Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vírivku? Vírivé bazény od A do Z.

Priaznivé účinky horúcich kúpeľov ľudia využívali po stáročia. Za dokonalou relaxáciou dnes už nemusíte nikam jazdiť. Vírivku si môžete dopriať aj u seba doma. Ako vybrať ten pravý kúsok?

http://www.reest-spa.cz/fotogalerie-virivky/album/772

1) Prečo mať doma vírivý bazén

Pobyt vo vírivke uvoľňuje nielen myseľ, no má blahodárne účinky aj pre naše telo. Masáž v teplej vode uľavuje od bolestí kĺbov a svalov. Pomáha upravovať aj krvný tlak. 


Pri pobyte vo vírivke odplávajú všedné starosti a následné uvoľnenie a upokojenie odstraňuje aj miernejšie poruchy spánku.

Čo si ujasniť pred kúpou:

 1. Koľko osôb bude vírivku využívať? 

  • Existujú malé pre 2 osoby, no aj veľké, v ktorých zrelaxuje až 9 ľudí. 

  • Od veľkosti sa odvíja cena a prevádzkové náklady.

 2. Budú vírivku využívať aj deti? 

  • Nie všetky vírivky sú z hľadiska bezpečnosti vhodné pre deti. Vopred sa informujte o tom, či je pre nich vírivka uspôsobená.

 3. Budete jacuzzi využívať len v lete alebo aj v zime? 

  • Pre celoročnú prevádzku vonku nezabudnite na prístrešok či termokryt, ktorý vírivku ochráni pred rozmarmi počasia.

 4. Kde bude vírivá vaňa stáť? 

  • Pri vonkajších vírivkách na celoročnú prevádzku je dôležité, aby boli v relatívnej blízkosti domu. Tým sa vyhnete prechádzke v mraze. 

  • Myslite aj na prístup pre servisných technikov. Sprístupnený by mal byť odtokový ventil, elektrická skriňa i jednotlivé čerpadlá.

 5. Aký typ vírivky chcete? 

  • Na výber máte z nadzemných a zapustených. 

  • Do zapustených je lepší prístup, nadzemné sú zase výhodnejšie v tom, že je možné ich premiestniť.

 6. Kde je prítok vody? 

  • Je praktické ho mať priamo pri vírivke. Ničomu však nebráni napúšťanie vody z hadice.

 7. Myslite na odtok! Samozrejmosťou je napojenie na odpad (u vaní zapustených či voľne stojacich).


2) Typy víriviek a ich výhody / nevýhody

Vírivka má mnoho synoným. Vírivý bazén, whirlpool alebo jacuzzi. Jacuzzi je názov americkej firmy, vyrábajúcej vírivky, ktorej meno sa časom vžilo pre označenie tohto typu vaní. Rovnakým spôsobom môžeme hovoriť aj o označení whirlpool. Drobný rozdiel tu však nájdete. Ak hovoríme o vírivej vani typu jacuzzi, potom sa jedná o hydromasážne vírivé vane. Whirlpool je oproti tomu označenie hydromasážneho bazéniku s teplou vodou.

Mobilná vírivka

Oproti klasickým vířivkovým vaniam sú mobilné vírivky cenovo dostupnejšie, kvalitnú vírivku tak môžete kúpiť v cenovom rozpätí od 500 do 1 100 eur. Ďalšou ich výhodou je ľahká manipulácia. Nie je problém ju premiestniť. Ak budete chcieť, môžete bazén vypustiť, zabaliť a vziať si ho so sebou na chatu či na dovolenku. Hmotnosť vypusteného bazéna sa pohybuje okolo 30-50 kg. Okrem životnosti však dokáže ponúknuť dôstojnú náhradu klasickým typom. Obsahujú filtráciu, ohrev aj trysky na masáže. A čím vyčistiť mobilnú vírivku po vypustení? Postačí voda a mydlový saponát. Potom len stačí opláchnuť.

+ nižšie obstarávacie náklady
+ prevádzka od jari do jesene
+ premiestniteľnosť
- nižšia životnosť
- menší počet trysiek
- pomalší ohrev vody


Klasická vírivka

Vyčleníme si na začiatku dva typy. Vírivky klasické môžu byť buď zapustené alebo voľne stojace. Oba produkty si žiadajú zložitejšiu inštaláciu, vyššiu obstarávaciu cenu, ale aj väčšie prevádzkové náklady. Tvar si zvoliť môžete štvorcový, obdĺžnikový alebo kruhový. Voľne stojacu vírivku umiestníte na vhodné miesto s príslušnou nosnosťou podlahy. Zapustený vírivý bazén je síce drahší a náročnejší na inštaláciu, ale svojím užívateľom poskytne dokonalý luxus. Oproti mobilným nafukovacom vírivkám vám ponúkne väčšie množstvo trysiek, celoročnú prevádzku aj rýchlejší ohrev vody.

+ luxusný vzhľad
+ stabilná konštrukcia
+ väčší počet masážnych trysiek
+ dlhšia životnosť
- nutnosť stabilnej plochy s vyššou nosnosťou
- pre zapustené typy zložitejšie inštalačné práce
- vyššie náklady na prevádzku aj pre obstaranie

Ceny víriviek

Snažiť sa pri kúpe čo najviac ušetriť, sa nie vždy oplatí. Rozhodne vyberajte len vírivky od overených predajcov, u ktorých máte istotu, že majú zaručený kvalitný dovoz. Cena opráv by vás nemilo prekvapila. Vírivky od značiek, ktoré na trhu pôsobia dlhodobo a tešia sa dobrým ohlasom, sú stávkou na istotu.

Cenovo sa vírivky môžu výrazne líšiť, ale než sa rozhodnete pre tú lacnejšiu, zistite si tiež, akú má spotrebu. Vysoká spotreba by sa totiž časom mohla veľmi predražiť. Rozdiel v spotrebe potom môže byť až desiatky eur mesačne - menej energeticky náročné majú spotrebu okolo 15 eur, menej úsporné trebárs aj do 100 eur. Aby z vane neunikalo teplo a nevznikali tým ďalšie zbytočné náklady, mala by byť plne izolovaná. To oceníte najmä pri prevádzke v zimných mesiacoch.

3) Kam umiestniť vírivku

Mobilná vírivka

 • Vonku: Vírivku je nutné umiestniť na pevný povrch, určite nestačí ju položiť na trávnik či piesočnatý povrch. Vhodný podklad je napríklad dlažba alebo pevná podložka. U podložky pozor na materiál - vyberajte taký, ktorý vydrží aj mokré prostredie a nebude zatuchať. Na drevený podklad je preto dobré dať podložku, ktorá je u väčšiny víriviek v základnom príslušenstve.
 • Vo vnútri: Nafukovaciu vírivku je možné umiestniť aj do interiéru, napríklad do zimnej záhrady. Pozor ale na hmotnosť, tá môže dosahovať pokojne aj okolo 1000 kg, ak je vaňa napustená a plne obsadená. Tiež je dobré myslieť na vypúšťanie vody, ktoré je v interiéri komplikovanejšie.


Vírivka zapustená

 • Vonku: Vírivka zapustená vyžaduje väčšie stavebné zásahy profesionálov. U zabudovania do zeme treba okrajové časti zakryť dlažbou alebo dreveným obložením. Naviac sa musí ponechať miesto pre technickú obsluhu a servis, aby sa v prípade opravy nemusela demontovať celá vaňa.
 • Vo vnútri: Aj montáž vo vnútri prenechajte odborníkom, navrhnite im priestor a konzultujte s nimi prípadné úpravy. Berte do úvahy nosnosť podlahy, miesto zapustenia, pripojenie elektriny, prívod vody aj odtok. 

Vírivka voľne stojaca

 • Vonku: Voľne postavené vírivky vyžadujú rovné miesto s dostatočnou nosnosťou (až 650 kg na meter štvorcový). Povrch si dobre rozmyslite, akákoľvek nerovnosť bude na hladine vody viditeľná. Zemskú gravitáciu skrátka neošálíte. Je potrebný  vodorovný povrch, pevný, jednotný a odolný. Ich výhodou je, že ich umiestnenie nemusí byť konečné. Či už sa rozhodnete umiestniť vaňu kamkoľvek, myslite na to, že v prípade potreby by sa k nej servisný technik mal dostať zo všetkých strán.
 • Vo vnútri: Tu je potrebné tiež zistenie nosnosti podlahy. Ak si nie ste istí, radšej umiestnenie vane vždy konzultujte s odborníkom. Je dôležité, aby vaňa v interiéri bola vybavená systémom tzv. kolíkov, ktoré môžete v prípade poruchy odpojiť zvlášť. Je dobré postrážiť si aj priepustnosť výpuste, ktorá by mala vypúšťať aspoň 75 litrov za minútu. Zachovajte prístup ku všetkým stranám vane, alebo minimálne umožnite po jej odtiahnutí nechať priestor 70 centimetrov. Povrch by mal byť opäť vodeodolný, pevný a stabilný. 

4) Materiál víriviek

Materiály sa líšia v závislosti od typu vírivky. Mobilné typy sa najčastejšie vyrábajú z Rhino Tech materiálu či laminovaného PVC, klasické typy majú kvalitnejší povrch z akrylátovej škrupiny.

 • Rhino Tech materiál: Užívateľsky prívetivý materiál, ktorý sa pohybuje v rozumnej cenovej relácii. Je veľmi pevný a odolný proti UV žiareniu, poškriabaniu aj miernejšiemu mrazu. Zvyčajne je zložený zo 6 vrstiev (ochrannej vrstvy, PVC, výstuže, laminátovej tkaniny, ďalšie výstuže a ďalšie vrstvy PVC).
 • Laminované PVC: Tieto bazény sú vyrábané z trojvrstvového materiálu, vrchná a spodná vrstva je z ťažkého odolného PVC, medzi ním je vrstva odolnej sieťoviny. Niektoré modely majú ochranu proti UV žiareniu, radšej sa ale uistite priamo u výrobcu.
 • Akrylátová škrupina: Klasické vírivky, či už zapustené alebo voľne stojace, majú povrch z akrylového materiálu, tzv. akrylátovej škrupiny. Kvalita tejto akrylátovej škrupiny je kľúčová, pretože pri jej poškodení je znehodnotená celá vírivka. Vyberajte preto osvedčených predajcov, ktorí preferujú kvalitných výrobcov akrylátu.

5) Prevádzka vírivky a montáž

Iste vás napadlo, že samotnou kúpou vírivky náklady nekončia. Na to treba myslieť, pretože niektoré vírivky počiatočnú cenu prevýšia prevádzkou už za niekoľko rokov. Do úvahy by ste však mali vziať náklady na elektrinu a tiež ošetrenie bazénovou chémiou, bez ktorej sa tiež nezaobídete.

 • Celoročná prevádzka: Nafukovacie bazény nie sú vhodné na používanie v zime, mrazy by ich mohli poškodiť. Zimné používanie je možné vďaka termopodložkám a termoizolačnej plachte. Ale ani tie vám nezaručia, že tuhé mrazy vydržia bez ujmy. Pre celoročnú prevádzku sú vhodnejšie vane s tvrdou škrupinou, ktorým nízke teploty neublížia. Na jeseň tak budete musieť mobilné nafukovacie typy zložiť a počkať si, až na jar zase príde ich chvíľa.
 • Výmena vody: Ak chcete vírivku vypustiť a na čas jej užívanie odsunúť alebo len vypustiť vodu a napustiť čistú, je treba náležitej starostlivosti. Na prečistenie vírivých bazénov slúžia tzv. whirpool pure výrobky, ktoré prečistia vírivku pred vypustením. Po aplikácii prípravku sa už nekúpte. Zapnite čerpadlá a nechajte niekoľko minút bežať. Potom vodu vypustite. Následne vaňu vyčistite manuálne a potom môžete znova napustiť.  

Zapojenie do elektriny

Pre tuhé vírivky je potrebné, aby elektrická prípojka bola vykonaná odborným pracovníkom, ktorý má pre túto činnosť príslušné oprávnenie. Zároveň musí byť vybavená platnou revíznu správou. Pre bezproblémové pripojenie ponechajte dostatočnú dĺžku elektrického kábla s rezervou aspoň 5 metrov.

 • Vírivky musia byť zapojené v samostatnom okruhu bez pripojenia ďalších spotrebičov
 • Je možné ich zapojiť do bežnej jednofázovej zásuvky, musia však byť zapojené na samostatnom okruhu s ističom 16A charakteristiky C.
 • Inštaláciu a napojenie vírivky k prívodu má na starosti len profesionál.

6) Pravidelná údržba vody vo vírivke

Vírivky vyžadujú zložitejšiu údržbu vody, než u klasických bazénov. Je to spôsobené teplotou vody, ktorá sa pohybuje okolo 37 ° C čo je teplota, pri ktorej sa viac darí baktériám a mikroorganizmom.

Filtrácia

Odstránenie mechanických nečistôt obstará filtrácia. Bez nej by bol čoskoro bazén plný nečistôt a z priezračnej vody by sa mohla stať zakalená zelená tekutina. Filtráciu vyberajte na základe objemu bazéna tak, aby bola dostačujúca. Mala by zvládnuť prečerpať celý objem bazéna minimálne za jednu hodinu. Existujú dva druhy filtrácie, piesková a kartušová.

 • Piesková filtrácia: Voda z bazéna je hnaná pieskom, v ktorom sa uchytia nečistoty. Vďaka tejto filtrácii sa zníži potreba chemických doplnkov pre čistenie vody. Je dostatočne výkonná aj pre väčšie bazény. Jej obstarávacia cena je síce vyššia, zato má ale malé prevádzkové náklady. Piesok je nutné meniť raz za 2-3 roky.
 • Kartušová filtrácia: U tohto druhu je voda čistená cez papierovú vložku, kartušu. Tá sa pri zanesení musí čistiť niekedy aj niekoľkokrát týždenne. Raz za čas je nutné vložku vymeniť za novú. Obstarávacie náklady sú nižšie a nízka je aj energetická náročnosť.

Bazénová chémia

Čo sa týka bazénovej chémie, potom by ste si mali dať pozor, či je prípravok prispôsobený pre vírivé vane, teda či účinkuje aj pri vyšších teplotách. Pre tieto potreby existujú špeciálne dezinfekcie pre vírivé vane. Je tiež potrebné užívať prípravky upravujúce tvrdosť vody, pretože teplá voda rovnako podporuje usadzovanie vodného kameňa. Pri všetkých prípravkoch je nutné dodržiavať pH vody. To zistíte pomocou špeciálnych testerov na pH. Bývajú v podobe papierikov alebo existujú aj elektronické testery. Hodnota pH by sa mala pohybovať v rozmedzí od 6,5 do 7,4, teda rovnako ako v bazénoch.

Bazénovú chémiu môžete zvoliť chlórovú alebo bezchlórovú. Chlór je dezinfekcia mimoriadne účinná a lacná, vyznačuje sa však pre niekoho nepríjemným zápachom.S použitím kvalitných prípravkov si však môžete byť zdravotnou nezávadnosťou istí. Dodržujte však dostup a po aplikácii chlóru do bazéna minimálne 2 hodiny nevstupujte. Na výber máte však aj prípravky bez chlóru, za ktoré si priplatíte. Prípravky sú na báze aktívneho kyslíka, ktorý síce chlór zastúpi skvelo a nebudete mať toľko podráždené oči po chlorovej vode, avšak je nutné tieto prípravky kombinovať aj s inými produktmi pre udržanie hygienicky nezávadnej vody vo vírivke. Ďalšou alternatívou sú prípravky na báze brómu, ale aj tieto prípravky musíte doplňovať ďalšími produktmi, konkrétne takými, ktoré majú oxidačné pôsobenie.

 • Obe varianty chémie kombinujte s ďalšími prípravkami na údržbu vody: Ph +, pH-, Ph tester, decalcit (na údržbu správnej tvrdosti vody), antifoam (pre odstránenie peny), vločkovač (proti zákalu a organickým látkam) 

Ak už budete používať čo najkvalitnejšiu bazénovú chémiu doplnenú filtráciou, myslite aj na prevenciu.

 • Praktická je vanička na nohy, ktorá eliminuje nečistoty na nohách pred vstupom do bazéna
 • Pred vstupom do vírivky sa opláchnite vodou, nemali by ste na sebe mať prach, krémy ani líčidlá

7) Ako zalepiť vírivku pri jej pretrhnutiu

Ak u mobilnej vírivky zistíte, že dochádza k úniku vzduchu, skontrolujte ventil. V prípade, že je riadne uzavretý, musíte zaistiť miesto úniku. Aby ste vôbec zistili, "odkiaľ vietor veje", použite mydlovú vodu, ktorou vírivku potrite. V mieste úniku sa začnú tvoriť bublinky. Potom využite lepiace sady na PVC. Obsahujú lepidlo, aplikátor i záplaty. Pre maximálny estetický efekt zvoľte záplaty priehľadné.

 • Samotná záplata by mala byť minimálne o 1 cm väčša ako poškodenie, táto vzdialenosť od pretrženia by mala byť na všetkých stranách
 • Lepidlo nanesieme ako na poškodené miesto, tak aj na záplatu. Potom vezmeme záplatu a silno krátko priložíme na postihnuté miesto. Dávajte dobrý pozor, po nalepení už nebude možné záplatu posunúť či inak opraviť. 
 • Po nanesení lepidla a oprave diery treba aspoň 15 minút nechať záplatu bez manipulácie.

Ak by ste akútne potrebovali opraviť dieru pod hladinou vody a nechcete vírivku hneď vypúšťať, môžete. Lepidlo naneste iba na záplatu a ihneď ponorte a zalepte postihnuté miesto. Uhlaďte. S týmto opraveným miestom však minimálne 12 hodín nemanipulujte.

8) Príslušenstvo k vírivkám

Aby váš pôžitok z relaxácie bol maximálny, nemali by ste zabudnúť ani na príslušenstvo k vírivkám. Niektoré si môžete dokúpiť výlučne pre váš osobný komfort, či už je reč o osvetlení alebo audiosystéme. Ďalšie produkty by ste ale zabudnúť rozhodne nemali, či už sa bude jednať o kryt či ochrannú plachtu, podložku alebo schodíky.

Aby váš požitek z relaxace byl maximální, neměli byste zapomenout ani na příslušenství k vířivkám. Některé si můžete dokoupit čistě pro váš osobní komfort, ať už je řeč o osvětlení či audiosystému. Další produkty byste ale opomenout rozhodně neměli, ať už se bude jednat o kryt či ochrannou plachtu, podložku nebo schůdky.

 • Kryt bazénu: Termokryt je štandardné príslušenstvo k väčšine víriviek, je nutný pre ochranu bazénu pred nečistotami aj pred mrazom.
 • Jednoduché ovládanie: Ovládajte trysky i teplotu jedným prstom vďaka riadiacemu panelu.
 • Osvetlenie: Niektoré vane ponúkajú osvetlenie, kde si môžete vybrať farbu podľa momentálnej nálady.
 • Ionizátor či ozonizátor: Pre ľahké hubenie nežiaducich mikroorganizmov. Taktiež znižuje spotrebu chemických čistiacich prostriedkov.
 • Audiosystém: Pustite si obľúbenú hudbu a užívajte si maximálnu relaxáciu.
 • Schodíky: Pre bezpečnejšie a pohodlnejšie chodenie do vírivky aj z nej.
 • Plávajúci stolík: Neoceniteľný pomocník k odloženiu občerstvenia.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom