Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať domácu čističku vzduchu?

Prach, pele, plesne a iné alergény vedia znepríjemniť život. A nie sú len vonku, v miestnosti je ich koncentrácia ešte väčšia. Dá sa s tým vôbec bojovať? Rozhodne, s čističkou vzduchu máte vyhraté.

V uzavretých priestoroch sa alergény a nečistoty držia oveľa viac ako vonku. Pre alergikov a citlivejších jedincov je potom pobyt v takomto prostredí veľmi nepríjemný. Čistička vzduchu je účinným bojovníkom pri odstraňovaní prachu, peľu, plesní a ďalších alergénov, ktoré sa nachádzajú v miestnosti. Niektoré účinne odstraňujú dokonca aj cigaretový dym a zápach s ním spojený. Existuje niekoľko typov, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Nič ako univerzálna čistička neexistuje, preto čítajte ďalej a zorientujte sa v ponuke.

Základné parametre pri výbere čističky

1. Veľkosť miestnosti je nutné počítať s metrami kubickými (tj. dĺžka x šírka x výška). Predvolenému číslu potom prispôsobte vzduchový výkon čističky. U niektorých typov čističiek je uvedená aj veľkosť miestnosti, pre ktorú sú vhodné.

2. Vzduchový výkon sa udáva v metroch kubických za hodinu (m3 / h) a znamená množstvo vyprodukovaného čistého vzduchu. To by malo prevýšiť objem miestnosti minimálne 2x, u alergikov až 4x. Výkon by mal byť k pomere miestnosti mierne vyšší, aby čistička nemusela byť pustená neustále na najvyšší výkon. Nikdy nesmie byť menší, obstaranie čističky by potom nesplnilo svoj účel.

3. Výmena filtrov a ich cena – s filtrami sa často manipuluje kvôli údržbe, preto by mali byť ľahko vyberateľné. Niektoré druhy vyžadujú výmenu filtrov pri opotrebovaní. Pri kúpe preto prihliadnite aj k cene náhradných filtrov a k ich životnosti.

4. Indikátor zanesenia filtra je príjemným bonusom hlavne vo veľmi znečistených priestoroch, kde je potreba ho čistiť / meniť častejšie.

5. Hlučnosť je uvádzaná v decibeloch (dB) a pretože je niekedy nutné čistiť vzduch aj cez noc, mala by byť táto hodnota čo najnižšia. V takom prípade by nemala byť vyššia ako 30 dB.

6. Hmotnosť a rozmery – k tomuto parametru zohľadnite najmä, ak chcete prenášať čističku aj do iných miestností.

7. Údržba sa líši podľa spôsobu filtrácie. U väčšiny čističiek je nutné umývať a meniť filtre, čo by mohlo robiť problém alergikom. Pre tých sú vhodné bezúdržbové čističky, ktoré nečistoty odstraňujú, ale neuchovávajú.

8. Ionizátor nie je bežnou výbavou čističiek, napriek tomu môže byť veľmi nápomocný pri čistení. Do ovzdušia vypúšťa ióny so záporným nábojom a podporuje zhlukovanie prachových častíc. Sám je odstrániť nevie, v kombinácii s čističkou sa ale skvele dopĺňajú. Vhodný je najmä do veľmi znečistených priestorov.

9. Časovač a diaľkové ovládanie – pre maximálny užívateľský komfort si kúpte čističku s časovačom či diaľkovým ovládaním.

Rozdelenie čističiek podľa druhu filtrovania

Na trhu možno nájsť veľkú škálu rozdielnych čističiek. Väčšina z nich kombinuje aspoň dva druhy filtrov, tým sú v boji proti nečistotám a alergénom ešte účinnejšie. Najúčinnejšie čističky mávajú až 7 rôznych filtrov, ktoré zaistia perfektný výsledok.

Čističky s HEPA filtrom

Tento typ čističiek má absorpčný princíp čistenia vzduchu. Využívajú kombináciu hneď niekoľkých filtrov pre väčšiu efektivitu. HEPA filter je najdokonalejší zo všetkých druhov filtrov a zachytáva aj tie najmenšie čiastočky zo vzduchu, vrátane zvieracích alergénov. Zachytí všetky čiastočky väčšie ako 0,3 mikrometra. Ďalej používajú tieto čističky ešte filtre s živočíšnym uhlím, ktoré absorbuje zápachy a toxíny. Na sterilizáciu vzduchu mávajú potom niektoré čističky UV lampy. Protiprašná účinnosť je uvádzaná 99,97%.

+ veľmi účinné, vhodné pre alergikov, odstráni aj pachy

- nutnosť pravidelne meniť filter

Čističky s elektrostatickým filtrom

Veľmi účinné čističky, ktoré pri nasatí vzduch nabijú elektrinou, tú následne pritiahne opačným nábojom zberná plocha. Dobre odstraňuje alergény, pevné častice, vírusy, baktérie aj plesne. Údržba filtra je veľmi jednoduchá, stačí ich opláchnuť vodou, čo veľmi znižuje náklady na prevádzku. Protiprašná účinnosť je uvádzaná 90-99%.

+ jednoduchá údržba, veľmi tichá prevádzka, vhodné pre alergikov

- neodstraňuje pachy

Čističky vzduchu na fotokatalytickom princípe

Fotokatalýza je proces chemického rozkladu pôsobením fotokatalyzátor a UV žiarenia. Pri fotokatalýze sa rozkladajú chemické látky, baktérie, vírusy i mikročastice prachu na bezpečné komponenty ako sú voda a oxid uhličitý. Efektívne teda ničí toxíny, vírusy i baktérie. Medzi nevýhody patrí, že pri používaní UV lampy sa do prostredia uvoľňuje ozón.

+ vysoká účinnost, vhodné pro alergiky, není třeba měnit filtry, odstraňuje i toxické látky

- produkce ozonu

TSS čističky vzduchu

Čističky s patentovanou TSS technologií fungují na principu zahřívání vzduchu na cca 200°C, při kterém se všechny mikroorganismy spálí a přemění na plyny už obsažené ve vzduchu. Díky tomu se zbavíte téměř všech bakterií a virů v místnosti. Vzduch je do místnosti znovu vpuštěn až po ochlazení. Teplota v místnosti se tím pádem nijak nezvyšuje. Nespornou výhodou těchto čističek je, že nepotřebují na výměnu žádné filtry. Jsou vhodné i pro noční čištění, protože jsou velmi tiché. 

+ bez nutnosti meniť filter, vhodné pre alergikov, tichý chod, redukuje zápach

- vyššia nákupná cena, vyššia spotreba

Čističky vzduchu s vodným filtrom

Takýto druh filtrácie nie je vhodný pre alergikov, odstraňuje oveľa menej nečistôt zo vzduchu než všetky ostatné čističky. Ďalšou nevýhodou je aj to, že sa v nádržke s vodou môžu množiť mikroorganizmy, pokiaľ ju nebudete často meniť. Na rozdiel od vyššie uvedených čističiek vzduch rovno aj zvlhčujú. Protiprašná účinnosť je uvádzaná 50-70%.

+ zvlhčenie vzduchu, zachytáva prach a mikróby

- nižšia účinnosť, nutnosť odstraňovať vodný kameň, nevhodné pre alergikov

Vyberte si čističku vzduchu na Biane:

 

Pre efektívne použitie

  • Aby čistenie vzduchu malo znateľný výsledok, musí byť čistička zapnutá aspoň niekoľko hodín. V tejto dobe sa nesmie vetrať.
  • Keď nie je čistička v prevádzke, je vetranie samozrejme vhodné, dobré je vetrať jednorázovo a dôkladne.
  • Čistička by mala byť umiestnená tak, aby nebola blízko zdrojov tepla, okien ani dverí. Vzduch okolo nej musí voľne prúdiť.
  • Prúd čistého vzduchu by mal ideálne byť namierený približne do úrovne pása do najčastejšie používanej časti miestnosti. Nemala by preto stáť priamo na zemi.
  • Ani čistička nie je všemohúca, usadený prach neodstráni, je treba preto aj naďalej prach z nábytku utierať a koberce vysávať.