Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať detskú pracovnú stoličku

K písaciemu stolu v detskej izbe nemôžete postaviť len tak nejakú stoličku. Teda ak nechcete, aby vašu ratolesť bolel chrbát. Aká je teda tá najvhodnejšia a ktorých parametrov sa držať?

https://cz.pinterest.com/pin/167829523597960774/

Rovnako, ako väčšina dospelých, aj deti veľkú časť dňa presedia. V škole, u domácich úloh, pri počítači, pri kreslení ... Štýl života je dnes všeobecne oveľa menej aktívny ako v minulosti a dlhé sedenie v nevhodnej polohe a s nesprávnym držaním tela vedie k početným problémom s chrbticou, ktoré potom môžu spôsobovať aj bolesti hlavy a problémy s dýchaním. Aby ste takýmto nepríjemnostiam u svojich detí predišli, kúpte im kvalitné ergonomickú stoličku, na ktorej sa im bude sedieť pohodlne a nebude zaťažovať chrbát ani kĺby. Poradíme vám, na čo si dať pri výbere pozor.

Na čo sa pri výbere detskej pracovnej stoličky zamerať

Výška

Ubezpečte sa, že je možné ľubovoľne nastavovať výšku stoličky. Dieťa by pri sedení malo mať nohy chodidlami na zemi a v lakťoch zvierať pravý alebo tupý uhol, keď si položí ruky na stôl. Skvelé sú rastúce stoličky, ktoré sa dieťaťu prispôsobia a budú mu stabilnou oporou kľudne celú základku.


Hĺbka sedadla

Sedadlo by nemalo byť príliš hlboké. Stále myslite na to, že má dieťa pri opretí chrbta dosiahnuť nohami na zem. To je problém hlavne v prípade, že deťom zaobstaráte kancelárske stoličky pre dospelých - deti na zem nedosiahnu a pri opretí v stoličke skôr ležia, ako sedia. A to pre chrbát rozhodne zdravé nie je.


Chrbtové operadlo

Dajte si pozor, aby bolo operadlo dostatočne vysoké (prípadne výškovo nastaviteľné), malo by poskytovať pohodlnú oporu až k lopatkám dieťaťa. Len tak bude dieťa pri sedení držať telo v správnej polohe.


Nosnosť

Ak kupujete stoličku pre menšie dieťa, bude vám stačiť stolička s plastovým krížom, ktoré mávajú nosnosť 60 až 70 kilogramov. V prípade staršieho dieťaťa či dlhšieho užívania stoličky, vyberajte radšej medzi stoličkami s kovovým krížom.


Typ koliesok

Nie sú kolieska ako kolieska. Tie z tvrdého plastu sú vhodné na mäkké povrchy, ako sú koberce. Na lino a plávajúce či drevené podlahy vyberajte stoličky s pogumovanými kolieskami, aby nedošlo k nežiaducemu poškriabaniu povrchu.

Rastúca stolička

Dieťa neustále rastie a ak chcete, aby stále držalo telo správne, ale nechce sa vám počas jeho školských rokov kupovať stoličiek hneď niekoľko, je výhodnou kúpou tzv. rastúca stolička. Tá umožňuje podľa potreby nastavovať pomocou páky nielen výšku sedadla, ale aj jeho hĺbku. Tak máte istotu, že aj pri opretí bude dieťa sedieť na celej dĺžke stehien.

Ideálne je, keď stolička umožňuje nastaviť aj výšku operadla, aby sa dieťa vždy mohlo pohodlne oprieť o lopatky. Ak má vaše dieťa problémy s chrbtom už teraz, určite sa poobzerajte po rastúcej stoličke, ktorá okrem nastavenia výšky sedadla a operadla umožňuje aj nastavenie jej sklonu a tiež lakťových opierok. Za takúto stoličku si ale oproti ostatným výrazne priplatíte.