Hlavné menu
Ako vybrať...

Praktické rady ako vybrať detský matrac

Potrebujete pomôcť s výberom matraca pre bábätko, predškoláka, alebo pre puberťáka? Každý má iné nároky a vyznať sa v tom nie je hračka. My vám pomôžeme urobiť si v nich jasno.

Neujde tomu žiadny rodič - je čas vybrať matrac pre potomka. Dieťa rastie a vyvíja sa, potrebuje teda pre svoj chrbát adekvátnu oporu. V každom veku sú nároky na lôžko iné a výber nesprávneho matraca by ho mohol poznamenať na celý život. Ako sa v tom všetkom zorientovať a vybrať dobre? Poradíme vám, ako vybrať vhodný matrac pre bábätká, deti predškolského veku i adolescentov.

Matrace do detskej postieľky

Vybrať vhodný matrac do detskej postieľky sa javí ako veľmi náročná úloha. Aby nie, bábätko trávi v ľahu v podstate väčšinu dňa a je preto dôležité, aby ležalo na vhodnom povrchu. Na čo teda dbať pri výbere matraca pre tých najmenších?

 • Veľkosť: základným aspektom správneho výberu matraca do detskej postieľky je jej veľkosť. Z dôvodu bezpečnosti musí do postieľky pevne zapadnúť a nikde nesmú vzniknúť medzery. Do priestoru medzi matracom a postieľkou by ste nemali byť schopní vsunúť ani dva prsty.
 • Bezpečnosť: malé deti sú mimoriadne citlivé, kupujte preto len matrace s certifikátmi kvality a nezávadnosti. Z tohto dôvodu sú lepšie matrace s nelepenou konštrukciou, pri ktorých výrobe neboli použité žiadne lepidlá.
 • Tvrdosť: vhodné sú tvrdšie či stredne tvrdé matrace, mäkký matrac by mohol škodiť pri vývoji chrbtice a kostí. Príliš tvrdý matrac by naopak mohol viesť k preležaninám.
 • Výška matraca: matrac by nemal byť príliš nízky, ale ani vysoký. Ideálna výška sa udáva medzi 6-10 cm. U vyšších matracov je potrebné počítať s tým, že s nimi môžu horšie reagovať monitory dychu.
 • Hygiena: každý matrac by mal mať snímateľný poťah, který je možné vyprať.
 • Materiál: materiálov výplne matracov do detských postieľok možno nájsť nespočet, najvhodnejšie sú ale penové (studená pena či HR pena) alebo z prírodného kokosového vlákna (často sa používá tiež v kombinácii s penou a pohankou). Oba materiály sú priedušné a dobre odvádzajú vlhkosť. Veľmi často možno nájsť molitanové matrace, tie sa ale rýchlo preležia a tiež neodvádzajú tak dobre teplo a vlhkosť. Nepatria tak medzi vhodné materiály. Rovnako tak nie sú vhodné ani matrace z pamäťovej peny, pretože tie sa telu prispôsobujú až moc, čo u tak malých detí nie je vhodné.

BIANO TIP: pre ešte väčšiu hygienu lôžka voľte matrace so zložkou na báze striebra, ktoré pôsobí antibakteriálne.

Matrace do prvej samostatnej postele

Zaobstarali ste dieťaťu prvú posteľ a teraz je na rade vhodný matrac? Výber matraca sa odvíja nielen od tvrdosti a materiálu výplne, prvým parametrom pri kúpe je veľkosť postele. Má klasickú detskú posteľ, rastúcu posteľ alebo už rovno "dospelácku" posteľ?

U detských a rastúcich postelí je výber matracov menší, čo nemusí byť len nevýhoda, máte menšiu šancu, že šliapnete vedľa. U veľkých postelí pozor, nie všetky matrace pre dospelých sú vhodné aj pre deti. Pre tie určite nie sú vhodné matrace s anatomickými zónami. Vzhľadom k tomu, že dieťa stále rastie, môhli by mu zóny skôr uškodiť, než pomôcť. Pre deti preto vyberajte celistvé matrace, ktoré poskytnú rovnomernú oporu.

 • Tvrdosť: vhodné sú stredne tvrdé či tvrdšie matrace. Mäkké neposkytujú dostatočnú oporu chrbtici a tá by sa zbytočne namáhala a horšie vyvíjala. Deti tiež často spia na bruchu a do mäkkých by sa borili.
 • Materiál: najvhodnejší materiál pre detské matrace je tzv. studená pena (HR pena), ktorá poskytuje dobrú oporu chrbtu a tiež veľmi dobre odvádza vlhkosť a je priedušná. Studenú penu možno použiť aj v kombinácii s prírodnými kokosovými vláknami a pohankou. Pre deti do 12 rokov nie sú vhodné matrace z pamäťovej peny. Rovnako tak nie sú vhodné molitanové, preto že sa rýchle preležia a tiež tak dobre nevetrajú a neodvádzajú vlhkosť.
 • Hygiena: pre väčšiu hygienu by matrac mal mať snímateľný poťah, ktorý možno ľahko vyprať.
 • Ako často meniť: matrac je vhodné meniť každých 5-7 rokov. Maximálna doba používania by nemala byť vyššia ako 10 rokov.
 • Nosnosť: pri výbere matraca zohľadnite váhu potomka, matrace s výrazne vyššou nosnosťou, než je jeho váha, by mohli byť zbytočne tvrdé, pretože sa nepoddajú. V opačnom prípade zase hrozí, že sa rýchlo preležia.
 • Rošt: aby matrac slúžil dlho a dobre, nezabudnite zaobstarať kvalitný rošt. Na výber máte z latkového a lamelového. Latkový má menšiu nosnosť a menej pruží (preto je vhodnejší pod vyšší matrac), pre deti je ale úplne dostačujúci. Lamelový rošt je vhodnejší aj pod nižšie matrace, pretože lepšie pruží a rozprestiera hmotnosť. Aby dobre slúžil, mal by mať aspoň 28 lamiel.

Matrace pre dospievajúcich

Výber matracov pre dospievajúcich je najväčší, a to z dôvodu, že spia na štandardnej veľkosti jednolôžka - tj. 90 × 200 cm, či 80 × 200 cm. Nie všetky matrace pre dospelých sú ale vhodné aj pre deti. V období dospievania sa celé telo ešte vyvíja. Matrac tak musí byť dobrou oporou pre chrbát. Dbajte preto na nasledovné body

 • Tvrdosť: Stále ešte platí pravidlo, že je najvhodnejší stredný až tvrdší druh matracov. Ani u adolescentov ešte nie sú vhodné matrace s rôznymi zónami tvrdosti.
 • Nosnosť: pri výbere zohľadnite váhu potomka k nosnosti matraca. Matrac s výrazne vyššou nosnosťou, než je váha dieťaťa, by mohol byť zbytočne tvrdý a tým pádom nepohodlný. Naopak, keď bude nosnosť moc nízka, mohlo by to spôsobiť prepadnutie bedrovej chrbtice, čo zdravému vývoju určite nepomôže.
 • Materiál: v obľúbenosti stále vedú matrace zo studenej peny (HR peny), ktoré dobre odvádzajú vlhkosť, sú vzdušné a poskytujú dobrú oporu telu. Okrem tohoto materiálu sú vhodné napríklad aj taštičkové matrace. Majú jadro z oceľových pružín, kde každá pružina je zvlášť zabalená do tzv. taštičky. Sú veľmi odolné a majú dobré ortopedické vlastnosti. Ďalšou ich výhodou je, že sú veľmi vzdušné a hygienické. Na rozdiel od menších detí je možné zaobstarať adolescentom matrac z pamäťovej peny. Kým ale potomok rastie, nemala by jeho vrstva byť vyššia ako 2 cm.
 • Rošt: aby matrac dobre a dlho slúžil, je potrebné, aby bol položený na vhodnom rošte. Matrace s vyšším jadrom môžu byť ako na latkovom, tak i na lamelovom rošte. U matracov s nižším jadrom je vhodnejší lamelový rošt, ktorý lepšie rozprestiera váhu. Pokiaľ má váš potomok problémy s chrbtom, istotne ocení polohovateľný lamelový rošt. Minimálny počet lamiel by mal byť 28.
Viac informácií nájdete v tomto článku.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom