Hlavné menu
Ako vybrať...

Prečo by ste si mali zaobstarať pisoár a ako vybrať ten pravý

Premýšľali ste niekedy nad obstaraním pisoára? Hoci v krčmách a reštauráciách sa jedná o bežné vybavenie toaliet, v domácnostiach sa zatiaľ príliš neuchytil. Pritom vám môže tak uľahčiť život.

Na pisoáre (čiže urinály) môžete naraziť takmer denne na najrôznejších verejných toaletách či v krčmách a reštauráciách. Zatiaľ čo v nich však musia byť pisoáre podľa nepísanej "pisoárskej etiky" dostatočne vzdialené od seba aby muži tak mali dostatočné súkromie, vo vlastnej kúpeľni či na toalete nič také riešiť nemusíte. Dôležitý je najmä dostatok priestoru, avšak naraziť môžete aj na typy, ktoré ho toľko nevyžadujú. A Ak vám v jeho obstaraní nič nebráni, vyberte si podľa rozmanitých tvarov, typov a dizajnov.

Prečo by ste si mali zvoliť pisoár?

 • Ak je vo vašej domácnosti prevaha mužov, je výhodným riešením
 • Pretože na jeho spláchnutie netreba toľko vody, ako u bežnej toalety, ušetríte
 • Nemusíte neustále dvíhať či sklápať doštičku
 • Jeho inštalácia je veľmi jednoduchá, možno ho napojiť napríklad na rúrky od umývadla
 • Je hygienickejšie, a navyše ideálne pre mužov, ktorí nemajú príliš "presnú mušku"
 • Je veľmi jednoduchý na údržbu

Inštalácia

 • Inštalácia pisoáru do kúpeľne či na toaletu dodatočne nemusí nutne znamenať nejaký väčší zásah do obkladov. Dá sa jednoducho napojiť na záchod alebo na odpad umývadla.
 • Taktiež priestoru nepotrebujete veľa. Záleží samozrejme na type pisoára, niektoré z nich sa vyrábajú navyše zapustené do steny, čo priestor ušetrí.
 • Pisoáre sa väčšinou inštalujú tak, aby ich spodná hrana bola 65 cm nad úrovňou podlahy, pre deti je ideálna výška spodnej hrany 45-57 cm.
 • Vyberajte aj podľa druhu odpadu, môže byť buď zadný, alebo spodný. Zadný odpad je často praktickejší, je skrytý za pisoárom a teda nehrozí žiadne nechcené poškodenie odpadovej rúrky. 
 • Taktiež voľte prívod vody v závislosti od druhu pisoára, máte na výber medzi vonkajším a vnútorným prívodom vody.

Design

Designov je u pisoárov veľa. Na prvý pohľad možno viac, než by vás napadlo. Doma si môžete zvoliť s luxusných či klasických tvarov od oblých pisoárov po retro, zaoblené, guľaté či hranaté. Nie je však žiadnym tajomstvom, že niektoré (najmä verejné) pisoáre môžete nájsť v podobe mušle, ženských úst, mäsožravých kvetín, podobizní politikov a podobne. Pisoár tak nemusí byť iba praktickým riešením pre mužské malé potreby, ale takisto aj vtipným doplnkom či umením.

Splachovanie

 • Voliť môžete medzi rôznymi druhmi splachovania. Na výber je buď klasické manuálne splachovanie, ktoré funguje na rovnakom princípe, ako každá bežná toaleta - skrátka po použití pisoára záchod spláchnete stlačením či zatiahnutím splachovadla. V tomto ohľade však existujú aj ďalšie inovácie, ktoré sa stali veľmi žiadanými. Sú nimi napríklad pisoáre so splachovaním automatickým. U nich nemusíte robiť vôbec nič, po použití sa automaticky spláchnu. Fungujú na princípe senzoru, ktorý registruje pohyb. Tento spôsob sa javí tiež ako ďaleko hygienickejšie.
 • Pre maximálnu možnú úsporu vody existuje riešenie v podobe pisoára suchého, čiže pisoára bez splachovania. Neľakajte sa, naozaj sa jedná o hygienický typ pisoára, pri jeho požití navyše nespotrebujete ani mililiter vody. Obsahuje špeciálnu kvapalinu, ktorá prefiltruje moč, škodliviny a takisto aj nežiaduci zápach. Táto kvapalina sa musí meniť, väčšinou niekoľkokrát ročne. V porovnaní s ušetrenou vodou sa vám však kúpa tohto eko záchoda pre mužov niekoľkonásobne oplatí.