Rady, tipy, nápady

Pohodlnejšie spanie v každom ročnom období

Kto by sa nechcel budiť ráno odpočinutý, plný energie a chuti do nadchádzajúceho dňa. Premýšľali ste o tom, aké zdanlivé maličkosti môžu zvýšiť kvalitu vášho spánku? Poďte si o nich prečítať.

Fultext

Ideálna teplota pre kvalitný spánok sa uvádza medzi 17-20 ° C. Teploty vonku sa ale celoročne výrazne menia a mať v spálni tabuľkové teploty nie je vždy realizovateľné. V zime je to možné riešiť prikúrením, v lete ale ani intenzívnym vetraním teplotu výrazne neznížite. Čím všetkým si môžete dopomôcť k príjemnému spánku sami?

Vyberte perinu podľa hrejivosti

Určite ste si všimli, že je medzi perinami rozdiel nielen v rozmeroch, ale aj v hrúbke a materiále, z ktorého sú vyrobené. Nejhrejivejšie sú prírodné materiály, ako perie a vlna, najmenej hrejivé prikrývky sú vyrobené z materiálov, ktoré dobre odvádzajú vlhkosť a vy sa vďaka nim v noci nebudete budiť spotení. Až budete perinu vyberať, prihliadnite preto k tomu, či ste skôr teplokrvní, alebo patríte medzi večne zamrznutých jedincov. Najmenej hrejivé periny majú stupeň 1, vysoko hrejivé sú označené stupňom 5.


BIANO TIP: Ak sa nemôžete rozhodnúť, po ktorej perine siahnuť, celoročné dvojité prikrývky sú pre vás ako stvorené. Tenkú prikrývku využijete v lete, silnejšiu v čase, keď sa už ochladzuje. Spojením oboch diek potom získate perfektnú perinu aj do chladných zimných nocí.

Vyberte si vybavenie spálne na Biane:

-22%

99,90 EUR 129,00 EUR Komoda IDEA 06

-33%

13,99 EUR 20,99 EUR Obliečky Muller Textiel Ornaments Sand, 140 x 200 cm

Na druhu obliečok záleží

  • Medzi absolútnu klasiku patria bavlnené obliečky, sú príjemné na dotyk a dobre odvádzajú vlhkosť. Bavlna je vhodná pre celoročný spánok. Ak by ste chceli, aby obliečky lepšie izolovali, siahnite po bavlne s vyššou gramážou.
  • Z bavlny sa ďalej vyrába bavlnený satén, ktorý vďaka jemnému lesku pôsobí veľmi luxusne. Na dotyk sú obliečky mäkké a hladké. Veľmi vhodné sú na leto, pretože na pokožke príjemne chladia. Je možné nájsť aj obliečky s nežehlivou úpravou, čo je veľmi príjemná vlastnosť.
  • Veľkej obľube sa tešia obliečky z mikrovlákna. Mikrovlákno je jemná tkanina zo 100% polyesteru, ktorá na dotyk pripomína hodváb. V lete príjemne chladí, v zime naopak dobre udržuje teplotu. Tento materiál je vhodný aj pre alergikov a je veľmi jednoduchý na údržbu - rýchlo schne a krčí sa len minimálne.
  • Ďalší z chladivých materiálov je ľan a je teda tiež vhodnejší na leto. Skvelo saje a je príjemný na dotyk. Praním má tendenciu ešte viac mäknúť. Takmer nepriťahuje prach, takže je vhodný aj pre alergikov. Nevýhodou je ale nutnosť ho žehliť, pretože je veľmi krčivý.
  • Naopak, za typicky zimné, sú považované flanelové obliečky. Sú vyrábané z bavlny, ktorá je husto tkaná a na povrchu počesaná, čo jej zaisťuje vysokú hrejivosť. Jemný vlas na povrchu nielen príjemne hreje, je tiež príjemný na dotyk.

BIANO TIP: Či už siahnete po akomkoľvek materiáli, nezabudnite pri praní sledovať pokyny dané výrobcom, ktoré zaručia, že vaše obliečky budú dobre vyzerať čo najdlhšie.

Ventilátor pro letné noci

Ďalším pomocníkom k príjemnému spánku, predovšetkým v horúcich letných dňoch, kedy ani otvorené okno nestačí, je ventilátor. Vzhľadom k tomu, že ho budete používať v noci, zistite si, ako hlučný je. Hodnota decibelov by sa mala pohybovať maximálne medzi 39 - 47 dB, čím nižšia, tým vás bude menej rušiť. Niektoré vetráky majú priamo funkciu nočného režimu. Tá spočíva v postupnom znižovaní intenzity vetrania. Svieži pocit, ako po daždi, si môžete užívať vďaka ventilátorom s funkciou ionizácie. Pri výbere ventilátora prihliadnite tiež k tomu, aký veľký priestor potrebujete chladiť. Na vetrákoch je uvedený prietok vzduchu (m3 za hodinu). Pre optimálne vetranie by sa mal vzduch v miestnosti za hodinu otočiť minimálne raz, ideálne dvakrát.

Vyberať môžete zo stolových i stojanových ventilátorov, ktoré vďaka cenovej dostupnosti patria medzi najčastejšie obstarávané. Ďalším obľúbeným kúskom sú stĺpové ventilátory. Sú priestorovo nenáročné, majú nízku spotrebu, ale tiež majú menšiu výkonnosť. Medzi najbezpečnejšie a tiež veľmi výkonné patria stropné ventilátory.

Vyberte si vybavenie spálne na Biane:

23,29 EUR Sivý vankúš J-Line Fur