Hlavné menu
Ako vybrať...

Mlynčeky na korenie a koreničky ako základ dobrého varenia

Ak trávite v kuchyni aspoň trochu času, určite v nej nechýba korenie. Aby vám vydržalo čerstvé a aby ste mali prehľad, kde čo máte, nemali by vám chýbať ani koreničky a mlynčeky. Poďte si vybrať.

http://www.regime-jean-michel-cohen.fr/blog-jean-michel-cohen/107262/donnez-du-gout-a-vos-menus.html

Korenie je neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne. Niektoré používate denne, iné je schované a čaká na svoju príležitosť. Aby ste sa nemuseli preberať desiatkami vrecúšok s korením, vyberte na uskladnenie koreničky. Nemusia byť len praktické, môžu plniť aj dekoratívnu funkciu a ladiť so zvyškom kuchyne. Na rôzne druhy korenia aj soľ sú potom vhodné aj mlynčeky na korenie. Čerstvo namleté korenie v sebe skrýva oveľa viac chuti a vône ako dlhodobo uskladnené, už namleté, korenie.

Správne skladovanie zaistí lepšiu chuť

Aby si korenie udržalo všetko zo svojej vône a chuti, je vhodné ho skladovať na suchom mieste. Takže ideálne čo najďalej od digestora i napríklad umývačky, z ktorej ide po otvorení značná dávka vlhkosti. Ani prílišné teplo mu nesvedčí, takže uskladnenie v blízkosti varnej plochy sa neodporúča, napriek tomu, že to k tomu láka. Otvorené vrecká nie sú tým najlepším a ani nejestetickejším spôsobom, ako korenie uskladniť. To sa dá ale ľahko vyriešiť koreničkami , ktoré chránia ako proti vlhku, tak často aj proti svetlu. To škodí najmä farebnému koreniu, ktoré stráca na slnku svoju farbu.

Akú koreničku vybrať

Nerezové, sklenené, keramické. Na výbere materiálu až tak nezáleží, dôležité je, aby bola korenička uzatvárateľná, dobre tesnila a zabránila tak vniknutiu vlhka, ktoré sa nielen negatívne podpíše na chuti korenia, ale spôsobuje aj plesne. Pri dobrom skladovaní vám mleté korenie vydrží dlhé mesiace, nepomleté dokonca aj roky. Vyberať môžete z jednotlivých, voľne stojacich koreničiek aj zo stojančekov, vrátane otočných, s rôznym počtom nádobiek. Praktické sú koreničky zavesené v závesnom systéme. Zavesiť môžete buď celú poličku, na ktorú ich postavíte, alebo zaobstarať také, ktoré zavesíte priamo.

Mlynčeky na korenie

Mlynčeky sú skvelou voľbou ako korenie, najmä všetky druhy korenia a soľ uchovať čerstvé a tiež ako ich ľahko dávkovať. Vyberať môžete z troch variantov - z ručných, elektrických a z gravitačných.

Rozdelenie podľa materiálu

Ak si vyberiete nerezový, drevený, keramický alebo plastový, závisí predovšetkým na vašich preferenciách. Nerezový bude určite pevnejší ako plastový, ale aj priehľadný plast má svoje čaro a výhody. Práve vďaka jeho transparentnosti vidíte, koľko korenia v mlynčekoch zostáva.

Ručný, elektrický alebo gravitačný?

U klasických ručných si sami točením určujete, koľko korenia nameliete a tiež sa nemusíte spoliehať na žiadne napájanie. Elektrické mlynčeky sú napájané niekoľkými batériami a ich ovládanie je veľmi jednoduché - mlynček melie sám po stlačení tlačidla. To oceníte najmä ak varíte často a vo väčšom množstve. Ďalším variantom elektrického mlynčeka je tzv. gravitačný mlynček. Ten začne automaticky mlieť, keď ho otočíte hlavou dolu. Mlecí mechanizmus býva z keramiky alebo z nerezovej ocele, oba materiály sú veľmi odolné a nechytajú chute ani pachy. Či už siahnete po akomkoľvek mlynčeku, mal by mať nastaviteľnú hrubosť mletia, aby ste si sami určili, ako jemne či hrubo bude korenie namleté.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom