Rady, tipy, nápady

Prečo zvoliť taštičkové matrace a podľa čoho vybrať správne

Taštičkové matrace sú moderným variantom pružinových matracov. Vyhovie tým, čo viacej vážia, viac sa potia, a všetkým, ktorí uprednostňujú spanie na tvrdších matracoch.

Kedysi veľmi obľúbené pružinové matrace sa dočkali mnohých moderných úprav a zmien, vďaka ktorým dnes opäť naberajú na popularite vďaka taštičkovému jadru - každá jednotlivá pružina matraca zvlášť zabalená do svojej vlastnej taštičky z netkanej textílie. Tieto obaly pomáhajú ideálne rozložiť váhu tela a zároveň zamedzujú niekdajšiemu vŕzganiu pružín pri pohybe. Taštičky sú vedľa seba husto naskladané tak, že tvoria jadro, teda strednú a vôbec najdôležitejšiu časť každého matraca. 

Prečo zvoliť matrac s taštičkovým jadrom?

Hustá sieť jednotlivých taštičiek vedľa seba umožňuje komfortné rozloženie váhy, pretože každá taštička môže úplne samostatne reagovať na stlačenie spôsobené rôznou váhou rôznych častí tela. Medzery medzi taštičkami navyše umožňujú neustály priechod vzduchu matracov, sú teda veľmi vzdušné. Vďaka tejto vlastnosti patrí k výnimočným matracom, ktoré môžu byť pokladané na rovnú ložnú plochu - nevyžadujú podkladové rošty.

Pružiny uložené v taštičkách môžu mať tiež odlišnú tuhosť. Podľa svojej pevnosti sa potom skladajú do rôznych anatomických zón, ktoré umožňujú veľmi komfortné spanie. Vďaka tomu patria taštičkové matrace k tým s ideálnymi ortopedickými vlastnosťami a vyrábajú sa z nich aj tzv. zdravotné matrace.

+ vysoká elasticita a podpora tela

+ ľahké odvetrávanie, odvádza vlhkosť

+ tvarová stálosť aj pri väčšej váhe spiaceho

+ nevyžadujú rošty

-  sú tvrdšie

Ako spoznať kvalitný taštičkový matrac?

Kvalita týchto matracov je daná spôsobom uloženia a hustotou taštičiek

Spôsob uloženia taštičiek

  • Klasické radenie – edna taštička je uložená vedľa druhej. Tento typ je používaný pri všetkých klasických typoch taštičkových matracov, ktoré sú lacnejšie.
  • Plástové radenie – taštičky sú vedľa seba ukladané spôsobom, ktorý vytvára vzor včelích plástov. Tento zložitejší typ sa využíva pre exkluzívne taštičkové matrace, ktoré ponúkajú najlepšiu oporu chrbtice a prinášajú tzv. efekt vodnej postele.

Hustota uloženia taštičiek

Taštičkové matrace sa vyrábajú v hustote od 200 do 1000 kusov taštičiek na 1 meter štvorcový plochy, pričom platí, že čím je hustota taštičiek vyššia, tým kvalitnejší spánok matrace umožnia.

Ďalšie možné vrstvy

Taštičkové jadrá sú potiahnuté vysokogramážnym filcom alebo nábytkárskou sieťkou, aby nedochádzalo k deformácii či pretláčaniu vrchných dosiek.

Tietzo studenej či lenivej peny tvarované do masážnych zväzkov, ktoré uvoľňujú svalyo matracové dosky môžu byť tvorené z týchto materiálov:

  • z polyuretanovej peny
  • zo studenej či lenivej peny tvarovanej do masážnych zväzkov, ktoré uvoľňujú svaly
  • z latexu v kombinácii s kokosovým vláknom

Na aký rošt ukladať taštičkové matrace?

Matrac s taštičkovým jadrom je možné pokladať aj na úplne rovnú ložnú dosku. Samozrejme je možné aj kladenie na latový alebo lamelový rošt, v takom prípade však nesmie byť rozostup medzi jednotlivými lamelami väčší ako 4 cm. Exkluzívny taštičkový matrac je možné pokladať aj na polohovacie rošty.

Ako sa o taštičkové matrace starať?

Životnosť matraca, ktorá je približne od 5 do 10 rokov, môžete veľmi významne ovplyvniť, keď sa oň budete riadne starať. Čo je pre to treba?

  • pravidelné otáčanie matraca (oddiali možné preležanie)
  • pravidelné vysávanie matraca (nevdychujete prach, který se na nich usadzuje)
  • pravidelné pranie snímateľného poťahu (obvykle až na 60 °C)
  • co možno nejčastějšie prirodzené vetranie matraca

Vyberte si taštičkový matrac na Biane:

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku