Hlavné menu
Ako vybrať...

Šatníky: sprievodca výberom skríň a tipy na ekologický šatník

Bez šatníka sa nezaobíde žiadna spálňa, o tom niet pochýb. Jeho výber nie je tak jednoduchý. Aký šatník si máte vybrať zo súčasnej, prakticky nekonečnej, ponuky na trhu? Alebo si radšej vyrobíte vlastný?

https://unsplash.com/search/photos/closet

Kompletný sprievodca výberom šatník vám pomôže zorientovať sa v základných pojmoch a rozdieloch medzi materiálmi a jednotlivými typmi šatníkov.

Čo všetko ešte v článku nájdete?

1. Šatníkové riešenia alebo ako začať?

2. Šatníková skriňa: Na čo sa zamerať pri výbere?
3. Umiestnenie šatníka
4. Problém: Veľká skriňa v malom priestore
5. Ako usporiadať šatník?
6. DIY: Vyrobte si vlastný originálny šatník
7. Aký je to “etický šatník”?

Ako bonus vám tiež poradíme s organizáciou vášho šatníka, bojom proti šatovým moliam a pozrieme sa aj na to, ako si môžete vlastnoručne vyrobiť originálny šatník. Prispôsobte výber šatníka štýlu svojho zariadenia a vašim predstavám. Aj s našou pomocou dosiahnete dokonalé riešenie, ktoré vám poslúži ešte veľa rokov. 

1) Šatníkové riešenia alebo ako začať?

V tejto kapitole sa pozrieme na rôzne spôsoby riešenia úložného priestoru pre vaše oblečenie. Samozrejme, každý priestor ponúka iné možnosti využitia. 

Inšpirujte sa pre začiatok šatníkovými riešeniami. Neskôr sa pozrieme na ich detaily a všeobecne uplatniteľné rady. 

Pre milovníkov módy: šatníková miestnosť

Množstvo súčasných bytov a domov takouto šatníkovou miestnosťou už disponuje. Ide o samostatný priestor, ktorý je súčasťou vašej spálne, prípadne predsiene a chodby.

Šatníková miestnosť je veľmi praktickým a efektívnym riešením, vďaka ktorému ušetrite priestor v samotnej spálni. Tento štýl “amerického šatníka” je v našich končinách čoraz obľúbenejší. 

Samostatná izba so šatníkom je navyše svojou rozlohou zvyčajne väčšia než bežné skrine a komody. Poskytuje dostatok priestoru pre šetrné uskladnenie vašich šiat a topánok. 

Nevýhodou môže byť fixné rozloženie úložného priestoru, a teda menšia flexibilita pri organizácií v šatníku. Práve vďaka svojej veľkosti má tento priestor tendenciu zaplniť sa nepotrebným neporiadkom. Prípadne naopak, ak šatník nezaplníte, ostane vám nevyužitá plocha.

Výhody šatníkovej miestnosti

 • ušetríte obývaný priestor v domácnosti
 • množstvo úložného priestoru
 • zaručený prehľad v šatníku

Nevýhody šatníkovej miestnosti

 • nutnosť vyhradenia samostatnej miestnosti
 • riziko nevyužitého priestoru


Priestranné riešenie podľa vašich predstáv: vstavané šatníky

Vstavané šatníky sú ďalšou skvelou a efektívnou možnosťou. V niektorých prípadoch pre ne môže byť prispôsobená aj samotná nehnuteľnosť. Namiesto samostatnej “walk-in” šatníkovej miestnosti tak máte iba “výklenok” v stene. Do toho môžete zabudovať vstavaný šatník podľa svojich predstáv.

S výberom materiálov a vnútorným usporiadaním vám poradíme v ďalších častiach tohto kompletného sprievodcu.

Vstavaná skriňa môže prípadne vypĺňať nevyužitý priestor pri stene. Ak vstavaná skriňa zakryje celú stenu, ide o dizajnovo veľmi príjemné riešenie lahodiace oku. Takýto vstavaný šatník vám rovnako poskytne dostatok priestoru pre vaše veci. Veľkosť vstavaných skríň má však aj priamy vplyv na ich cenu. 

Výhody vstavanej skrine

 • efektívne využitie komplikovaného priestoru
 • vyhotovenie podľa vašich predstávne
 • vyčerpateľné množstvo kombinácií materiálov a farieb

Nevýhody vstavanej skrine

 • dlhší čas výberu a dodania
 • vyššia cena
 • nutnosť kvalitného vyhotovenia

Praktické a prehľadné dizajnové kúsky: šatníkové skrine

Pri výbere šatníkovej skrine nemusíte veľmi rozmýšľať nad jej umiestnením. Ak to bude potrebné, jednoducho ju presuniete. Pri súčasnej širokej ponuke šatníkov si stačí už len vybrať. Cena je nižšia, aj v tomto prípade však dbajte na výber kvalitného a spoľahlivého dodávateľa.  

Výhody šatníkovej skrine

 • nižšia cena
 • jednoduchá manipulácia a výmena
 • rýchle a dostupné riešenie

Nevýhody šatníkovej skrine

 • v niektorých prípadoch nutnosť vlastnoručnej montáže
 • dlhšie hľadanie ideálneho kusu nábytku

A aké sú vaše ďalšie možnosti?

V prípade šatníkov ide často o individuálne riešenie podľa požiadaviek klienta. Odborník na interiérový dizajn by vám po obhliadke mal vedieť poradiť s využitím priestoru a s tým najvhodnejším riešením na mieru. 

Šatník môžete vytvoriť zo samostatnej miestnosti, prípadne si ho vymurovať alebo skombinovať so vstavaným šatníkom na mieru. Vždy je potrebné zohľadniť vaše potreby. Ešte predtým je však vhodné spraviť si menšiu inventúru a zbaviť sa nepotrebných vecí. 

Tip č. 1: Urobte si v šatníku miesto

Vravíte, že upratovanie nie je vaším koníčkom? 

Aj to je dobrý dôvod, prečo by ste sa do toho mali vrhnúť poriadne. Budete mať raz a navždy pokoj. Teda aspoň na poriadne dlhý čas. 

Možno ste sa už stretli s pojmami ako minimalizmus. Ten sa často vyskytuje v súvislosti s minimalistickým dizajnom. V tomto prípade ale máme na mysli materialistický minimalizmus. 

Nemusíte sa báť. To neznamená, že by ste teraz mali všetko vyhodiť a žiť ako mních s pár kúskami odevu. Minimalistický prístup vám pomôže odľahčiť váš život od nepotrebného neporiadku, ktorý je rušivý. 

Možno aj vy máte plný šatník vecí, ktoré ste nenosili už roky a pravdepodobne už ani nebudete. 

Často si však myslíme, že niečo sa zmení, opäť schudneme alebo priberieme, niečo príde opäť do módy alebo k danej veci máme len silný vzťah. Nasledujte náš jednoduchý postup pre zminimalizovanie vášho šatníka: 

 1. Spravte si prehľad a pripomeňte si, čo všetko sa vo vašom šatníku nachádza. 
 2. Všetko si skúste rozdeliť na tri kôpky. Prvú budú tvoriť veci, ktoré pravidelne nosíte a sú v dobrom stave. 
 3. Na druhú kôpku uložte veci, s ktorými ste ochotní sa rozlúčiť a ktoré už zaručene nebudete nosiť. Môžete ich napríklad darovať ľuďom v núdzi alebo predať. 
 4. Tretiu kôpku budú tvoriť veci, ktorými si nie ste istí. Práve tu sa možno ocitne vaše obľúbené desaťročné tričko alebo nohavice, do ktorých sa už nezmestíte. Odložte túto kôpku na mesiac. Keď sa k nej po mesiaci vrátite, opätovne prehodnoťte, či ste tie veci za posledný mesiac potrebovali a či sa bez nich naďalej zaobídete. 

Tento postup je vhodné opakovať pravidelne aspoň raz ročne. Pomôže vám to mať prehľad v šatníku, udržiavať v ňom poriadok a navyše sa budete cítiť lepšie a slobodnejšie. 

