Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vhodný zvlhčovač vzduchu?

Máte doma nepríjemné sucho a neviete, ako s ním čo najefektívnejšie zatočiť? Aby ste sa doma cítili pohodlne, nemal by vám chýbať zvlhčovač vzduchu. Vieme, aké sú dostupné a poradíme vám s výberom.

Pocit sucha v miestnosti môže byť veľmi nepríjemný. Ideálna vlhkosť vzduchu v domácnosti by sa mala pohybovať medzi 40-60%, nie vždy je taká vlhkosť dosažitená bez pomoci. Ak je vlhkosť v byte nižšia, môžete čoskoro pocítiť suchosť slizníc a následne aj škrabanie v hrdle. Ďalším nepríjemným príznakom je pocit suchých očí, s ktorým je spojené ich pálenie a svrbenie.

Suchý vzduch škodí ale nielen ľuďom, v takom prostredí trpí napríklad aj drevený nábytok, ktorý sa nadmerne vysušuje a skracuje sa mu životnosť. Našťastie je tu jednoduché riešenie tohto problému - stačí si zaobstarať zvlhčovač vzduchu. Neváhajte a rozlúčte sa s nepríjemnými pocitmi súvisiacimi s nedostatočnou vlhkosťou vzduchu. Ako vybrať vhodný zvlhčovač sa dozviete v článku.

Pri výbere vhodného zvlhčovača dbajte na základné parametre:

1. Veľkosť miestnosti je kľúčovým parametrom pri nadobudnutí zvlhčovača. Ak ho hodláte používať vo viacerých miestnostiach, vyberajte podľa veľkosti tej najväčšej. Odporúčaná maximálna veľkosť je uvedená u každého prístroja.

2. Zabudovaný vlhkomer čiže hygrometer ukazuje vlhkosť vzduchu v miestnosti a podľa toho môžete sami rozhodnúť, či ho necháte ďalej zapnutý, alebo ho vypnete. Užívateľsky príjemnejšie sú zvlhčovače automatické, ktoré možno nastaviť na požadovanú vlhkosť a tie sa po jej dosiahnutí automaticky vypnú. Tým zabránite prípadnému prevlhčeniu miestnosti, ktoré by mohlo viesť k množeniu plesní.

3. Výkon je posudzovaný podľa toho, koľko pary je prístroj schopný vytvoriť za určitý čas (udáva sa v gramoch pary za hodinu činnosti). Jednoduchšie na ovládanie sú potom také, pri ktorých je možné výkon regulovať. Výkonnejšie prístroje mávajú ale aj väčšiu spotrebu.

4. Hlučnosť je dôležitá hlavne pre citlivejších jedincov. Väčšina ponúkaných produktov nie je hlučnejšia ako 25 dB, takže ich pri bežnej prevádzke domácnosti ani nebudete vnímať.

5. Veľkosť nádržky – čím je väčšia, tým dlhšie môže byť prístroj v prevádzke bez nutnosti dolievania vody. Vo väčších nádržkách sa ale môžu množiť baktérie, preto je vhodné vyberať také prístroje, ktoré majú špeciálne filtre alebo mechanizmy (napríklad predohrev vody), ktoré udržia vodu v nádržke dlhodobo čistú.

6. Pro pohodlné ovládanie môžete zvážiť obstaranie vlhkomeru s diaľkovým ovládaním alebo nastaviteľnou dobou prevádzky. Niektoré zvlhčovače majú špeciálne nádobky na aromatické oleje, takže si môžete užiť aromaterapiu v pohodlí svojho domova.

7. Náhradné filtry – u väčšiny typov je nutné čas od času vymeniť filter. To je dobré si uvedomiť ešte pred zaobstaraním a výber prispôsobiť aj tomu, koľko ste ochotní do náhradných filtrov investovať.

Vyberte si zvlhčovač na Biane:

Delenie zvlhčovačov podľa princípu tvorby pary

Ultrazvukové zvlhčovače

Voda je pomocou vysokofrevenčího ultrazvukového oscilátora rozprašovaná na mikroskopické kvapky, tzv. mlžiny. Tie sú následne pomocou ventilačného systému rozprášené po miestnosti. Ultrazvukové zvlhčovače patria medzi najobľúbenejšie a to najmä pre svoju vysokú efektivitu a nízku spotrebu. V oblastiach s tvrdou vodou je vhodné zaobstarať taký prístroj, ktorý má zariadenie na zmäkčovanie vody. Inak by sa mohol rýchlo zaniesť. Alternatívnym riešením je potom dolievanie nádržky prevarenou alebo destilovanou vodou.

Ak sa bojíte, že sa v nádržke budú množiť baktérie, kúpte zvlhčovač vybavený ohrevom vody. Rozmnožovaniu baktérií je ale možné zamedziť aj výmenou vody pred každým zvlhčovaním.

+ najvyšší výkon medzi zvlhčovačmi, nízka spotreba, rýchly nástup

- náchylné k tvorbe vodného kameňa, môže dôjsť k prevlhčeniu miestnosti

Parné zvlhčovače

Fungujú na podobnom princípe ako rýchlovarná kanvica. Voda sa ohreje pomocou výhrevného telieska a zmení sa na paru, ktorá sa potom ďalej mieša so vzduchom a ochladzuje sa na optimálnu teplotu. Z prístroja vychádza až po ochladení, nehrozí tak riziko obarenia. Pozor len na lacné prístroje, ktoré túto funkciu nie vždy majú.

+ rychlý nástup, ničia baktérie

- vyššia spotreba elektriny, nevhodné do oblastí s tvrdou vodou

Zvlhčovače vzduchu so studeným odparom

Na rozdiel od ostatných typov nestúpa z týchto prístrojov viditeľne žiadna para. Studená vodná para, ktorú produkujú, je rozptylovaná ventilátorom priamo do vzduchu. Podľa spôsobu zvlhčovania sa ďalej delia na:

  • Diskové zvlhčovače – rotačné disky sa otáčajú vo vode a voda, ktorá na nich priľne, sa prirodzene odparí a pomocou ventilátora je rozháňaná do vzduchu v miestnosti.
  • Zvlhčovače s filtračnými kazetami – obsahujú jednu alebo viac kaziet, ktoré nasajú vodu, tá sa následne odparuje a vďaka ventilátoru sa rozptýli po miestnosti.

Vďaka prirodzenému odparovaniu sa nemôže stať, že by sa vzduch v miestnosti převlhčil a nehrozí preto premnoženie plesní. Pridanou hodnotou týchto zvlhčovačov je, že zachytávajú väčšie častice prachu a tým vzduch v miestnosti aj čiastočne čistia. Väčšina týchto zvlhčovačov má navyše aj možnosť aromaterapie.

+ najprirodzenejšie zvlhčovanie, čiastočné čistenie vzduchu, nízke náklady, odolnosť voči tvrdej vode

- pomalší nástup, nižšie percento zvlhčenia (do 50%)

Vyberte si zvlhčovač vzduchu do detskej izby na Biane: