Ako vybrať kvalitné závesy a kam ich umiestniť?

Ako vybrať kvalitné závesy a kam ich umiestniť?

Zuzana Janovská

Závesy pekne dozdobia okná i celkový vzhľad interiéru. Zútulnia ho a dodajú mu príjemnú atmosféru. Neviete, aký rozmer a typ závesov zvoliť? Poradíme vám s výberom a prinášame aj návod, ako si ich môžete sami ušiť.

Čo v článku nájdete:

 1. Aké typy závesov máte na výber?
 2. Najlepšie materiály závesov
 3. Ako merať závesy?
 4. Vyberte si medzi kusovým a metrážovým závesom
 5. Kam umiestniť závesy?
 6. Správne spôsoby uchytenie závesov
 7. Vyberáme motív alebo záves so vzorom
 8. Starostlivosť o závesy
 9. Závesy alebo žalúzie?

●  Tipy ako si svojpomocne ušiť a skrátiť závesy

BONUS: Ozdoby na závesy

 

Časy, keď bol na trhu len jeden druh závesov, sú už našťastie za nami. Ponuka je dnes nesmierne široká. Na výber sú najrôznejšie dekoračné závesy, ktoré plnia funkciu ozdobnú, ale aj závesy, ktoré izbu zatemnia pred zvedavými pohľadmi susedov či slnečnými lúčmi.

Závesy patria do moderných i luxusne vybavených interiérov a ak zariaďujete váš domov v škandinávskom alebo vintage štýle, závesy sú pre dokonalé zútulnenie takýchto priestorov absolútnou nevyhnutnosťou.

 

1 Aké typy závesov sú na výber?

Ako sme spomínali, závesy už dávno nie sú len kusmi dekoračnej látky pripnutej na garniži. Dnes si už vyberiete nielen z veľkého množstva materiálov, farieb a vzorov, ale aj zo spôsobu ich uchytenia a napokon aj hlavnej funkcie závesov. Od typu závesov, pre ktorý sa rozhodnete, sa potom odvíjajú všetky ostatné kritéria výberu.

A s akými typmi závesov sa stretnete najčastejšie?

Zatemňovacie závesy (tzv. black-out závesy)

Tieto závesy vám v izbe zistia dokonalú tmu. Materiály, z ktorých sa vyrábajú, bránia prieniku svetla zvonku. Skvelo ich využijete v izbách ako je spálňa, detská izba alebo obývačka. Vďaka nim vás ráno neprebudia slnečné lúče a na televízore vás nebude rušiť odraz svetla.

Black-out závesy sa výborne hodia aj na leto, kedy pomôžu váš domov ochrániť pred horúcim slnkom. Ich nevýhodou však je, že sú dekoratívne len z jednej strany.

Názov black-out sa používa aj pre závesy, ktoré síce zatienia miestnosť, majú však schopnosť svetlo čiastočne prepustiť. Takýmto závesom sa hovorí „dimouty“. Sú tkané špeciálnou technológiou a látku tvoria tri vrstvy, pričom prostredná svetlo neprepúšťa.

Výhodou teda je, že sú dekoratívne z oboch strán. Dimout závesy vyzerajú na okne veľmi pekne, pretože látka je mäkšia a viac splýva ako v prípade zatemňovacích závesov.

Výhody zatemňovacích závesov

 • dokonale zatemnia miestnosť
 • ochrana pred teplom zvonku
 • sú ideálne do spálne a obývačky


Nevýhody zatemňovacích závesov

 • obmedzený výber farieb
 • dekorácia je len z jednej strany

Panelové (japonské) závesy

Japonské alebo tiež panelové závesy, ako už z názvu vyplýva, tvorí niekoľko posuvných panelov na koľajnici. Tie sa navzájom prekrývajú a tvoria tak akúsi závesovú stenu.

Japonské závesy miestnosť nezatemnia, pretože prepúšťajú denné svetlo, avšak zaistia vám dokonalé súkromie.

Tieto závesy využijete nielen na oknách. Hodia sa totiž aj ako stena, ktorou napríklad zamaskujete úložné priestory. Alebo nimi výborne oddelíte pracovnú a odpočinkovú zónu miestnosti.

Vyberte si zaujímavý motív a stanú sa zároveň krásnym dekoračným prvkom. Panelové závesy skvelo vyniknú najmä v moderných interiéroch a vo väčších oknách, napríklad v obývačke alebo spálni.

Výhody panelových závesov

 • veľký výber farieb a vzorov
 • hodia sa na okná i rozdelenie miestnosti
 • zaistia súkromie


Nevýhody panelových závesov

 • miestnosť nezatemnia
 • zložitejšia údržba
 • vyššia cena

Nitkové závesy

Spomínate si ešte na kedysi obľúbené závesy z céčok?

Nitkové závesy sú ich modernou zlepšenou verziou, avšak oveľa krajšou a praktickejšou.

Špagátové závesy sa hodia do každej miestnosti. Záleží teda na vás, kam ich dáte. Ich výhodou je, že sa dajú zavesiť nielen do okien, ale aj do dverí. V takom prípade poslúžia ako deliaca priečka miestností, navyše skvelo ušetria aj miesto, ak ho nemáte navyše.

Výber nitkových závesov je rozmanitý. Nájdete ich v nekonečnom množstve odtieňov, takže nebude problém zladiť ich s ostatným zariadením v interiéri.

Výhody nitkových závesov

 • veľký výber farieb a prevedení
 • vhodné na okná, dvere i rozdelenie miestnosti
 • chránia pred hmyzom
 • ušetria priestor


Nevýhody nitkových závesov

 • zložitejšia údržba
 • miestnosť nezatemnia
 • neposkytnú súkromie

Pásové závesy

Pásové závesy sa už niekoľko rokov používajú najmä v kanceláriách a rokovacích miestnostiach. Postupne sa však stávajú obľúbené aj v domácnostiach. Na výber je čoraz viac vzorov, farieb i materiálov, a tak nachádzajú svoje uplatnenie najmä v moderne zariadených interiéroch, v obývačkách a spálňach.

Panelové závesy vám umožnia nastaviť intenzitu zatienenia, a to pomocou mechanického či automatického ovládania.

Výhody pásových závesov

 • veľký výber farieb, vzorov a materiálov
 • možnosť rýchleho ovládania
 • umožňujú nastaviť si intenzitu zatienenia
 • ľahká údržba vďaka textilu, z akého sa vyrábajú


Nevýhody pásových závesov

 • priestor dokonale nezatemnia
 • nezútulnia miestnosť


Svetelné závesy

Svetelné závesy sú z trochu iného súdka, avšak keď vnímame ozdobnú funkciu závesov, musíme ich spomenúť.

Svetelné závesy začínali ako vianočná dekorácia. Dnes sú však už celoročnou výzdobou, ktorá vyčaruje úžasnú atmosféru kdekoľvek. Môžete ich umiestniť do okna, na dvere, na balkón i do altánku.

Najčastejšie sa na osvetlenie používajú energeticky nenáročné LED diódy a nastaviť sa dá aj farba osvetlenie a svetelný program – od rýchleho blikania cez pomalé slabnutie až po stále svietenie.

2 Najlepšie materiály závesov

Každý materiál má určité výhody a nevýhody, rovnako je to aj v prípade textílií, z akých sa vyrábajú závesy. Jedny sa lepšie riasia a pekne splývajú, druhé sa zase viac krčia.

Rozdiely, ktoré ponúkajú jednotlivé materiály, sú aj v ich funkčnosti. Niektoré látky majú väčšiu schopnosť tlmiť hluk v miestnosti, iné sú napríklad nehorľavé.

Materiály môžeme všeobecne rozdeliť na syntetické a prírodné. Aké sú ich jednotlivé výhody a nevýhody?

Aké sú pozitíva syntetických materiálov?

Výhody syntetických materiálov

 • nenáročné na údržbu
 • väčšinou ich netreba žehliť
 • nižšia cena


Nevýhody syntetických materiálov

 • môžu meniť tvar
 • časom môžu vyblednúť
 • neprepúšťajú vlhkosť


V čom vynikajú prírodné materiály? 


Výhody prírodných materiálov

 • tvarovo stále
 • príjemnejšie na dotyk
 • lepšie tlmia v miestnosti hluk


Nevýhody prírodných materiálov

 • náročnejšia údržba
 • krčia sa
 • vyššia cena

Závesy sa najčastejšie vyrábajú z bavlny, ľanu, zamatu, saténu, polyestru alebo napríklad z korálok. Často sa stretnete aj so závesmi, ktoré v sebe kombinujú jednotlivé materiály.

Pozrime sa, s akými vlastnosťami musíte u jednotlivých látok počítať.

Klasická bavlna

Bavlna je na dotyk veľmi príjemný materiál, ktorý navyše dokáže nasať veľké percento vlhkosti. Výhodou je aj jej prívetivá cena za ponúkanú vysokú kvalitu. Bavlnené závesy zoženiete v najrôznejších materiáloch i vzoroch.

Nevýhodou závesov z bavlny je vyššia krčivosť.

Prírodný ľan

Závesy z tohto obľúbeného prírodného materiálu pôsobia veľmi vzdušne, skvelo absorbujú teplo a dokážu miestnosť zatieniť pred slnečnými lúčmi. Okrem toho dokáže ľanový záves odpudzovať prach a peľ.

Nevýhodou je jeho schopnosť krčiť sa a pri praní sa môže látka aj zrážať.

Luxusný satén

Satén je skvelý materiál pre domáci textil a závesy z neho na okne pôsobia veľmi luxusným dojmom. Krásne splývajú a dajú sa pekne nariasiť.

Závesy z jemného saténu sa môžu ľahko zadrhnúť alebo odrieť, perte ho teda veľmi opatrne.

Príjemný zamat

Zamatové závesy urobia veľkú parádu najmä v interiéroch so starožitným nábytkom, v ktorých by iné materiály pôsobili nepatrične.

Zamat dobre absorbuje svetlo i hluk, avšak jeho údržba je pomerne náročná. Opatrný musíte byť najmä pri praní a žehlení, niekedy je preto lepšie zamatové závesy odniesť do čistiarne.

Praktický polyester

Ak vám nevadí na závesoch syntetický materiál, vsaďte na polyester. Závesy z neho sú veľmi univerzálne, lacné, neprepustia vlhkosť a ich údržba je veľmi jednoduchá.

Najväčšou výhodou polyesterových závesov je nízka krčivosť a ani na usušenie nebudete čakať večnosť.

Odolný voál 

Voálové závesy sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Voál je hustá tkaná látka, vďaka ktorej sú závesy odolné a ľahko sa udržujú. Na okne dokážu pohltiť veľa svetla, a preto sú vhodnejšie do veľkých okien.

Keďže sa voál vyrába zo syntetických i prírodných látok, líši sa aj jeho kvalita a pochopiteľne i cena.

Korálky

Váš domov ozvláštnia korálkové závesy, ktoré sa vyrábajú z dreva, keramiky alebo skla. Práve sklenené priesvitné korálky dokážu v okne vytvárať nádherné svetelné efekty.

Veľkou výhodou je i to, že nezachytávajú prach a keď ich potrebujete očistiť, jednoducho ich opláchnete vodou.

Dôkladne však zvážte, či si korálkové závesy zaobstaráte, ak máte malé deti alebo domácich miláčikov.

3 Ako merať závesy?

V prípade, že ste sa rozhodli zaobstarať si metrážové závesy, musíte vedieť presný rozmer vášho okna. Popíšeme vám, ako tento údaj zistiť.

Prvý dôležitý rozmer je výška závesu. Tú získate tak, že zmeriate dĺžku od závesnej tyče či koľajnice a skončite 2 až 5 centimetrov nad podlahou.

Treba si taktiež uvedomiť, že látka na záves musí byť dostatočne nariasená, aby na okne nevyzerala len ako kus plachty.

Ako teda vypočítať rozmer na dostatočné riasenie?

Zmerajte okno a vynásobte toto číslo dvomi alebo dokonca tromi. Tým získate rozmer pre celkovú plochu okna s nariaseným závesom.

Vo väčšine prípadov sú na oknách závesy dva, v tom prípade stačí číslo vydeliť počtom závesov, čím získate rozmer pre každý z nich.

Náš tip: Ak vyberáte zatemňovací záves, môžete pridať ešte pár centimetrov, aby sa oba závesy dostatočne prekrývali a nevznikali medzery, cez ktoré by presvitalo svetlo.

4 Vyberte si medzi kusovým a metrážovým závesom

Kusové závesy vám zjednodušia prácu, kúpite si totiž hotový výrobok, ktorý už len stačí zavesiť. Ak nájdete také, ktoré presne pasujú k rozmerom vašich okien, nemusíte nič viac riešiť. Ide teda o najjednoduchší spôsob, ako si zaobstarať závesy.

Pokiaľ ale máte konkrétnu predstavu o látke, vzore či farbe, alebo máte atypický rozmer okien, bude jednoduchšie poobzerať sa po metráži.

Ušiť si závesy síce nie je nič zložité, nie každý si na to však trúfa a radšej využije služby šikovnej krajčírky.

5 Kam umiestniť závesy?

Pri výbere závesov sledujte pochopiteľne štýl i farebné ladenie jednotlivých izieb, ktorým sa snažte prispôsobiť.

Ak je napríklad dominantným prvkom obývačky sivá sedačka, zvoľte závesy vo výraznejších odtieňoch alebo s väčšími vzormi.

V prípade detských izieb závesy zlaďte s prevládajúcou farbou a vzor voľte uvážlivo, aby izba nepôsobila príliš divoko.

Náš tip: Myslite tiež na základné pravidlo – aby závesy miestnosť zútulnili, nesmú byť  najvýraznejším prvkom.

Závesy do obývačky

Do útulnej obývačky závesy jednoznačne patria. Mali by vám cez deň ponúknuť dostatok svetla, večer zase prítmie a súkromie.

Do obývacej miestnosti sa hodia predovšetkým zatemňovacie alebo dimout závesy, ladiť by mali aj so samotným štýlom izby. Napríklad v moderných interiéroch túto funkciu veľmi dobre zastúpia japonské závesy.

Pekne vynikne ak vzor alebo farbu závesov nájdeme v obývačke aj na iných textíliách, ako sú napríklad dekoratívne vankúšiky na gauči, koberce alebo prehoz.

Závesy do spálne

Účelom závesov v spálni je, podobne ako tých v obývačke, zaistenie dostatočného súkromia a zatemnenie. Funkciou spálne je však najmä odpočinok. Z tohto dôvodu sa do spálne hodia závesy, ktoré výrazne minimalizujú vonkajšie svetlo. Ťažšie a tmavšie závesy vám zabezpečia lepšie podmienky pre kvalitný spánok. Podľa štýlu, ktorý preferujete, si vyberte aj farbu. Ak sa vám páči vintage, siahnite po tmavofialovej, pri škandinávskom štýle sa pozrite po tmavohnedej.

Závesy v spálni by mali podporiť relaxačnú náladu. Ak teda nie ste fanúšikom zatemňovacích závesov, použite jemné a jednoduché vzory a odtiene. Keď nenájdete tie správne, nič neskazíte jednofarebnými závesmi v neutrálnych farbách.

Páčia sa vám závesy okolo postele? Nepatria len na zámok či do exotických krajín, aj u nás je tento romantický prvok čoraz obľúbenejší. Napokon, kedysi to bol prirodzený spôsob, ako oddeliť intímny priestor od zvedavých pohľadov a v malých bytoch predstavoval jediné východisko. Využite túto jeho schopnosť i dnes.

Závesy do kuchyne

Okná v kuchyniach ostávajú často bez závesov, avšak práve závesy spravia v tejto miestnosti tú pravú parádu. Zlaďte ich napríklad s utierkami, chňapkami alebo prestieraním.

A keďže sa v kuchyni pohybujete často, hodí sa tu aj ich schopnosť udržať súkromie.

V prípade kuchynského okna sa často rieši aj dĺžka závesov – môžu siahať len do polovice okna, k parapetu alebo až tesne k zemi. Záleží, čo vám najviac pasuje k štýlu kuchyne.

Závesy do detskej izby

Závesy do izby pre deti určite patria. Jednoznačne ju zútulnia, zatemnia, ochránia pred nežiadúcimi pohľadmi zvonku a zároveň spríjemnia celkový pocit z miestnosti.

Počítajte s tým, že sa ich obľúbené farby i postavičky pomerne rýchlo menia, takže závesy v detskej izbe budete kupovať častejšie. Vyberte si z lacných závesov, prípadne voľte neutrálne farby a motívy, ako sú napríklad kvety alebo jemné vzory, a poslúžia vám aj dlhšie.

Závesy do sprchy

Závesy v  sprchovom kúte či vo vani sú trochu inou kategóriou závesov, avšak aj v ich prípade je estetické hľadisko neprehliadnuteľné. Keďže hlavnou funkciou je udržať okolie sprchy či vane v suchu, dôležité je vyberať ich z vhodného materiálu.

V tomto prípade sa poobzerajte po závesoch z PVC, PEVA alebo polyesterovej tkaniny, ktoré odolajú vode. Farebne ich laďte napríklad s kúpeľňovými doplnkami, uterákmi alebo obkladmi.

Vonkajšie závesy: na terasu, balkón a do altánku

Mať súkromie aj na terase či balkóne sa občas hodí. Využite preto závesy aj do týchto priestorov. Práve tu zúžitkujete ich multifunkčnosť, keďže pomôžu ochrániť pred zvedavými pohľadmi, otravným hmyzom i slnečnými lúčmi.

A to všetko s pridanou hodnotou, keď vonkajšie priestory krásne ozdobia a dodajú im nádych luxusu. Dôkladne vyberajte najmä vhodný materiál závesov, ktorý bude odolávať poveternostným podmienkam i UV žiareniu.

Závesy do dverí

Závesy nemusia visieť len v oknách, často ich nájdete zavesené aj vo dverách. V tomto prípade sa skvelo hodí ich schopnosť oddeliť priestor či jednotlivé zóny miestnosti bez toho, aby zabrali príliš veľa miesta.

Na túto funkciu sú ideálne nitkové závesy, ktoré umožnia prúdenie vzduchu, prípadne aj japonské panelové závesy.

6 Správne spôsoby uchytenia závesov

Aj správne uchytenie závesov môže byť dekoratívnym prvkom. Okrem estetického hľadiska dôkladne zvážte aj aký typ závesov na nich povesíte.

Ťažký zatemňovací záves, ktorý budete denne zaťahovať, potrebuje pevnejšiu konštrukciu než ľahký voálový slúžiaci najmä na ozdobu.

Dôležitým faktorom je aj dĺžka uchytenia. Mala by byť široká minimálne ako samotné okno, prípadne ho trochu presahovať. Veľkosť presahu už je na vás – bežne sa používa 15 až 20 centimetrov, ale dnes už narazíte aj na uchytenia po celej dĺžke steny.

A s akými spôsobmi uchytenia sa najčastejšie stretnete?

Koľajničky

Koľajničky sú veľmi praktické. Využijete ich napríklad aj v prípade rohových alebo oblúkových okien, pretože sa najčastejšie vyrábajú z ohybného a ľahkého hliníku. Koľajničky vedia byť veľmi nenápadné, takže sa hodia k výrazným závesom. Manipulácia s nimi je jednoduchá a výhodou je aj ich nízka cena.

Lankové systémy

Lankové systémy sú ideálne na ľahšie závesy v moderných a minimalisticky zariadených interiéroch. Systém spočíva v koncovom a stredovom upevnení, medzi ktorými je napnuté lanko. Závesy sa naň prichytia pomocou háčikov, krúžkov alebo štipcov. Vyberajte ich radšej menšie a nenápadné. Použiť ich môžete na strop i na stenu.

Závesové tyče

Garniže sa vyrábajú v rôznych dĺžkach, šírkach, farbách i materiáloch. Ide o veľmi jednoduché riešenie, ktoré je zároveň výrazným ozdobným prvkom. Napríklad kovové tyče sú niekedy krásnou ukážkou kováčskej práce a skvelo podtrhnú rustikálne či luxusne zariadené interiéry. Drevené tyče sú zas ideálnym riešením na chatu.

Spôsoby uchytenia

Riešenie upevnenia samotného závesu k závesnému systému ponúka tiež niekoľko možností. Niektoré závesy sa už rovno predávajú s našitými pútkami, ktoré len prevlečiete cez závesnú tyč.

Ak takéto závesy nemáte, upevníte ich buď pomocou háčikov alebo štipcov, ktoré bývajú aj súčasťou garniže.

7 Vyberáme motív alebo záves so vzorom

Rozhodujete sa medzi výrazným kvetinovým alebo jemným geometrickým vzorom?

Najprv sa rozhliadnite po miestnosti a ujasnite si pár vecí.

 

Pred výberom si položte otázky:

 • Prevládajú v izbe neutrálne, alebo výrazné farby?
 • Máte moderný, alebo rustikálny interiér?
 • Aká je farba stien, nábytku a ostatných textílií?

Snažte sa vždy vyvážiť odtiene, v interiéri by nemali prevládať viac ako tri farby.

Pri výbere motívov a potlače vyberajte radšej nenápadnejšie vzory a kombinácie. Príliš výrazné závesy by sa vám totiž mohli veľmi rýchlo opozerať.

A aké sú obľúbené motívy na závesoch?

Záves s potlačou

Závesy s celoplošnou potlačou sa používajú najčastejšie do detských izieb. Obrázky zvieratiek a obľúbených rozprávkových postavičiek sú pre tieto miestnosti a jej malých obyvateľov často nevyhnutnosťou.

3D potlač na závese

Trojrozmerný motív pôsobí na závese veľmi extravagantne a hodí sa skvelo do moderných interiérov alebo napríklad do študentských či detských izieb, kde sa žiada trochu originality.

Vianočný motív

Závesy vám dotvoriatú správnu vianočnú atmosféru. Sezónne textílie sa stávajú v poslednom čase veľmi obľúbené a sviatočne vás naladia.

Folklórny motív

Folklórne motívy sú obľúbené nielen na oblečení, ale aj v bytových doplnkoch. Záves s ľudovým motívom skvelo podtrhne napríklad rustikálne zariadený interiér.

Kvetinový záves

Drobné i veľké kvety sú jeden z najobľúbenejších motívov, s akými sa môžete na závesoch stretnúť. Do interiéru vnesú prírodný prvok a pozitívnu atmosféru.

8 Starostlivosť o závesy

Keďže závesy bývajú málokedy výrazne znečistené, postačí ich vyprať na nižšej teplote šetrnej voči citlivým materiálom, z akých sa často vyrábajú.

Ideálne je načasovať si ich vypranie spolu s umývaním okien, tj. raz za 3 až 6 mesiacov. Pred praním zo závesov vždy odoberte všetky háčiky a štipce a riaďte sa podľa informácií na štítku.

Niektoré materiály znesú len ručné pranie, iné vyžadujú aj špeciálny typ pracieho prostriedku.

Štítok s informáciami o údržbe si všímajte aj pri žehlení. Väčšinou sa závesy žehlia na nižších teplotách. Niektoré, zvlášť tie zo syntetických materiálov, netreba žehliť, čo vám ušetrí veľa práce. Po vypraní ich stačí rovno zavesiť, takto postupne preschnú a vyrovnajú sa.

9 Závesy alebo žalúzie?

Mali ste v oknách žalúzie, ale časom ste sa rozhodli pridať k nim ešte aj závesy? Nie ste jediní!

Obe možnosti pritom plnia rovnakú funkciu – sú moderné a miestnosť zatienia pred slnkom i neželanými pohľadmi susedov.

Žalúzie sa skvelo udržiavajú, pretože ich stačí len pravidelne otrieť od nánosov prachu.

Závesy naproti tomu musíte prať, niekedy aj žehliť a vešať, čo sa môže zdať niekomu na údržbu až príliš veľa.

Jedno je však nespochybniteľné – žalúzie nikdy nevnesú do interiéru toľko útulnosti ako práve textilné závesy, navyše závesy majú schopnosť ovplyvniť aj akustiku v miestnosti.

Dôvodom, prečo zvesiť závesy a ponechať žalúzie môže byť niekedy zdravotné hľadisko. Závesy totiž na seba zachytávajú viac prachu a alergénov, takže ak máte doma alergika, je vhodnejšie ich časté pranie alebo spoľahnutie sa na zatienenie žalúziami.

Dôvody, prečo si vybrať závesy


Výhody závesov

 • miestnosť zútulnia
 • absorbujú hluk
 • veľký výber farieb, vzorov a materiálov


Nevýhody závesov

 • zachytávajú prach
 • treba ich prať a niektoré aj žehliť
 • nie sú vhodné do izieb alergikov


A prečo sú lepšie žalúzie?


Výhody žalúzií

 • miestnosť dobre zatemnia
 • ľahko sa udržujú
 • sú vhodné pre alergikov


Nevýhody žalúzií

 • miestnosť nezútulnia
 • obmedzené množstvo farieb

Tipy ako si svojpomocne ušiť a skrátiť závesy

O tom, aká látka je vhodná na závesy i ako zistiť rozmer, ktorý budete na ušitie potrebovať, sme sa už zmienili vyššie. Teraz vám popíšeme, ako ušiť niekoľko typov závesov na okno. A poradíme aj to, ako si jednoducho skrátiť záves.

Budete potrebovať:

 • niť, ktorá ladí s farbou látky
 • riasiacu stuhu
 • zažehľovaciu pásku
 • šijací stroj
 • šijacie potreby – meter, ihly, špendlíky, kriedu na látku, nožnice
 • žehličku

Než sa do šitia pustíte, látku vyperte. To vám zaručí, že ušitý záves po vypraní už nezmení rozmer.

DIY: Závesy s riasiacou páskou

Z látky najprv vystrihnite kus podľa želaných rozmerov, ktoré ste si predtým dôkladne vymerali a zakreslili kriedou.

Ak máte látku s motívom, dávajte si pri strihaní pozor – vzor na susediacich závesoch musí byť vždy umiestnený rovnako.

Potom látku na okraji dvakrát ohnite, najprv 1 cm a potom 2 cm, dôkladne zažehlite a zošite na stroji.

Zo zadnej strany prišite riasiacu pásku – mala by šírku závesu presahovať o 2 až 3 centimetre. Nešite ju však priamo na kraj látky, ale o kúsok nižšie.

DIY: Závesy s pútkami

Ak chcete závesy navliekať na tyč, praktickým riešením sú pútka. Vystrihnite si ich z rovnakej látky, ako sú závesy. Ich šírku si zvoľte sami a počet prispôsobte šírke závesu.

Potom ich našite v pravidelných rozostupoch tak blízko k sebe, ako výrazné chcete riasenie.

Každý pruh je nutné najprv zažehliť, zašiť švy a prešiť horný lem s pútkami tak, aby sa horná strana závesu spevnila a zároveň sa zakrylo prešitie pútok.

DIY: Závesy s otvormi

Záves s otvorom ušijete podobne ako záves s riasiacou páskou. Postup je takmer rovnaký.

Látku na okraji ohnite dvakrát – najprv 1 cm a potom podľa rozmeru, ktorý je o centimeter väčší ako hrúbka závesnej tyče. Dôkladne zažehlíte a zošite na stroji.

DIY: Ako skrátiť záves

Skrátiť dlhý záves nie je žiaden problém. V tomto prípade však naozaj platí pravidlo, že treba dva razy merať a raz strihať. Zle skrátený záves sa totiž opraviť nedá. Najlepšie je primerať si závesy priamo na okne. Potom si dobre zaznačte, o aký kus ich chcete skrátiť.

 Veľmi praktickým riešením je skrátenie pomocou zažehľovacej pásky. Záves na okraji prehnite a upevnite zažehľovaciu pásku, ktorú potom prežehlíte. Pozor len na teplotu, akú nastavíte na žehličke – nemala by byť vyššia než je odporúčaná teplota na štítku látky.

BONUS: Ozdoby na závesy

Bodkou pri dekorácií závesov je ich uchytenie. Praktické a veľmi elegantné sú rôzne klipy, háčiky, magnetky či spony, pomocou ktorých záves elegantne naaranžujete tak, aby držal na stranách okna. Vybrať si môžete z najrôznejších štýlov, materiálov a prevedení.