2) Šatníková skriňa: Na čo sa zamerať pri výbere?

V tejto časti si priblížime riešenia v podobe šatníkových skriní. Informácie ohľadom materiálov, typov dverí, vybavenia, usporiadania a podobne však využijete aj v prípade vstavaného šatníka na mieru alebo šatníkovej miestnosti. 

Na čo všetko je potrebné myslieť

 • tvar
 • materiál
 • typ a počet dverí
 • typ otvárania
 • nohy
 • vybavenie skrine
 • povrchová úprava
 • umiestnenie

Okrem týchto praktických súčastí šatníkovej skrine je potrebné zohľadniť aj farebnú kombináciu a dizajn. Snáď najdôležitejším faktorom je však kvalita samotného prevedenia. Vždy si dôkladne preverte každého dodávateľa. Ten by mal mať niekoľkoročné skúsenosti a množstvo pozitívnych recenzií. 

Šatník je denne používaným kusom nábytku, ktorý sa môže časom veľmi ľahko opotrebovať. Pri správnej voľbe materiálov a kvalite prevedenia vám však bude slúžiť po dlhé roky. 

Tvary šatníkov

Úlohou šatníkov je najmä vytvorenie praktického, prehľadného a priestranného úložného priestoru. Ich tvar je teda štandardne rovnaký, a teda rovný

V širokej ponuke šatníkov však môžete naraziť aj na praktické rohové šatníky

Nezabudnite pred kúpou miesto, na ktoré plánujete skriňu umiestniť, vždy dobre zmerať. Zaujíma vás najmä výška, šírka a hĺbka

Rozmýšľate, ako efektívne zakomponovať šatník do malej spálne? 

Siahnite po rohovej skrini, vďaka ktorej využijete aj zdanlivo nepoužiteľný malý kút. 

S ohľadom na veľkosť miestnosti môžete vyberať skrine rôznej šírky, vždy ich ale umiestňujte v dostatočnej vzdialenosti od radiátorov, okien a dverí. 

Pokiaľ skriňu umiestnite do blízkosti postele, ponechajte medzi nábytkom voľný priestor pre pohyb so šírkou aspoň 60 cm.

V hlavnej úlohe: materiál

Materiál je dôležitý pri akomkoľvek type nábytku. Predurčuje, ako dlho a čo všetko nábytok vydrží. Tiež však pomáha vytvárať celkový charakter miestnosti. 

Záleží teda na vás, či chcete do skrine investovať, aby vám vydržala pokojne aj niekoľko generácií. Alebo napríklad hľadáte len dočasné riešenie pre organizáciu neporiadku v spálni v nájomnom byte. 

Kvalitné drevo a masív

Masív je spravidla drahší a vyrába sa z mnohých druhov drevín ako borovica, smrek, dub, buk a exotické dreviny ako mahagón a wenge. Práve tento materiál je jeden z tých, čo vám skutočne vydrží. 

Aké dekory vám odporúčame? 

 • Šatník z dubu - dub patrí medzi tvrdé a odolné dreviny s obľubou používanými vo výrobe nábytku. Jeho dekor je svetlejší so sivými až žltými odtieňmi hnedej.
 • Slivková skriňa - slivka naopak patrí medzi svetlejšie až červenkasté dreviny. Ide o veľmi hodnotné drevo s pútavým dekorom. 
 • Šatníková skriňa z jelše - má jemnejšiu kresbu dreva a svetlejšie odtiene, tiež blížiacu sa k červenkastým odtieňom. 


Pevná drevotrieska MFD

Drevotrieska je ďalšou “drevenou” a veľmi obľúbenou možnosťou, z ktorej sa vyrába množstvo kvalitného nábytku. 

Ide o prírodnejšiu verziu lamina. Je to drevovláknitá doska bez obsahu lepidiel. Povrch sa dá polepiť fóliou alebo nalakovať.

Tenká vrstva drevo - dyha 

Ide o dosku tvorenú malou vrstvou masívneho dreva. Je lacnejšou alternatívou masívu. Dyha pekne zdôrazňuje kresbu dreva. 

Cenovo dostupné lamino

Lamino je bezúdržbový a odolný materiál označovaný ako LTD. Materiál, ktorý ponúka širokú škálu povrchových úprav. 

Štýlový nerez

Nerezové materiály sa v prípade šatníkových skriní nepoužívajú v takej miere ako drevené a umelé materiály. Nerez však môže v modernej domácnosti tvoriť napríklad dvere alebo iné časti šatníkovej skrine. 

Sadrokartón

Sadrokartón je rovnako praktickým a upraviteľným materiálom ako drevotrieska. Je ľahký a vhodný pre dostavbu vstavaného šatníka.

Povrchová úprava šatníkov

Okrem samotného materiálu, povrchu, farby a dekoru sa môžete ešte rozhodnúť pre matný alebo lesklý povrch skrine. 

Kým matný povrch šatníka pôsobí elegantne a seriózne, lesklý vám pomôže presvetliť priestor. Matný povrch zdôrazňuje dekor dreva, ktorý nie je potrebné viac zvýrazňovať. 

Naopak lesklý sa s obľubou používa v prípade jednofarebných skriní. 

Výrazná versus nenápadná farebná kombinácia 

Že si návštevu pozývate do obývačky, nie do spálne?

To neznamená, že dizajnu tejto miestnosti nemusíte venovať dostatok pozornosti. Spálňa je svätyňou pokoja a relaxu. Preto sa v nej chcete cítiť príjemne a prirodzene. Vy viete najlepšie, čím to docielite. 

 • skriňa ako dominanta spálne – ak chcete miestnosť oživiť nejakým farebnejším kúskom, ktorý priláka každého pozornosť, vyberte si napríklad skriňu ladenú do určitej farby podľa štýlu vášho zariadenia. Nemusí byť celofarebná, jemnejšie bude pôsobiť, ak bude farba zakomponovaná v detailoch. 
 • nenápadný doplnok – ak netúžite po veľmi nápadnej skrini, zvoľte skriňu s kombináciou bielej farby či svetlého dreva so zrkadlom. 
 • s grafickým prvkom – dvere skrine môžete polepiť fóliou. Na výber máte od rôznych jemných vzorov po špeciálne 3D tapety. Vďaka nim sa pozriete do hĺbky lesa, na rozkvitnutý strom alebo vodopád.

Aký typ dverí skrine si zvoliť? 

Dvere šatníkov sa okrem typu líšia aj spôsobom otvárania a ich počtom. Počet dverí by pritom mal byť prispôsobený veľkosti samotnej skrine tak, aby ste mali vždy praktický a okamžitý prístup ku všetkému, čo potrebujete. Či už sa rozhodnete pre jedno, dvoj, troj alebo viacdverové otváranie. 

Štandardnou možnosťou v prípade šatníkov sú plné dvere. Najmä ak vyhľadávate pekné skrine z dreva alebo s dreveným dekorom. 

Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou šatníkov tiež býva aj praktické zrkadlo. To vám pomôže opticky zväčšiť priestor a preto je vhodné použiť ho pokojne aj na celej ploche všetkých dverí šatníka v chodbe a predsieni či menšej spálni. 

Typy otvárania dverí šatníkov

Okrem klasického spôsobu otvárania dverí sa najčastejšie môžete stretnúť s posuvnými dverami šatníkových skríň

Vo všeobecnosti dbajte na kvalitu pántov, posuvného mechanizmu a úchytiek. Ide o najviac zaťažované časti, ktoré sa môžu najrýchlejšie opotrebovať. 

Klasické otváranie šatníkových dverí vyžaduje ešte extra priestor pred skriňou pre voľný pohyb. K šírke dverí pripočítajte ešte aspoň 50 cm

Praktickým riešením pri dverách šatníkov a ďalšieho nábytku je otváranie stlačením. To sa stalo modernou súčasťou dnešných domácností. 

Pre menšie miestnosti a ušetrenie priestoru môžete tiež porozmýšľať nad šatníkmi s roletovým a skladacím otváraním. Ide o lacnejšie možnosti. Sú však hlučnejšie a v niektorých prípadoch klientom nevyhovuje ich dizajn. 

Vhodnou alternatívou skladacích dverí je tiež jednoduchý záves. Šatník so závesom namiesto dverí je skutočne jedinečným riešením. 

Mal by mať šatník nohy? 

V tomto prípade ide najmä o vaše preferencie. Vstavané šatníky nohy nemajú, narúšalo by to ich jednotný dizajn. 

Nohy však sú súčasťou niektorých štýlových šatníkov. Najmä pri menších kusoch nábytku sú nohy skrine vhodné. Získate tým extra priestor pod skriňou, ktorý síce je potrebné občas povysávať, no opticky bude miestnosť pôsobiť “vzdušnejšie” a priestrannejšie. 

Vybavenie šatníka 

Vybavenie šatníka je tou najdôležitejšou časťou pre efektívne usporiadaný a prehľadný šatník. Berte v tomto prípade do úvahy množstvo a druh vášho oblečenia. Spravidla by mal každý šatník disponovať niekoľkými policami a tyčou na vešanie. 

Ďalej záleží už na tom, či máte desiatky pracovných košieľ, oblekov a šiat, ktoré je potrebné zavesiť, aby sa nepokrčili. 

Alebo naopak, možno máte množstvo tričiek a nohavíc, ktoré stačí poskladať a rozdeliť do políc podľa príležitostí, kedy ich nosíte. V niektorých šatníkoch môžete priestor pod tyčou vyplniť policami, ak tyč na vešanie nepoužívate. 

Ďalšou modernou a veľmi praktickou súčasťou dnešných šatníkov je aj osvetlenie. To sa automaticky zapína po otvorení dverí. Väčší šatník sa bez osvetlenia nezaobíde, rovnako ako šatníková miestnosť. 

V šatníku sa tiež môžu nachádzať praktické zásuvky, kde môžete umiestniť menšie kusy oblečenia. 

V niektorých šatníkoch nájdete aj tlmiče dverí. Najmä pri väčších a ťažších dverách, ktoré by mohli poriadne búchať, tieto tlmiče skutočne oceníte. Šatníkové dvere tak stačí jemne posunúť a zavrú sa už samé. 

3) Umiestnenie šatníka

Šatník je hlavnou časťou úložného priestoru v domácnosti. A tak môžeme kreatívne využiť rôzne priestory a možnosti nášho interiéru pre efektívne uskladnenie nášho oblečenia a topánok.

Okrem spomínanej šatníkovej miestnosti si môžete šatník vytvoriť aj na miestach, kde by ste to možno neočakávali. Nebude tak narúšať celkový charakter interiéru, prípadne ho nenápadne doplní. 

Takýmto priestorom je napríklad vaše podkrovie alebo priestor pod schodami. Najmä pre sezónne skladovanie oblečenia a vecí, ktoré nepoužívate počas celého roka. 

V ďalších častiach nášho sprievodcu si priblížime usporiadanie a rozdelenia obsahu šatníka. 

Aby ste mali stále po ruke veci dennej potreby, je vhodný šatník v spálni alebo v chodbe

Najmä byty s menšou rozlohou miestností s obľubou používajú inak nevyužitý priestor v predsieni. Nezabudnite na použitie zrkadiel pre optické zväčšenie a presvetlenie priestoru.

4) Problém: Veľká skriňa v malom priestore

Ak máte veľa oblečenia, ale málo miesta v byte, určite siahnite po skrini, ktorá siaha až k stropu. Vďaka horným policiam využijete priestor na maximum. Prístup k nim je zložitejší a pravdepodobne sa nezaobídete bez stoličky, ukladajte do nich preto sezónne oblečenie. 

Množstvo miesta tiež ušetríte so skriňou, ktorá má posuvné dvere. Pri otváraní tak nijako nezasahuje do priestoru. 

Odevy na ramienku vyžadujú aspoň 60 cm hlbokú skriňu. Ak sa vám tak hlboká skriňa do miestnosti nezmestí, nezúfajte. Existujú skrine, ktoré majú šatníkovú tyč montovanú kolmo na chrbát skrine. V niektorých sa tiež dajú vysunúť pre lepší prehľad.

BIANO TIP: Nechcete ráno pri obliekaní zobudiť zvyšok rodiny? Vyskúšajte dvere s tlmičom dovierania.

5) Ako usporiadať šatník?

Počas celého roka sa v šatníku môže nazbierať množstvo vecí, pričom mnohé z nich nevyužívame väčšinu času. Dostatočne priestranný šatník je dôležitý, no ešte dôležitejšie je mať usporiadaný jeho obsah. Bez poriadku v skrini vám nebude stačiť žiadna skriňa. 

Ako sme spomínali v predošlých častiach nášho článku, začnite v prvom rade vyradením nenosených vecí. Postupujte podľa nášho minimalistického návodu, ako prečistiť obsah skrine. 

Špecifické oblečenie ako lyžiarsku výbavu a podobne skladujte vo vzdialenejších a ťažšie dostupných častiach. 

Naopak veci, ktoré nosíte denne, majte vždy po ruke. Skúste ich rozdeliť podľa štýlu alebo príležitostí, na ktoré sa hodia. A získate tak prehľad, vďaka ktorému vždy nájdete to, čo hľadáte. 

V časti šatníka s tyčou môžete pod ňu namiesto políc umiestniť ďalšiu tyč. Získate tak dvojitý priestor pre skladovanie zložených vecí na vešiakoch. Sem patria napríklad nohavice, ktoré by sa pri skladaní a ukladaní na kôpky pokrčili. 

Naopak na kôpky môžete uložiť pleteniny ako svetre. Snažte sa, aby boli vždy dostatočne na očiach a vy ste si tak pri obliekaní vedeli jednoducho vybrať kombináciu vecí, ktoré si oblečiete. Mnoho ľudí si v tomto prípade tiež delí oblečenie podľa farby. 

Najvhodnejšie vešiaky pre košele a saká sú drevené so širokými ramenami. Postačia však aj klasické drevené s možnosťou zavesenia na ramienka. Kúpite ich už za pár eur. Ochránia vaše oblečenie pred deformáciou a zároveň tak tvoria ďalší dizajnový prvok vášho šatníka. 

Ako zavesiť nohavice na vešiak? 

Niektoré vešiaky majú špeciálny protišmykový povrch, aby z neho nohavice neskĺzli dole. Skúste špeciálny spôsob vešania nohavíc, kedy ich otočíte dole hlavou a jednotlivé časti pre nohy uložíte cez seba, aby sa navzájom držali na vešiaku. 

Používajte organizéry

Okrem praktických boxov a zásuviek použite aj praktické organizéry. Tie vám pomôžu s uskladnením vašich ponožiek, spodného prádla, kravát, hodiniek, skrátka všetkých menších vecí o ktorých potrebujete mať okamžitý prehľad. 

Zabudnite na chaotické prehrabávanie sa v zásuvkách. Organizéry sú skvelou možnosťou na uskladnenie doplnkov pre mužov aj ženy. 

TIP č. 2: Ako správne zazimovať letný šatník?

Chráňte svoje oblečenie 

Ideálne prostredie pre uchovávanie odevov je tam, kde je stála teplota a nízka vlhkosť. Vyhnite sa preto zazimovaniu v chladných a vlhkých priestoroch, ako je napríklad pivnica a podkrovie (pokiaľ nie je zateplené). 

Bielizeň vyperte a pred samotným uložením ju nechajte naozaj dobre preschnúť, aby nestuchla a bola príjemne voňavá aj po skončení zimnej sezóny. 

Ako bojovať proti moliam? 

Proti moliam bojujte prírodne. Keď si medzi oblečenie schováte trochu levandule a cédrového dreva, vášmu oblečeniu sa oblúkom vyhnú. Navyše budete mať krásne prevoňané oblečenie. Vyskúšať môžete aj chmeľ a rôzne prírodné prípravky, ktoré vás molí účinne zbavia a účinkujú aj ako prevencia. 

Ak je problém s moľami väčší, vyprázdnite kompletne celý šatník a nechajte ho poriadne vyvetrať. Preverte všetky možné záhyby a mole odstráňte. Tie obľubujú tmavé a vlhké miesta. Šaty neničí lietajúca moľa, ale ich larvy, ktoré sa živia vlnou a bavlnou.

BIANO TIP: Jemné letné šaty neskladajte, ale vložte ich do obalov na šaty, ktoré ich ochránia. Vhodné sú drevené ramienka alebo ramienka obalené jemným papierom, ktoré zabránia poškodeniu šiat. 

Kam všetko schovať? 

Vypraté a vysušené oblečenie zložte do škatúľ. Môžete použiť priedušné látkové, ale aj klasické plastové boxy. Roztrieďte si oblečenie podľa druhu. Tričká dajte do jednej škatule, šaty zase do inej. To vám uľahčí triedenie a hľadanie, až budete všetko opätovne potrebovať. 

Neodporúčame používať vákuovacie vrecia na oblečenie, pretože sa môže stať, že sa stlačením poškodia vlákna a vám sa už nepodarí pokrčený materiál vyžehliť. 

Pokiaľ máte posteľ či sedaciu súpravu s úložným priestorom, môžete ich použiť pre uskladnenie. Škatule však ľahko dáte aj pod posteľ, ktorá úložný priestor nemá. 

Ďalšie vhodné miesto je v horných policiach skrine, ku ktorým je horší prístup. 

BIANO TIP: Máte kufor? Zložte oblečenie do neho a schovajte ho pod posteľ či do úložného priestoru v nej.

Nezabudnite zazimovať topánky 

Urobte v botníku miesto na zimnú obuv. Kým ale letné topánky upracete, nezabudnite ich perfektne vyčistiť a uložiť do škatúľ alebo úložných textilných boxov. Takto upratané topánky ochránite pred prachom a budú aj po vybratí čisté a pripravené na použitie. 

Pre lepšiu orientáciu si môžete na uzavreté škatule nalepiť štítky, aby ste vedeli, kde aké topánky máte. 

Uložte na spánok aj letné periny 

Väčšina z nás mení v chladnejšom období aj perinu a obliečky. Rozlúčte sa na niekoľko mesiacov s letnou perinou a ľahkými obliečkami a zababušte sa do hrejivých zimných. 

Pred zazimovaním je vhodné perinu vyčistiť podľa inštrukcií od výrobcu. Väčšinu je možné prať v práčke pri uvedenej teplote. 

Až keď bude perina úplne suchá, je čas ju upratať. V prípade perín môžete siahnuť po vákuových vreciach, ktoré výrazne zmenšia ich objem, ale tiež poslúžia ako ochrana pred prípadným vlhkom.

Rovnaký postup môžete použiť aj pri “zaletnení” zimných vecí. Tu však špeciálne dbajte na správne uskladnenie a ochranu ich vlákien. Mohli by ste ich tak pripraviť o ich tepelno-izolačné vlastnosti. 

BIANO TIP: Niektoré kusy odevu môžete skladovať v špeciálnych obaloch počas celého roka. Ochráňte tak svoj oblek alebo šaty pre špeciálne príležitosti. 

6) DIY: Vyrobte si vlastný originálny šatník

Áno, vlastný šatník si môžete jednoducho vyrobiť aj sami. Okrem bežných materiálov a postupov môžete vyskúšať niečo nové. V tejto časti vám predstavíme niekoľko inšpirácií šatníkov, ktoré vám budú vaši priatelia závidieť.

Buďte kreatívny

Domáci vlastnoručne vyrobený šatník nemusí tvoriť len niekoľko dosiek a tyč. Skúste tak napríklad použiť stoličky. Tie pripevnite na stenu. Ich opierky alebo tyče medzi nohami použijte pre zavesenie odevov. Plochu na sedenie môžete použiť pre kôpky oblečenia alebo knihy či iné predmety. 

BIANO TIP: Samotnú stenu dobre poslúži aj na zavesenie zbierky kabeliek. 

Vstavaný šatník v stene môže byť skrytý za bežnými dverami. Tie prirodzene zapadajú do priestoru a vytvárajú dojem, že sa za nimi nachádza ďalšia miestnosť. V skutočnosti za nimi nájdete police plné oblečenia. 

Okrem priestoru pod schodami využite priestor nad nimi. Poskladajte na seba otvorené skrinky a knižnice s policami. Poslúžia vám napríklad ako priestor pre uloženie topánok.

TIP č. 3: Oživte obsah svojho šatníka

Zdá sa vám obsah vášho šatníka obkukaný a nudný? 

Tento pocit zažije takmer každá žena a prípadne aj muž. 

Ako predísť rannej dileme “nemám si čo obliecť”? 

Prinášame vám niekoľko krátkych tipov pre osvieženie vášho šatníka. 

 • Vyskúšajte nové farby. Každý má svoje obľúbené farby a veľmi ľahko sa môže stať, že nás šatník sa nesie v duchu jednej či dvoch farieb. Skúste svoj šatník doplniť novými a pestrými farbami. 
 • Vyskúšajte nové materiály. Rovnako to platí aj pre materiály. Poobzerajte sa po nových materiáloch, ktorých ste sa doteraz možno báli. 
 • Vyskúšajte geometrické vzory. Ak patria jednofarebné kusy oblečenia medzi vaše obľúbené a netúžite veľmi po nových farbách, vyskúšajte nové vzory. 
 • Vyskúšajte nový štýl. Zmena je niekedy príjemná, najmä v prípade, keď po nej sami túžime. Vyzbrojte sa odvahou a vyskúšajte si v kabínke predajne nové kusy. Možno budete príjemne prekvapení, ako dobre v nich vyzeráte. 

7) Aký je to etický šatník?

Pravdepodobne ste sa už stretli s pojmami ako fair trade, zero waste a podobne. 

Ochrana nášho životného prostredia je stále dôležitejšou témou v spoločnosti. Hromadná priemyselná výroba umelých materiálov a výrobkov z nich nám síce prináša množstvo produktov a široký výber, zároveň však ničí našu planétu. 

Vedeli ste, že módny priemysel je druhé najznečisťujúcejšie odvetvie našej planéty? 

Prvú priečku obsadil ropný priemysel.  Prečo by ste nemali nakupovať vo fast fashion reťazcoch? 

 • ich základnou filozofiou je, aby ste sa po týždni cítili “out”, čo vás donúti k ďalším zbytočným nákupom “novej kolekcie”
 • ďalším faktom je aj to, že zľavy nie sú zľavy, vo výpredajoch nájdete oblečenie, ktoré má nedostatky 
 • oblečenie z obrovských módnych reťazcov obsahuje nebezpečné farby a olovo (olovo poškodzuje nervovú sústavu a obličky)
 • fast fashion je navrhnutá tak, aby sa rýchlo rozpadla/zničila (vydrží 30 praní)
 • drvivá väčšina nepredaného oblečenie sa jednoducho vyhadzuje (za 10 rokov stúpol odpad z módy o 40%)
 • na výrobu jedného trička sa minie skoro 3000 litrov vody
 • veci z obchodných reťazcov šijú ľudia z rozvojových krajín, ktorí sú zamestnaní a ubytovaní v neľudských podmienkach! Často tu pracujú aj malé deti.

Ak vám záleží na budúcnosti našej planéty a ďalších generácií, snažte sa byť pri nakupovaní čo najzodpovednejší. Aj v 21. storočí sa totiž ešte stále môžeme stretnúť s detskou prácou a potlačovaním ľudských práv. A to často v rozvojových krajinách, odkiaľ pochádza väčšina nášho oblečenia. 

Vždy si pred kúpou overte pôvod oblečenia a jeho zloženie. Vyhľadajte na internete “etické značky oblečenia” alebo slow fashion. V ich ponuke určite nájdete cenovo dostupné oblečenie, ktoré patrí medzi vaše obľúbené. 

Veci, ktoré už viac nepotrebujete vhoďte do špeciálnych kontajnerov,  priamo ich darujte vhodnej organizácii alebo ich skúste prešiť/prerobiť. 

Ak vás téma fast fashion zaujíma, odporúčame toto video:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom