Ako vybrať vhodný vankúš a paplón nielen pre dieťa?

Ako vybrať vhodný vankúš a paplón nielen pre dieťa?

Magda Kolmanová Mirka Kolářová Diana Kargerová Michaela Kratochvílová

Potrebujete poradiť s výberom vankúša a paplón pre vás alebo vášho potomka? Vieme, z akých materiálov a veľkostí vyberať lôžkoviny a poradíme, ktoré sú vhodné pre zimomravých a teplokrvných jednotlivcov, ale aj pre alergikov.

1. Výplň do vankúšov a paplónov

Na výber máte z vankúšov a paplónov z rôznych materiálov poťahov aj výplní - od prírodných až po syntetické. Každý materiál disponuje trošku inými vlastnosťami, niektoré dobre odvádzajú pot, iné dobre izolujú teplo. Ak ste alergik, určite voľte antialergické paplóny, ktoré sa dá ľahko často prať a to na minimálne 60 ° C. Dávno neplatí, že prírodné materiály sú zdrojom roztočov, dnes bývajú ošetrované rôznymi špeciálnymi technológiami. Vankúše a paplóny zo syntetických vláken sú jednoduchšie na údržbu, vyperiete ich podľa štítku. Napríklad však periny z peria si vyžadujú dômyselnú starostlivosť - v práčke i sušičke alebo u profesionálov.

Niektoré lôžkoviny majú snímateľné poťahy, ktoré sa dajú prať samostatne. Vankúš a perinu nechajte po každom spaní dobre vyvetrať, než usteľte, zamedzíte tak zvýšenému množeniu roztočov a iných mikroorganizmov.

 • Duté vlákno sa používa predovšetkým u letných lôžkovín, pretože veľmi dobre odvádza pot. Je vhodné pre alergikov, ale len za predpokladu, že sa dostatočne často perie. Samo o sebe síce žiadne alergény neobsahuje, množiť sa v ňom ale môžu. Preto je nutné vyberať také lôžkoviny, ktoré sa dajú vyprať minimálne na 60 ° C. Tieto vlákna je možné nájsť pod rozdielnymi názvami. Veľa výrobcov má svoju patentovanú metódu výroby (napr. Vlákna Fillwell, Wellman).
 • Vyváracie vankúše a paplóny: ak si chcete byť istí úplnou hygienickou nezávadnosťou, voľte vankúš vyrobený z kombinácie polyesterových guličiek (PES) a polyuretanových tyčiniek, který je možné prať až na 95°C. Tím se zničia všetky mikroorganizmy a alergény, sú tak úplne ideálne pre citlivých jedincov a alergikov. Vankúše z polyesterových guličiek s touto výplňou sa vyznačujú dobrou tvarovou stálosťou. Vyvárateľné eriny sa vyrábajú zo 100% polyesterových vláken. Vyznačujú sa dobrou tepelnou izoláciou a majú dlhú životnosť.
 • Polyesterové vankúše a paplóny sú ideálne pre malé deti, pretože udržiavajú príjemnú teplotu na spanie. Periny z polyesteru dokážu ochladzovať, odsávať vlhkosť, čím bránia usádzaniu roztočov. Ich výhodou je aj nižšia cena ako napríklad pri pamäťovej pene alebo perí. To však odpovedá aj ich kratšej životnosti.
 • Mikrovlákno je často zamieňané s dutým vláknom, ale oproti nemu je jeho priemer až desaťkrát menší. Paplóny a vankúše z mikrovlákna sú veľmi ľahké a majú výborné termoregulačné vlastnosti. Dobre tiež odvádza vlhkosť a sú priedušné. Prať sa dajú na 60 ° C a sú tak vhodné aj pre alergikov. Často sa možno stretnúť s obchodným názvom vlákno Thinsulate, WellSleep, Advanced.
 • Lyocelové vlákno je prírodné a priedušný materiál vyrobený z drevitej buničiny. Práve vďaka svojej priedušnosti je vhodný najmä na letné obdobie. veľmi dobre absorbuje pot. Preto je ideálne pre ľudí, ktorí sa nadmerne potia a majú citlivú pokožku. To najmä vďaka tomu, že je tento materiál prirodzene antibakteriálny.
 • Perie výborne izoluje a hodí se skorej na zimu či do chladnejších domácností. Vankúše a pérové paplóny sú mäkké, nadýchané a veľmi dobre sa prispôsobuje telu. Najčajstejšie sa stretnete s husacím (drahšie, bez zápachu) alebo kačacím perím (lacnejšie, so zápachom kvôli tuku). Perie sa ďalej delá na prachové a ostatné, ktoré obsahuje aj slamky. Výhodou paplónov z prachového peria je, že skvelo hrejú, sú kvalitné a izolujú. Nevýhoda peria je v jeho údržbě. Označujú sa zlomkom, ktorý udáva pomer prachového a ostatného peria: 20/80 obsahuje menej páperia, naopak 90/10 je vysoko kvalitný výrobok. Všímajte si aj hmonosť = čím vyššia, tým kvalitnejšia. Nevýhodou lôžkovín z peria či páperia je, že sa musia nechať čistiť v čistiarňach. Je potrebné na nich používať špeciálny čistiaci prostriedok a sušiť ich vo veľkoobjemovej sušičke alebo na vzduchu. Nie sú vhodné pre alergikov
 • Pamäťová pena sa používa len pri vankúšoch. Dobre sa prispôsobí hlave a uľaví od tlaku. Vankúše z pamäťovej peny sú vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s krčnou chrbticou. Veľká výhoda je, že je vhodná pre alergikov. Takéto vankúše neobsahujú alergény a ešte bývajú ošetrené tak, aby sa v nich nemnožili mikroorganizmy. Mávajú snímateľné poťahy, ktoré uľahčujú údržbu.Nevýhodou môže byť vyššia cena.
 • Paplóny z ovčej vlny majú vysokú schopnosť samoregulácie a zaisťujú tepelný ideál počas každého ročnho obdobia. Ovčia vlny je preto vhodný materiál pre celoročné paplóny.

2. Ako vybrať ideálny paplón

Hoci je posteľ jednou z najdôležitejších a zároveň najpríjemnejších vecí v dome či byte, samotná vás zďaleka neuspokojí. Jej nevyhnutnou súčasťou sú vankúše aj periny, ktoré zaručujú teplo a komfort v priebehu spánku a relaxácie. A pretože preferencie každého človeka sa líšia, najmä čo sa týka kvality spánku, rozdielny bude aj výber paplónov.

Hľadáte ideálnu prikrývku pre alergikov? Alebo večných zmrzlivcov? A zaujíma vás, ako pokrývky prať a starať sa o ne?

Akú veľkosť a pre koho?

Najskôr je dobré si ujasniť, pre koho je paplón určená. Zvoliť môžete univerzálne rozmery, ale na výber máte tiež dvojité periny, detské veľkosti prikrývok či paplóny pre predĺžené jednolôžka.

Myslite na to, že ak si zaobstaráte iné rozmery, než tie klasické, musíte brať ohľad aj na nákup rovnako rozmerných obliečok. Takže je možné, že tie doterajšie, ktoré máte doma, vám budú k ničomu.

.

Špecifické požiadavky na paplóny

Výber najmä pre ľudí s kožnými problémami či alergikov môže byť v oblasti prikrývok značne obmedzený. Ale nie je dôvod k stresu. Dnes je na výber celý sortiment prikrývok, ktoré sú vhodné pre všetky špecifické potreby.

Periny väčšinou trpia jedným jediným alergénom, ktorý ich dlhodobo sužuje, a tým sú roztoče. Teda ohrození sú len alergici, trpiaci alergiou na roztoče. Iste máte na výber nepreberné množstvo tzv. hypoalergénnych materiálov či rôznych tkanín, v ktorých sa roztočom nedarí.

Najúčinnejšia je však vlastná opatera. Keďže roztoče spoľahlivo zničia teploty okolo 90 ° C a viac, vyberajte si také paplóny, ktoré je možné prať aj v takto vysokých teplotách. Bývajú označované aj ako vyváracie prikrývky a pre alergikov predstavujú vysoký hygienický štandard.

Ak alergiou netrpíte, ale trápi vás naopak rozdielna teplota v priebehu roka, myslite pri výbere na hrejivosť prikrývky. Môžete si zvoliť buď celoročnú hrejivosť alebo rozdielnu hrejivosť pre letné a zimné mesiace. Príjemnejšie potom budú nielen teplé letné noci, ale aj tie chladnejšie zimné.

Správna starostlivosť o paplón, pol zdravia

Aj prikrývky si žiadajú starostlivosť. Čo sa týka tej každodennej, je vhodné periny vždy po prebudení vyvetrať, čím sa zbavia prebytočnej teploty i vlhkosti. Nie je preto dobré ihneď po prebudení ustielať (opodstatnená výhovorka je konečne na svete!).

Rovnako tak dajte prehoz na posteľ, ak nejaký máte, až po dôkladnom prevetraní a pretrepaní prikrývok. Až po prevetraní usteľte.

Pranie paplónov

Kým obliečky by ste správne mali prať raz až dvakrát do mesiaca, prikrývky by sa mali prať minimálne raz do roka. Buď využite čistiarne, kde pomocou chemického čistenia vyperú prikrývky na odporúčanú teplotu a nechajú ich aj dobre vysušiť, alebo sa do toho pustite sami doma. Dávajte si však pozor na:

 • Štítky paplónov – respektujte doporučenú teplotu na pranie
 • Rozdielnosť materiálov – pozor na prikrývky z dutého vlákna, pri praní sa nasiaknu vodou a zväčšia svoj objem, preto také prikrývky perte, ak je práčka naplnená len z tretiny svojho objemu
 • Vhodné paplóny pre alergikov – poznáte ich tak, že sa dajú prať vo vysokých teplotách
 • Množstvo prášku – menej je niekedy viacej
 • Dobré preschnutie – vlhké prikrývky nikdy nepovliekajte, ak máte na výber, voľte spoľahlivú sušičku

3. Ako vybrať správny vankúš

Výberu správneho vankúša je potrebné venovať náležitú starostlivosť. Každému vyhovuje iný typ a tak je voľba úplne individuálna. Poradíme vám, na čo konkrétne by ste sa pri nákupe vankúša mali zamerať. O výplni ste sa dočítali hneď v prvej kapitole, poďme sa pozriež na veľkosť a najčastejšiu polohu pri spánku.

Tvar vankúša

Obdĺžnikový vankúš alebo štvorcový vankúš – ale najčastejšie páperový, plnený dutým vláknom alebo malými kúskami pamäťovej peny. Pre spanie na chrbte sa hodia tie s vyššou a pevnejšou výplňou. Spánku na bruchu lepšie vyhovejú vankúše s redšou, nízkou a mäkšou výplňou.

Anatomicky tvarovaný vankúš – vyrába sa z tvarovanej pamäťovej peny a najčastejšie má tvar dvojitej vlnovky, ktorá bráni prepadu krčnej chrbtice. Hodí sa pre tých, ktorí najradšej spia na boku, alebo na chrbte.

Aká je vhodná veľkosť?

Pri voľbe správnej veľkosti je potrebné zohľadniť veľkosť postele a celkový počet vankúšov. Všeobecne platí pravidlo, že čím väčšiu máte posteľ, tým väčší vankúš by ste si mali zaobstarať. Hoci najdôležitejšie sú vaše osobné preferencie. Ak si prajete veľký vankúš na malú posteľ, kúpte si ho. Radi si pred zaspaním čítate? Potom je pre vás ideálnym riešením niekoľko menších vankúšov, ktoré budete môcť pohodlne vrstviť. Medzi najčastejšie rozmery vankúšov patria:

 • 40 x 40 cm
 • 50 x 70 cm
 • 70 x 90 cm – klasický rozmer, nájdete ho všade aj u babičky,alepre veľkých spáčov je nevhodný, ak spíte na chrbte vankúš by mal končiť pri ramenách

Zohľadnite polohu pri spánku

Vankúš by ste tiež mali prispôsobiť polohe, v ktorej najčastejšie spíte.

 • Zaspávanie na chrbte či na bruchu – vhodný je nižší vankúš, ktorý umožní vodorovnú polohu chrbtice a nebude tak dochádzať k preťažovaniu krku.
 • Zaspávanie na boku – zvoľte naopak vyšší vankúš, ktorý vyplní medzeru medzi hlavou a krkom.

Špeciálne vankúše vám uľahčia život

K dostaniu sú tiež špeciálne vankúše, ktoré vám môžu uľahčiť najrôznejšie situácie. Vankúše totiž nie sú len na spanie alebo ako dekorácia na sedačku.

Počas dlhého cestovania môžete byť často v situácii, kedy si podkladajú hlavu kdečím. S cestovným vankúšikom ale môže byť aj sebedelší rokov alebo jazda príjemným zážitkom.

Zabúdať by sa nemalo ani na nastávajúce a čerstvé mamičky. Spánok v tehotenstve je samozrejme výzva. Uľahčiť ho môže tehotenský vankúš. Ten zoženiete v najrôznejších tvaroch, vyzerať môže ako banán, céčko alebo môže byť v tvare písmena U. Vybrať by si ho mala nastávajúca mamička sama, aby poskytoval správnu oporu rastúcemu brušku.

A akonáhle nebude potrebné vankúš tehotenský, nastúpi na scénu ten dojčiace vankúše, ktoré nájdete na tomto odkaze: https://www.biano.sk/produkty/dojciace-vankuse. Pretože aj dojčenia sa dá uľahčiť a spríjemniť nielen mamičke, ale i bábätku.

4. Ako vybrať vhodný vankúš a detský paplón?

Čítajte ďalej a zorientujte sa v ponuke.

Detské vankúše

Od koľkých rokov je pre dieťa vankúš vhodný? Novorodenci a dojčatá vankúš k zdravému spánku nepotrebujú. Chrbtica sa lepšie vyvíja, keď je telo v jednej rovine a tiež nehrozí udusenie. Pre správny vývoj chrbtice nie je nutné používať vankúš do dvoch až troch rokov veku dieťaťa. Väčšinou je vhodný čas na obstaranie detského vankúša, keď postieľku vymeníte za detskú posteľ a je naň aj viac miesta. Rozhodne nezaobstarávajte vankúš pre dospelých, je pre deti príliš vysoký a viedlo by to k zbytočnému zakriveniu chrbtice. Deti tiež často a rady spia na brušku, vysoký vankúš také spanie robí nepohodlným a potenciálne nebezpečným.

Rozmery detských vankúšov

Rozmery vankúšov pre deti sú bežne 40 x 40 cm, 40 × 60 cm, 50 x 70 cm, 70 × 90 cm. Zistite si pred kúpou vankúša tiež, či v danom rozmere zoženiete aj obliečky. Nie všetky detské obliečky sú dostupné v takej škále rozmerov. Čo sa týka výšky vankúša, je lepší nižší, ktorý je pre detskú chrbticu oveľa vhodnejší.

BIANO TIP: pokiaľ si nie ste istí, aká výška vankúša bude dostatočná, kúpte vankúš, u ktorého je možné ubrať alebo doplniť výplň podľa potreby.

Vyberte si detský vankúš na Biane:

Detské paplóny

Rovnako ako detské vankúše, aj paplóny pre deti sa robia v niekoľkých rozmeroch. Veľkosť periny prispôsobte nielen veľkosti dieťaťa, ale aj veľkosti jeho postele.

Silnú alebo tenkú?

Pri výbere paplóna prihliadnite tiež k tomu, či je vaše dieťa skôr zimomravé, alebo sa naopak v noci odkopáva, pretože je mu teplo. Niektorí výrobcovia preto delia prikrývky podľa stupňa hrejivosti. Tie sa udávajú v rozmedzí od 1 do 5. Hrejivosť možno spoznať aj podľa gramáže výplne, tenké letné paplóny mávajú 200 g/m2, zimné potom i 500 g/m2.

1. stupeň označuje letné paplóny, sú veľmi slabé a odvádzajú z tela vlhkosť, tým znižujú nočné potenie

2. stupeň je vhodný pre použitie od jari až do jesene. Tieto prikrývky môžete využiť aj v zime, keď je teplota v detskej izbe okolo 22 ° C.

3. stupeň predstavuje celoročné detské paplóny, ktoré sú super, ak je teplota po celý rok v izbe viacmenej rovnaká. Detské paplóny z tejto kategórie sú zlatý stred a ocenia ich tí, ktorí nechcú kupovať na letné i zimné obdobie samostatnú prikrývku.

4. stupeň obsahuje velmi hrejivé termo paplóny, ktoré uvítajú večne zmrznutí jedinci.

5. stupeň se hodí skôr len do veľmi chladných domov či bytov. Často bývajú z prírodných materiálov, ktoré sú výrazne hrejivejšie, než syntetické.

Vyberte si detské paplóny a obliečky na Biane:

5. Správna starostlivosť o paplóny a vankúše

Často sa stáva, že sa doma perie len obliečky na čistenie perín a vankúšov sa trošku zabúda. Je dobré aspoň raz do roka takéto čistenie vykonať. Je to hygienické a v čistej posteli sa vždy spí o chlp lepšie.

Dodržujte správnu starostlivosť

Prehodiť periny cez okno alebo balkón nás učili už naše babičky a vedeli veľmi dobre prečo. Teplý pelech sa totiž nepáči len ľuďom, ale aj najrôznejším mikroorganizmom. A preto by ste mali vetrať lôžkoviny tak často, ako vám to váš režim a počasie dovolí.

Pokiaľ na vetranie čas nemáte, pokúste sa paplóny aspoň hneď po prebudení neustieľať. Posteľ síce bude neúhľadná, ale bude môcť preschnúť. Počkajte aspoň do poslednej chvíle, než budete odchádzať z domu.

Troška prevetranie každý deň vám zaistí dlhšiu životnosť prikrývok aj vankúšov a pomôže vám s bojom proti alergiám.

Lôžkoviny skladujte v suchu a teple

Čo sa týka dlhodobého skladovania perín, v prípade že meníte lôžkoviny podľa ročného obdobia, aj tu musíte myslieť na pár drobností. Vždy uskladňujte prikrývky i vankúše zbavené vlhkosti. Materiály ako mikrovlákno alebo duté vlákna môžete skladovať vo vákuových vreciach. Perie naopak potrebuje svoj priestor, aby sa nepoškodilo.

Ak viete, že ďalší rok už páperové periny nevytiahnete, obráťte sa na čistiareň, ktorá by mohla ponúkať výkup peria. Vždy skladujte všetky typy perín na suchom a relatívne teplom mieste. Chlad a vlhko nenávratne poškodí akýkoľvek materiál.

Naučte sa vyprať periny ako profík

Kým obliečky by ste správne mali prať raz až dvakrát do mesiaca, prikrývky by sa mali prať minimálne raz do roka. Buď využite čistiarne, kde pomocou chemického čistenia vyperú prikrývky na odporúčanú teplotu a nechajú ich aj dobre vysušiť, alebo sa do toho pustite sami doma.

Dávajte si však pozor na:

 • Štítky perín - rešpektujte odporúčanú teplotu prania.
 • Rozdielnosť materiálov - pozor na paplóny z dutého vlákna, pri praní sa nasiaknu vodou a zväčšia svoj objem, preto také prikrývky perte, ak je práčka naplnená len z tretiny svojho objemu.
 • Vhodné paplóny pre alergikov - spoznáte ich tak, že sa dajú prať vo vysokých teplotách.
 • Množstvo prášku - menej je niekedy viac.
 • Dobré preschnutie - vlhké periny nikdy nepovliekajte.
 • Ak máte na výber, sušte paplóny v sušičke. Dajte si ale pozor na príliš vysoké teploty, ktoré by mohli poškodiť vlákna. Jemnejší  sušiaci program je určite lepšia voľba.

6. Kúpu paplónov a vankúšov si dobre premyslite

Paplóny a vankúše si teraz vďaka nášmu článku vyberiete raz dva. Napriek tomu by ste mali počas kúpy samotnej zvážiť, čo od lôžkovín očakávate.

 • Chcete ich užívať desať rokov?
 • Vymeníte je za rok?
 • Kvalitné versus lacné?

Periny môžete kúpiť v kamennej predajni, kde ale riskujete nevyžiadané rady od predavačov. Online preskúmate ponuky rôznych e-shopov, urobíte si porovnanie a zoženiete to, čo skutočne chcete.

Zaujímavé sú akcie na paplóny, vďaka ktorým ušetríte. Ale aj ponuky, ktoré inde nenájdete. Tak sa pustite do výberu, nech sa vám čo najskôr spí ako na obláčiku.