Hlavné menu
Inšpirácie

Kokedama - záhradka na povrázku

Japonská miniatúrna záhrada, pre ktorú nemusíte hľadať kvetináče, či miesto na poličke. Levituje totiž vo vzduchu. Kokedama je originálny spôsob, ako do svojho domova pustiť viac zelene.

Keď sa vás niekto spýta na tradičnú japonskú rastlinu, vybavíte si ako prvý pravdepodobne bonsaj. Drobný stromček v malej keramickej miske doplnený kameňmi, ktoré spolu s ním tvoria miniatúrnu záhradku. Bonsaje sú určitým druhom umenia s bohatou históriou i tradíciou. Starostlivosť o ne je skutočne náročná a vyžaduje nielen hlboké znalosti, ale aj poriadnu trpezlivosť. Vypestovať nádherný bonsaj je totiž práca na dlhé roky. Pre naše podmienky, prchavosť a tiež nie príliš veľké skúsenosti s pestovaním minizáhradky, sú tu našťastie kokedamy. Ešte ste o nich nepočuli?

Zátišie plné kokedam pritiahne pozornosť každej návštevy

Machová guľa na povrázku

Kokedama v doslovnom preklade znamená machová guľa. Ide o rastlinu zabalenú v okrúhlom bale zeminy, ktorej vrchnú vrstvu tvorí mach, prípadne listy či dekoratívny povrázok. K nám prenikli predovšetkým kokedamy, ktoré sa vešajú na háčiky do stropu, garniže, alebo iné príhodné miesta. Existujú ale aj tradičné kokedamy, ktoré nájdete na tanierikoch či miskách, tie sú podobnejšie bonsajom. V našich podmienkach sa jedná skôr o interiérovú rastlinu, pretože existuje len málo rastlín, ktoré by zvládli prečkať naše tuhé zimy vonku v machovej guli. Interiérom dodáva tento minimalistický prvok nádych výnimočnosti.

Ako kokedama sa dá pestovať takmer všetko, trebárs levanduľa

Peekvapivo ľahko sa pestuje

Ak čakáte, že spôsob pestovania kokedamy bude aspon tak náročný ako u bonsajov, musím vás sklamať. Starostlivosť o kokedamy je veľmi jednoduchá. Prakticky sa veľmi nelíši od starostlivosti o akúkoľvek izbovú rastlinu. Dôležité je poznať požiadavky na zálievku rastliny, ktorá v machovej guli levituje. Iný je len proces zalievania: machovú kokedamu zložíte z háčika, položíte ju do misky s vodou a necháte nasiaknuť. Potom zaveste a misku nechajte pod kokedamou, aby mohla odkvapkať. Aby mach vydržal zelený, odporúčam nepoužívať ako zálievku chlórovanú vodu. Ak chcete rastline dopriať, môžete ju tiež prihnojiť.