Hlavné menu
Ako vybrať...

Poradíme, ako vybrať sprchovú vaničku

Zariaďujete kúpeľňu a na rad prišiel sprchový kút? Jednou z vecí, ktorú budete musieť vybrať, je sprchová vanička. Pomôžeme vám uľahčiť výber tak, aby ste nestúpili vedľa.

Sprcha čoraz častejšie nahrádza vane. Jedným z dôvodov je, že nie do každej kúpeľne sa vaňa bez problémov vojde, druhým, častejším, dôvodom potom je, že sprchovanie je ekonomickejšie a rýchlejšie ako kúpanie. Vaničky sa ponúkajú v mnohých rozmeroch i tvaroch. Vyberať môžete aj podľa hĺbky. Od bezbariérových, až po vyššie, ktoré rovnako tak dobre môžu nahrádzať vaňu pre menšie deti.

Tvar a rozmer vaničky

Než sa rozhodnete pre daný tvar, premyslite, či je do vašej kúpeľne naozaj vhodný. Starostlivo merajte a prispôsobte sprchovací kút technický možnostiam vašej kúpeľne.

  • Obddľžníkové: ako do malých kúpeľní, tak aj do priestranných kúpeľní sa skvele hodia vaničky v tvare obdĺžnika. Prispôsobte veľkosť priestorovým možnostiam - šírka môže byť od 80 cm až do 120 cm. Dĺžka potom aj 160 cm.
  • Štvorcové: snáď najtypickejším tvarom sprchových kútov je štvorec. Štvorcové sprchové vaničky ponúkajú moderný vzhľad a sú vhodné aj do menších kúpeľní. Čisté línie sú v kurze. Na výber z vaničiek s hranou 80 cm, 90 cm aj 100 cm.
  • Štvrťkruhové: bojujete s nedostatkom priestoru? Najlepším riešením sú vaničky do štvrťkruhu. Na výber je z mnohých variantov.
  • Päťuholníkové: ak vás nenadchol ani jeden z ponúkaných tvarov, siahnite po netradičných vaničkách v tvare päťuholníka.

Materiál vaničiek

Najbežnejšie materiály pre výrobu sprchových vaničiek sú smalt, akrylát a keramika. Z luxusnejších variantov sú to potom liate vaničky z mletej žuly či mramoru.

  • Akrylát: u akrylátu pozor na nosnosť, aby sa vanička neprehýbala. Na trhu sú aj odolné liate akryláty, spevnené sklolaminátom. Veľkou výhodou akrylátu potom je, že keď sa poškriabe, dá sa ľahko vybrúsiť.
  • Smalt: smaltovaná oceľ je mimoriadne odolná proti poškriabaniu, je farebne stála a odolná i proti chemikáliám. Vyrába sa aj s protišmykovou úpravou.
  • Keramika: vaničky z keramiky sú odolné a ľahké na údržbu, tiež majú dobré izolačné vlastnosti.
  • Mramor:podobne, ako keramické vaničky, aj vaničky z mramoru majú dobré tepelné vlastnosti. Mramor je veľmi luxusný a odolný materiál.

Ako hlbokú vaničku kúpiť?

Výber vaničky záleží z väčšej časti na vašich preferenciách. Môžete vyberať od úplne plochých bezbariérových vaničiek, až po vaničky s hĺbkou i 28 cm. Rodina s malými deťmi skôr ocení hlbšiu vaničku, v ktorej sa aj tí najmenší môžu pohodlne kúpať. Ploché vaničky potom oceníte predovšetkým v moderných minimalistických kúpeľniach. Vhodné sú tiež pre staršie osoby, ktorým uľahčia vchádzanie a vychádzanie zo sprchy.

Montáž

Či už sa do inštalácie sprchovej vaničky pustíte sami, alebo zvolíte odborníka, majte na pamäti, že nie každú vaničku možno usadiť do každej kúpeľne. Ak nemôžete v kúpeľni búrať podlahu, postavte vaničku na nožičky alebo na polyuretánové nosiče. V tomto prípade ju budete musieť obmurovať. K dispozicii sú ale aj vaničky lisované vcelku s obkladovým panelom. Existujú tiež bezbariérové vaničky, ktoré sa úplne zapustia do podlahy.

Pri inštalácii nezabudnite na zaistenie odtoku vody a na umiestnenie sifónu.

 

Vyberte si sprchovú vaničku na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom