Ako vybrať matrac: Sprievodca nákupom matracov v 8 krokoch

Ako vybrať matrac: Sprievodca nákupom matracov v 8 krokoch

Nákup nového matraca sa môže zdať komplikovaný. Ako si vybrať z obrovskej ponuky ten najpohodlnejší, na ktorom sa bude zaspávať ako na obláčiku? Poradíme vám, na čo všetko sa zamerať, aby ste našli ten pravý!

Nákup nového matraca sa môže zdať komplikovaný. Ako si vybrať z obrovskej ponuky ten najpohodlnejší, na ktorom sa bude zaspávať ako na obláčiku? Poradíme vám, na čo všetko sa zamerať, aby ste našli ten pravý!

1. Čo všetko pred výberom matraca zvážiť

Matrac má na kvalitu nášho spánku obrovský vplyv, preto by sme si pri jeho nákupe mali dať naozaj záležať na dôkladnom výbere pre každého jedného člena domácnosti. Správny matrac vám pomôže vyhnúť sa bolestiam chrbta či migrénam.

Rozhodovanie, ktorý matrac z širokej ponuky rôznych druhov bude pre vás najideálnejší, sa môže zdať komplikované, preto sme pre vás spísali základné body, s ktorými bude všetko oveľa ľahšie.  

Tvrdosť matracov

Na trhu sú matrace rôznych tvrdostí - od extra tvrdých až po veľmi mäkké. Okrem individuálnych preferencií vám výber tvrdosti môže uľahčiť aj vaša hmotnosť a preferovaný spôsob spania. Vo všeobecnosti platí, že čím vyššiu hmotnosť máte, tým tvrdší matrac potrebujete, aby vám poskytoval dostatočnú oporu

Ženy, starší ľudia a osoby s problémami s chrbticou a kĺbmi zvyčajne uprednostňujú mäkkšie matrace, muži zase dávajú prednosť tvrdším matracom. Pre spánok na chrbte je najvhodnejší tvrdší matrac, ak radi spíte na bruchu alebo na boku, pohodlnejší vám bude stredne tvrdý matrac, ktorý sa prispôsobí telu.

Nosnosť matracov

Pri nákupe je dôležité orientovať sa podľa nosnosti matraca, ktorú uvádza výrobca. Pri každom matraci nájdete maximálnu hmotnostnú kategóriu, pre ktorý je daný matrac vhodný, takže ak sa chcete z vlastností matraca tešiť čo najdlhšie, vyberajte si tak, aby ste si ponechali nejakú rezervu.

Pýtate sa, čo sa stane, ak si vezmete matrac pre nižšiu váhovú kategóriu, akú máte vy? Rýchlejšie ho vyležíte a bude sa vám zdať mäkkší, ako v skutočnosti je.

Rozmery matracov

Ak ste sa už rozhodli, aký tvrdý matrac potrebujete, nesmiete zabúdať ani na to, aby mal správne rozmery pre posteľ, ktorú máte doma, aby perfektne sedel.

V prípade, že si najskôr vyberáte matrace, rozhodujúca je vaša výška. Matrac by mal byť dlhší aspoň o 20 - 25 cm a odporúča sa hrúbka aspoň 20 cm. Nižšie matrace sa môžu rýchlejšie preležať a nevstáva sa z nich tak pohodlne, ako z vyšších.

Rozdelenie do zón

Niektoré matrace sú rozdelené do zón, aby sa čo najlepšie prispôsobili vášmu telu a zaistili čo najvyšší komfort pri spánku. Rôzne zóny kvôli odlišným tvrdostiam verne kopírujú krivky tela, poskytujú mu oporu, akú potrebuje a optimálne rozkladajú zaťaženie, pretože rôzne časti tela vyvíjajú na plochu matraca iný tlak.

Matrace bývajú obyčajne rozdelené do 3 až 7 zón a zvyčajne platí, že čím viac ich majú, tým sú pohodlnejšie. Najviac ich ocenia ľudia so zdravotnými problémami, no deťom sa neodporúčajú, pretože nie sú prispôsobené na ich malú výšku a nepodopierali by im časti tela, na ktoré boli konštruované.

TIP: Ak rozmýšľate nad výberom ideálneho matraca - pozrite si test najlepších matracov na Recenzovo.sk aj s podrobným návodom, podľa čoho vybrať ten správny!

2. Druhy matracov: Podľa čoho a ktorý si vybrať?

Matrace sa vyrábajú z rôznych materiálov a najčastejšie sa môžete stretnúť s penovými, latexovými a pružinovými matracmi, ktoré sa ďalej ešte rozdeľujú do podskupín podľa použitých materiálov a spôsobu výroby.

Okrem nich sa môžete vyspať ešte aj na nafukovacích matracoch a futónoch. Niektoré matrace sú vhodné na každodenné spanie, iné len na príležitostný spánok napríklad pre návštevy.

Penové matrace

Penové matrace sa vyrábajú z rôznych druhov peny a majú teda aj rôzne vlastnosti a stupne tvrdosti. Najčastešie sa na trhu vyskytujú polyuretánové matrace, ktoré majú rôzne stupne tvrdosti, bývajú tvarovo stále a hodia sa na lamelové aj latkové rošty.

Ďalšou, čoraz obľúbenejšou voľbou sú matrace z bio peny, pretože sú veľmi odolné proti plesniam a mikróbom a i z ekologického hľadiska predstavujú zaujímavú možnosť, keďže sa na ich výrobu využívajú aj prírodné oleje.

Penové matrace zo studenej alebo lenivej pamäťovej peny sú veľmi priedušné, prispôsobivé a sú obľúbenou možnosťou pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice.

Latexové matrace

Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného alebo syntetického kaučuku a obyčajne sú rozdelené na niekoľko zón.

Tieto matrace majú množstvo výhod: sú hypoalergénne, priedušné, majú skvelé termoregulačné vlastnosti, nezapáchajú a dlho vydržia.

Ich nevýhodou je pre niekoho prílišná mäkkosť a vyššia cena. Čím viac zón matrac rozlišuje, tým je drahší.

Pružinové/taštičkové matrace

V súčasnosti sú klasické pružinové matrace na ústupe a nahrádzajú ich skôr taštičkové matrace. Pružinové matrace nie sú vhodné na polohovateľné postele, no sú výbornou možnosťou pre ľudí, čo sa nadmerne potia, pretože sú priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť.

Ich modernejšou variantou sú taštičkové matrace, ktoré majú pružiny usporiadané v takzvaných taštičkách. Vyznačujú sa dlhou životnosťou a strednoutvrdou tvrdosťou.

Kedysi veľmi obľúbené pružinové matrace sa dočkali mnohých moderných úprav a zmien, vďaka ktorým dnes opäť naberajú na popularite svojím taštičkovým jadrom - každá jednotlivá pružina matraca je zvlášť zabalená do svojej vlastnej taštičky z netkanej textílie.

Prečo zvoliť matrac s taštičkovým jadrom?

Hustá sieť jednotlivých taštičiek vedľa seba umožňuje komfortné rozloženie váhy, pretože každá taštička môže úplne samostatne reagovať na stlačenie spôsobené rôznou váhou rôznych častí tela. Medzery medzi taštičkami navyše umožňujú neustály priechod vzduchu matracov, sú teda veľmi vzdušné. Vďaka tejto vlastnosti patrí k výnimočným matracom, ktoré môžu byť pokladané na rovnú ložnú plochu - nevyžadujú podkladové rošty.

Pružiny uložené v taštičkách môžu mať tiež odlišnú tuhosť. Podľa svojej pevnosti sa potom skladajú do rôznych anatomických zón, ktoré umožňujú veľmi komfortné spanie. Vďaka tomu patria taštičkové matrace k tým s ideálnymi ortopedickými vlastnosťami a vyrábajú sa z nich aj tzv. zdravotné matrace.

 • + vysoká elasticita a podpora tela
 • + ľahké odvetrávanie, odvádza vlhkosť
 • + tvarová stálosť aj pri väčšej váhe spiaceho
 • + nevyžadujú rošty
 • -  sú tvrdšie

Ako spoznať kvalitný taštičkový matrac? Kvalita týchto matracov je daná spôsobom uloženia a hustotou taštičiek.

Spôsob uloženia taštičiek

 • Klasické radenie – jedna taštička je uložená vedľa druhej. Tento typ je používaný pri všetkých klasických typoch taštičkových matracov, ktoré sú lacnejšie.
 • Plástové radenie – taštičky sú vedľa seba ukladané spôsobom, ktorý vytvára vzor včelích plástov. Tento zložitejší typ sa využíva pre exkluzívne taštičkové matrace, ktoré ponúkajú najlepšiu oporu chrbtice a prinášajú tzv. efekt vodnej postele.

Hustota uloženia taštičiek

Taštičkové matrace sa vyrábajú v hustote od 200 do 1000 kusov taštičiek na 1 meter štvorcový plochy, pričom platí, že čím je hustota taštičiek vyššia, tým kvalitnejší spánok matrace umožnia.

Ďalšie možné vrstvy

Taštičkové jadrá sú potiahnuté vysokogramážnym filcom alebo nábytkárskou sieťkou, aby nedochádzalo k deformácii či pretláčaniu vrchných dosiek.

Tietzo studenej či lenivej peny tvarované do masážnych zväzkov, ktoré uvoľňujú svaly matracové dosky môžu byť tvorené z týchto materiálov:

 • z polyuretanovej peny
 • zo studenej či lenivej peny tvarovanej do masážnych zväzkov, ktoré uvoľňujú svaly
 • z latexu v kombinácii s kokosovým vláknom

Na aký rošt ukladať taštičkové matrace?

Matrac s taštičkovým jadrom je možné pokladať aj na úplne rovnú ložnú dosku. Samozrejme je možné aj kladenie na latkový alebo lamelový rošt, v takom prípade však nesmie byť rozostup medzi jednotlivými lamelami väčší ako 4 cm. Exkluzívny taštičkový matrac je možné pokladať aj na polohovacie rošty.

Ako sa o taštičkové matrace starať?

Životnosť matraca, ktorá je približne od 5 do 10 rokov, môžete veľmi významne ovplyvniť, keď sa oň budete riadne starať. Čo je pre to treba?

 • pravidelné otáčanie matraca (oddiali možné preležanie)
 • pravidelné vysávanie matraca (nevdychujete prach, který se na nich usadzuje)
 • pravidelné pranie snímateľného poťahu (obvykle až na 60 °C)
 • čo možno nejčastějšie prirodzené vetranie matraca

Matrace na príležitostný spánok

Ak potrebujete uložiť hostí, výborne vám poslúžia nafukovacie matrace alebo praktické a pohodlné futóny, pochádzajúce z Japonska, ktoré sa po celom svete tešia čoraz väčšej popularite.

Sú tvorené z niekoľkých zošitých vrstiev bavlny a v prípade potreby je možné ich použiť aj na sedenie. Skladné futónové postele šetria miesto v byte.

3. Ako vybrať matrac pre deti všetkých vekových kategórií

Deti potrebujú na kvalitný a zdravý spánok matrace uspôsobené na ich stavbu tela. Pri ich výbere si všímajte najmä či majú certifikáty o zdravotnej nezávadnosti a kvalite, do akého typu postele sú určené, veľký dôraz treba klásť aj na správne rozmery a tvrdosť či materiál, z ktorého je matrac vyrobený.

Deti majú v závislosti od vekovej kategórie odlišné potreby a čím sú staršie, tým je obyčajne výber širší. Ideálne sú pre ne celistvé matrace strednej tvrdosti bez rozdelenia na anatomické zóny.

Čo sa týka materiálu, dobrou voľbou sú matrace z lenivej peny v kombinácii s kokosovým vláknom, ktoré sú priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť, no zároveň poskytujú detskému telu dostatočnú oporu.

Ako vybrať matrac do detskej postieľky?

Každý rodič stojí pred zodpovednou úlohou vybrať dieťatku perfektný matrac do postieľky. Malé bábätká veľkú časť dňa prespia, preto je mimoriadne dôležité zabezpečiť im kvalitný a vhodný matrac, aby sa ich chrbtica vyvíjala správne a vyhli ste sa jej deformáciám, ale aj preležaninám, ktoré môžu vzniknúť na príliš tvrdom povrchu.

Ak do postieľky plánujete používať monitor dychu, matrac by nemal byť hrubší ako 10 cm, aby monitor správne pracoval. Keďže pri malých deťoch sú časté rôzne nehody, snímateľný a prateľný poťah je absolútnou nevyhnutnosťou, aby ste zabezpečili čisté a bezpečné prostredie na spánok.

Podrobnejšie si o detských matracoch môžete prečítať v článku Praktické rady ako vybrať detský matrac.

4. Špeciálne druhy matracov

Pre ľudí so špeciálnymi potrebami a zdravotnými komplikáciami sa vyrábajú rôzne druhy zdravotných matracov, ktoré zohľadňujú ich potreby a obmedzenia a doprajú im maximálny komfort pri spánku a regenerácii.

Matrace pre seniorov

Aby sa seniorom ľahšie vstávalo z postele a zbytočne si nenamáhali bedrá, mali by byť matrace dostatočne vysoké.

Pri ich nákupe by ste ale mali zvážiť aj zdravotné problémy, ktorými trpia, aby ste zabránili nedokrveniu a tŕpnutiu končatín, ktoré im hrozia na príliš tvrdých matracoch.

Populárnou voľbou pre seniorov bývajú matrace z lenivej peny so snímateľným a prateľným poťahom, ktorý ochráni matrac pred únikom moču, potom a odumretými kožnými šupinkami a stabilizuje telo seniora, aby sa v posteli neprehadzoval.

Matrace pre osoby pripútané na lôžko

Ľudia po operáciach a s vážnymi zdravotnými problémami trávia v posteli väčšinu času. Aby sa zabránilo preležaninám, sú pre nich vhodné matrace, ktoré spoľahlivo rozložia ich hmotnosť a znížia protitlak na ich telo.

Antidekubitné, priedušné matrace vhodné aj na polohovateľné rošty týmto ľuďom prinášajú maximálne možné pohodlie.

5. Matrac na palety, pevnú dosku alebo na zem

Okrem klasickej postele môžete niektoré matrace uložiť na čoraz populárnejšie palety a vyrobiť si unikátnu paletovú posteľ na mieru. Množstvo praktických tipov o posteli z paliet si môžete prečítať v článku Ako vybrať ideálnu posteľ, ktorá vydrží roky

Matrac vo všeobecnosti nie je ideálne umiestňovať na pevnú dosku alebo na zem, pretože takáto posteľ nie je veľmi priedušná, na každodenný spánok kvôli hromadeniu vlhkosti v matraci nie je vhodná. V prípade nutnosti je rozumnejšie na zem položiť nafukovací matrac.

Niektoré druhy matracov si však pevný podklad vyžadujú, napríklad zdravotné lamelové matrace s roštom zabudovaným vo vnútre matraca.

6. Ako a prečo matrac chrániť?

Kvalitný matrac predstavuje často veľkú investíciu a ak chcete, aby si svoje vlastnosti zachoval čo najdlhšie, oplatí sa oň starať. Okrem toho si predsa chránite aj vlastné zdravie.

Chrániče a toppery vám uľahčia udržiavanie postele v čistom stave bez roztočov, mikroorganizmov a choroboplodných zárodkov.

Chrániče matraca

Ak chcete predĺžiť životnosť vášho matraca, odporúčame používať chránič matraca, ktorý sa používa ako medzivrstva medzi matracom a prestieradlom. Keďže sa jednoducho odníma, môžete ho prať tak často, ako potrebujete.

Najmä alergici určite ocenia spánok v čo najčistejšom prostredí bez dráždivých elementov. Chránič totiž zachytí nielen bežné nečistoty, ale aj kožné šupinky a pot, ktorý v spánku všetci produkujeme a neprenikne tak do hlavného matraca.

Ak si vyberáte vhodný chránič, treba zvážiť, či je určený pre dieťa, zdravého človeka, alergika alebo seniora trpiaceho inkontinenciou. Ďalším podstatným kritériom je rozmer a materiál, od ktorého sa odvíjajú jeho vlastnosti.

Topper

Topper, alebo vrchný matrac zabraňuje nečistotám či potu usádzať sa v matraci. Pretože je antibakteriálny a odolný voči vlhkosti, neprejde cezeň do vášho hlavného matraca nič neželané, takže ho udržíte oveľa dlhšie zdravotne nezávadný.

Vrchný matrac okrem toho poskytuje aj ďalšie výhody:

 • vie okamžite tvrdý matrac premeniť na mäkký obláčik bez nutnosti vymeniť ho za nový,
 • vďaka svojim anatomickým vlastnostiam vám zabezpečí dokonalý komfort,
 • v horúcich dňoch vám príde vhod topper s chladivým povrchom, aby ste sa príjemne vyspali.

S topperom si môžete v prípade potreby spríjemniť spánok aj na staršej posteli či prístelke.

Nepriepustné plachty a prestieradlá

Napínacie plachty a nepremokavé prestieradlá sú praktickí pomocníci, čo neprepustia do matraca vodu ani iné tekutiny. Uplatnenie nájdu nielen do spální ľudí trpiacich inkontinenciou, ale aj do detských postelí, aby ste v prípade nočných nehôd ochránili matrac pred znečistením a neželaným zamočením.

7. Ako sa o matrac starať

Aby vám matrac čo najdlhšie slúžil a spalo sa vám na ňom čo najlepšie, správnou starostlivosťou viete priaznivo vplývať na jeho životnosť. 

Ako čistiť matrac

Aby sa v matracoch neusádzal prach, je dobré ich pravidelne vysávať a zbaviť ich nečistôt, ktoré by sa mohli dostať do vnútorných vrstiev.

Niektoré druhy matracov majú snímateľný poťah, ktorý môžete prať v práčke. Tie matrace, ktoré snímateľný poťah nemajú, by ste mali pravidelne ich povrch ošetrovať jemnou handričkou a trochou šetrného čistiaceho prostriedku, no vyvarovať sa namáčaniu vnútornej výplne.

Ak sa vám podarilo na matrac niečo vyliať, dôkladne ho vysušte, aby sa v ňom nemnožili plesne.

Tepovanie

Z času na čas je dobré dopriať matracu dôkladné hĺbkové čistenie, aby ste sa zbavili mikroorganizmov, roztočov, plesní a potu. Teplé a vlhké prostredie je na množenie týchto nežiaducich návštevníkov priam ideálne a ich odstránením predĺžite životnosť matraca, ale aj znížite riziko vzniku prachových alergií a môžete sa tešiť aj z lepšieho vzhľadu vašich matracov.

Kedy matrac vymeniť

Matrac nevydrží večne, takže občas treba pomýšľať na jeho výmenu za nový.

Životnosť matracov je zvyčajne okolo 5 - 10 rokov, závisí od druhu a aj od vašej hmotnosti. Čím ste ťažší, tým sa matrac viac namáha. Aj z hygienického hľadiska nie je vhodné celý život prespať na jednom matraci.

Výmenu odporúčame aj vtedy, ak už matrac nemá svoje pôvodné vlastnosti, je vyležaný, má viditeľné známky opotrebenia a nevyspíte sa na ňom pohodlne, alebo vám zaspávanie trvá pridlho či sa budíte s bolesťami chrbta a stuhnutým krkom. 

8. Tipy na zdravý spánok 

Prečo je spánok dôležitý

Neurovedec a odborník na spánok z Kalifornskej univerzity v Berkeley Matthew Walker (všetko spísal v knihe Why we sleep) na pozadí najnovších vedeckých objavov vysvetľuje, že zdravý spánok má pre človeka obrovský význam a ovplyvňuje takmer všetky oblasti života:

 • od nášho imunitného systému,
 • cez metabolizmus,
 • apetít,
 • emócie,
 • reguláciu hormónov
 • až po schopnosť sa učiť,
 • pamätať si
 • a logicky sa rozhodovať.

Spánok pomáha mozgu a telu regenerovať sa a jeho nedostatok má nepríjemné zdravotné následky od depresií až po vážne zdravotné problémy.

Koľko hodín trvá zdravý spánok?

Odborníci sa zhodujú, že na regeneráciu potrebuje dospelý človek 6 až 8 hodín kvalitného spánku. Okrem toho je však nemenej dôležité dodržiavať prirodzený spánkový rytmus, teda zaspávanie a zobúdzanie sa vždy v rovnakom čase.

Ako podporiť zdravý spánok?

Vhodná posteľ, matrac a podložka nie vždy stačia na zdravý spánok, preto ak máte problémy so spánkom, naučte sa dodržiavať tieto pravidlá.

 • Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase. Všímajte si, po koľkých hodinách spánku sa cítite oddýchnutí, túto dĺžku spánku dodržujte čo najčastejšie.
 • Uvoľnite nielen myseľ, ale aj telo. Oveľa ľahšie zaspíte, ak ste pokojní a dostanete z hlavy všetky stresujúce myšlienky. To sa však ľahko povie a ťažšie urobí. Existuje však viacero techník, ako to dosiahnuť: Od meditácie až po horúce perličkové kúpele alebo masáže - sú skvelé na uvoľnenie svalov a tela a budete oveľa lepšie zaspávať. Skvelým domácim nástrojom sú napríklad masážne pištole, ktorými si sami masírujete stuhnuté svaly. Spánok na seba nenechá dlho čakať.
 • Večer nejedzte príliš ťažké jedlá a nepite alkohol, pretože to výrazne znižuje kvalitu spánku.
 • Používajte posteľ a spálňu výhradne na spánok, zabudnite na prácu v posteli. Tiež nie je optimálne spať počas dňa, ak nie je iná možnosť, odpočívajte maximálne 20 minút.
 • Pred spaním nescrollujte na telefóne ani nečítajte na podsvietenej čítačke.
 • Po 17. hodine nekonzumujte povzbudzujúce látky, ako je káva.
 • Ak chcete zabrániť rušeniu vonkajším osvetlením, vyberte si vhodné žalúzie alebo zatemňovacie závesy.
 • Teplota v spálni by mala byť skôr nízka, asi okolo 15 až 18°C.
 • Farebnosť spálne vám tiež pomôže dobre spať, preto sa vyhnite krikľavým farbám a vyberte si jemné odtiene, ktoré k sebe ladia.

Ako na zdravý spánok vplýva matrac, vankúš, spálňa

To, ako dobre sa vyspíme, vo výraznej miere ovplyvňuje viacero faktorov. Jedným z nich je matrac a vankúš, na ktorom spíme. Ak je to možné, nemali by sme na nich šetriť a uprednostniť pohodlie pred cenou.

Vyvetraná miestnosť v teplých farbách, v ktorej sa cítime príjemne, je ako spálňa ideálna. Ak je preplnená a neuprataná, podvedome to vnímame a má negatívny vplyv na náš spánok.

Zdravý spánok podľa feng shui

Prespíme približne tretinu svojho života, takže v spálni trávime naozaj podstatnú dobu. Tradičná čínska medicína opierajúca sa o jeden zo svojich pilierov, Feng shui, sa preto zameriava aj na prúdenie energií v spálni, aby bol náš spánok čo najkvalitnejší.

Tok energie čchi je v prázdnom priestore veľmi rýchly, čo nepriaznivo pôsobí na náš spánok. Rovnaký efekt majú aj preplnené izby, pretože v nich je čchi priveľmi spomalená, takže zo spálne by sme mali vyhodiť všetky nepotrebné a nefunkčné veci, aby sme si zbytočne neprivodili problémy so spánkom.

Veľmi dôležitý je podľa Feng shui tvar spálne a poloha postele. Ideálny priestor umožňujúci dobrý tok energií je štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru a posteľ by mala byť umiestnená tak, aby z nej bolo vidieť na dvere a za ňou by mala byť pevná stena.

Svetový deň zdravého spánku

Medzinárodná aliancia pre duševné zdravie a neurológiu v roku 2001 vyhlásila Svetový deň zdravého spánku, ktorý každoročne pripadá na 21. marca. Cieľom tohto dňa je upozorniť na dôležitosť spánku a snaha o zníženie výskytu rôznych spánkových porúch.