoľvek iné. 


Na výrobu knôtu do sviečky potrebujete:

 • knot na svíčky
 • vosk
 • plátok hliníka
 • nožnice
 • kliešte
 • meter


Krok č. 1: Čo a ako strihať


Knôt by mal byť o 7 cm dlhší ako nádoba, do ktorej budete umiestňovať sviečku. Z plátku hliníka vystrihnite primerane veľkú podložku pre knôt.


Krok 2: Zasa vodný kúpeľ


V hrnci s dvojitým dnom alebo vo vodnom kúpeli roztavte vosku, kľudne aj starú sviečku. Knôt namočte do vosku pomocou kliešťou tak, aby ste sa nepopálili. Ak vyrábate viacero sviečok naraz, pokojne pridajte viacero knôtov.


Krok 3: Ako narábať s knôtmi


Ovoskované knôty vyberte a rýchlo zaveste. Prichytiť ich môžete pomôcou štipcov na prádlo, knôty tak ostanú rovné.


Krok 4: Hliníkový pliešok


Podložka pre knôt by mala byť v okrúhlom tvare. Do kolieska spravte otvor, kam knôt prestrčíte a prevliečiete. Kraje pliešku ohnite a knôt prichytíte k podložke pomocou kliešťov. 

5) Maratón bez tenisiek

Keď už vám pred dverami zazvoní kuriér s vašim obedom alebo večerou, je treba si ho aj patrične vychutnať. No a jeden z dobrých spôsobov počas jesene je určite dobrý film alebo seriál. Ruku na srdce, kto ešte neskúsil sledovať seriálový maratón? Veď ponuka súčasných streamovacích služieb k tomu vyslovene nabáda.

Tak si urobte pohodlie, vyložte si nohy na stolík v obývačke (alebo sa zababušte do deky, každému podľa vlastnej chuti), otvorte si krabičku s voňavým jedlom a zapozerajte sa do zaujímavého seriálu. Pokojne si pozrite aj celú sériu na jeden záťah, veď to na tom máme všetci radi.

6) Pohoda, klídek, tab... tablet

Ak by sme niekedy mali robiť rebríček najčastejších novoročných predsavzatí, určite by sa na predných priečkach umiestnilo: Chcem čítať viac kníh. Jeseň je na to ideálna! Len si to predstavte: dážď bubnuje na parapet, zalejete si horúci čaj do obľúbeného hrnčeka, prípadne pustíte obľúbenú hudbu a začítate sa do nového príbehu... Toto možno znie až gýčovo, je to však naozaj skvelý zážitok. Kedy je vhodnejší čas splniť si takéto predsavzatie, keď nie na jeseň? Lepšie podmienky budete hľadať veru márne.

Odporúčame vyskúšať aj elektronické knihy, ktoré sa vám zmestia do tabletu alebo čítačky, nech už si o nich myslíte čokoľvek. Jednou z výhod je aj to, že nemusíte čakať na doručenie knižky kuriérom (prípadne navštíviť kamennú predajňu, kto by však v sychravom počasí vystrčil päty z domu, však?). Ponuka e-kníh je naozaj široká a do pár minút ju už aj máte doma.

7) Kdo si hraje, nezlobí

Zdajú sa vám stolové hry ako záležitosť pre malé deti alebo ešte tak dobré na párty s kamošmi? Omyl, milí priatelia! Dnešná doba praje svetu spoločenských hier ako ešte nikdy pred tým. V ponuke nájdete nekonečné množstvo titulov a druhov doskových či kartových hier. 


Vyberte si akékoľvek obľúbený žáner a garantujeme vám, že na danú tému už hra existuje. Veľká zábava to vie byť aj vo dvojici, niektoré doskové či kartové hry sú totiž výhradne určené pre dvoch hráčov. Alebo oprášte nestarnúce stálice ako Scrabble, Monopoly či Žolíka. Či už sa rozhodnete siahnuť po klasike alebo sa odvážite skúsiť niečo nové (napríklad zaobstarať si biliardový stôl či stolný futbal), dobrá zábava a trochu tej súťaživosti vám spríjemní jesenné dni.


Toto sú naše tipy, ako si užiť sychravú jeseň z pohodlia domova. Aké sú vaše obľúbené jesenné aktivity, na ktoré vám stačia papuče?