Hlavné menu
Ako vybrať...

Na čo sa zamerať, keď vyberáte nový mixér

Zorientovať sa v ponuke mixérov a šľahačov nie je nijako zložité, ale existuje niekoľko rôznych typov a každý z nich dokáže trocha niečo iné. Poradíme Vám, podľa čoho si kvalitný a spoľahlivý mixér vybrať.

https://medium.com/@katerosebee/the-tyranny-of-the-kitchenaid-mixer-c1703ccfa10e

Pri výbere mixéra si treba najprv ujasniť, na čo ho potrebujete a ako často ho budete používať. To je najdôležitejšie. Ak napríklad hľadáte len pomocníka na občasné ušľahanie snehu z vaječných bielkov a rozmixovanie tekvicové polievky, vystačíte si aj s lacnejším tyčovým mixérom. Ak ale v kuchyni trávite viac času, dosť možno vám len jeden prístroj stačiť nebude.

Tyčový mixér

Ideálnym pomocníkom do každej kuchyne je určite tyčový mixér, ktorý nezaberie veľa miesta a využije ho snáď každý. Je vhodný pre mixovanie, sekanie a šľahanie. Vďaka odnímateľnému príslušenstvu sa ľahko čistí, je rýchly a ľahko ovládateľný.

Základný model

Najjednoduchšie modely tvorí rukoväť s ovládacími tlačidlami a hlavica s mixovacím nožom, vďaka ktorému ľahko rozmixujete polievky, desiate a detské príkrmy, omáčky, v menšom množstve si ale poradí aj s ovocnými kokteilami, bylinkami alebo orieškami.

Ďalšie príslušenstvo

Ak si vyberiete drahší, lepšie vybavený model, dostanete šikovný prístroj s celým radom príslušenstva, ako je vysoká mixovacia nádoba, šľahacia metla, nadstavec na pyré a sekáčik. Ten si poradí s orieškami a semienkami alebo napríklad cibuľou ďaleko lepšie, ako základný nástavec.

Na čo si dať pozor

Tyčové mixéry spravidla nemajú veľký výkon a navyše po celý čas prevádzky musíte držať spínacie tlačidlo, takže nie sú vhodné pre dlhú prácu. Také orieškové maslo s ním jednoducho len tak neumixujete. Pozor si dajte aj na drvenie ľadu - väčšina tyčových mixérov si s ľadom neporadí.

Čistenie

Väčšina dnes predávaných tyčových mixérov disponuje odnímateľnými nadstavcami, ktoré ľahko opláchnete pod tečúcou vodou, alebo ich môžete umyť v umývačke.

Ručný mixér

Každý, kto rád a často pečie, by mal mať vo svojej kuchyni ručný mixér (označovaný tiež aj ako ručný šľahač). Perfektne zvládne predovšetkým šľahanie a miesenie, s vhodným príslušenstvom ale zastane aj úlohu tyčového mixéra. Len zaberie o trochu viac miesta.

Základný model

Každý ručný mixér je vybavený dvoma šľahacími metlami a dvoma hákmi na hnetenie. Šľahacie metly sú určené predovšetkým pre šľahanie smotany či vaječných bielkov, ale skvelo si poradia aj s piškótovým cestom, čokoládovou penou, rôznymi krémami alebo zemiakovou kašou. Hnetacie háky sú určené pre spracovanie hutnejších ciest.

Ďalšie príslušenstvo

Okrem štandardného príslušenstva bývajú dnes ručné mixéry často vybavené aj balónovou metlou a tyčovým nástavcom. Balónová metla má rovnakú funkciu ako základné šľahacie metly, len je objemnejšia a využijete ju tak predovšetkým pri šľahaní cesta či snehu vo väčšej mise. Vďaka tyčovému nástavcu potom môžete mixér využiť aj na mixovanie polievok, omáčok, ovocných koktailov a detských príkrmov.

Na čo si dať pozor

Kvalita ručných mixérov sa veľmi líšii. Môžete zohnať plastový mixér doslova za pár eur, ktorý vám bohato stačí, ak potrebujete len občas niečo ušľahať. Ak ale v kuchyni trávite veľa času, vyberajte skôr kvalitnejšie kovové modely s vyšším výkonom, ktoré zvládnu pracovať aj dlhšiu dobu v kuse.

Čistenie

Všetky nástavce ručného mixéra sú odnímateľné a väčšinou vhodné aj pre čistenie v umývačke. Telo mixéra stačí utrieť vlhkou handričkou.

Stolný mixér

Ak by ste si mali do kuchyne zaobstarať len jedného univerzálneho pomocníka, vyberte stolný mixér. Ten vám totiž pomôže takmer s čímkoľvek. Mixuje ovocie a zeleninu, orechy, semienka aj ľad. Vhodný je aj pre polievky, omáčky, smoothie, cesto na palacinky alebo napríklad zmrzlinu. Len počítajte s tým, že zaberie dosť miesta a najskôr bude stáť na kuchynskej linke.

Základný model

Štandardnou výbavou každého stolného mixéra je plastová či sklenená mixovacia nádoba s nožom. Nádoba by mala byť dostatočne veľká, ideálne s objemom aspoň 1,5 litra.

Ďalšie príslušenstvo

Niektoré modely ponúkajú aj ďalšiu nádobu z tvrdeného plastu, určenú pre suché plody, ako sú oriešky a semienka. Tiež sa môžete stretnúť s mixérmi s otvorom vo viečku, aby ste mohli počas mixovania pridávať suroviny, alebo ich zatláčadlom stlačiť bližšie k nožom. K ďalšiemu nadštandardnému príslušenstvu potom patria aj rôzne odmerky, protišmykové podložky či nádoby na uchovávanie umixovaných potravín.

Na čo si dať pozor

Určite sa pri výbere uistite, že maximálna prevádzková doba stolného mixéra nie je kratšia ako dve minúty, aby ste nemuseli každú chvíľku mixér vypínať kvôli bezpečnostnej prestávke. V opačnom prípade sa môžu lacnejšie a menej výkonné mixéry prehriať a ich plastové časti doslova roztiecť. Zamerajte sa tiež na počet otáčok. Čím viac ich mixér má, tým rýchlejšie a jemnejšie bude mixovať. Pokiaľ si budete chcieť napríklad zmixovať orieškové maslo či mlieko, mal by váš mixér disponovať viac ako desiatimi tisícmi otáčok za minútu.

Čistenie

Nože i nádoby sú dnes už našťastie spravidla vyberateľné a môžu sa umývať v umývačke, takže je čistenie stolného mixéra naozaj jednoduché. Niektoré stolné mixéry ale navyše disponujú funkciou automatického čistenia.

Smoothie mixér

Prepadli ste zdravému životnému štýlu? Potom vás bude iste zaujímať kúpa smoothie mixéra (označovaný aj ako smoothie makier). Môžete si tak každé ráno pripraviť zdravý nápoj z ovocia a zeleniny. Pretože je určený priamo na prípravu smoothie, je cenovo dostupnejší ako multifunkčné kuchynské mixéry.

Základný model

Smoothie mixéry sa dodávajú spolu s praktickou mixovacou nádobkou, ktorú po umixování stačí obstarať viečkom a môžete si ju vziať kamkoľvek so sebou. Nemusíte smoothie prelievať do fľaše. Prístroj sa ovláda spravidla len jedným tlačidlom, takže aj obsluha je naozaj jednoduchá.


Ďalšie príslušenstvo

Niektoré smoothie mixéry sa dodávajú aj s termoobalom z neoprénu alebo s mixovacími nádobkami niekoľkých veľkostí. Nádobky sa často dajú tiež dokúpiť samostatne.

Na čo si dať pozor

Pri výbere sa zamerajte predovšetkým na výkon mixéra. Tie lacnejšie si totiž často poradia len s mliečnymi koktailmi a mäkkým ovocím, pri väčšej záťaži sa potom rýchlo prehrievajú. Aby ste mali istotu, že si váš mixér poradí aj s jablkom alebo mrkvou, nemal by byť príkon prístroja menší ako 350 W.

Čistenie

Čistenie smoothie mixérov je ľahké, väčšinou je všetko odnímateľné príslušenstvo možné umývať v umývačke. V prípade hlbokých nádobiek je ale lepšie ich umývať ručne, pretože sa v umývačke nemusia úplne vymyť a na dne môžu zostať zvyšky nápoja.

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom