Hlavné menu
Inšpirácie

Štýlové aj netradičné knižnice: Vyberte si aj vy

Nejedného knihomoľa páli otázka, ako najlepšie usporiadať a vystaviť svoje knižné úlovky. Knižnica sa môže stať dominantou interiéru aj moderným doplnkom. Aké úložné priestory na knihy sa dnes ponúkajú?

http://www.blackswandevelopment.com/best-collection-animal-print-rugs-for-home-flooring-decorating/alluring-contemporary-animal-print-rugs-with-unique-colors-animal-rugs-for-flooring/?

Kniha je nielen zábavným spoločníkom pre dlhé večery, ale svojím spôsobom aj umeleckým predmetom, ktorý si zaslúži byť vystavený a obdivovaný. Navyše knihy pekne zrovnané do políc dodajú celému interiéru upravený vzhľad a akonáhle ich usporiadate, budete v nich ľahšie hľadať váš obľúbený román alebo kuchárku.

 

Sen knihomoľa

Ak máte v dome voľnú miestnosť, neviete čo s ňou a zároveň ste vášnivým zberateľom kníh, môžete si dovoliť ten luxus vybudovať si vlastnú knižnú oázu. Ponúka sa inšpirácia starými knižnicami, v ktorých bývali masívne drevené police od podlahy až po strop. Aby ste sa pohodlne ku všetkým knihám dostali, budú potrebné aj špeciálne drevené schodíky. Do miestnosti potom stačí už len umiestniť pohodlné kreslá alebo pohovku a odkladacie stolíky. Vytvoríte tak skvelé miesto pre pokojné čítanie, premýšľanie, alebo hovory s priateľmi. Je dôležité myslieť na správne osvetlenie, aby sa vám dobre čítalo aj po nociach. Tiež je praktické priamo do knižnice umiestniť napríklad bodové svetlá, ktorá posvietia na chrbty vašich milovaných publikácií. Na záver stačí len pár dekorácií, napríklad koberček, závesy a niekoľko kvetín. Hlavnú pozornosť si k sebe rovnako vždy prilákajú knihy.

Modernejšia alternatíva

V mestských bytoch však málokedy zostane k dispozícii celá jedna voľná miestnosť. Aj tak môžete z veľkej knižnice urobiť dominantný prvok inej izby. Pravdepodobne sa ponúka umiestniť knižnicu do obývacej izby alebo spálne, ale miesto sa môže nájsť napríklad aj v priechodnej chodbe. Takéto knižnice môžu byť menšie, doplnené netradičnými kombináciami materiálov, napríklad dreva s kovom alebo so sklom.

Do moderných interiérov sa hodia biele knižnice, v ktorých knihy ešte viac vyniknú. Ak máte kníh viac, obetujte celú stenu a knižnicu zvoľte väčšiu, napríklad aj od podlahy až po strop. Tým získate úložné priestory, ktoré môžete využiť aj pre ďalšie dekorácie, na police môžete vystaviť vázy či fotografie v rámčekoch. Do takto veľkej knižnice možno umiestniť aj niekoľko skriniek s dvierkami, kam je možné skryť prakticky čokoľvek a pritom to nebude narušovať výsledný dojem. Dvierka tiež chránia pred prachom, takže ďalšou možnosťou je zaobstarať knižnicu s presklenými dvierkami, za ktorými stále budú vidieť vaše literárne kúsky, ale nebudete mať toľko starostí s upratovaním.

V pracovni

Možno nie ste typický vášnivý čitateľ, ale skôr potrebujete priestor na dokumenty a príručky dôležité pre vašu prácu. V takom prípade je praktické mať všetko čo najviac po ruke. Najlepším riešením sú knižnice priamo napojené na pracovný stôl. Napríklad rohový stôl s rohovou knižnicou dobre poslúži a nezaberie toľko miesta. Tiež sú vhodné knižnice, ktoré sú vybavené nielen policami, ale aj šuplíkami.

 

Hrátky s designom

Pokiaľ si nepotrebujete zaobstarať ani obrovskú knižnicu pre rozsiahlu zbierku, ani príručnú knižnicu do pracovne, môžete aspoň oživiť váš interiér designovým kúskom. Dnes je na výber z množstva menších políc, usporiadaných do zaujímavých geometrických tvarov. Knihy v nich nemusia byť v rade za sebou, ale napríklad v kruhu. Sviežim prvkom v byte môže byť aj knižnica podobajúce sa štafliam alebo rebríku. Pohrať sa môžete s tvarmi aj s farbami. Skvelým nápadom je kontrastné spojenie bielej a čiernej, ale práve na knižnici sa budú vynímať aj žiarivé farby ako červená, zelená či žltá. Preto je pri premene interiéru dobré sa práve na knižnicu zamerať. Už ste si našli ten svoj vysnívaný kúsok?

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom