Hlavné menu
Inšpirácie

Dnes inšpiruje Alžbeta: Stolovanie na záver leta

Každý rok koncom prázdnin cítim, že musím stihnúť ešte aspoň jednu letnú večeru vonku. Prestrite si pekný stôl spolu so mnou a pozvite svoju rodinu a priateľov ku vám, na záhradnú párty so všetkým, čo k letu patrí.

Kto je Alžbeta

V dnešnej rýchlej dobe sa čas strávený pri jednom stole viac a viac vytráca. Spoločné stolovanie pritom prináša do našich životov veľké výhody. O tom, že každý deň máte príležitosť prestrieť stôl, píše Alžbeta na svojom blogu @stolujemdoma.

"Takto strávený čas je pre mňa veľmi hodnotný. Chcela by som motivovať aj iných, aby sa rodinnému stolovaniu vrátila príchuť výnimočnosti, " hovorí. Prostredníctvom svojho blogu www.stolujemdoma.sk zdieľa svoju vášeň pre spoločné stolovanie, nájdete u nej aj množstvo jedinečných nápadov ako slávnostne prestrieť stôl v domácom prostredí a rôzne tipy pre hostiteľky.  

Každý rok koncom prázdnin cítim, že musím stihnúť ešte aspoň jednu letnú večeru vonku. Končí však leto prázdninami? Pretrvávajúce slnečné dni ma presviedčajú, že leto nám má stále čo ponúknuť. Prestrite si pekný stôl spolu so mnou a pozvite svoju rodinu a priateľov ku vám, na záhradnú párty so všetkým, čo k letu patrí.

Prostredie má na atmosféru stolovania veľký vplyv. Pripraviť stôl vonku je veľmi jednoduché, pretože k prestieraniu veľa netreba. Čerstvý vzduch, jemný vánok a hviezdy nad hlavou vyčaria romantickú pohodu takmer bez námahy. Stačí doplniť zopár dekorácií a sviečok a hostia sa budú u nás cítiť príjemne. Pri stolovaní v záhrade si dávam záležať na tom, aby bola úprava stola čo najviac prepojená s prírodou. Okázalé doplnky nie sú potrebné, príroda sama vytvára decentnú kulisu. Ako základ volím prírodné materiály.

Ako postupovať pri prestieraní stola? 

Na stred dreveného stola položíme béžový behúň z ľanu. Miesto každého hosťa určíme dreveným prestieraním, na ktorý položíme taniere. Zaujímavým riešením bude, ak skombinujeme dve rôzne obedové súpravy, napríklad v bielej a béžovej farbe. 

Tip: Pri rozkladaní tanierov sa nemusíme príliš zaoberať logikou a rozmýšľať o poradí farieb vybraných tanierov. Mix&match štýl bude pôsobiť ležérne a zároveň originálne. Na stolovanie vonku je priam stvorený! 

Ku každému tanieru položíme textilný obrúsok. Nepôjde iba o ekologickú náhradu papierových servítkov. Textílie pôsobia mäkko a pri stole sa budeme cítiť útulne. 

Tip : Vhodnou náhradou obrúsku je aj kuchynská utierka, ktorá je väčšia ako obrúsok. Pri stolovaní vonku je väčší rozmer veľké plus. V tomto prípade však určite použijeme iba také utierky, ktoré sme si doma vyčlenili na stolovanie. 

Jedlo budeme servírovať na drevených podnosoch a v drevených miskách. Prázdne miesta vyplníme sviečkami v sklenených svietnikoch. V blízkosti stola zavesíme svetelnú reťaz. Mihotavé svetlo sviec a jemné svetielka reťaze dotiahnu atmosféru stolovania k hygge dokonalosti.

Na ozdobu stola využijeme čo najviac sezónneho ovocia. Plné misky budú pôsobiť chutne, lákavo a navyše prevoňajú vzduch im typickou vôňou. 

Tip: Nezabudneme na deky, ktoré hostí večer zahrejú. Predsalen, noci sú už koncom leta chladnejšie. Môžeme ich uložiť do prúteného koša blízko stola, alebo preložiť na každú stoličku. 

Ak máme takú možnosť, pri stolovaní vonku použijeme radšej poháre a džbány z hrubého skla. Na jednej strane máme väčšiu istotu, že sa nerozbijú a nikto sa nezraní. Na druhej strane majú tradičný vzhľad, vďaka ktorému na stole vyniknú. 

Ako vyberať nové doplnky?

Pred kúpou nových doplnkov k stolovaniu si vždy premyslím v akých situáciách a ako často ich viem v budúcnosti využiť. Drevo je nadčasové a môže byť tak elegantné ako rustikálne a čo je hlavné, naše stolovanie bude s drevenými doplnkami vždy výnimočné. Patrí k tým materiálom, ktoré vieme s rôznymi obmenami zakomponovať do stolovania kedykoľvek počas roka. Slávnostné stolovanie by nemalo patriť do domácností iba počas sviatkov. Vytvorte si aj vy príležitosť na spoločné stolovanie v bežný deň. Možno vám k tomu pomôže kúpa novej servírovacej misy alebo doplnku. 

Prečo je úprava stola dôležitá?

Vyzdobiť stôl zaberie niekedy menej, inokedy viac času. Výsledok má ale vplyv na prvý dojem našich hostí. V lete a na jeseň, keď príroda ponúka množstvo dekorácií, je príprava stola o to jednoduchšia. Užite si príjemné chvíľky s rodinou a priateľmi vonku, pri jednom stole. Na čerstvom vzduchu, ale stále blízko pohodlia domova. Po večeri si nezabudnite zahrať rôzne hry a neponáhľať sa. Deň s posledným chodom večere predsa nekončí.