Hlavné menu
Inšpirácie

Ako zariadiť garsónku

Kúpili ste si garsónku a obávate sa, že taký malý byt sa nedá dobre zariadiť? Omyl! V prípade malých bytov stačí rozumne premyslieť umiestnenie nábytku, zvoliť vhodné farby a vytvoriť si predstavu, ako bude garsónka vyzerať. Biano Studio vám pomôže!

Kúpili ste si garsónku a bojíte sa, že taký malý byt sa nedá dobre zariadiť? Omyl! V prípade malých bytov stačí rozumne premyslieť umiestnenie nábytku, zvoliť vhodné farby a vytvoriť si predstavu o tom, ako bude garsónka vyzerať. S vašou predstavou vám pomôže naše Biano Studio, v ktorom si môžete navrhnúť dispozíciu bytu pomocou vlastných fotografií nábytku alebo pomocou nábytku, ktorý si potom môžete kúpiť.

Bývanie v garsónke

Ľudia sa zvyčajne uchýlia k bývaniu v garsónke kvôli vysokým nájmom, nedostatku veľkých bytov v mestách alebo jednoducho nepotrebujú veľa priestoru. Keď potom príde čas na zariadenie bytu, ľudia často nevedia, ako do takého malého bytu dostať všetko, čo potrebujú. Zariaďovanie garsónky je tak trochu hra o každý centimeter, ale my vám poradíme, ako na to, a vďaka tomu sa do vášho bytu zmestí všetko, čo potrebujete, a pritom bude vyzerať štýlovo.

Garsónka navrhnutá v Biano Studio

Farby, farby, farbičky

Farby hrajú v garsónke veľmi dôležitú úlohu. Je všeobecne známe, že svetlé farby opticky zväčšujú priestor, a to je to, čo chceme. Držte sa svetlých farieb nielen na stenách, ale aj pri výbere nábytku. Držte sa len niekoľkých farieb. Čím viac farieb skombinujete, tým chaotickejšie bude váš byt vyzerať. Ak chcete oživiť steny svojej garsónky, vyberte si svetlé tapety so svetlými vzormi. Rovnaké farby sa vzťahujú aj na podlahu a koberce. Najlepšie je zvoliť svetlú drevenú podlahu.

Zväčšite opticky byt

Najlepší spôsob, ako opticky zväčšiť byt, je umiestniť na stenu veľké zrkadlo. Zrkadlo sa postará o zväčšenie priestoru tým najlepším spôsobom. Aj svetlo výrazne ovplyvňuje vzhľad bytu. Ak do bytu prúdi veľa prirodzeného svetla, môže sa zdať, že je veľmi veľký.

Ak sa vám to nepodarí s prirodzeným svetlom, pomôže vám umelé svetlo. Pri osvetlení sa držte bezfarebných žiaroviek a stropných svietidiel. Vedľa postele umiestnite malé lampy na čítanie, ktoré nielenže dokonale splnia svoj účel, ale aj urobia veľký dojem.

Menej je niekedy viac

Garsónka bude tiež pôsobiť opticky väčšia, ak nebude zbytočne preplnená dekoráciami. Vyhnite sa preplneným parapetom kvetmi a drobnosťami. To isté platí aj pre steny. Príliš veľa obrázkov, fotografií a zavesených dekorácií váš byt znepríjemní. Vždy sa riaďte pravidlom, že všetko s mierou!

Rozdeľte miestnosť

Keďže v garsónke nie sú samostatné izby, musíme sa prispôsobiť iným podmienkam. Miestnosť je možné rozdeliť na niekoľko zón pomocou kobercov alebo oddeliť jednotlivé časti inou farbou stien. Ak chcete napríklad oddeliť spálňu od obývačky, môžete si kúpiť umelú zástenu alebo záves. Vašej fantázii sa medze nekladú, len vždy myslite na farby!

Máte veľa vecí? Uložte ich

V garsónke nie je veľa miesta, preto je potrebné viac premýšľať o úložnom priestore. Máte v byte vysoké stropy? Využite ich. Zabezpečte si skrinky až ku stropu. Poskytnú vám veľa priestoru. V maximálnej miere využívajte aj nástenné police a závesné skrinky. Viac úložného priestoru pre vás. To platí napríklad pre vešiak na oblečenie. Zaveste ho na stenu a ušetrite miesto vo svojom byte.

Priestor pod posteľou

Posteľ môže v malom byte zaberať veľa miesta, takže ak pod ňou nájdete miesto, musíte ho využiť. Môžete si zaobstarať jednotlivé zásuvky pod posteľ alebo si zaobstarať boxy. V súčasnosti si môžete zaobstarať rôzne farebné a vzorované boxy, ktoré urobia pod posteľou parádu a máte ďalšie možnosti, kam uložiť svoje veci.

V hlavnej role nábytok

Najviac treba premýšľať pri výbere nábytku. Musíte si položiť veľa otázok. Potrebujete jedálenský stôl? Koľko ľudí bude pohovku používať? Akú veľkú posteľ potrebujete? Musím mať konferenčný stolík s televízorom? Ako vôbec umiestniť všetok ten nábytok do takého malého priestoru?

Pred kúpou nábytku je dôležité všetko dôkladne zmerať, aby ste vedeli, či sa konkrétny kus nábytku zmestí do vašej garsónky. Je dobré mať plán alebo jasnú predstavu o tom, ako bude byt vyzerať, aby ste nemuseli skladať nábytok ako tetris.

Tip: Ak vám chýbajú nápady na dekorácie a rozmiestnenie nábytku vo vašom byte, pozrite si návrhy ostatných v Biano Studio a inšpirujte sa.

Garsónka navrhnutá v Biano Studio

Multifunkčný nábytok

Pri výbere musíme brať do úvahy, že všetko sa nezmestí do takého malého priestoru. Na to, aby byt vyzeral priestranne a sviežo, potrebujete len základné vybavenie. S tým nám môže pomôcť multifunkčný nábytok. Jeden kus nábytku môže slúžiť na viacero účelov. Taburetka môže napríklad slúžiť ako otoman, príručný stolík alebo aj ako úložný priestor. Vedľa postele môžete umiestniť písací stôl a zrazu je z neho nočný stolík. Možností je veľa.

Kúpte si skladací nábytok

Chodia k vám domov návštevy, ale bežne nepoužívate jedálenský stôl a stoličky? Kúpte si skladací. Nebude zbytočne zaberať miesto, ktoré vy osobne môžete využiť lepšie. Môžete to urobiť s mnohými kusmi nábytku. Vždy záleží na vás a na situácii.

„Ľahký“ nábytok

Nábytok môže v malom priestore pôsobiť príliš objemne. Preto je skvelý nápad zaobstarať si nábytok na nožičkách. Môže to byť pohovka, posteľ, skrine a iné. V obchodoch nájdete nohy rôznych tvarov a z rôznych materiálov. Nemusíte si teda hneď kupovať nábytok s nožičkami. V skutočnosti sa k niektorým z nich dajú neskôr pridať, takže sa nemusíte zbavovať starého nábytku. Nohy dodajú miestnosti pocit vzdušnosti.

Pozor: pri výbere nôh sa držte jedného štýlu a jedného typu materiálu!

Priestor na spanie

Spánok je pre ľudský organizmus veľmi dôležitý, preto sa ani v malom byte nesmie podceňovať priestor na spanie. Snažte sa aspoň mierne oddeliť priestor na spanie od zvyšku bytu. Môže to byť spomínaná zástena alebo záves. Ak máte v garsónke stĺp a dostatok miesta za ním, umiestnite posteľ tam. Stĺp pomyselne rozdeľuje priestor.

Nedostatok miesta pre klasickú posteľ

Ak je váš byt naozaj taký malý, že sa doň bežná posteľ nezmestí, alebo potrebujete miesto na niečo dôležitejšie, existujú aj iné možnosti. Jednou z nich je sklápacia posteľ. Ušetríte tak veľa miesta a získate ďalší úložný priestor, ktorý môžete využiť.

Druhou možnosťou je rozkladacia pohovka. Počas dňa je posteľná bielizeň uložená v úložnom priestore a pohovka slúži tak, ako má. Večer sa pohovka rozloží a stane sa vašou posteľou. Je to dobrá voľba na úsporu miesta a priestoru. Nie je jasné, či ide aj o úsporu ceny, keďže rozkladacie pohovky sú často veľmi drahé.

Pozor: Tieto možnosti vám môžu pomôcť ušetriť miesto, ale nie sú tak vhodné na spanie ako tradičná posteľ s kvalitným matracom.

Kuchyňa v garsónke

To isté platí aj pre kuchyňu a zvyšok bytu. Myslite na farbu a veľkosť. Pri kuchyniach je to veľa o kompromisoch a uvedomení si, čo naozaj potrebujete a čo je len „navyše“. Premyslite si, či budete mať toľko riadu, že budete potrebovať myčku, alebo či sa v nej bude variť toľko, že budete potrebovať viac ako 2 platničky.

Kuchyňa navrhnutá v Biano Studio

Ktoré spotrebiče si vybrať?

Pri výbere spotrebičov je to rovnaké ako pri výbere nábytku. Môžete použiť multifunkčné spotrebiče, ktoré môžu byť dokonca zabudované. Ušetríte tak veľa miesta. Vyberte si menšie spotrebiče ako zvyčajne, aby sa ich do kuchyne zmestilo čo najviac. Nezabudnite na skrinky. Snažte sa ich mať čo najviac, a to aj na vyšších miestach. Ako sme už povedali, musíte využiť každý centimeter.

Nezabudnite na kúpeľňu

Pri zariaďovaní garsónky nesmieme zabudnúť na kúpeľňu. Aj tu platí, že svetlé farby opticky zväčšujú priestor. Príliš farebné a krikľavé obklady alebo tmavé farby na stenách nerobia malej kúpeľni dobre.

Kúpeľňa navrhnutá v Biano Studio

Vaňa alebo sprchový kút?

V prípade kúpeľne v garsónke nie je možné mať obidve. Najlepšou možnosťou je sprchový kút. Ak však radi relaxujete vo vani a máte v kúpeľni dostatok miesta, prečo nie.

Tip: Ak sa rozhodnete pre vaňu, zakúpte si k nej vaňovú zástenu, aby ste pri bežnom sprchovaní nestriekali vodu vedľa nej.

Úložné priestory

Využite každé zákutie, ktoré kúpeľňa ponúka. Rozmyslite si, kam umiestniť ktorú policu a ktorú skrinku. Kúpte si umývadlo so skrinkou, ktoré vám poskytne ďalší úložný priestor.

Umiestnenie dekorácií

Dôležitý je aj výber správneho zrkadla nad umývadlom. Máte vedľa nej miesto? Na stenu vedľa nej si dajte malé kozmetické zrkadlo. A čo uteráky? Máte v kúpeľni miesto na podlahový alebo nástenný držiak. Vedľa toalety umiestnite kôš na noviny alebo toaletný papier. Kúpeľňa získa úplne nový rozmer.

Ako je to s práčovňou?

Už viete, ako všetko v kúpeľni rozmiestniť, ale čo s pračkou? Existuje niekoľko možností. Prvou možnosťou je umiestniť práčku do kúpeľne, ak to priestor umožňuje. Ak máte vysoké stropy, môžete si kúpiť medzičasť a umiestniť na práčku aj sušičku. Druhou možnosťou je práčka mimo bytu. Ak máte k bytu pridelenú technickú miestnosť alebo komoru, môžete práčku umiestniť tam. V kúpeľni nebude zaberať miesto. Treťou možnosťou je využitie externých práčovní. Ak v kúpeľni naozaj nie je miesto a neexistuje iná možnosť, môžete ísť do práčovne. Bude vás to stáť nejaký čas, ale ušetríte dosť peňazí.

Záver

Teraz si už nemusíte robiť starosti s tým, ako zariadiť garsónku. Na záver je dobré zopakovať, na čo si treba dať pozor pri zariaďovaní. Vyberajte svetlé farby, kupujte len ten nábytok, ktorý naozaj potrebujete, využite všetky možné úložné priestory, nábytok a kuchynské spotrebiče môžu mať viacero funkcií, rozdeľte si byt na niekoľko samostatných zón, sprcha je lepšia ako vaňa a práčka nemusí byť nevyhnutne v kúpeľni. Ak si stále nie ste istí, ako zariadiť byt, nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc.