Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať slnečníky a tienidlá na záhradu aj balkón?

Vyberte si to najlepšie zastrešenie na terasu, záhradu či balkón! Na výber máte až 5 tipov slnečníkov a tienidiel. Chcete vedieť, z čoho vyberať? Prečítajte si článok.

https://www.biano.sk/produkt/89238249-trojuholnikova-tieniaca-plachta-3-6-m-siva

Chcete si na záhrade, na verande alebo na balkóne užiť posedenie v príjemnom tieni? Poďte sa pozrieť, aké spôsoby zastrešenia a tienidiel máte k dispozícii a ako si správne vybrať.


Čo v článku nájdete:


1) Slnečníky

2) Tieniace plachty a tienidlá

3) Záhradné stany

4) Markízy

5) Pergoly a altány


Konečne sa blíži čas, kedy budete môcť tráviť viac času na záhrade. 


Ako si na nej vytvoriť útulné posedenie, v ktorom sa schováte do príjemného tieňa? 


V článku sa budeme venovať rôznych druhom zastrešenia terasy, záhrady a balkónu, od slnečníkov cez markízy až po pergoly. Prečítajte si o o ich výhodách, nevýhodách, cenách a spôsoboch ako ich namontovať.

1) Slnečníky

Najjednoduchší spôsob, ako si na záhrade vytvoriť kúsok tieňa, je nákup slnečníka


Z čoho máte na výber a na čo sa pred kúpou zamerať?

Výber slnečníkov podľa veľkosti

Prvý parameter, podľa ktorého by ste mali vyberať, je veľkosť.


Stačí vám jeden malý a ľahko prenosný slnečník alebo chcete zatieniť väčšiu časť záhrady? A chrániť bazén pred padajúcim lístím?


Od veľkosti sa odvíja aj cena.


Malé slnečníky sú vhodné pre občasné zastrešenie terasy alebo záhrady. Sú lacné a ľahko prenosné, na druhú stranu majú len slabú konštrukciu a premokajú na daždi. Preto ich nenechávajte vonku za nepriaznivého počasia.


Veľké a veľkopriestorové slnečníky sú drahšie, ale tiež aj výrazne stabilnejšie. Rozpätie veľkých slnečníkov býva od 3 m. K zatieneniu bazéna a väčšej verandy určite zvoľte veľkopriestorový slnečník, ktorý môže aj zachytiť padajúce nečistoty zo stromov.


Pred kúpou sa informujte aj o možnosti dokúpenia náhradných dielov, čo vám uľahčí prípadnú opravu.

Konštrukcia slnečníkov

Na trhu je viacero druhov konštrukčných riešení slnečníkov. Najčastejšie ide o kovové prevedenie, ale zoženiete aj slnečníky z odolných drevín – teak alebo dub.


Stabilita konštrukcie závisí aj na počte kĺbov. Viac kĺbov znamená väčšie pohodlie pri nastavovaní, ale tiež menšiu stabilitu pri vetre.


Otváranie a zatváranie je buď klasické alebo ako u dáždnikov. U väčších môže nastávať problém, preto sa otvárajú pomocou kľučky alebo pomocou lankového systému s kladkou a závažím.


Pri umiestnení nôh slnečníky máte takisto dve možnosti – stredové alebo bočné. Stredová noha dáva slnečníku klasický vzhľad, neumožňuje ale tak dobré vytvorení riadeného tieňa. Bočná noha umožňuje väčšie nakláňanie a otáča sa okolo svojej osi aj vertikálne. Tieň si teda môžete regulovať naozaj jednoducho.

Na poťahovom materiáli záleží

V čom je výber poťahového materiálu dôležitý?


Podľa gramáže sa odvíja priepustnosť – čím vyššia gramáž, tým menej paprskov prepustí.


Vodeodolná úprava je nutnosť, ak chcete dáždnik nechávať vonku aj za nepriaznivého počasia.


Proti zašpineniu a vzniku plesní chráni teflonová úprava.


Ak je poťah snímateľný, údržbu budete mať výrazne jednoduchšiu. Okrem samotného materiálu záleží aj na farbe. Tmavé odtiene pohlcujú viac slnečných lúčov a pod slnečníkom môže byť príliš teplo. Naopak svetlé farby lúče odrážajú a pobyt v tieni bude osviežujúci.

Stojany a ukotvenie

Významným prvkom, ktorý ovplyvňuje stabilitu slnečníka, je ukotvenie. Stojany sa predávajú v rôznych váhových kategóriách. Pre vás je podstatné, aké minimálne zaťaženie uvádza výrobca na kúsku, ktorý ste si vybrali.


Keď dáždnik bude vystavený silnejším poryvom vetra, odporúča sa až 1,5 krát vyššie zaťaženie než stanovené minimálne. 


Z čoho možno vyberať? 


 • Plastové stojany: lacný variant k malým slnečníkom. Plní sa pieskom alebo vodou.
 • Kotvenie k zábradliu: k malým slnečníkom môžete tiež používať ukotvenie priamo k zábradliu, čo sa hodí hlavne na balkón či terasu.
 • Betónové stojany: sú buď bez náteru alebo rôznych odtieňoch. Je dobré, keď majú na spodnej strane výstupky, ktoré zaistia cirkuláciu vzduchu.
 • Liatinové stojany: ploché podstavce so širokou základňou. Vynikajú svojím estetickým spracovaním.
 • Dlaždicový stojan: jedná sa o stojan s pôdorysom v tvare kríža, ktorý sa záťaží betónovými dlaždicami.
 • Kamenné podstavce: prírodné riešenie ukotvenia slnečníku. Jedná sa o ťažké žulové bloky, ktoré môžu mať leštený povrch alebo sú len nahrubo otesané. Luxusnejší variantom sú potom podstavce z mramoru.
 • Zapustenie do zeme: ideálne hlavne na trávnaté povrchy, kedy pomocou kolíkov nebo tŕňov ukotvíte slnečník priamo do zeme.

2) Tieniace plachty

Ďalšou možnosťou, ako si lacno zatieniť záhradu, terasu alebo detský kútik, je tieniaca plachta.


Ide o pevnú textíliu, ktorú môžete pripevniť ku stĺpom, ale napríklad aj na fasádu domu pomocou špeciálnej fasádnej kotvy. Údržba je jednoduchá, niektorú kúsky stačí vyprať v práčke.

Tvar a materiál

Najčastejší tvar slnečných plachiet je trojuholník alebo obdĺžnik. Na mieru si môžete nechať vyrobiť ale prakticky akýkoľvek tvar, všetko je o dohode.


Materiál musí mať dostatočne vysokú gramáž, ktorá zaistí dlhú životnosť.


Ďalšou nutnosťou, aby plachta vyzerala dobre aj po dlhšom používaní, je odolnosť proti UV žiareniu. Plachta môže byť aj naimpregnovaná, čo zaisťuje vodeodolnosť. Pri daždi ale nezabudnite na to, aby mala dostatočný sklon a voda mohla voľne stekať.

Ukotvenie a doplnky

Aby ste mohli plachtu pripevniť, budete potrebovať upínacie povrazy, karabíny alebo fasádnu kotvu. Vhodné sú elastické popruhy, ktoré zaistia väčšiu odolnosť pri vetre.


Niektoré plachty sa predávajú už s príslušenstvom, u iných ho musíte dokúpiť samostatne. Obzvlášť ak ju plánujete prenášať, je praktické vybrať takú, ktorá sa predáva aj s prenosnou taškou.

3) Záhradné stany

Hľadáte cenovo priaznivý prístrešok na záhradu, ktorý vás a vašich hostí ochráni pred slnkom a mierne nepriaznivých počasím?


Záhradný párty stan je tým ideálnym riešením.

Výber stanu podľa veľkosti

Pre koľko ľudí bude stan určený?


Veľkosť prístrešku prispôsobte podľa toho, koľko ľudí ho bude bežne využívať. Pre rodinné posedenie stačí párty stan s veľkosťou 3x3 metre. Druhý parameter je veľkosť vašej záhrady. Okolo by mal ostať dostatok voľného priestoru na prechádzanie.

Výber podľa typu konštrukcie

Vyberať môžete z lacnejších stanov s klasickou konštrukciou. Je viac náročnejší na zostavenie než druhý variant - nôžková konštrukcia a zaisťuje veľmi rýchle postavenie stanu tam, kde práve potrebujete. Nevýhodou je o niečo vyššia cena.


Strecha alebo steny?


Ak chcete uzatvorený stan, môžete ho doplniť bočnicami. Vďaka nim budete chránení proti dažďu, na druhu stranu počas silnejšieho vetra je stan náchylnejší k prevráteniu. Nevýhodou bočníc je, že bránia voľnému prechodu.

Záhradný stan v zlom počasí

Slabý vietor stan bez problémov zvládne, ak bude ukotvený kolíkmi do zeme. 


Silnejšiemu vetru odolá, keď nohy zaťažite závažím alebo natiahnete kotviace lanka. 


Pred naozaj silným vetrom ho ochránite jedine tak, že ho zložíte a odložíte.

Aby dlho vydržal

Budete stan používať iba ako ochranu proti slnku?


V tom prípade stačí, ak bude vyrobený z bežnej tkaniny.


Pokiaľ bude vonku stáť aj za nepriaznivého počasia, vyberajte taký, ktorý má tkaninu s vysokou gramážou s obsahom PVC. Vhodný materiál je polyetylen. Tkanina musí byť odolná proti UV žiareniu, čo zaistí farebnú stálosť. Počítajte s tým, že tmavé farby budú časom trochu blednúť. 


Informujte o možnosti nákupu náhradných dielov, aby ste ho v prípade potreby mohli opraviť. Najlacnejšie produkty túto možnosť väčšinou nemajú.

4) Markízy

Plánujete zastrešiť terasu alebo balkón?

Markíza predstavuje skvelý spôsob, a navyše ochráni pred prehrievaním aj interiér, pretože zabráni prenikaniu slnečných lúčov cez okná.


Aké sú na trhu a ako ich pripevniť?


"Ak vyberáte markízu, je dnes už štandardom dodať markízu s motorickým ovládaním (vyžaduje ju 90% zákazníkov). Je to veľmi pohodlné a používanie markízy sa mnohonásobne zvýši. Keď idete na terasu alebo balkón na kávu, tak sa vám málokedy bude chcieť vyťahovať markízu za pomoci kľučky, ale stlačení jedného tlačidla na diaľkovom ovládači alebo vypínačmi je predsa len pohodlnejšie a rychlejší.Když volíte motor, odporúčame zvoliť rovno "chytrý" motor, na ktorý ide naprogramovať bezdrôtové otrasový snímač. Predsa len markíza nie je investíciou za pár korún a keď ju náhodou zabudnete zatiahnuť a odskočíte si na nákup, tak s otrasovým čidlom budete v pokoji. Keď bude viac fúkať vietor alebo senzor zachytí silnejšie otrasy, vyšle signál a markíza sa sama stiahne," vysvetľuje Pavel Hrdlička, odborník na tieniacu techniku ​​v Labona.sk


Rozdelenie markíz

Markízy možno rozdeliť na tie s nosným profilom a bez nosného profilu.


Markíza bez nosného profilu je lacnejšia, ľahšia a menšia. Preto je vhodná najmä na zatienenie balkónov a terás.


Markíza s nosným profilom má pevnejšie konštrukciu a tým pádom je aj stabilnejšia. Odoláva dažďu aj vetru v prípade, že ju zabudnete stiahnuť. Bez problémov zastreší aj väčšie posedenie.


Ďalšie rozdelenie je na kazetové a otvorené markízy.


Látky otvorenej markízy nie je krytá. Mali by ste ju teda umiestniť pod striešku, čím ju ochránite pred znečistením.


Kazetové markízy sú drahšie, ale aj oveľa odolnejšie. Kazeta chráni látku, ktorá sa tak neznečistí ani nevybledne.


Kompromisom je polokazetová markíza, ktorá spája výhody oboch predchádzajúcich.

Aké zvoliť ovládanie markíz

Markízu môžete ovládať manuálne alebo pomocou elektrického pohonu. U druhého variantu nezabudnite myslieť na pripojenie k elektrickej sieti.


Manuálna kľučka je dostačujúcim ovládaním pre malú markízu bez nosného profilu.

Elektrický pohon s vypínačom sa hodí na balkón a terasu, kde zastrešuje väčšiu plochu. Ponúka pohodlnejšie ovládanie ako manuálna kľučka.


Elektrický pohon s diaľkovým ovládaním je najjednoduchším druhom ovládania. U niektorých si môžete nastaviť aj čas, kedy sa roleta sama stiahne.

Ako pripevniť markízu na rôzne druhy povrchov?

Inštalácia markízy do betónového muriva je jedna z najjednoduchších. Vhodné sú oceľové rozpínacie kotvy, ktoré upevníte ako do stropu, tak do steny.


Do dutej tehly a do starších domov, pri ktorých si nie ste istý stavom muriva, upevnite markízu pomocou závitovej tyče a chemickej kotvy.


Montáž markízy na zateplenú fasádu vykonajte pomocou špeciálnych hmoždiniek, ktoré sú na to určené a prerušia tepelný most.


5) Pergoly a altánky

Pergoly boli obľúbené už dávno pred naším letopočtom. V Európe získali popularitu na zámockých záhradách. Dnes ich čím ďalej môžeme vídať na záhradách rodinných domov.


Rovnako ako altánky poskytnú príjemný tieň, súkromie i skvelé miesto pre grilovanie s priateľmi. Hlavný rozdiel medzi nimi je ten, že pergola nemusí byť zastrešená a býva často spojená s domom, naproti tomu altánok je zastrešený a stojí samostatne v záhrade.

Aký vybrať typ a veľkosť

K akému účelu altánok a pergolu potrebujete?


Veľkosť pergoly alebo altánku prispôsobte počtu ľudí, ktorým bude slúžiť. Pokiaľ plánujete častejšie posedenie s rodinou či priateľmi, myslíte na to, aby sa pod strechu všetci vošli.


Ďalší parameter je tiež samozrejme veľkosť záhrady. Ak máte k dispozícii menší priestor, budete sa musieť uskromniť. V takom prípade sú ideálne altánky a pergoly pripevnené k domu, ktoré citlivo prepojí dom so záhradou. 


Iným variantom, ktoré sa hodí i do väčších záhrad, sú pergoly zasadené medzi dve stavby alebo samostatne stojacie altánky..

Stavba pergoly či altánku a stavebný zákon

Stavebný zákon sa k stavbe záhradných prístreškov vyjadruje nasledovne - ak zastavaná plocha nie je väčšia ako 25 m2 a nepresiahne výšku 5 m, nie je potrebné stavebné povolenie ani ohlásenie.


Ak si nie ste istí, určite sa spýtajte na príslušnom stavebnom úrade, ktorý váš prípad individuálne posúdi.


Cena stavby altánku sa odvíja od viacerých faktorov počnúc rozmermi, cez použité materiály a nakoniec až po dekoráciu či osvetlenie.

Ako postaviť altánok či pergolu?

Oboje si môžete postaviť svojpomocne. Ak ste zruční a máte pripravený materiál, zaberie vám stavba pergoly alebo altánku len niekoľko dní. Každý šikovný kutil, ktorý si dôkladne naštuduje stavbu podľa návodu dreveného altánku, to zvládne ľavou zadnou.


Ďalšou možnosťou je najať si na výrobu remeselníka. Pokiaľ ale nechcete čakať, alebo nevyžadujete riešenie na mieru, je na trhu veľa už hotových produktov. Výhodou je, že na zakúpené hotové prístrešky máte minimálne dvojročnú záruku od predajcu.

Podľa materiálu konštrukcie

Konštrukcia oboch prístreškov býva najčastejšie drevená, používa sa aj hliník. Pri výbere materiálu rešpektujte to, kam posedenie vyberáte. K drevenej chate bude určite vyzerať lepšie drevená konštrukcia. Moderného domčeku „zladíte“ dobre aj s kovom.


Drevo je tvárny materiál, ktorý dovoľuje vytvoriť prístrešky najrôznejších tvarov. Voľba druhu dreva je zásadná pre to, ako dlho vydrží. Drevený altánok teda postavíte svojpomocne. Ideálne je pevné odolné drevo, ako je buk alebo dub, nevýhodou týchto drevín vyššia cena.


Často sa preto používa borovica, ktorá je lacnejšia, ale je aj tak dosť odolná. Nevhodné je mäkké drevo, ktorý rýchlo podlieha skaze. O drevo je potrebné pravidelne starať, aby vydržalo dlho v dobrom stave.


Hliník je veľmi odolný proti poveternostným podmienkam, je prakticky bezúdržbový a môžete si byť istí, že vydrží naozaj dlho. Ak by sa vám nepáčil jeho vzhľad, je možné zaobstarať špeciálnu fóliu, vďaka ktorej bude aj hliníková konštrukcia vyzerať na prvý pohľad ako drevená.


"Na pomyselnom vrchole rebríčka pergol je Bioklimatická hliníková pergola. Bioklimatická znamená, že jej strecha je zložená z hliníkových naklápacích lamiel. Tieto lamely perfektne odcloní slniečko, ale zároveň v pootvorenej polohe pod pergolou príjemne prúdi vzduch. Možno ju kotviť k domu, alebo môže byť samostatne stojaci v záhrade. Jej maximálny rozmer je 7 x 4 m. Bioklimatická hliníková pergola sa väčšinou dopĺňa o bočné clony pomocou screenových roliet. Tie sú ovládané opäť motoricky. Rolety zabezpečí perfektné súkromie a odcloní slnka v nižších polohách. Zároveň si môžete dať screenové rolety na všetky strany a docielite uzavretého priestoru, ktorý hlavne v zime oceníte pre úschovu vášho záhradného nábytku. Pokiaľ máte hliníkovou pergolu ukotvenú k domu, odporúčame vybrať svetlú farbu strešných lamiel, nech už je farba pergoly akákoľvek. Kombinácia pergoly v antracitu a bielych lamiel nevyzerá vôbec zle, ba naopak. Svetlé strešné lamely vám budú odrážať svetlo do domu, keď práve nesvieti slniečko. Nezatmavíte si tak hlavne v zimných mesiacoch miestnosť nadväzujúce na terasu," dopĺňa Pavol Hrdlička, odborník na tieniacu techniku ​​v Labona.sk.

Akú zvoliť podlahu

Ak budete pergolu a altánok využívať na posedenie alebo ako prístrešok na grilovanie, určite bude potrebné vyriešiť aj podlahu. Než sa do toho dáte, popremýšľajte nad tým, ako veľmi chcete venovať údržbe a tiež, či bude problém, keď bude podlaha klzká.


Zámková dlažba je obľúbená vďaka priaznivej cene a veľkej odolnosti. Betónová dlažba je protišmyková a odolá aj mrazom. Menej vhodná je keramická, ktorá by mohla v mrazoch popraskať. Údržba takejto podlahy je veľmi jednoduchá.


Kameň je odolný materiál, ktorý nevyžaduje žiadnu špeciálnu údržbu. Nevýhoda je, že je na dotyk chladný.


Drevo je klasika, ktorá bude vyzerať dobre na každej záhrade. O drevo je ale potrebné starať, inak by nevydržalo dlho. Bude potrebné pravidelne natierať, impregnovať a ošetrovať proti plesniam a ďalším škodcom. Obstarávacia cena je vyššia ako u dlažby.


Drevoplast kombinuje vlastnosti dreva a plastu. Je stálofarebný, bezúdržbový a nehrozí žiadne triesky v chodidlách. Nevýhodou je pomerne vysoká cena.

Kotvenie pergol a altánkov

Niektoré prístrešky drží len svojou váhou a nie je potrebné ich kotviť. Väčšinu ale pre lepšiu stabilitu ukotviť musíte. Ide to hneď niekoľkými spôsobmi:


 • Kotvenie pomocou zemných skrutiek je často používané a nie je potrebné zvláštne zručnosti. K tomuto druhu kotvenia je ale nutné, aby bol terén pevný - teda nebol príliš piesčitý alebo kamenistý.

 • Zatĺkacie tŕne sú pre svoju nižšiu stabilitu vhodné pre menšie prístrešky s ľahkou konštrukciou. Ich použitie je jednoduché a najvhodnejšie sú do trávnatého terénu.

 • Kotvenie do pevného podkladu, ako je betón alebo dlažba sa robí pomocou špeciálnych úchytov v tvare U, ktoré sa pomocou hmoždiniek prichytia k podkladu a do účka sa pripevní samotný stĺpik.

 • Kotvenie pomocou betónových pätiek prebieha tak, že vykopete do krajiny otvory, do tých umiestnite podlahovej úchyty a zalejete betónom. Toto upevnenie je náročnejšie, ale tiež je veľmi stabilný.

Zastrešenie a opláštenie altánkov a pergoly

Hotové pergoly sa predávajú so zastrešením a aj bez. Ak ste si zakúpili nezastrešenú a nemá slúžiť len dekoratívne, ale ako ochrana proti slnku a dažďu, bude potrebné zvážiť, čím ju zastrešíte. Pozor musíte posúdiť nosnosť konštrukcie. Ďalej sa rozhodujte podľa toho, koľko svetla budete chcieť prepustiť.


Najčastejšia je polykarbonát alebo sklolaminát. Sú to ľahké materiály, ktoré sú cenovo priaznivé a prepúšťajú dostatok svetla.


Menej obvyklá je plechová krytina, a to najmä kvôli tomu, že nepôsobí úplne esteticky, na druhú stranu neprepustí žiadne slnečné lúče.


Pokiaľ si potrpíte na vzhľad, môžete zvoliť krytinu z pálenej tašky, pozor len na to, že je potrebné mať naozaj pevnú konštrukciu. Cena takejto strechy bude vyššia ako predchádzajúce varianty.


Baldachýn poskytuje variabilné a posuvné zatienenie, vďaka ktorému si môžete regulovať, ako veľká časť bude zatienená. Jedná sa o veľmi odolnú syntetickú textíliu odolnú voči UV žiareniu. Možno ho kombinovať napríklad s presklenou strechou, pretože samotný baldachýn nemôže fungovať ako strecha, čo sa týka odvodu zrážkovej vody. Je teda vhodný primárne ako zastrešenie.


Ochranu proti vetru a dažďovým kvapkám zaistí opláštenie pergoly. To sa najčastejšie vyrába z PVC plachty, ktorá odoláva UV žiareniu a vydrží veľmi nízke aj vysoké teploty.

Osvetlenie pergol a altánkov

Pokiaľ máte pergolu priamo pri dome, môžete voliť nástenné vonkajšie svietidlá.

U samostatne stojacich altánkov sú skvelou variantou závesné svietidlá.


Najčastejšie sa používajú svetelné reťazealebolucerničky, ktoré poskytujú rovnomerné osvetlenie a vytvárajú veľmi útulné prostredie.


Pokiaľ máte prístrešok na slnečnom mieste, voľte solárne LED osvetlenie, ktoré je ekologické, ekonomické a vám odpadá starosť s prívodom elektriny.


Všetky svietidlá musia spĺňať podmienky pre vonkajšie použitie, čo znamená, že sú označené hodnotou IP krytie 44 a vyššie.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom