Ako vybrať...

Ako vybrať matrac vhodný práve pre vás?

Matrac ovplyvňuje náš život, aj keď si to neuvedomujeme. Správne zvolený matrac prináša kvalitný spánok, od ktorého sa odvíja naše denné fungovanie. Preto by sme mali matrac vyberať naozaj dôsledne.

Bolesti chrbtových svalov, krčnej chrbtice, migrény, takéto problémy môže spôsobiť nevhodne zvolený matrac. Tým výpočet následkov nekončí. Kvalitný spánok začne človek oceňovať s vekom. Ale v čase, keď ho začne riešiť, už môže byť neskoro. Tomu môžete zabrániť, keď včas zvolíte správny matrac. Dnes sa výber neobmedzuje len na matrac mäkký a tvrdý, najdôležitejší je materiál.

Aký typ matraca je pre vás najvhodnejší?

  • Pružinové – starší typ matracov, ktorý sa odporúča skôr pre príležitostné prespanie. Na druhú stranu pružinové matrace vďaka svojmu zloženiu dobre odvádzajú vlhkosť a sú tak vhodné pre ľudí trpiacich na problémy s potením. Sú lacnejšie ako ostatní.

+ relativne nízká cena
+ priedušné
- nevhodné na polohovacie rošty
- iba stredne tvrdé a tvrdé
- môžu vŕzgať

  • Taštičkové – typ pružinových matracov. Sú tvorené pružinami, ale tie sú vo vnútri matraca inak naskladané, jednotlivo v tzv. taškách. Výborne kopírujú krivky tela a sú výborne priedušné, dobre odvádzajú vlhkosť z povrchu a majú dlhú životnosť.

+ priedušné
+ výborne kopírujú telo
+ dlhá životnosť
- iba stredne tvrdé a tvrdé
- drahšie ako klasické pružinové matrace

Viac o taštičkových matracoch si prečítajte v našom samostatnom článku Prečo zvoliť taštičkové matrace a podľa čoho vybrať správne.

  • Latexové – dokážu sa prispôsobovať telu a fungujú na základe rozlíšenia jednotlivých zón. Každá časť tela totiž vyžaduje inú tvrdosť a to je princíp, s ktorým latexové matrace pracujú. Preto má tento typ prívlastok ortopedický matrac. Latex je tekutina z kaučukovníka, ale do matracov sa často zapracováva aj synteticky vyrábaný latex. Dá sa zohnať matrac zo 100% prírodného latexu, ale väčšinou sa predávajú matrace namiešané. Tieto matrace majú množstvo výhod: sú hypoalergénne, priedušné, majú skvelé termoregulačné vlastnosti, nezapáchajú a dlho vydržia. Ich nevýhodou je pre niekoho prílišná mäkkosť a vyššia cena. Čím viac zón matrac rozlišuje, tým je drahší.

+ hypoalergénne
+ priedušné
+ dlhá životnosť
- vyššia cena
- príliš mäkké, ak je matrac iba z latexu

  • Penové – existuje niekoľko druhov peny, z ktorej sa matrace vyrábajú: PUR, studená, lenivá, polyuretánová, bio pena alebo ich kombinácia. Stretnete sa aj s pojmom gélový matrac, ktorý je zložený z lenivej alebo studenej peny a je doplnený o gélovú zložku, ktorá napomáha uvoľňovať svalstvo. Tá je ideálna aj z hygienického hľadiska, v gélovej vrstve sa totiž roztoče ani baktérie neusadia. K penovým matracom sa radí aj molitánová a sendvičová, ktorá sa skladá z niekoľkých vrstiev rôzneho zloženia.

Zdravotné matrace

Bolesti chrbta i nespavosť sú nepríjemné zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú naše každodenné konanie. Ak na ne trpíte, zdravotné matrace vám od nich môžu dopomôcť. Odborníci odporúčajú voliť medzi niekoľkými druhmi. Na bolesti chrbta sú ideálne napríklad matrace z lenivej pamäťovej peny. Tie stabilizujú telo vo vhodnej polohe, vďaka čomu sa človek v noci menej otáča. Ďalej sú vhodné matrace zo studenej peny, ktoré sa skrývajú pod názvom COOLFLEX. Ku zdravotným matracom sa počítajú aj matrace taštičkové a viaczónové latexové matrace.

Matrace pre deti

Pre deti nie je vhodný pružinový matrac, pretože nedokáže malé a ľahké telo dieťaťa kopírovať. Oveľa vhodnejší je mäkší penový matrac, napríklad z peny Flexifoam, ktorá je vysoko elastická, tvarovo stála a priedušná. Výška matraca by sa mala pohybovať okolo 10 centimetrov.

Ďalšie aspekty, ktoré je potrebné pri výbere zohľadniť

Rošt

Pod kvalitný matrac potrebujete aj vhodný rošt. Najčastejšie sa používa pružný lamelový rošt, ktorý je ideálny pre matrace penové aj tie latexové. Pod latexový matrac ani iný rošt umiestniť nemôžete. Môžete zaobstarať aj polohovateľný rošt, u ktorého oceníte relaxačné účinky, na neho sa ale nehodia pružinové či taštičkové matrace. Okrem lamelového roštu sa môžete stretnúť aj s latkovým, ten ale nie je vhodný pre matrace mäkké. Doskový rošt sa dnes kvôli nulovej nepriedušnosť využíva len zriedka, a to predovšetkým pre občasné prespávanie.

Tvrdosť matraca

Najčastejšie sa uvádzajú 4 kategórie tvrdosti, pričom posledná je najtvrdšia. Naraziť môžete aj na delenie do 5. kategórií. Okrem zvyku a pocitu je pri voľbe tvrdosti dôležitá aj váha človeka. Ťažší jedinci by mali voliť matrac tvrdší, tí ľahší naopak mäkší. Existujú aj matrace dvojitej tvrdosti, ktoré sú vhodné na manželskú posteľ. Jediný matrac tak dobre poslúži obom. Či je všeobecne zdravší matrac tvrdý alebo mäkký, na tom sa odborníci zatiaľ nezhodli.

Výška, nosnosť a dĺžka matraca

Čím je matrac vyšší, tým je pohodlnejší a zároveň čím je spiaci ťažší, tým by mal byť matrac vyšší. Ideálna je výška 17 centimetrov a viac. Dĺžka musí zodpovedať dĺžke roštu a hlavne dostačovať ležiacemu jedincovi. Nosnosť záleží na váhe jedinca alebo páru, nájdete ju v informáciách o produkte.

Životnosť

Tento údaj uvádza predajcu, ale v každom prípade sa odporúča matrac obmieňať po 7 až 8 rokoch, u menej kvalitných aj skôr.

Poťah

Matrace by mali byť opatrené poťahovou tkaninou, ktorá by sa mala pravidelne prať na 60 ° C. V takejto teplote sa totiž ničia baktérie. Ideálne je, keď sa dá poťah rozopnúť po celom obvode, nebudete bojovať s vyťahovaním matraca. Dajú sa zakúpiť aj špeciálne poťahy s rôznymi prímesami, napríklad poťah s aloe vera pre príjemnejší kontakt s pokožkou, prípadne poťahy s obsahom striebra, ktoré podporujú boj s roztočmi.

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku