Ako vybrať...

Ako vybrať praktický a vkusný botník

Vstup do bytu je vašou vizitkou a pohádzané topánky v predsieni vám na hodnotení rozhodne nepridajú. Pritom stačí kúpiť praktický botník a je po probléme.

Predsieň je miestom, ktoré vy alebo vaša návšteva zbadáte ihneď po príchode domov, zároveň je posledným miestom, ktoré vidíte pri jeho odchode. Mala by byť dostatočne reprezentatívna aj útulná, aby dokázala navodiť pocit dokonalej domácej atmosféry. K jej usporiadaniu vám značne pomôže botník, ktorý do chaosu pohádzaných topánok vnesie poriadok aj eleganciu. Skombinujte správne zvolený systém ukladania topánok a príjemný dizajn na to.

Podľa čoho botník vyberať

 • Mal by byť dostatočne hlboký (väčšinou 35 - 40 cm), aby sa v ňom topánky nemuseli ohýbať alebo stláčať.
 • Pre menšie priestory je vhodný vyklápací botník, ktorý naopak disponuje menšou hĺbkou (od 17 cm).
 • Odvetrávanie je základ, botník preto nesmie byť úplne uzavretý.
 • Dobre umývateľný materiál zabezpečí praktické užívanie botníka.
 • Veľkosť botníka vyberajte podľa množstvo topánok, ktoré do neho potrebujete umiestniť
 • Praktické sú prídavné zásuvky na najrôznejšie krémy, lyžice na topánky a doplnky.
 • Väčší komfort pri obúvaní zaistí botník, ktorý je súčasťou lavice či sedátka.
 • Pre lepšiu orientáciu je výhodné, aby každý pár topánok bol v botníku zvlášť, najlepšie vo vlastnom boxe.

Materiál

Pretože sa topánky často do botníka ukladajú vlhké či špinavé, základnou vlastnosťou pre voľbu správneho materiálu by mala byť umývateľnosť. Pre správne užívanie však môžete voliť aj masív, ktorý sa vyznačuje špecifickou farbou a vôňou. Vždy taký botník však užívajte rozumne, topánky do neho neukladajte mokré ani zablatené a pravidelne sa oň starajte.

 • Plast predstavuje obľúbenú variantu, najmä vďaka nízkej cene a flexibilite. Dajte si však pozor. Dočasný botník je z plastu určite ideálny, avšak pre dlhodobé riešenie nemusí byť úplne vhodný, najmä kvôli stabilite a nosnosti.
 • Chromové policové botníky na tom môžu byť dosť podobne ako tie plastové. Záleží na prevedeniu a kvalite materiálu, vždy si ale dajte pozor na stabilitu a nosnosť.
 • Drevené botníky z masivu môžu časom meniť farbu, čo je prirodzenou vlastnosťou dreva. Výhodou však je byteľnosť a špecifická vôňa materiálu. Hoci sa potom botníky z masívu musia udržiavať špeciálnymi prípravkami a lakmi, pri ryhe alebo poškriabaniu ich môžete zabrúsiť a užívať smelo ďalej.
 • Lamino je lacné, farebne stále a udržuje sa veľmi ľahko, jednoducho ho môžete zotrieť handričkou. Vyberajte však taký botník z lamina, ktorého hrany sú ošetrené špeciálnou plastovou páskou (tzv. ABS hrana), vďaka čomu je viac odolný proti vode a vlhku.

Okrem materiálu je dôležité tiež dostatočné vetranie. Výrobcovia tento problém riešia najčastejšie tak, že chrbát botníka je perforovaný, alebo sú z dielov s veľkými medzerami, prípadne väčšími medzerami medzi predným zatváraním u vyklápacích modelov. U botníkov, ktorým chrbát chýba úplne, si overte, akým spôsobom sú riešené spoje. Práve na nich v tomto prípade záleží stabilita celého botníka.

Systém ukladania topánok

Botníky sa líšia aj spôsobom uloženia topánok. Veľmi záleží na priestore, ktorý máte v predsieni k dispozícii, v neposlednom rade je však kľúčová aj voľba materiálu a cena.

Policové botníky

Policové botníky sú osvedčenou klasikou. Pojmú veľké množstvo topánok aj s krabicami, čo určite ocenia nielen milovníčky podpätkov, ale tiež aj zberatelia trendy tenisiek. Nie každý kúsok je určený na každodenné nosenie, a tak mu bude najlepšie na poličke v originálnej krabici a ideálne v protiprachovom sáčku (dust bagu).

Najväčšou výhodou týchto botníkov je nastavenie výšky políc a teda aj možnosť ukladať vyššiu obuv, ako sú kozačky, čižmy a podobne. Policové botníky môžu byť niekedy ešte vylepšené o pojazdný mechanizmus s výstupkami, na ktoré sa topánky voľne vešajú do priestoru botníka, čo opäť prispieva k ich oveľa lepšej vetrateľnosti.

Nevýhodou policových botníkov je ich väčšia hĺbka, veľmi preto záleží na veľkosťi priestoru, ktorý máte k dispozícii. Lacnejšie varianty sú tiež pomerne nestabilné a je treba dávať pozor, aby botník nepojmul viac topánok, než jeho prevedenie umožňuje.

Vyklápacie botníky

V moderných predsieňach patria vyklápacie botníky k tým najpoužívanejším, pretože ich obrovskou výhodou je malá náročnosť na priestor. Do týchto botníkov sa totiž topánky ukladajú na stojato, takže ich hĺbka môže byť len púhych 17 cm. Pretože ale taký botník môže byť vratký, často sa pripevňuje k stene.

Nevýhodou vyklápacích botníkov je fakt, že nie sú prispôsobené pre vyššiu obuv, napríklad kozačky.

Moderné závesné systémy

Najznámejšou podobou týchto závesných botníkových systémov je teleskopická tyč pripevnená k stropu, po obvode ktorej sú umiestnené výstupky alebo vešiaky, na ktoré sa topánky vešajú. Závesné botníky ale môžu byť aj z rôznych druhov plastov, alebo dokonca z textilu. Takto umiestnené topánky veľmi dobre vetrajú, čo ale môže byť v tomto prípade i nevýhodné. Pot, ktorý topánky počas nosenia absorbujú, z nich totiž voľne uniká do celého priestoru.

Najväčšou nevýhodou týchto botníkov je nemožnosť topánky schovať, čo znamená že sa na ne môže prášiť. Rovnako tak opticky viac zmenšujú miestnosť, ako keď máte topánky upratané a schované v uzavretom botníku.

Zlaďte botník s predsieňou

Malá predsieň vyžaduje použitie čo najsvetlejších farieb. Zvoľte svetlú, pastelovú farbu stien a doplňte ju svetlým vybavením. V súčasnosti už nemusíte mať obavy ani z nákupu čisto bielych botníkov, pretože moderné materiály umožňujú veľmi jednoduchú údržbu.

Dostatočne veľká predsieň prináša oveľa väčšie možnosti farebného prevedenia. Tu sa nemusíte obávať ani tmavého nábytku, kombinovaného s výraznou farbou stien. Celý priestor môžete ale tiež koncipovať tak, že bude farebne nadväzovať na ďalšie priestory bytu, čím docielite dojmu veľkého, vzdušného a harmonicky zariadeného bývania.

Vyberte si botník na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom