Hlavné menu
Ako vybrať...

5 tipov kuchynského textilu, ktorý musíte mať kuchyni aj vy

Vybavujete svoju kuchyňu? Bez kuchynského textilu sa nezaobídete. Plní nielen praktickú funkciu, ale tiež si vďaka nemu vyladíte bývanie do posledného detailu.

Až vďaka kuchynskému textilu bude kuchyňa vyzerať zabývane. Obrusy, utierky, chňapky aj zástera dajú vašej kuchyni jedinečný vzhľad, ktorý odráža vašu osobnosť. Plní totiž nielen praktickú funkciu, ale aj tú estetickú. Ako si správne vybrať a ako o textil správne starať?

Čo v článku nájdete:

1. Obrusy a behúne 

2. Prestieranie

3. Utierky 

4. Zástery

5. Chňapky

Obrusy a behúne

Funkčná ozdoba stolov, ktorá kuchyňa zútulní a ochráni stôl pred nečistotami i poškriabaním. Ako vybrať taký obrus, ktorý bude maximálne funkčný?

Výber obrusov podľa rozmerov

Obrusy na každodenné použitie, ale aj tie sviatočné voľte v správnej veľkosti. K rozmerom stola pripočítajte z každej strany 20 až 30 cm presah. V domácnosti s deťmi je vhodnejší behúň, teda len stredový obrus, ktorý neláka malé rúčky k ťahaniu za okraje.

Výber obrusov podľa materiálu

 • Textilné obrusy sú klasika. Ponúkajú celý rad farieb a vzorov, takže si ten svoj ľahko vyberiete. A keď nie, stačí sa poobzerať po metráži, zmerať stôl, pripočítať presahy a ešte pár centimetrov navyše na založenie, a ušiť si ho svojpomocne. Látkové obrusy perte v práčke na teplote uvedenej od výrobcu. Ak sú zo 100% bavlny, perte až na 60 ° C a žehlite na teplotu do 200 ° C.
 • Ubrusy z PVC ocenia najmä rodiny s malými deťmi. Už nejde o nevzhľadné igelitové obrusy, ktoré sa hodia maximálne k vonkajšiemu posedenie na chalupe. Vybrať si môžete z celej rady decentných aj hravých vzorov. A keď sa na ne niečo rozleje? Nevadí, stačí zotrieť handričkou. Umelé obrusy odolajú akýmkoľvek nečistotám.
 • Teflonové obrusy sú vyrobené zo 100% polyesteru a vyzerajú rovnako dobre ako bavlnené obrusy. Majú ale jednu neoceniteľnú vlastnosť navyše - sú opatrené vrstvou teflónu, vďaka ktorému je povrch vodoodpudivý a rozliate pitie tak do obrusu nevsiakne. Akékoľvek nečistoty ľahko zotrite handričkou. Ale ani teflónový obrus nezvládne všetko, mastnú špinu z neho musíte vyprať. Ideálne na teplote 40 ° C, nie vyššej. Tiež nie je vhodné sušenie v sušičke, ktoré teflónovú vrstvu poškodzuje. Žehliť ich môžete bez obáv na teplotu do 150 ° C
Prestieranie

Prestieranie je neodmysliteľný pomocník, ktorý chráni obrus alebo samotný stôl pred ušpinením. A okrem tejto praktickej funkcie tiež posúva stolovanie na vyššiu úroveň.

Ideálne prestieranie ladí farebne s ostatným kuchynským textilom - či už je v podobných tónoch, alebo naopak zvolíte tóny kontrastné. Musí tiež spĺňať podmienky jednoduchého prania. Tomu zodpovedá prestieranie z čistej bavlny, ktoré môže byť aj podšité a spevnené netkanou textíliou. Takéto prestieranie môžete prať tak často, ako bude potrebné, bez toho, aby zmenilo tvar alebo stratilo farbu. Rovnako dobrou voľbou je aj prestieranie zo 100% bambusové tkaniny. Najodolnejšie sú potom prestierania zo syntetických materiálov, ktorá stačí len utrieť.

Ako ušiť prestieranie

Prestieranie si tiež môžete sami vyrobiť. Na výrobu obojstranného prestierania potrebujete látku (ideálne plátno) - vrchná a spodná strana môže mať odlišný vzor. Ďalej vlizelín, strihový papier, ceruzku na obkreslenie, nožnice a samozrejme pevnú niť.

 • Látku pred šitím vyperte, aby po ušití už nemenila tvar.
 • Na strihový papier si predkreslite tvar prestierania. Tvar obkreslite na vybranú látku a vystrihnite s približne centimetrovým presahom po celom obvode.
 • Látku z rubovej strany podžehlete vlizelínom, čím ju vystužíte.
 • Priložte látky lícom k sebe a prichyťte špendlíkom.
 • Prichádza na rad zošitie po celom obvode. Malý kúsok nechajte nedošitý, tým prestieranie otočíte na lícovou stranu.
 • Po otočenie na lícnu stranu prestieranie prežehlite a zašite skrytým stehom vynechaný otvor.
 • Prestieranie po obvode prešite, aby lepšie držalo tvar.
Utierky

Bez utierok si asi nikto z nás kuchyňu predstaviť nedokáže. Lenže nie je utierka ako utierka. Ako vybrať takú, ktorá bude nielen pekne vyzerať, ale tiež bude čo najviac funkčná?

Výber utierok podľa gramáže

Aby vám utierky vydržali čo najdlhšie, musí byť husto tkané. Tie, ktoré sú proti svetlu priehľadné nekupujte, ich savosť bude nízka a veľmi skoro sa rozpadnú. Riadiť sa môžete aj gramážou použitého materiálu, nemala by byť nižšia ako 120 g/m2.

Výber utierok podľa materiálu

 • Bavlnené utierky sú stálicou väčšiny kuchýň. Skvele sajú, sú mäkké a dajú sa vyprať pri vysokých teplotách, keď sú špinavé. Ak chcete tú najlepšiu bavlnenú utierku, voľte kúsok z egyptskej bavlny, ktorá saje zo všetkých najlepšie. Veľmi dobrú savosť má aj bavlna tkaná do tzv. Vaflového vzoru alebo klasický kanafas.
 • Ľanové utierky sú oproti bavlne drahšie a nie sú tak mäkké. Majú ale výbornú savosť a nepúšťajú vlákna, takže s nimi perfektne vyleštíte riady vrátane pohárikov. Štruktúra vlákna je odolná proti nečistotám, vďaka čomu vydrží dlhšie bez škvŕn.
 • Bambusové utierky sú ďalšiou obľúbenou alternatívou. Väčšinou sa jedná o bavlnené utierky s prímesou bambusového vlákna, ktoré je síce drahšie, ale vyváža to svojimi vlastnosti. Je totiž antibakteriálny, takže sa v ňom nemnožia baktérie. Bambus oproti bavlne aj lepšie saje a nezatuchne ani po dlhšej dobe používania. Bambusové utierky môžete prať v práčke rovnako ako tie bavlnené.
 • Konopné utierky potešia všetkých ekologicky zameraných jedincov. Pestovanie konope je pre prírodu menšou záťažou než pestovanie bavlny. Utierky majú oveľa lepšie savosť ako tie bavlnené a vďaka extrémnej pevnosti vlákna je aj ich životnosť vyššia. Nepúšťajú vlákna, takže sú výborné aj na leštenie skla. Konope pôsobí antimikrobiálne, takže ani po dlhšom používaní nezapáchá.
 • Utierky z mikrovlákna v kuchyni využijete skôr k utieranie prachu alebo čistenie nábytku. Na utieranie riadu sú vhodnejšie prírodné materiály. Mikrovlákno je ale skvelé práve s čistiacimi prostriedkami, ktoré vedia rovnomerne rozotrieť.

Prírodné materiály vyhovujú aj potrebe častého prania. Biele a svetlé utierky môžete vyvárať, farebné perte maximálne na 60 ° C. Dôležitá je tiež možnosť žehlenia pri vysokej teplote, ktoré utierky zbavuje všetkých choroboplodných zárodkov. To môže byť dôležité napríklad pri výrobe domácich džemov a sirupov.

BIANO TIP: Pokiaľ chcete mať kuchyňu zladenú do posledného kúsku, voľte dizajnovo zjednotené sety obsahujúce utierky, chňapky i napríklad zástery.

Praktické tipy, ako sa o utierky správne starať

 • Aby nová utierka správne sála, najprv ju vyperte.
 • Vyvarujte sa používaniu aviváže, ktorá akurát obalí vlákno, a to potom nebude tak savé. A že utierka stále nesaje? Pridajte do prania jedlú sódu, ktorá vodu zmäkčí a pomôže vyriešiť problém s nesavosťou.
 • Ako vyprať špinavé utierky? Ak sú silne znečistené, použite pred praním najprv žlčové mydlo. Pri ťažko odstrániteľných škvŕnách ich v mydlovom roztoku nechajte namočené pokojne aj celú noc.
 • Biele utierky možno aj vyvariť. Znečistené alebo zaprané utierky dajte do hrnca s vodou a vyvárajte približne hodinu. Potom ich vyperte v práčke na bežnom pracom cykle.
 • Ako vybieliť zašlé utierky? Priveďte vo veľkom hrnci vodu k varu a pridajte do nej 2 lyžice sódy, 1 šálku pracieho prášku a 3 lyžice slnečnicového oleja. Utierky do hrnca namočte a až začne voda chladnúť, vyberte ich.
Zástery

Hlavnou funkciou zástery je samozrejme ochrana pred ušpinením pri príprave pokrmov, ale to neznamená, že si nemôžete vybrať alebo ušiť zásteru, ktorá bude skvele vyzerať.

Výber zástery podľa materiálu

Spoločným menovateľom všetkých záster by opäť mal byť ľahko prateľný materiál. Najlepšie vyhovie čistá bavlna alebo ľan, ktoré znesú vyššie teploty pri praní i žehlení. Pozor na zástery s prímesou umelých vlákien, tie sa pri styku s vysokými teplotami môžu priškvariť na koži.

Výber zástery podľa typu

Vyberať môžete zo záster s viazaním za krkom, pevným úväzom alebo zvoliť posuv okolo krku, ktorý zaistí pohodlnejšie nastavenie dĺžky. Praktické tiež je, ak má zástera kapsičku a pútka na drobné predmety a na utierku. Ďalšou možnosťou sú zástery do pása, tie sú ale vhodnejšie skôr pre servírovanie než pre samotné varenie.

Ako ušiť zásteru

Nenašli ste zásteru podľa svojich predstáv? Vyberte si látku s motívmi, ktoré sa vám páčia, a pustite sa do výroby svojpomocne. Vyberajte látky z prírodných vlákien so silnejšou gramážou. Pred samotným šitím ju nezabudnite vyprať a vyžehliť. Vďaka vypraniu sa látka zrazí a nebude už po ušití meniť tvar.

Jednoduchý návod na šitie nájdete v následujúcom videu.

Chňapky

Malé, ale veľmi praktické. Chňapky vás chráni pred popálením pri varení a je teda dobré ich výber nepodceniť. Ono vyberať len podľa vzhľadu sa tu úplne neoplatí. Materiál, z ktorého je chňapka vyrobená, by mal byť hlavne teploodolný. Len tak pohltí teplo z rozpálených hrncov a pekáčov a zabráni popáleniu.

Výber chňapky podľa materiálu

Veľmi vhodné sú látkové chňapky napustené teflónom. Teflon nielen chráni proti popáleniu, ale tiež odpudzuje nečistoty. Pranie je možné v práčke na teplote 40 ° C. Okrem textilných chňapiek sú na trhu chňapky zo silikónu, ktorý odolá teplotám až 250 ° C. Ďalším materiálom na výrobu chňapiek je neoprén. Aj ten odolá vysokým teplotám a pri znečistení je možné ho vyprať v práčke na 30 ° C.

Výber chňapky podľa typu

Okrem klasických látkových chňapiek môžete zaobstarať také, ktoré majú protišmykovú vrstvu. Ak máte v kuchyni háčik, sú vhodné chňapky s pútkom, praktické sú ale tiež chňapky s magnetom, vďaka ktorému je ľahko prichytíte napríklad na chladničku. A že sa dokážete spáliť aj s chňapkou na ruky? V tom prípade sú pre vás ako stvorené chňapky v predĺženej dĺžke, ktorá bráni dosahu horúcej pary na inak nechránenom predlaktí.

Ako ušiť chňapku

Ak máte chuť být kreativny, nie je žiadny problém si jednoduchú chňapku ušiť svojpomocne. Ako na to, sa dozviete vo videu.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom