Jedálenský stôl: Kam stôl umiestniť a ako vybrať správny tvar?

Jedálenský stôl: Kam stôl umiestniť a ako vybrať správny tvar?

Dominika Surovčíková

Vybrať ideálny jedálensky stôl je poriadna fuška. S nami to však zvládnete ľavou zadnou! Naučte sa orientovať sa v materiáloch, typoch a prevedeniach a prečítajte si tipy, ktoré vám kúpu uľahčia.

1) Na čo myslieť pred kúpou jedálenského stola

Vybrať dokonalý stôl, ktorý by bezchybne zapadol do vašej jedálne, obývačky alebo kuchyne, nie je len tak. 

V dnešnej dobe už okrem obdĺžnikovej drevenej klasiky nájdete množstvo tvarov, štýlov, farieb a materiálov, ktoré oživia miestnosť a vytvoria príjemný priestor, kde si radi vychutnáte každé jedlo dňa. 

Pred kúpou jedálenského stola si položte nasledujúce otázky:

 1. Na čo budete jedálensky stôl využívať?
 2. Kde bude stôl umiestnený?
 3. Aké máte priestorové možnosti?
 4. Koľko ľudí bude jedálensky stôl využívať?
 5. Aký štýl a typ stola preferujete?


2) Ako vybrať veľkosť jedálenského stola?

Veľkosť stola je jedným z najdôležitejších aspektov, od ktorého by sa mal odrážať celý váš výber. Správne zvolený stôl nemôže zaberať zbytočne veľa miesta a tým znemožňovať voľné prechádzanie.Príliš malý stôl zasa uberá na pohodlí. Pri menších veľkostiach nastáva problém napríklad počas rodinných osláv alebo obedov s priateľmi. Niekedy si až neskoro uvedomíte, že ďalšiu stoličku k vášmu jedálenskému stolu už jednoducho nenapracete. A to môže byť obrovský problém. V prvom rade teda prispôsobte stôl veľkosti miestnosti. Okolo stola musí byť dostatok voľného priestoru na prechádzanie a na odsúvanie stoličiek.

Počet miest jedálenského stola

Veľkosť kuchynského stola sa odvíja aj od počtu osôb, ktoré ho budú pravidelne využívať. Úplné priestorové minimum pre jednu osobu je 60 × 40 cm. Pre pohodlné sedenie by mal byť stôl vysoký približne 75 cm.

Jedálensky stôl pre dve osoby 

Dvojmiestny jedálensky stôl vám hravo pomôže dotvoriť jedálensky kút. Je ideálnym riešením do menších priestorov napríklad v študentských bytoch alebo do kuchýň spojených s jedálňou. 

Jedálensky stôl pre štyri osoby

Štvormiestny jedálensky stôl skvele poslúži tým, ktorí sa snažia šetriť priestor v jedálni alebo kuchyni. Poskytuje dostatok miesta na sedenie pre malú rodinu a zároveň nezavadzia ani v menšej miestnosti.

Jedálenský stôl pre šesť osôb

Šesťmiestny jedálensky stôl je najobľúbenejšou alternatívou, ktorú si môžete dovoliť do väčších kuchýň alebo jedální. Vďaka vyššiemu počtu miest si ho zamilujete pri obedoch s rodinou a neprekvapí vás ani nečakaná návšteva.

Jedálensky stôl pre osem osôb

Osemmiestny jedálensky stôl je vhodný do priestranných obývačiek, kuchýň alebo jedální. Oceníte ho predovšetkým pri oslavách alebo početnejších stretnutiach s priateľmi.

3) Ideálny tvar jedálenského stola

Výber tvaru jedálenského stola závisí od vášho vkusu a štýlu, ale aj od celkového zariadenia miestnosti. Môžete vsadiť na klasiku alebo dať priestor kreativite a troška upustiť uzdu svojej fantázie.

Stôl v tvare obdĺžnika

Obdĺžnikový stôl je klasikou medzi stolmi. Minimálna veľkosť pre štvorčlennú domácnosť je 120 × 80 cm. 

V otvorenom priestore sa nebojte väčších stolov, ktoré perfektne oddelia jedálenský kút od zvyšku miestnosti.

Stôl v tvare štvorca

Štvorcový stôl je ideálny pre jednu až dve osoby. Vhodný rozmer je 80 × 80 cm. Skvelo sa hodí do malých bytov a garsóniek.

Oválny stôl

Vďaka tomu, že nemá hrany, je možné k nemu posadiť viac osôb, než k obdĺžnikovému stolu rovnakej veľkosť. Absenciu hrán oválneho stola ocenia predovšetkým rodičia neposedných detí.

Okrúhly stôl

Vďaka guľatému stolu už nemusíte riešiť, kto bude v čele. Tu sú si všetci rovní. Okrúhly stôl je vhodnejší skôr do väčších miestností, pretože je náročnejší na priestor. Pre 3-4 osoby je vhodný stôl s priemerom 100 cm. Pre každú ďalšiu osobu je dobré pridať ďalších 25 cm.

Atypický stôl

Pokiaľ už máte dosť tradičných kúskov a hľadáte stôl, ktorý okamžite zaujme, vsaďte na atypické tvary. Líšia sa veľkosťou a počtom miest a sú vhodné do moderných bytov, ktoré sa vyznačujú kreativitou a originalitou.

4) Typy kuchynských stolov

Rozkladací jedálensky stôl

Rozkladací kuchynský stôl skvele poslúži tým, ktorí nemajú vo svojej kuchyni, jedálni, či obývačke dostatok miesta. V prípade potreby môžete jednoducho odsunúť inú časť nábytku a stôl rýchlo rozložiť. Hodí sa aj počas „prepadoviek“ od nečakaných návštev. 

Ak však už vopred viete, že rozložený stôl sa do vašej miestnosti v žiadnom prípade nezmestí, musíte rozmýšľať nad inou alternatívou. 

Typy rozkladacích stolov

Klasický rozkladací stôl

Pri klasickom type rozkladacieho stola je doska rozdelená na polovicu. Ak chcete stôl roztiahnuť, dosky od seba oddelíte potiahnutím. Po zložení je pridaná doska uložená pod základnou.

Rozťahovací stôl

Stôl, ktorý sa dá roztiahnuť do šírky, má v sebe zabudovaný mechanizmus. Pomocou neho sa zo stola v prípade potreby vytiahne pridaná doska a tá sa spojí so základnou doskou. 

Sklápací stôl

Stôl so sklápacou doskou má k základnej doske pridanú ďalšiu dosku, ktorú jednoducho vyklopíte a zasa sklopíte. Aj sklopená doska je viditeľná, avšak pri stolovaní nezavadzia. 

Výhody rozkladacieho stola


 • zložený nezaberá veľa miesta
 • jednoduchá manipulácia
 • prispôsobí sa vašim potrebám 


Nevýhody rozkladacieho stola


 • nezmestí sa rozložený do každej miestnosti
 • absencia tvarov a materiálov – rozkladacie stoly nájdete väčšinou len v drevených alebo plastových prevedeniach
 • vyššia cena


Pevný jedálensky stôl

Plusom pevného kuchynského stola je, že presne viete, koľko priestoru budete potrebovať a koľko miesta vám poskytne. Na výber máte širokú ponuku štýlov a materiálov. 

Zaujímavou alternatívou je aj stôl s úložným priestorom, ktorý má pod doskou pripevnenú malú zásuvku. Môžete do nej uložiť napríklad obrúsky alebo príbor. 

Výhody pevného jedálenského stola

 • stabilné miesto na sedenie
 • rôzne štýly, tvary a materiály
 • atraktívna cena 

Nevýhody pevného jedálenského stola

 • nedá sa žiadnym spôsobom zväčšiť ani zmenšiť
 • problém v prípade nečakaných osláv
 • do menších priestorov nie sú vhodné všetky typy 

5) Materiál dosky a nôh jedálenského stola

Každý stôl sa skladá z vrchnej časti (dosky) a spodnej časti (nôh). Materiál oboch častí môže byť odlišný a výber závisí len na vašich preferenciách. 

Vo všeobecnosti však platí, že materiál dosky a nôh by mal byť praktický, funkčný a zároveň ladiť s interiérom. 

Materiál dosky jedálenského stola

Doska z dreva

Drevo je najobľúbenejším materiálom dosky stola. Jeho vzhľad navodzuje príjemnú útulnú atmosféru a krásne vonia. Vybrať si môžete lakované drevo alebo drevo napustené prírodnými olejmi či voskami, ktoré zachovajú čo najprirodzenejší vzhľad.

Doska zo skla

Sklenené dosky pôsobia minimalisticky a elegantne. Často ich nájdeme v kombinácii s inými materiálmi, ako napríklad kov alebo drevo. 

Páči sa vám viac z číre alebo matné skla? 

O sklenenú dosku na stole sa musíte poriadne starať, inak bude na skle vidieť každá nečistota.

Doska z laminátu

Lamino je cenovo najdostupnejším materiálom. Veľkou výhodou je jeho variabilita - na výber máte nespočetné množstvo farieb a dekorov. 

Problémom sú však hrany, ktoré sa pri nesprávnej starostlivosti môžu začať odlamovať. Ideálnym riešením sú stoly s ABS hranami. Jedná sa o plastové hrany z kvalitného materiálu. Laminátové stoly sú síce drahšie, no odolnejšie voči teplu a vlhkosti, mechanickému poškodeniu a ani po čase nemenia farbu. 

Doska z mramoru

Luxusný mramor pôsobí chladne a moderne. Jedná sa o pevný, ťažký materiál, ktorý dodá nádych exkluzivity akejkoľvek miestnosti. 

Výhodou sú  jeho naturálne farby, vysoká nosnosť a jednoduchá údržba.

Doska z plastu

Stoly s plastovými doskami sú extrémne ľahké a v prípade potreby ich hravo presuniete na iné miesto. Plastové stoly nájdete v mnohých farebných prevedeniach, zvoliť môžete aj netradičnejšie odtiene, aké u iných materiálov nenájdete. 

Materiál nôh jedálenského stola

Nohy by mali byť najpevnejšou časťou stola. Držia nielen dosku, ale aj všetko, čo na ňu položíte. Výber materiálu sa musí odvíjať od využitia stola, ale aj od váhy dosky.

Nohy z dreva

Drevené nohy stola poskytujú stabilitu a pevnosť doskám z akéhokoľvek materiálu. Vytvárajú dokonalé spojenie s drevenými doskami, ale aj s doskami v sklenenom alebo v kovovom prevední. 

Nohy z laminátu

Najčastejšie ich nájdeme v spojení s laminátovými doskami. Vytvárajú modernú a štýlovú dvojicu, ktorá sa hodí do akejkoľvek domácnosti. Naturálny look a nízka cena si už získali mnohých. 

Nohy z kovu

Kovové nohy stola sú pevné a udržia akýkoľvek iný materiál. Okrem praktickosti ponúkajú chladný minimalistický dizajn, ktorý ocenia všetci milovníci jednoduchosti. Krásne vyniknú v kombinácii s drevenými alebo sklenenými doskami. 

Nohy z ratanu

Ratanové nohy stola perfektne ladia s ratanovými alebo drevenými doskami. Vďaka prírodnému a naturálnemu vzhľadu sa budete pri každom obede cítiť ako počas oddychového víkendu na chate.

6) Koľko nôh stola je “tak akurát”?

Pri výbere stola je dôležitý nielen materiál nôh, ale aj ich počet. Ten sa, samozrejme, odvíja najmä od veľkosti stola, ale aj od materiálu.

Stoly s jednou nohou

Stoly „na stračej nôžke“ patria k dizajnovým kúskom. Pokiaľ si myslíte, že noha stola musí stáť iba v strede dosky, ste na omyle. Vybrať si môžete napríklad zo stolov, ktoré majú nohu umiestnenú len na jednej strane, no napriek tomu nestratia pevnosť a stabilitu. Stoly s jednou nohou by nemali byť príliš veľké a váha dosky nemôže prevyšovať nosnosť nohy. 

Stoly s dvoma nohami

„Dvojnožky“ sú veľmi obľúbenou alternatívou, ktorú si môžu dovoliť malé, ale aj väčšie stoly. Pri rozmernejších prevedeniach sú nohy hrubšie a niekedy dokonca zaberajú celú bočnú stranu. 

Stoly s tromi nohami

Trojnohé stoly vyzerajú rôzne. Začínajú jednou stredovou nohou, ktorá sa po pár centimetroch rozdelí na tri. 

Iné prevedenia majú zasa tri nohy stola po bokoch rozmiestnené tak, aby zaisťovali maximálnu stabilitu. 

Perfektne sa vynímajú v kombinácií s guľatou alebo atypickou doskou.

Prevedenie nôh stola

 • Klasické – Nohy stola sú umiestnené do rohov alebo na stred a tým zabránia stolu prevrhnúť sa.
 • Prekrížene – nohy stola sú prekrížene do X, vytvárajú pavučinu alebo znázorňujú rôzne ornamenty. 

7) Využitie jedálenského stola

Jedálenský stôl sa dá využiť na viacero spôsobov. Môže slúžiť na rodinné obedy či romantické večere s vašou polovičkou, alebo spĺňať funkciu pracovného stola, priestoru na domáce úlohy, stolné hry a vaše kreatívne hobby.

Ak hľadáte stôl aj na iné činnosti, ako vychutnávanie dobrého jedla, rozmyslite si, aký typ potrebujete. Stôl, na ktorom sa budú tvoriť aj školské projekty alebo lepiť modely lietadiel, musí byť maximálne stabilný a pevný.

8) Kam umiestniť kuchynský stôl?

Neviete, či dať stôl do kuchyne alebo do obývačky? 

Umiestnenie stola závisí najmä od rozmerových možností izby. Pokiaľ nemáte dostatok priestoru v kuchyni, výber je jasný. Ak vám však veľkosť miestností nerobí problém, rozhodnutie je len na vás.

Predstavte si stoly v jednotlivých izbách a zvážte, kde sa budete pri jedle cítiť najpríjemnejšie. Už nie je pravidlom že jesť sa musí iba v kuchyni, no niektorí ľudia si obedy alebo večere nevychutnajú pri hluku televízie v obývačke. 

A naopak, ak za jedálenským stolom aj pracujete, uistite sa, že je kuchyňa pre vás ideálne miesto, kde vás nebude nič rušiť. 

9) Jedálenský stôl alebo celý set?

Rozhodujete sa medzi kúpou samostatného stola alebo celého setu? 

Každé z nich má svoje pre a proti. Ak sa rozhodnete kúpiť celý jedálensky set, máte k dispozícii komplet, ktorý k sebe ladí materiálom a štýlom a vy tak nemusíte dlho premýšľať nad výberom stoličiek. Prípadne zvoľte jedálenský set s taburetkami či lavicami.

Avšak, ak budete v budúcnosti potrebovať napríklad stoličku naviac, len ťažko zaobstaráte rovnaký kúsok. Okrem toho, v dnešnej dobe je naozaj jednoduché kombinovať rôzne štýly, farby a materiály tak, aby spolu perfektne ladili. 

Nebojte sa experimentovať a dajte priestor kreativite. 

10) DIY: Vyrobte si jedálenský stôl z paliet

Túžite po originálnom jedálenskom stole? 

Vyrobte si ho doma sami za pomoci paliet. Paletovým nábytkom môžete ozvláštniť aj vašu kuchyňu alebo jedáleň. 

Kuchynský stôl z paliet dá vašej miestnosti tú správnu atmosféru, vďaka ktorej si jedlo poriadne užijete.

Na výrobu stola potrebujete:

 • projektové palety
 • skrutky farbu na drevo
 • skrutkovač
 • brúsku
 • štetec
 • kolieska (dobrovoľné)

Postup je naozaj jednoduchý a zvládnu ho aj menej zruční domáci kutili. Zoberte jednu paletu, ktorú obrúsite a očistíte od nečistôt. Do každého rohu palety priskrutkujete rovnako veľké kúsky z druhej palety, ktoré budú slúžiť ako nožičky.

Zaujímavou alternatívou sú kolieska, ktoré môžete na stôl priskrutkovať namiesto nožičiek. Vďaka kolieskam stôl veľmi rýchlo presuniete na iné miesto, napríklad do záhrady počas teplých letných večerov.Stôl s nožičkami alebo s kolieskami pripevníte za pomoci skrutiek na druhú paletu a vaše dielo nalakujete alebo nafarbíte. A voilá, originálny kúsok nábytku je na svete. 

11) Ako ozdobiť jedálensky stôl?

Úspešným výberom jedálenského stola začína tá zábavnejšia časť, a to zdobenie. Žiadne stolovanie sa nezaobíde bez moderného obrusuromantických rustikálnych  svietnikov alebo voňavých kvetov.Ak ste skôr minimalista a nad „prečačkanými“ ozdobami iba prevraciate oči, máme riešenie aj pre vás. Ozdobte stôl doplnkami v industriálnom alebo škandinávskom štýle a dajte svojmu stolu minimalistický šmrnc.

12) Biano TIP: Feng šuej vo vašej kuchyni alebo v jedálni

Zásadami feng šuej sa riadi mnoho ľudí po celom svete. Základom je vytvoriť harmonickú domácnosť, ktorá by bola plná pulzujúcej pozitívnej energie.

Kuchyňa je akýmsi srdcom domova, pretože sú v nej uložené všetky potraviny, z ktorých pripravujete chutné pokrmy pre seba a svojich milovaných. 

V jedálni sa zasa stretávajú ľudia a je dôležité, aby sa tam cítili príjemne. 

Pre plynulé prúdenie feng šuej musíte, zvoliť harmonické farby a vzdušné materiály. Jedálensky stôl by mal byť umiestnený tak, aby ste od stola mali vy aj vaši hostia priamy výhľad na dvere. Na stôl položte vázu čerstvých kvetov a misu šťavnatého ovocia, aby ste dali prietok pozitívnej energii.

Okolo stola umiestnite minimálne tri jedálenské stoličky, a to aj vtedy, ak bývate sami. Tri stoličky značne zvyšujú ch’i miestnosti. V prípade single života môžete stôl ozdobiť troma stoličkami v rôznych štýloch, farbách alebo prevedeniach.

13) Podľa čoho vyberať jedálenské stoličky?

Sedením pri stole denne strávime relatívne dlhú dobu, kupovať preto stoličky len na základe vzhľadu by nebolo ideálne. Aby sa vám na nich dobre sedelo, je treba prihliadnuť k niekoľkým parametrom. Nestačí, keď sa budete riadiť len podľa veľkosti miestnosti, vhodné je prihliadnuť aj k veľkosti a typu stola.


 • Ak máte stôl vysoký 75 cm, potom by mala mať stolička sedadlo vo výške 45 cm. Tým sa zaistí správna poloha nôh, kde kolená zvierajú pravý uhol a chodidlo sa dotýka celou plochou podlahy.
 • Šírka sedadla by mala taktiež byť 45 cm. Ak sa rozhodnete pre stoličku s opierkami, bude ale lepšie, keď bude o niečo širšia.
 • U stoličiek s opierkami dajte pozor, aby išli zasunúť pod stôl.
 • Optimálny uhol medzi opierkou a sedadlom je 95 °. Výška opierky by potom nemala byť nižšia ako pod úroveň lopatiek.


Do malých či veľkých priestorov?

V menšom jedálenskom kúte poslúžia lepšie menšie a ľahšie stoličky. Tiež stoličky s nižšou opierkou neuberajú opticky zbytočne priestor. Skvelou voľbou sú stoličky, ktoré je možné stohovať či skladacie stoličky. Do väčších priestorov sa nemusíte báť siahnuť po masívnejších stoličkách. Skvelo sa budú vynímať stoličky s vysokým operadlom či opierkami.

Materiál


 • Stoličky najčastejšie nájdeme z masívu. U nich si určite postrážte nosnosť, aby sa po čase nerozkolísaly. Tomu môžete predísť aj tým, že si kúpite stoličky, ktoré majú nožné spoje. Do módy sa opäť vracajú stoličky z ohýbaného bukového dreva, tzv. thonetky. Ak máte radi retro štýl, nemaly by vám chýbať.
 • Do moderného štýlu sa perfektne hodia stoličky z plastu, kovu, alebo ich kombinácie. Oba materiály sú veľmi jednoduché na údržbu, čo je ohromná výhoda.
 • Celočalúnené stoličky opäť získavajú na popularite. Sú pohodlné a veľmi dobre sa hodia hlavne do veľkých priestorov. Pri výbere takejto stoličky dbajte na to, aby bol materiál ľahko umývateľný. Pohodlným riešením tohto problému sú potom stoličky s odnímateľným poťahom.