Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať vhodnú detskú posteľ?

Vyrástlo vaše dieťa natoľko, že je mu detská postieľka tesná? Doprajte mu pohodlný spánok s novou posteľou. Pomôžeme vám s výberom rozmeru aj vhodného materiálu tak, aby bola spokojnosť na oboch stranách.

Prvou posteľou pre dieťa je tradičná detská postieľka, z tej ale zhruba po dvoch rokoch vyrastie, a je potrebné mu zaobstarať vhodnejšie spanie. Na trhu je veľa možností v rôznych cenových reláciách. Ako sa v tom vyznať a kúpiť do detskej izby tú správnu posteľ, ktorá bude dobre slúžiť? My to vieme a nenecháme si to pre seba. Poďte sa dozvedieť viac.

Rozmery detských postelí

Na začiatok si rozmyslite, či chcete zaobstarať menšiu posteľ, z ktorej dieťa za niekoľko rokov opäť vyrastie, alebo rovno zaobstaráte veľkú posteľ, ktorá vydrží dlhé roky. Ešte je možný kompromis, ktorý je čím ďalej obľúbenejší - tzv. rastúce postele.

Malá detská posteľ

Má výhodu v tom, že sa v nej dieťa bude cítiť bezpečnejšie a nebude si pripadať stratené. Rozmery bývajú najčastejšie 70 x 140 cm a 70 x 160 cm. Aj vďaka menšej ploche postele zostane v izbe viac miesta na hranie. Tieto veľkosti postelí sú dostupné v množstve motívov, od autíčok až po princeznovské postele. V nižšom veku ich deti budú milovať, až začnú vyrastať z rozprávok aj detské postele, zaobstaráte im znova posteľ zodpovedajúcu. Za nevýhodu by sa dal považovať menší výber matracov.

+ pocit bezpečia, väčšia hracia plocha v izbe, veľký výber detských motívov

- obmedzená nosnosť, dieťa z nej po niekoľkých rokoch vyrastie, menší výber matracov

Klasická posteľ

Normálna posteľ v "dospeláckom" rozmere 90 x 200 cm alebo 80 x 200 cm je veľmi praktická. Vášmu potomkovi môže vydržať až do dospelosti. Aby v nej pohodlne spal po celú dobu používania, je lepšie voliť umiernenejší vzhľad, ktorý nebude na obtiaž ani v období dospievania.

+ vydrží až do dospelosti, veľký výber matracov

- pre malé deti mnohokrát zbytočne veľká

Rastúca posteľ

Rastúce postele sú skvelý kompromis. Niektoré sú vhodné pre deti od 3 až do 18 rokov (to sa odvíja od maximálneho rozmeru postele). Kým je dieťa malé, postačí mu rozmer postele 80 x 140 cm, až z neho vyrastie, ľahko dĺžku posuniete na 170 cm a neskôr na 200 cm. Iný typ ponúka rozmer 80 x 120 cm, ďalšie polohy majú 150 a 180 cm. Aby ste nemuseli zakaždým kupovať nový matrac, predávajú sa trojdielne sety matracov, ktoré zabezpečia pokrytie lôžka po celú dobu používania.

+ jednoduchá úprava dĺžky postele podľa potreby, vhodné aj do vyššieho veku dieťaťa

- menší výber motívov, obmedzený výber matracov

Druhy detských postelí

Výber detských postelí je naozaj široký. Od rozprávkových postelí pre dievčatá a chlapcov až po jednoduché designy, ktoré vydržia po dobu celého dospievania. Netreba sa nechať obmedzovať len na klasické jednolôžka, vyberte si z mnohých variantov. Niekto si želá poschodovú posteľ, iný zase ocení posteľ s úložným priestorom. Aký je favorit vášho dieťatka?

  • Palanda je splneným snom snáď každého dieťaťa. Kto z nás ako malý po palande netúžil, že áno? A ak ste sa rozrástli, jedna detská posteľ už stačiť nebude. Poschodové postele pomôžu ušetriť priestor, ktorý sa môže využiť napríklad na hranie.
  • Vyvýšené postele môžu byť ale aj pre jedináčikov. Vybrať im môžete napríklad variant s písacím stolom či rôznymi skrinkami a poličkami. Páči sa niečo hravejšieho? Ako sa vám páči posteľ so šmýkačkou? Len pozor, aby dojazdová plocha bola dostatočne veľká a bezpečná.
  • Posteľ s úložným priestorom je efektívnym riešením malých priestorov. Nemusíte už premýšľať, kam všetky hračky upracete, takto budú hneď po ruke a nebudú nikde prekážať.

Posteľ s výsuvným lôžkom (prístelkou) je vhodná pre deti, u ktorých často prespávajú kamaráti. Tí nemusia byť odkázaní na gauč a môžu si užiť kvalitného a pohodlného spania. A keď nikto na návšteve nie je, zasunutá posteľ neprekáža.

Vyberte si poschodovú detskú posteľ na Biane:

Vhodný materiál

Hlavným kritériom pre voľbu detskej postele je nezávadnosť použitého materiálu. Tiež by mal byť pevný, odolný a ľahký na údržbu. Postele sa vyrábajú z rozličných materiálov, od masívu a lamina až po rôzne kombinácie s inými materiálmi. Najmä u tematických detských postelí je veľmi častým pomocným materiálom plast. Ten je ľahký na údržbu, ale jeho životnosť je nižšia.

Masív

Pokiaľ chcete posteľ, ktorá vydrží naozaj dlho, stavte na masív. Vďaka povrchovým úpravám, ako je trebárs lakovanie, sú postele dostupné v mnohých farebných prevedeniach a vyberie si naozaj každý. A nielen z farieb, dizajn drevených postelí sa nedrží nijako pri zemi. Vyberať môžete z romanticky ladených princeznovských postelí, po menej zdobené praktické kúsky. Lakované drevo je tiež jednoduché na údržbu, stačí ho utrieť vlhkou handričkou a je to.

+ zdravotne nezávadné, pevné, ľahké na údržbu, ekologické

- vyššia cena

LTD a MDF dosky

Postele z LTD dosiek (lamina) sú veľmi obľúbené pre svoju nižšiu cenu a veľký výber farieb a dekorov. Nevýhodou by mohla byť nižšia životnosť ako u drevených postelí a tiež rozporuplné zdravotné vplyvy spojidiel, ktoré sa používajú na lepenie laminátových dosiek. Postele z MDF dosiek ponúkajú podobné vlastnosti, ako postele z lamina, nie sú však lepené, takže nehrozia žiadne výpary. Údržba oboch materiálov je veľmi nenáročná - stačí na to vlhká handrička.

+ nižšia cena, veľká variabilita farieb a dekorov

- nižšia životnosť, u lamina môžu byť problémom odparujúce sa spojivá

Úplne nevhodným materiálom sú čalúnené a celočalúnené postele a to najmä kvôli ich horšej údržbe a odvetrávaniu. V čalúnených posteliach sa ľahko môžu začať množiť plesne, roztoče a ďalšie alergény.

Vyberte si detskú posteľ s úložným priestorom na Biane:

Výber roštu

Aby bol spánok na posteli naozaj kvalitný, je potrebné myslieť aj na to, aký rošt bude mať. Na výber máte buď z latkového, alebo lamelového. Oba výrazne predlžujú životnosť matraca a tiež mu dovoľujú dýchať, čo je dobré najmä v tom, že sa v ňom potom nemnožia plesne a roztoče.

  • Latkový rošt je lacnejší, menej pruží a jeho nosnosť je nižšia ako u lamelového. Napriek tomu je pre deti dostačujúci.
  • Lamelový rošt pruží viac než latkový a jeho nosnosť je vyššia. Obzvlášť ak má váš potomok problémy s chrbtom, oceníte lamelový rošt, ktorý sa dá polohovať.

Aby posteľ bola bezpečná

Vzhľad postele je dôležitý, ale nemal by sa v prioritách dostať pred bezpečnosť. Tá je obzvlášť u detí, ktoré sú mnohokrát veľmi neposedné, absolútne zásadná. Aká posteľ je teda bezpečná?

  • Na posteli nešetrite. Lacnejšie modely nemusia byť dostatočne kvalitné a stabilné. To by mohol byť problém v momente, keď sa z postele stane herná plocha. Kto ako malý neskákal po posteli, čo?
  • Povrch postele nesmie obsahovať žiadne ostré hrany, ideálne by mal byť povrch ľahko zaoblený.
  • Bočnice, či bezpečnostné zábrany, zamedzia zgúľaniu dieťaťa v spánku, minimálne u vyšších a poschodových postelí sú absolútnou nutnosťou. U väčšiny modelov ich potom môžete odňať či odskrutkovať, až nebudú potrebné.

Vyberte si detskú rozprávkovú posteľ na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom