Ako vybrať dokonalý nábytok do záhrady?

Ako vybrať dokonalý nábytok do záhrady?

Dominika Surovčíková

Ani najmenšia pergola sa nezaobíde bez vkusného záhradného nábytku, ktorý vám poskytne dostatok miesta a pohodlia pre rodinné stretnutia a odpočinok. Viete, čo všetko musíte zvážiť pred kúpou záhradných setov?

Ako nakupovať záhradný nábytok?

Výber vhodného nábytku do exteriéru, ktorý bude kvalitný, funkčný a nezruinuje váš rozpočet, je niekedy ťažší, ako nájsť svojho partnera na celý život. Jedná sa o náročný proces, na ktorý si potrebujete vyčleniť čas.

Pri kúpe záhradného nábytku sa síce môžete spoliehať na váš odhad alebo si jednoducho vybrať ten, ktorý bude v 50% zľave. Avšak, takýmto spôsobom by ste dosiahli iba polovicu úspechu. Nábytok musí byť samozrejme štýlový a v primeranej cene. No rovnako dôležitá je aj jeho kvalita a funkčnosť.

Pred kúpou záhradného nábytku si položte nasledujúce otázky:

 1. Kde bude záhradný nábytok umiestnený?
 2. Bude vystavený slnku alebo dažďu?
 3. Plánujete ho na noc zakrývať alebo ukladať do garáže/pivnice?
 4. Je povrch stabilný alebo nie?
 5. Kde budete nábytok skladovať cez zimu?
 6. Mávate často hostí alebo si radšej užívate nerušený kľud osamote?

Aký nábytok je do záhrady najvhodnejší?

Záhradné sety

Záhradné sety sú skvelou alternatívou pre tých, ktorí milujú štýlovo zladený nábytok a nemajú čas na výber a kombinovanie jednotlivých kusov záhradného nábytku. Sety na záhradu vám poskytnú miesto na večerné posedenie. Ak túžite po letných obedoch na záhrade s celou  rodinou, siahnite po väčších setoch, kam sa zmestíte naozaj všetci.

 Pokiaľ máte veľkú záhradu či terasu alebo chcete k záhradnej zostave dokombinovať iné kusy nábytku, nie je problém. Set hravo zladíte aj s iným záhradným vybavením, ktorý bude zdobiť váš exteriér.

Záhradné stoličky a kreslá

Je teplý letný večer, sedíte na terase s pohárom vína alebo s dobrou knižkou a naplno si vychutnávate ticho a pohodlie. Pripadá vám to ako príbeh z rozprávky? Aj takýto scenár sa môže okamžite stať skutočnosťou vďaka kvalitným záhradným stoličkám a kreslám.

Typy záhradných stoličiek a kresiel

Polohovateľné záhradné stoličky alebo kreslá sú ideálne pre všetkých, ktorí v záhrade plánujú tráviť viac času. Jedným pohybom zmeníte polohu chrbta a zaručíte si tak maximálne pohodlie.

Skladacie stoličky sú vhodné na príležitostné sedenie, ale aj celodenné opaľovanie.  Ich najväčšou výhodou je, že ich v prípade potreby rýchlo zložíte a pri ukladaní nezaberajú veľa miesta. Ľahko sa prenášajú.

Závesné kreslá okrem toho, že sú momentálne trendom číslom jedna, sú extrémne pohodlné. Oceníte ich nielen vy - dospelí, ale aj vaše malé ratolesti.

Záhradné hojdačky

Poznáte príjemnejšie strávenú popoludňajšiu siestu, než uvelebenie sa v mäkkej záhradnej hojdačke, ktorá vás spoľahlivo ukolíše k príjemnému ľahkému spánku? Nie, veru ani my.

Záhradné hojdačky sú stelesnením dokonalého odpočinku a milujú ich všetky vekové kategórie.

Typy hojdačiek

Klasické hojdačky

V klasických hojdačkách si môžete vychutnať rannú kávu, odpočinúť po dobrom obede alebo na chvíľu uniknúť od reality v prípade, že nemáte náladu na spoločenský večer. Dodajú záhrade štýlový a hravý šmrnc.

Hojdacie kreslá

Hojdacie kreslá sú synonymom maximálneho pohodlia. Vybrať si môžete z viacerých typov a tvarov, ktoré budú vyhovovať všetkým vašim požiadavkám.

Hojdacie siete

Hojdacie siete sú hravé, pohodlné a štýlové. Nájdete ich v rôznych farebných prevedeniach a niektoré sú určené aj pre dve osoby.

Záhradné lavičky

Máte radi pokoj s pekným výhľadom a hľadáte miesto, kde si môžete romanticky posedieť so svojou polovičkou? Potom sú záhradné lavičky pre vás tá správna voľba. Môžete ich umiestniť ku skalke, vedľa kvetinového záhonu alebo pod krásne rozkvitnutú jabloň.

Záhradné lehátka

Pri záhradných lehátkach je najdôležitejšia možnosť polohovania vrchnej časti tela. K zvýšenému pohodliu, napríklad pri opaľovaní, vám pomôže kvalitný materiál a podrúčky. V letných mesiacoch je nevyhnutnosťou tienidlo, ktoré vám vytvorí príjemný úkryt pred ostrým slnkom.

Záhradné stoly

Záhradné stoly si môžete zaobstarať v rámci štýlového setu, no dokúpiť sa dajú aj samostatne. Vaša záhrada alebo terasa  sa vďaka perfektnému stolu okamžite zmení na outdoorovú jedáleň, miestom na servírovanie kvalitného mäsa z večernej grilovačky alebo priestorom na herný večer s rodinou alebo priateľmi.  

Kvalitný materiál je základ úspechu

Materiál nábytku do záhrady podmieňuje váš štýl a vkus, ale aj to, kde budú jednotlivé kúsky umiestnené. Niektoré materiály sú odolné a vydržia aj náročnejšie podmienky vonkajšieho prostredia, iné je nutné ukladať na bezpečné a suché miesto v prípade zimy a dažďa a na noc zakryť plachtou.

Ratanový záhradný nábytok

Plusy

Ratanové záhradné sety sú ľahšie a modulárne, preto ich môžete ľubovoľne prestavovať. Tento materiál nie je náročný na údržbu a vydrží aj extrémne podmienky vonkajšieho prostredia.

Je ideálnym doplnkom do záhrady, predzáhradky alebo zimnej záhrady. Vďaka naturálnym odtieňom vytvoríte príjemné prostredie späté s prírodou.

Mínusy

Nábytok z ratanu môže mať nízku životnosť. Na vine je nekvalitný materiál a nesprávne uskladnenie. Niektorí výrobcovia ponúkajú menej kvalitný výplet, s ktorým sa spájajú mnohé komplikácie.

Nižšia cena môže na prvý pohľad vyzerať lákavo, no ak vám ratanový nábytok začne po čase praskať, plesnivieť alebo meniť farbu, veľmi rýchlo svoje rozhodnutie oľutujete. V prípade intenzívneho slnečného žiarenia bledne.

Plastový záhradný nábytok

Plusy

Plastové záhradné sety sú ľahšie a jednoducho sa prenášajú. Nábytok z plastu je veľmi vyhľadávaný najmä vďaka množstvu farebných kombinácií, ktoré pri inom materiáli nenájdete. Vybrať si môžete z klasických farieb ako biela, čierna alebo hnedá a pokiaľ máte chuť experimetovať, zaručene oceníte odtiene ružovej, modrej alebo červenej.

Plast je nerozbitný, ľahko tvarovateľný a v porovnaní s dreveným alebo kovovým nábytkom je lacnejší. Nevyžaduje takmer žiadne náklady a čas na údržbu – môže zmoknúť alebo zostať v záhrade aj v studenom počasí. Rýchlo uschne a nemení vzhľad ani farbu.

Mínusy

Plastový nábytok nie je tak stabilný a pevný ako nábytok z dreva alebo kovu. Pri väčšej záťaži sa môže zlomiť alebo prasknúť. Väčšinou nemá veľmi dlhú životnosť a je nutné ho často meniť za nový.

Mnohým ľuďom prekáža, že plast nie je ekologicky odbúrateľný a má množstvo enviromentálnych rizík. Okrem toho, nepôsobí tak elegantne a luxusne ako ostatné materiály.

Kovový záhradný nábytok

Plusy

Kovový záhradný nábytok je extrémne pevný. Pokiaľ si vyberiete kvalitného výrobcu, bude mať naozaj dlhú životnosť. Väčšinou býva upravený tak, aby vydržal aj náročnejšie podmienky v exteriéri a aby sa mu hrdza vyhýbala širokým oblúkom.

Záhradné sety z kovu si nevyžadujú zložitú údržbu – na čistenie vám stačí voda, saponát a mäkká kefka.

Mínusy

Ak sa rozhodnete tento typ záhradného nábytku využívať počas horúcich letných dní, buďte extrémne opatrný. Kov je vysoko tepelne vodivý, čo znamená, že bude pri prehriatí páliť.

V zime zasa presne naopak, pri sedení sa budete cítiť podstatne chladnejšie ako na drevenom alebo ratanovom nábytku. Nevyberajte si vždy tú najlacnejšiu alternatívu, pretože sa môžete dostať k materiálu s nekvalitným zložením a spracovaním.

Drevený záhradný nábytok

Plusy

Záhradné sety z dreva pôsobia naturálne a zároveň luxusne. Ich najväčšou výhodou je odolnosť a vysoká nosnosť. Jedná sa o ťažší materiál, ktorý sa neprevráti ani počas silného vetra. Pri správnom ošetrení vydrží celé roky.

Vybrať si môžete zo širokej škály prírodných odtieňov, od ľahkého svetlého buku, až po elegantný tmavý orech.

Mínusy

Drevo si vyžaduje neustálu starostlivosť. Je to hygroskopický materiál, to znamená, že reaguje na teplotu vzduchu a vlhkosť. Pri nedostatočnej alebo nesprávnej údržbe sa môže stať, že napučí alebo naopak, objavia sa vysušené časti či praskliny.

Aj keď väčšina výrobcov dreveného nábytku jednotlivé kúsky ošetrí ochranným náterom, je potrebné ich počas sezóny pretrieť aj doma. Cez zimu musí byť dobre uskladnený a zakrytý priedušnými obalmi.

 

Ako vybrať druh a dekor dreva?

Pri dreve je nevyhnutné zvážiť aj druh dreva a dekor, ktorý bude zdobiť váš záhradný nábytok. Každá drevina má odlišné vlastnosti, štruktúru a farbu.

 • Záhradný nábytok z akácie:
  • tvrdé, vysokotrvanlivé drevo
  • má sivohnedú alebo olivovohnedú farbu
  • vyznačuje sa vysokým leskom a tmavými pruhmi
  • je odolné voči starnutiu a plesniam
 • Záhradný nábytok z teaku:
  • pevné a pružné drevo zlatohnedej farby
  • je veľmi tvrdé a trvácne
  • obsahuje oleje, ktoré ho chránia pred škodcami a plesňami
 • Záhradný nábytok meranti:
  • mäkké, menej ohybné drevo
  • môže mať ružovkastú, červenú, bielu alebo žltú farbu
  • je veľmi odolné a rýchlo sa suší
 • Záhradný nábytok z eukalyptu:
  • patrí medzi pevnejšie odolné drevá
  • má sýtu zlatistú farbu
  • vyznačuje sa mnohoročnou životnosťou, ktorú môžete správnou údržbou ešte zvýšiť
  • tvrdé, pevné drevo ružovkastej farby
  • jednoducho sa ohýba a drží si svoj tvar
  • rýchlo schne a má dlhú životnosť
  • letokruhy sú takmer neviditeľné
 • Dubový záhradný nábytok:
  • trvanlivé, tvrdé drevo, ktoré spoznáte podľa výrazných letokruhov
  • spomedzi driev je najodolnejšie – nevadia mu ani meniace sa podmienky vonkajšieho prostredia, chlad alebo vlhko
  • dubové drevo nájdeme v svetlých, ale aj tmavších prevedeniach
 • Záhradný nábytok z orecha:
  • je jednou z najkvalitnejších drevín
  • má tmavohnedé jadro s bielosivým sfarbením
  • je trvácne, tvrdé a veľmi odolné

DIY - vyrobte si paletový záhradný nábytok sami

Paletový záhradný nábytok je momentálne horúcim trendom. Okrem toho, že vyzerá vkusne a štýlovo, má mnoho praktických výhod. Obrovským plusom je nízka cena a fakt, že si ho môžete zostrojiť doma aj vy. Potrebujete len kvalitné europalety a dávku šikovnosti. Majstrovanie záhradného nábytku z paliet zvládnu aj začínajúci domáci kutili.

Čo sú to palety?

Nábytok do záhrady môžete vyrobiť z rôznych druhov drevených paliet, najviac využívané sú však europalety. Vyhľadávané sú najmä kvôli nosnosti, ktorá je až 1500 Kg.

Hodia sa na výrobu stolov, lavičiek alebo sedačiek. Majú rozmer 120x80x14,4 cm, no v prípade potreby ich môžete spíliť, či inak prispôsobiť. Pôvodne sa využívali a stále využívajú na prevoz ťažkého tovaru.  

Paletový stôl do záhrady, ktorý využijete naplno

Záhradný stôl z paliet je lacným a štýlovým doplnkom, ktorý sa bude krásne vynímať v kombinácii s drevenými alebo kovovými stoličkami. Doladiť ho, samozrejme, môžete aj sedačkami z paliet.

Paletový stôl do záhrady oceníte najmä vďaka jeho nosnosti. Je jedno, či ho obložíte jedlom, ťažkými sklenenými fľašami alebo si naň dokonca vyložíte malý gril - znesie aj väčšiu záťaž. Paleta vám vytvorí úložný priestor pod stolíkom, kde si môžete šikovne schovať napríklad utierky alebo rôzne kuchynské doplnky.

Paletový stôl dodá vašej záhrade nádych industriálneho štýlu. Farebnosti a prepracovanosti sa medze nekladú. Môžete ho ozdobiť olejom a lakom v prírodných odtieňoch alebo za pomoci výraznejších farieb vyčarovať kúsok, ktorý si každý všimne.

Záhradná lavica z paliet je štýlová a lacná

Záhradná lavica z paliet je vkusnou a lacnou alternatívou klasickej lavičky. Štandardne je vyrábaná zo šiestich paliet, no môžete vyskúšať aj variantu so štyrmi alebo ôsmimi paletami.

Takéto typy lavičiek sa skvele hodia do každej záhrady a sú jedinečnou ozdobou predných terás. Farebnosť môžete obmieňať s každou sezónou - stačí vám na to iba pár ťahov štetcom.

Záhradná sedačka z paliet vám poskytne pohodlie

Ďalšou atraktívnou možnosťou je záhradná sedačka z paliet. Veľmi obľúbená je verzia zo šiestich paliet, ktoré natriete požadovanou farbou a doplníte čalúnenými vankúšmi. Vytvoríte tak pohodlný a dizajnový kútik, ktorý budú chcieť odskúšať všetci vaši hostia.

Z paliet sa dajú vytvoriť aj jednomiestne záhradné kreslá. Sú skvelým doplnkom k väčšej záhradnej sedačke, no môžu byť umiestnené aj samostatne.

Rady na záver

 1. Pri výbere záhradného nábytku dbajte vždy na inštinkt a vyberajte si kúsky, ktoré sa páčia vám. Trendy sú skvelý odrazový mostík, no pokiaľ by ste sa mali držať výlučne ich, museli by ste nábytok meniť každú sezónu.
 2. Nízka cena nie je vždy najvhodnejšia alternatíva. Lacný nábytok môže ísť ruka v ruke s krátkou životnosťou.
 3. Vždy dbajte na to, aby bol nábytok ochránený a ošetrený podľa potreby.
 4. Nebojte sa skúšať a experimentovať, niekedy k sebe pasujú aj naoko netradičné kombinácie.
 5. Štýly záhradného nábytku môžete takisto ľubovoľne kombinovať. Moderné záhradné stoly si napríklad veľmi rozumejú s industriálnymi stoličkami.
 6. Pokiaľ si neviete vybrať, nechajte si poradiť. Naplánujte si výber nábytku spoločne s manželom, deťmi alebo priateľkou. Názor druhej osoby vám dá úplne nový pohľad na vec.