Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať bodové osvetlenie a kam ho umiestniť

Bodové osvetlenie čiže bodovky pristanú každej domácnosti. Len je potrebné dodržiavať pár základných pravidiel tak, aby vám slúžili čo najdlhšie, a zároveň boli prispôsobené potrebám konkrétnych miestností.

Tam, kde sa nehodí luster, zaistia dostatočné osvetlenie bodovky. Bodové osvetlenie navyše umožňuje svetlo zamerať na vybrané plochy. Či už ich zvolíte ako svetlo doplnkové alebo centrálne, myslite na umiestnenie v priestore a konkrétne špecifikácie jednotlivých miestností a obývateľných zón.

Výhody bodového osvetlenia

 • Umožňujú nasvietenie priestoru podľa individuálnych potrieb
 • Sú cenovo dostupné
 • Nezaberajú príliš priestoru
 • Sú ideálnym riešením do kúpeľní a kuchýň (napríklad pod kuchynskú linku)

Nevýhody bodového osvetlenia

 • Nasvietenie iba určitých častí interiéru môže spôsobiť výraznejší kontrast medzi osvetlenými a neosvetlenými časťami
 • Inštalácia zapustených bodoviek môže byť zložitejšia
 • Bodové svetlo sa naopak nehodí do spálne či detskej izby, je pre naše oči príliš ostré

Aký druh vybrať?

 • Bodovky pevné sa inštalujú do stropu a ďalej sa s nimi nedá manipulovať. Osvetľujú určitý priestor pod sebou, preto je dôležité správne voliť vzdialenosť, aby osvetlenie bolo prirodzené a nevytváralo kontrasty.
 • Bodovky výklopné už umožňujú manipuláciu, konkrétne nasmerovanie svetla na určitú plochu. Toto nasmerovanie potom môžete meniť podľa potreby.
 • Bodovky nábytkové sú špeciálne uspôsobené na inštaláciu do nábytku a horľavých materiálov. Najvýhodnejšie je v tejto kombinácii užívať LED žiarovky, ktoré vyžarujú najmenej tepla a sú k drevu šetrné.
 • Bodové svietidlá čiže prisadené svietidlá už nie sú zapustené do steny alebo do stropu, naopak vyčnievajú do priestoru. Vďaka tomu si môžete viac vyhrať s dizajnom a materiálom, voliť ich môžete podľa štýlu celej miestnosti. Môžete vyberať buď bodové svietidlo jedného svetelného zdroja, které býva väčšinou nástenné, alebo bodové svietidlo dvoch a viacej svetelných zdrojov, které býva umiestnené najčastejšie na podlhovastej lište. Väčšina takýchto druhov umožňuje meniť nasmerovanie svetla a nahrádza väčšie lustre, pre ktoré nie je vždy miesto.

Ako ďaleko od seba bodovky umiestniť?

Vzdialenosť bodoviek sa odvíja od svietivosti jednotlivých žiaroviek. Rovnako tak je dôležitý aj konkrétny priestor, každá miestnosť môže vyžadovať inú intenzitu osvetlenia. Táto intenzita sa označuje v jednotkách lux. Nad písacími stolmi by malo byť okolo 300 luxov, na chodbách sa odporúča minimálna svietivosť 50 luxov. Úlohu však bude hrať aj rozmiestnenie okien a ďalšie aspekty, vďaka ktorým je vzdialenosť bodoviek pomerne individuálne. Postrážiť by ste si však mali minimálne vzdálenost 1 metr osvetlenie od rohov a stien.

Kam s nimi?

Kuchyňa

Bodové svetlo môžete umiestniť na strop, na stenu i do nábytku. Právě proto je obľúbené do kuchýň. Bodovku naviac ľahko zabudujete do kuchynskej linky, vďaka tomu vytvoríte dostatočne osvetlenú pracovnú plochu. Výhodou je ľahká údržba. Kým veľké svetlá sú lapače tukov a pár, bodovky zostanú čiastočne chránené. Aj ich umývanie vám zaberie menej času. Najčastejšie sa používajú halogenové bodovky s výkonom 40-50 W.

Obývačka

Rozmiestniť ich môžete po celom strope, alebo len na niektoré zóny, ako je konferenčný stolík alebo nábytok. Navyše bodovky môžete opatriť stmievačom, který slouží ke změně intenzity světla podle potřeby. Funguje i na klasický ovladač od televize.

Kúpeľňa

V kúpelni je voda a vlhko. Správne zvolené bodovky sú však do takýchto priestorov najvhodnejšie. Dbejte na to, aby boli minimálne 60 cm vzdialené od hrany vane či sprchového kúta, nad umyvadlom minimálne 180 cm od podlahy. Všetky svietidlá musia byť vybavené krytom proti vode.

Bezpečnosť na prvom mieste

Každá elektroinštalácia vyžaduje bezpečnostné opatrenia. Než si bodovky zaobstaráte, zistite si, do akých materiálov sa inštalujú. Väčšinou sa jedná o nehorľavé materiály. tým najčastejším je sádrokartón. V poslednej dobe sa využívajú tiež farmacellové dosky. Sú súčasne stavebné aj protipožiarne a hodia sa do vlhkých miestností. Do knižníc, poličiek a kuchynských liniek je nutné zaobstarať si bodovky nábytkové, prispôsobené na inštaláciu do nábytku.

Vyberte si bodové osvetlenie na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom