Hlavné menu
Ako vybrať...

5 tipov, ako vybrať správny domáci biliard

Zahrať si biliard v pohodlí domova? V dnešnej dobe žiadna rarita. Pre milovníkov tejto pôvodne klubovej či barovej kratochvíle máme 5 základných pravidiel, ako nakupovať a neprehlúpiť.

Biliard umiestnený v domácom pánskom klube, v hale, obývačke alebo napríklad v zimnej záhrade - tento trend celebrít sa postupne rozširuje do bežných domácností. "Hrací stôl" sa postará o rodinnú zábavu, vystrnadí nudu z dýchánkov s priateľmi a k tomu dodá interiéru nádych veľkoleposti. Záleží však na tom, či siahnete po správnom modeli. Tak ideme na to ...

1. Druh biliardu

Dobre si rozmyslite, aký typ biliardu je pre vás ten pravý. Kúpte si domov taký, na ktorý ste zvyknutí, alebo ktorý je vám sympatický. Toto sú tri základné druhy:

 • Karambolový stôl nemá diery, v hre sú 3 alebo 4 gule s priemerom 61,5 mm, na biliardovom počítadle sa zaznamenávajú tzv. karamboly čiže vzájomné dotyky gulí.
 • Najpopulárnejší poolový stôl má 6 dier, hrá sa s 16 farebnými guľami s priemerom 57,2 mm, cieľom hráčov je trafiť sa guľami do dier.
 • Snookerový stôl je určený pre atraktívnu, avšak veľmi náročnú hru s 22 farebnými guľami s priemerom 52,4 mm. Postupným potápaním guľou do vreciek sa hráč snaží dosiahnuť čo najvyššieho bodového zisku.

BIANO TIP: Ak sa nemôžete rozhodnúť pre ten či onen typ, alebo hry radi striedate, kúpte si poolový biliardový stôl a k nemu tzv. karambolovú vložku - budete mať riešenie 2 v 1.

2. Veľkosť stola a miestnosti

Na biliard musíte mať doma dostatok miesta, vrátane priestoru na pohyb ľudí okolo stola a na manipuláciu s tagmi. Tu počítajte s rezervou približne 1,5 m na všetky strany od biliardu, pričom pool je vďaka veľkosti tága ešte o niečo priestorovo náročnejší:

 • Najmenší biliardový stôl zaberie 160 x 80 cm.
 • Pool teda vyžaduje miestnosť s rozmermi minimálne 464 x 384 cm.
 • Karambol si doma zahráte v miestnosti o rozmeroch aspon 450 x 370 cm.

Obyvatelia garsóniek, nezúfajte, existujú aj prenosné mini biliardy za pár desiatok eúr.

3. Design bez kompromisov

Dizajn biliardu súvisí s voľbou materiálov - tie drahšie zaručia nielen vyššiu životnosť a lepšiu údržbu, ale aj elegantný vzhľad. Ďalšou kapitolou sú farby a celkový štýl - oboje musí každý prispôsobiť konkrétnemu interiéru a subjektívnemu vkusu.

 • Gulečníkové stoly sa vyrábajú v minimalistických líniách aj v rustikálnych tvaroch.
 • Tradičná farba plátna je zelená, popr. modrá, stále obľúbenejšie sú rôzne odtiene červenej.
 • Veľmi dôležitým "módnym" a zároveň praktickým doplnkom je ochranný poťah na stôl. Páč sa poťah z koženky, zo zamatu, z nylonu alebo z igelitu? So strapcami alebo so vzorom? Záleží len na vás!

4. Materiál versus cena

Možno vás prekvapí cena biliardov. Odvíja sa od použitých materiálov a pokiaľ nejde o výrobu na zákazku, nemusí prekročiť 300 eúr

 • Najkvalitnejšia hracia doska pod plátnom je vyrobená z bridlice, bonusom sú potom výborné herné vlastnosti. Bridlicové dosky sa nedeformujú a vykazujú báječnú stabilitu. Rozhodne sa vyhnite lacnej doske zo skla, MDF alebo PVC! Nejdú vyvážiť a gule sa na nich môžu správať ako "opité".
 • Kvalitný rám, ktorý podopiera dosku, býva vyhotovený z masívneho dreva alebo z kovových profilov.
 • Mantinely, teda laicky povedané okraje stola, sa vyrábajú ručne z javorového, bukového alebo dubového dreva.

5. Príslušenstvo, alebo stolom to nekončí

Tágo

Čo by bol gulečník bez poriadneho tága? Máte dve možnosti: buď nakúpiť tága podľa typu biliardu, teda karambolové, billiardové či snookerové, alebo zvoliť univerzálny model. Dĺžka záleží predovšetkým na type hry, neprofesionálna hra ovšem znesie aj kompromisy kvôli veľkosti miestnosti. Presný strk vyžaduje nanesenie biliardovej kriedy na hrot tága, tá správna obsahuje brúsne zložky ako korund či sklo, a aby vám nezvlhla, musíte ju udržiavať v ochrannom púzdre.

Gule

Pre jednotlivé druhy biliardovej hry sa gule predávajú v sadách alebo jednotlivo, nevyhnutnou proprietou, slúžiacou na zostavenie gulí pred rozstrelom, je plastový trojuholník.

Počítadlo

Klasické biliardové počítadlo pre karambol je drevené a vyzerá podobne ako detské počítadlo. Niektoré druhy sú voľne stojace, iné sa pridávajú na mantinel biliardového stola. Počítadlo zaobstaráte okolo 35 eúr

Osvetlenie

Profesionálni hráči biliardu radia nepodceniť osvetlenie hracej plochy. Jedine tak budete môcť dobre mieriť zo všetkých uhlov. Počet a veľkosť špeciálnych biliardových lámp voľte podľa veľkosti hracej plochy, farbu širma prispôsobte ladeniu interiéru. Pred čírymi žiarovkami dajte prednosť matným, ktoré potláčajú nežiaduce tiene. Môžete použiť úsporné žiarovky, ale s dostatočnou intenzitou osvetlenia, ideálne 500 luxov.

Niečo navyše

Fajnšmekri by ďalej nemali zabudnuť ani na biliardové rukavice, kefu na biliardové súkno, špeciálne antistatickú emulziu na čistenie gulí, stojan či záves na tága alebo biliardové hodiny.

Vyberte si biliardový stôl na Biane:

Hrať biliard je zábava a nielen to!

Vedeli ste, že Albert Einstein považoval gulečník čiže biliard za úžasný tréning myslenia? A pretože biliard nie je výsadou len mužov, potešíme predstaviteľky nežného pohlavia - počas jediného náruživého biliardového zápolenia si spevníte svaly a spálite stovky kalórií!

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom