Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať kuchynskú batériu?

Kuchyňa je rajom každého milovníka varenia a pečenia. S týmito radosťami ide však ruka v ruke i následné upratovanie a umývanie riadu. Spríjemnite si ho aspoň kvalitnou kuchynskou batériou!

Hoci môže byť vašim obľúbeným pomocníkom v kuchyni umývačka, zanedbať by ste nemali ani výber vhodnej kuchynskej batérie. Existuje nespočetné množstvo dizajnov, ktoré budú lahodiť oku aj interiéru, rovnako ako spústa tvarov a typov, ktoré uľahčia umývanie a pomôžu ušetriť za vodu. Smelo do toho!

Batérie nástenné

Batérie nástenné sú umiestnené na stene, z ktorej sú napojené na prívod vody. Často sa užívajú v kúpeľniach ako batérie do vane či nad umývadlo. Ich výhodou je bezpochyby väčší priestor medzi drezom a batériou, umožňujú tak pohodlne opláchnuť aj väčšie hrnce či panvice. Medzi dôležité kritérium výberu patrí tzv. rozteč. Ide o vzdialenosť medzi vývodmi teplej a studenej vody. Môže byť dlhá buď 100 mm alebo 150 mm. Podľa toho voľte aj konkrétnu nástennú batériu.

+ väčší priestor medzi drezom a batériou

- nutnosť zmerať rozstup, čo môže obmedziť výber

Batérie stojankové

Baterie stojankové predstavujú častú voľbu pre kuchyne na mieru. Predstavujú dnes klasiku medzi kuchynskými batériami. Umiestňujú sa buď priamo na kuchynskú linku alebo na drez. Druhá voľba sa zdá byť praktickejšia, pretože nemusíte neustále utierať vodu okolo batérie. V prípade umiestnenia batérie na kuchynskú linku totiž môže drevo okolo začať plesnivieť alebo sa krútiť pôsobením vody z batérie.  

+ klasický štandard v kuchyniach, na výber mnoho dizajnov a typov

- v prípade, že je batéria zapustená priamo do kuchynskej linky môže dochádzať k poškodeniu dosky

Batérie podomietkové

Podomietkové batérie predstavujú moderný variant, pyšnia sa luxusným a takisto minimalistickým vzhľadom. Časť batérie je schovaná pod omietkou, vidieť je len výtok vody a kohútik alebo páka. Vyznačujú sa jednoduchosťou a jednoduchou eleganciou, sú tiež ľahšie na údržbu. Zložitejšia však môže byť samotná montáž. Treba totiž počítať aj s podomietkovým telesom s prívodom vody, na ktorom bude batéria umiestnená.

+ elegantný a moderný vzhľad, jednoduchšia údržba

- vyššia cena, nutnosť podomietkového telesa

Kohútikové či pákové batérie?

Záleží samozrejme na vašej preferencii a štýle vašej kuchyne. Milovníkom retro štýlov odporúčame klasickú kohútikovú batériu. Je však potrebné myslieť na to, že regulácia teploty vám zaberie viac času, a teda aj spotreba vody môže ľahko stúpnuť. Klasikou je potom v tomto smere batéria páková, ktorá umožňuje jednoduchšiu manipuláciu a rýchlejšiu reguláciu vody, môžete si ju tak nastaviť behom pár sekúnd. Rovnako pri zastavení vody môžete páku ponechať na rovnakom mieste a pri opätovnom pustení vody mať opäť rovnakú teplotu.

Povrch

Myslite na vhodné zladenie batérie s drezom prípadne s ďalším kuchynským príslušenstvom. Klasikou sú chrómové batérie, bronzové, nerezové. Pre keramický drez sú potom vhodné batérie keramické. Ďalšou možnosťou sú batérie granitové, ktoré je vhodné skombinovať opäť s drezom rovnakého materiálu. Sú vyrábané v rôznych tvaroch a farbách, takže zladiť ich s celkovým farebným ladením kuchyne nie je žiadny problém.

Umiestnenie a veľkosť

K drezom sa všeobecne hodia väčšie batérie, ktoré umožnia jednoduchšiu manipuláciu pri umývaní riadu a poskytujú tak väčší priestor. Dobre zmerajte tiež výšku horných políc v kuchyni, prípadne otváranie okna, ktoré môže byť batériou obmedzené (v tomto prípade sa však ako riešenie ponúkajú batérie sklápacie).

  • Dôležitá je dispozícia kuchynskej linky, od čoho sa bude odvíjať voľba batérie stojančekovej, nástennej či akejkoľvek inej
  • Ak vás veľkosť linky nijako neobmedzuje, voľte batérie väčšie, ktoré sú praktickejšie a tiež elegantnejšie
  • U nástenných batérií si strážte rozteč (100 mm, 150 mm)

Funkcie, ktoré bezpochyby oceníte

  • Kuchynské batérie s ohrevom sú vhodné na chaty či miesta, kde nie je ústredný ohrev vody. Nahrádzajú veľké prietokové ohrievače vody, sú malé, praktické a vodu ohrejú behom niekoľkých sekúnd. Ideálne sú aj pre veľké rodiny s malým bojlerom!
  • Vyťahovacie hadice so sprchou predstavujú vychytávku, ktorá vám uľahčí umývanie riadu, oplachovanie zeleniny, alebo napríklad napustenie vody do ťažšie prístupných nádob.
  • Filtračné batérie sú niekedy nazývané ako trojcestné drezové batérie. Umožňujú prietok vody klasicky teplej a studenej, avšak ich špeciálnou funkciou je aj voda filtrovaná, určená na priamu konzumáciu bez akýchkoľvek ďalších látok.
  • Sklopné batérie sa dajú jednoducho sklopiť na stranu či zasunúť, hodia sa najmä k drezom pri okne, vďaka čomu nebudete obmedzeni v ich otvorení.
  • Termostatické batérie oceníte, ak chcete ľahšie regulovať teplotu a prúd vody. Pri umývaní tak môžete udržiavať stále rovnakú teplotu aj prúd tak, ako si ho spočiatku nastavíte. Je nutné však mať v byte stabilný tlak vody.
  • Perlátor je zariadenie, ktoré je umiestnené na väčšine novších batérií, ale dá sa dokúpiť aj zvlášť. Zaisťuje prevzdušnenie vody a ľahšiu reguláciu prúdu. Tým, že prúd mieša so vzduchom je potrebné oveľa menej vody, než pri bežnom užívaní.
  • Senzorové batérie umožňujú regulovať prietok vody pomocou senzora, pri umývaní jej tak pretečie oveľa menej. Možno ju ovládať taktiež aj klasicky pákou, ktorá umožňuje väčší prietok, ak napríklad chcete rýchlejšie napustiť hrniec.

Ako s batériou ušetriť

Hoci počiatočná investícia môže byť vyššia, menšou spotrebou vody sa vám vráti. Medzi ideálne úsporné batérie patria napríklad tie termostatické, senzorové a takisto batérie s perlátorom, ktoré obmedzujú prietok vody.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom