Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vhodnú sviečku do interiéru? Vsaďte na kvalitu

Najuniverzálnejší vianočný darček, najobľúbenejší produkt švédskeho výrobcu nábytku. Sviečky a ich úloha v domácnosti je nespochybniteľná. Ako ale vybrať tú pravú a kvalitnú, a ktorý vosk je najlepší?

Dni sa krátia a slnko už toľko nehreje. Naši predkovia to museli riešiť oveľa zložitejšie problémy ako my. Ešte dávno pred vynálezom elektrického osvetlenia sa v rôznych krajinách nezávisle na sebe vyvíjali rôzne spôsoby - v Egypte si poradili vďaka sviečkam zo včelieho vosku, v Číne používali veľrybí tuk. V Indii dokonca používali na chrámové sviečky vosk vyrobený z uvarenej škorice. My si síce môžeme posvietiť veľmi ľahko, stačí siahnuť po vypínači, prečo si ale tiež občas nedopriať trocha relaxácie pri upokojujúcom svetle sviečok?


Sviečky dodajú vášmu interiéru osobitosť a originálnu vôňu. Nemusíte vyberať len medzi fádnou ružou či vanilkou, najväčším trendom sú momentálne vône, ktoré navodzujú určité pocity. 


Navyše vám pomôže udržať dobrú náladu počas krátkych jesenných dní a využiť dlhé večery na relaxáciu. Poďme si spoločne vybrať.

1) Prečo práve vonné sviečky

Najobľúbenejšie medzi interiérovými vôňami sú bezpochyby vonné sviečky, ktoré často a radi dávame aj dostávame ako darčeky. Ich kvalita sa ale líši a podľa toho sa tiež odvíja cena. Môžete zohnať lacné sviečky doslova za pár korún, ktoré ale rýchlo dohoria, ich vôňa býva skôr otravná než príjemná a často aj s dobou horenia jej intenzita klesá. 


Drahšie, luxusné vône do bytu naopak vydržia horieť a voňať dlhé hodiny, takže aj keď si za ne priplatíte, vo výsledku sa investícia do nich skutočne oplatí. Navyše bývajú v krásnych dizajnových dózach, ktoré krásne doladia váš interiér. Do čoho sa určite oplatí investovať:Sviečky si môžete umiestniť podľa nálady prakticky všade, kde nehrozí, že by sa z nich mohol plameň rozšíriť. Niekto dáva prednosť relaxácii vo vani s množstvom čajových sviečok, iný si zapáli vonnú sviečku v spálni. Na umiestnení, farbe či tvare preto zas tak až nezáleží, v čom je ale naozaj rozdiel? V použitom materiáli.

A čo sa týka farieb, u nás nájdete klasické biele sviečky, ružové sviečky alebo akékoľvek iné odtiene, ktoré sa hodia k štýlu a materiálom vo vašej domácnost.

2) Druhy voskov a 5 tipov, ako rozoznať kvalitný vosk

 1. Sviečky z včelieho vosku

Včelí vosk patrí medzi vôbec najkvalitnejšie vosky. Takéto sviečky sú zdravotne nezávadné, pri horení nevznikajú žiadne škodlivé látky. Pri spaľovaní sa vytvára záporné ióny, ktoré majú vplyv na imunitný systém a zlepšujú dýchanie. Vďaka tomu je včelí vosk ideálne pre alergikov alebo osoby, ktoré sú na vône citlivejšie.


 1. Sviečky z palmového vosku

Na prvý pohľad je spoznáte - povrch takých sviečok je zrnitý a kryštalický, čo z každej sviečky z palmového vosku robí originál. Palmový vosk je stopercentný prírodný produkt bez chemických prímesí. Neobsahuje petrolej ani deriváty, ako tomu býva u obyčajných parafínových sviečok. Palmový vosk je kvalitný, horí jasným plameňom a nečmudí.


Otázkou však je, nakoľko je výroba palmového vosku zaťažujúce pre prírodu. U palmového oleja je všeobecne sporný princíp pestovanie, pretože dokážu k plieneniu prirodzených palmových porastov.


 1. Sviečky zo sójového vosku

Sójový vosk bol vyvinutý špeciálne pre výrobu sviečok. Jedná sa o prírodný surovinu, ktorá sa získava zo sójových bôbov. Ide o ekologickú alternatívu, pretože je sója obnoviteľným zdrojom. Vosk má nižšiu teplotu topenia, takže sviečka vôňu produkuje rýchlejšie a tiež vydrží dlhšie.


 1. Sviečky z parafínového vosku

Najklasickejšia verzií sviečok sú sviečky parafínové. Nájdete ich vo väčšine obchodov po kusoch, v sadách a v najrôznejších prevedeniach. Jedná sa o látku, ktorá sa získava z ropy a je teda čisto chemického pôvodu. Pri jeho horení môžu unikať nebezpečné látky do ovzdušia. 


Ale pozor. Nie je parafín ako parafín. Sviečky z plne rafinovaného parafínového vosku sú bezpečné a kvalitné. Horia jasným plameňom a vydrží dlho. Čítajte zloženie jednotlivých sviečok, pretože parafín môže obsahovať prímesi a deriváty, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé.

Parafín vs. prírodné vosky

Parafínový vosk je vedľajší produkt petrochemického priemyslu. Vzniká počas procesu rafinácie ropy. Táto báza je sama o sebe chemického pôvodu, bio produkt z takého vosku skrátka neurobíte. Môžete sa však zamerať na sviečky z vysoko rafinovaného parafínu, ktoré by mali byť kvalitnejšie a bezpečnejšie. Parafín by mal obsahovať nízky obsah oleja, ideálne okolo 2%.


Aj parafínové sviečky ale môžu byť kvalitné. Hľadajte tie, ktoré sú zo 100% parafínu s prírodnými esenciálnymi olejmi. Vďaka prírodnému pôvodu ingrediencií vás nebude bolieť z arómy sviečky hlava a nezažijete tiež pocity nevoľnosti.


Ak preferujete prírodné vosky, dajte si pozor:

 • či vo sviečkach zo sójového vosku nie sú ďalšie voskové zmesi, ako je sójový olej, včelí vosk alebo palmový vosk či parafín
 • prírodné vosky by mali obsahovať 100% prírodné zložky bez parafínu

Za nás odporúčame overených výrobcov. Kúpte si kvalitné sviečky Woodwick alebo obľúbené Yankee Candle sviečky vďaka svoje trvácnosti a vôni.

Materiál knôtu ovplyvňuje horenie. Pri aróma sviečkach je to dôležitý faktor, každá vôňa totiž horí inak. Ľahké kvetinové vône horia rýchlejšie ako ťažké korenené, a preto je potrebné rôzne zapletené knôty. Zaručí sa tak maximálna doba horenia a rovnaká kvalita vône. Populárna sviečky Yankee Candle sa vyznačujú tým, že ich produkty majú viac ako 200 rôznych knôtov, aby bola zaručená maximálna výdrž a kvalita.

Ako spoznať kvalitný vosk od nekvalitného?

Dnes si môžete zaobstarať najrôznejšie druhy sviečok. Budú sa líšiť nielen vzhľadom a cenou, ale pochopiteľne aj kvalitou. Najdôležitejším parametrom, ktorý určuje kvalitu, je typ vosku, čiže z čoho sú sviečky vyrobené, a aký je materiál knôtu.

Čítajte zloženie!

Najkvalitnejšie sviečky bývajú zo sójového alebo včelieho vosku. Sviečky o poznanie nižšej kvality sú z parafínu. Pri ich spálenie sa do vzduchu uvoľňuje benzén a oxid uhličitý, čo sa môže pri dlhodobejšom užívaní výraznejšie podpísať na našom zdraví.


Dajte pozor na zloženie, ktoré obsahuje škodlivé ingrediencie:

 • PFOA (kyselinu perufluoroktanovou)
 • BPA (bisfenol A)
 • ftaláty (estery kyseliny ftalovej)

Čím tvrdší materiál, tým lepšie

Nekvalitné sviečky spoznáte aj podľa tvrdosti vosku. Zistíte ju tak, že zospodu sviečky zaryte jemne necht. Čím ľahšie sa zaborí, tým je väčšia pravdepodobnosť menej kvalitného produktu.

Pozor na nepríjemný zápach

Ak je sviečka parfumovaná, potom by ste mali cítiť len príjemnú vôňu, ideálne bez akýchkoľvek prímesí a nepríjemných zápachov napríklad po petroleji. Kvalitné sviečky majú tiež celofarebný vosk a nie sú iba namáčané do farebných lakov, u ktorých pri horení pod lakom horí biely parafín.


Samotná farba parafínu, ak nie je zafarbený, je tiež dôležitá. Čím belší je, tým je aj kvalitnejší.

Výdrž sviečky vám veľa napovie

Ideálne sú sviečky, ktoré vyhoria až na dno pohára. Dôležitým ukazovateľom je tiež doba horenia, ktorá by pri kvalitných sviečkach mala byť uvedená na obale v hodinách.

Nezabudnite na materiál knôtu

Kvalitné sviečky majú knôty zo 100% bavlny, prípadne z bavlny a papiera. Vďaka týmto materiálom sa pri spaľovaní do ovzdušia nedostávajú žiadne škodliviny, čo u umelých materiálov potvrdiť nedá. 


Rovnako tak je dôležitý materiál podložky, ktorá upevňuje spodná časť knôtu ku sviečke. Nemala by byť s prímesou olova.

3) Sviečka v skle vs. sviečka v keramike

Najčastejšie môžete kúpiť sviečky v sklenej nádobe. Tie po dohorení patria do bieleho kontajnera na číre sklo. Zvyšok vosku nevadí, pretože zhorí pri spracovaní. Ekologickejšie a kreatívne duše môžu nádobu zo sviečky prerobiť na niečo iné - kvetináč, korenička, vázička, dóza, atď.


Sviečky možno ale zaobstarať aj v keramike, vďaka čomu do interiéru dodajú rustikálny vzhľad. Ak chcete ďalšie netradičné riešenie, môžete zvoliť sviečky aj v plechu.


4) Ako zaobchádzať s vonnou sviečkou

Možno by sa mohlo zdať, že sviečku zapálite a tým to hasne. Áno, aj nie. Ak budete chcieť skutočne sviečku používať efektívne a bezpečne, existuje na to pár jednoduchých pravidiel:


 • Udržujte knôt dlhý 3 - 5 mm

 • Nechajte vždy rovnomerne rozpustiť vosk až ku kraju poháre. Tak sa z vosku vytvorí hladina, ktorá uvoľňuje vôňu najintenzívnejšie a sviečka navyše horí dlhšie.

 • Pokiaľ začne plameň čmudiť a objaví sa čierny dym, sviečku sfúknite, knôt zastrihnite, odstráňte spálené zvyšky a opäť zapáľte.

 • Je ideálne, aby sviečky horeli v priemere 4 hodiny. Potom ich nechajte vychladnúť aspoň 2 hodiny.

 • Uistite sa, že nad sviečkou je dostatok voľného priestoru. Pozor si dajte na poličky, konáre, dekorácie. Pokiaľ máte sviečku, kde je viac knôtov, platí to dvojnásobne, pretože sviečky potom vydávajú ďaleko viac tepla.

 • Sviečky nenechávajte na priamom slnku, na elektrospotrebičoch, ani pri radiátoroch.

 • V obytných miestnostiach pravidelne vetrajte a zabezpečte dostatočný prísun vzduchu.

 • Zápalky nechajte bokom, pre ľahké zapálenie aj horšie prístupných knôtov siahnite po praktickom plynovom zapaľovači.

5) Ako čistiť a odstrániť vosk

Škvrna od vosku sa môže zdať ako neriešiteľný problém. Možno ju ale ľahko odstrániť rôznymi spôsobmi a pomocou vecí, ktoré máte doma!
 • Čistiť škvrny môžete pomocou žehličky, technického benzínu a benzínového čističa. Vrstvu vosku opatrne odlúpnite nahriatym nožom. Potom škvrnu zospodu podložte pijavým papierom a prejdite žehličkou. Dajte si však pozor, či materiál textilu vôbec môžete žehliť.
 • Škvrny vosku môžete odstrániť pomocou šampónu na vlasy. Vosk nechajte zaschnúť, škvrna by mala byť tvrdá. Potom na neho naneste šampón, nechajte speniť a pôsobiť. Miesto následne preperte v ruke, potom v práčke. Ak je vosk farebný, mal by zmiznúť po dvoch až troch praniach.
 • Zbavte sa voskových škvŕn na nábytku pomocou octu. Škvrny na nábytku najskôr zohrejte fénom, potom zotrite vosk handričkou. Ďalšie handričku namočte v octe a utrite ním mastné miesto.

6) Ako využiť staré sviečky

Zostali vám kúsky voskov zo starých sviečok a premýšľate, čo s nimi? Skúste je ešte nejako využiť. Najpraktickejšie sú samozrejme nové sviečky, kedy využiť môžete starej plechovky alebo sklenené nádoby, zahriať vosk, umiestniť do stredu horizontálne bavlnený knôt a zaliať.

Ako odstrániť vosk zo sviečok a využiť pohárik?

 1. Dajte sviečku na pár hodín do mrazničky, bude sa z nej vosk ľahšie odstraňovať.
 2. Vezmite nôž a opatrne sa ním snažte odstrániť vosk.
 3. Odlepte etiketu na skle.
 4. Zvyšok vosku a lepidlá vyčistite pomocou octu alebo olivového oleja.
 5. Opláchnite mydlom a utrite utierkou.
 6. Nádobu môžete využiť v kuchyni alebo v kúpeľni.

Ďalej môžete využiť vosk na:


7) Sviečky aj bez ohňa?

Už ste počuli o LED sviečkach? Ruky si u nich síce hriať nebudete a odpadne aj obľúbené hranie s voskom, relaxačný pocit z pozerania do mihotavého svetla si ale môžete užívať celé hodiny a hodiny. A to bez strachu, že by sa sviečka prevrátila. LED sviečky tak oceníte najmä ak máte malé deti alebo neposedných štvornohých spoločníkov. Sviece s voskovým svietnikom vyzerajú navyše veľmi autenticky.

8) Ďalšie typy vôní do bytu

Difúzery

Veľmi estetické sú klasické sklenené difúzery s bambusovými tyčinkami. Tie do seba nasiaknu vonné esencie, ktoré sa potom postupne uvoľňujú do interiéru, pričom intenzitu vône môžete ovplyvniť počtom ponorených tyčiniek. 

Hitom poslednej doby sú ale ultrazvukové aróma difúzory. Mávajú moderný dizajn (často sú drevené), a pretože do ich nádržky okrem vonných olejov musíte naliať aj vodu, okrem rovnomernej vône sa postarajú aj o zvlhčenie vzduchu v priestore.

Vonné tyčinky

Pálenie vonných bylín a živíc stromov siaha do dávnej histórie ľudstva. Vonné tyčinky sa od pradávna využívajú predovšetkým v Ázii, kde sú neodmysliteľnou súčasťou rôznych obradov a rituálov. Obľubu si ale získali aj v západných krajinách vďaka svojej schopnosti počas chvíľky prevoňať celý interiér. 

V súčasnej dobe sa rozoznávajú predovšetkým dva typy vonných tyčiniek - indické a japonské. Indické vonné tyčinky obsahujú bambusové drievko a všeobecne bývajú ich vône ťažké a veľmi zemité. Ak chcete niečo sviežejšieho, siahnite po japonských, ktoré sú navyše bez drievka, takže sa pália len samotné vonné esencie.

Tematické vône

Okrem nestarnúcich kvetinových a ovocných vôní sú čím ďalej obľúbenejšie zmesi rôznych esencií, ktoré majú navodiť pocit určitej situácie alebo napríklad jedla. A tak sa stretnete so sviečkami s vôňou čučoriedkového koláča, s vôňou jari, dovolenky pri mori alebo čistej bielizne. Ako podľa vás vonia svadobný deň, kľud a pohoda, dážď, šťastie a láska alebo napríklad poslednou dobou veľmi obľúbené hygge? Aj s takými vôňami sviečok či difúzorov sa môžete stretnúť. Ich nezvyčajnosť vás prekvapí, verte však, že si ich veľmi rýchlo zamilujete.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom