Hlavné menu
Inšpirácie

Doprajte si zeleň v byte - ideálne sú vertikálne záhrady

Chceli by ste si v meste užiť trochu viac zelene? Začnite u seba doma. Aj keď máte menší byt, kam sa nezmestí veľa kvetináčov, nezúfajte. Vertikálne záhrady sú skvelým riešením práve pre vás.

https://www.pinterest.co.uk/pin/66639269470957792/

Vertikálne záhrady sú neprekonateľným riešením, ako dostať zeleň do miest. A to aj do malých bytov, kde by inak nebolo pre rastliny toľko miesta. Aj keď sa začínajú rozmáhať až posledné roky, nejde o žiadnu novinku. Zelené stenové systémy si patentoval profesor krajinnej architektúry Stanley Hart White už v roku 1938. Vertikálne záhrady, ako ich poznáme dnes, má na svedomí francúzsky botanik Patric Blanc, ktorý je znovu preslávil koncom osemdesiatych rokov minulého storočia.

Prečo je dobré mať doma rastliny

Asi vás neprekvapí, že rastliny fungujú ako perfektné čističky vzduchu. Navyše pomáhajú s prirodzenou reguláciou vlhkosti vzduchu. Vo väčšej ploche dokážu aj skvelo absorbovať hluk. Nezanedbateľný prínos majú aj na našu psychiku. Zelená farba je upokojujúca a príroda sama o sebe tiež. Podľa prieskumov dokonca rastliny v byte zmierňujú bolesti hlavy a únavu. Ďalšie využitie nájdu v kuchyni. Okrem izbových rastlín si totiž môžete vypestovať celú radu byliniek, ktoré doladia vaše pokrmy. Bola by škoda sa o tieto prínosy pripraviť.

Druhy vertikálnych záhrad

Vertikálne záhrady majú hneď niekoľko podôb. Niektoré využívajú zeminu, iné sú čisto hydroponické. Konštrukciu na zvislú záhradku si môžete vyrobiť sami napríklad z paliet. Pokiaľ ale nemáte toľko skúseností, bude lepšie siahnuť po už hotovej konštrukcii, na ktorú navešiate kvetináče, alebo jemnú tkaninu s kapsičkami. Menšie záhradky ide pripevniť na stenu magnetickou lištou.

Kam záhradu umiestniť

Na vertikálnych záhradách je skvelé to, že nepotrebujete prakticky žiadne miesto naviac. Vďaka tomu môžete oživiť obývaciu izbu, kuchyňu, balkón, ale napríklad aj kúpeľňu. Nedostatok prirodzeného svetla sa ľahko vyrieši zabudovaním špeciálneho LED osvetlenia. Pozor len na príliš chladné miesta, tam by sa rastlinám nemuselo dariť.

Rastliny vhodné do vertikálnych záhrad

Prvými druhmi, ktoré sa hodia do vašej visutej záhrady, sú okrasné kvety. Vhodné sú nenáročné rastliny na silnejšej stonke, ktoré sú husto olistené a nedorastajú veľkej výšky. Úplne ideálne sú paprade. Alebo rastliny, ktoré rastú prirodzene na skalách a majú plytké korene. V kuchyni alebo na balkóne využite záhradu prakticky. Vo vertikálnej záhrade sa bude dariť množstvu byliniek od bazalky cez rozmarín až po tymian. Dokonca je možné si pestovať aj úžitkové rastliny, ako sú jahody a čučoriedky.

Ako rastliny zavlažovať

Či už sa rozhodnete pre záhradu so substrátom alebo dáte prednosť hydroponickej, musíte zaistiť dostatočný prísun vlahy. Aby ste nemuseli držať v hlave, kedy je potrebné zalievať, môžete zvoliť samozavlažovací systém. U hydroponicky pestovaných rastlín je vhodné zabezpečiť čerpadlo, odtečená voda sa opäť využije na zalievanie. A automatická závlaha tiež rovno rieši aj dodávku živín, ktoré rastlinky potrebujú k rastu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom