Ako vybrať...

Ako vybrať vhodný vankúš a prikrývku pre dieťa?

Potrebujete poradiť s výberom lôžkovín pre vášho potomka? Vieme, z akých materiálov a veľkostí vyberať a poradíme, aké sú vhodné nielen pre zimomravých a teplokrvných jednotlivcov, ale aj pre alergikov.

Vybrať správne lôžkoviny tak, aby dobre plnili funkciu, sa môže zdať ako nadľudský výkon. Na trhu nájdete veľa druhov, ktoré sa líšia materiálom, spôsobom spracovania, rozmermi i gramážou. Ako vybrať vhodný vankúš a perinu pre vášho potomka? Čítajte ďalej a zorientujte sa v ponuke.

Detské vankúše

Od koľkých rokov je pre dieťa vankúš vhodný? Novorodenci a dojčatá vankúš k zdravému spánku nepotrebujú. Chrbtica sa lepšie vyvíja, keď je telo v jednej rovine a tiež nehrozí udusenie. Pre správny vývoj chrbtice nie je nutné používať vankúš do dvoch až troch rokov veku dieťaťa. Väčšinou je vhodný čas na obstaranie vankúša, keď postieľku vymeníte za posteľ a je naň aj viac miesta. Rozhodne nezaobstarávajte vankúš pre dospelých, je pre deti moc vysoký a viedlo by to k zbytočnému zakriveniu chrbtice. Deti tiež často a rady spia na brušku, vysoký vankúš také spanie robí nepohodlným a potenciálne nebezpečným.

Rozmery vankúšov

Rozmery vankúšov sú bežne od 40 × 60 cm do 70 × 90 cm. Zistite si pred kúpou vankúša tiež, či v danom rozmere zoženiete aj obliečky. Nie všetky obliečky sú dostupné v takej škále rozmerov. Čo sa týka výšky vankúša, je lepší nižš, ktorý je pre detskú chrbticu oveľa vhodnejší.

BIANO TIP: pokiaľ si nie ste istí, aká výška vankúša bude dostatočná, kúpte vankúš, u ktorého je možné ubrať alebo doplniť výplň podľa potreby.

Vyberte si detský vankúš na Biane:

Detské prikrývky

Rovnako ako vankúše, aj periny sa robia v niekoľkých rozmeroch. Veľkosť periny prispôsobte nielen veľkosti dieťaťa, ale aj veľkosti jeho postele.

  • Do detských postielok se vyrábbajú prikrývky o rozmere 90 × 135 cm.
  • Pre odrastenejšie deti môžete voliť “dospelácku” veľkosť 140 × 200 cm. Aj pre túto veľkosť sa vyrábajú obliečky s množstvom detských motívov.

Silnú alebo tenkú?

Pri výbere periny prihliadnite tiež k tomu, či je vaše dieťa skôr zimomravé, alebo sa naopak v noci odkopáva, pretože je mu teplo. Niektorí výrobcovia preto delia prikrývky podľa stupňa hrejivosti. Tie sa udávajú v rozmedzí od 1 do 5. Hrejivosť možno spoznať aj podľa gramáže výplne, tenké letné prikrývky mávajú 200 g/m2, zimné potom i 500 g/m2.

1. stupeň označuje deky určené na leto, sú veľmi slabé a odvádzajú z tela vlhkosť, tým znižujú nočné potenie

2. stupeň je vhodný pre použitie od jari až do jesene. Je možné jeho použitie aj v zime, keď je teplota v detskej izbe okolo 22 ° C.

3. stupeň je vhodný pre celoročné použitie, ak je teplota po celý rok v izbe viacmenej rovnaká. Sú považované za taký zlatý stred a ocenia ich tí, ktorí nechcú kupovať na letné i zimné obdobie samostatnú prikrývku.

4. stupeň obsahuje velmi hrejivé termo deky, ktoré uvítajú večne zmrznutí jedinci.

5. stupeň se hodí skôr len do veľmi chladných domov či bytov. Často bývajú z prírodných materiálov, ktoré sú výrazne hrejivejšie, než syntetické.

Vyberte si detskú prikrývku na Biane:

Výplne vankúšov a prikrývok

Na výber máte z vankúšov a prikrývok z rôznych materiálov poťahov aj výplní - od prírodných až po syntetické. Každý materiál disponuje trošku inými vlastnosťami, niektoré dobre odvádzajú pot, iné dobre izolujú teplo. Ak je vaše dieťa alergik, určite voľte materiál, ktorý sa dá ľahko často prať a to na minimálne 60 ° C. Niektoré lôžkoviny majú snímateľné poťahy, ktoré sa dajú prať samostatne. Lôžkoviny nechajte po každom spaní dobre vyvetrať, než usteľte, zamedzíte tak zvýšenému množeniu roztočov a iných mikroorganizmov.

  • Duté vlákno sa používa predovšetkým u letných lôžkovín, pretože veľmi dobre odvádza pot. Je vhodné pre alergikov, ale len za predpokladu, že sa dostatočne často perie. Samo o sebe síce žiadne alergény neobsahuje, množiť sa v ňom ale môžu. Preto je nutné vyberať také lôžkoviny, ktoré sa dajú vyprať minimálne na 60 ° C. Tieto vlákna je možné nájsť pod rozdielnymi názvami. Veľa výrobcov má svoju patentovanú metódu výroby (napr. Vlákna Fillwell, Wellman).
  • Mikrovlákno je často zamieňané s dutým vláknom, ale oproti nemu je jeho priemer až desaťkrát menší. Lôžkoviny z tohto materiálu sú veľmi ľahké a majú výborné termoregulačné vlastnosti. Dobre tiež odvádza vlhkosť a sú priedušné. Prať sa dajú na 60 ° C a sú tak vhodné aj pre alergikov. Často sa možno stretnúť s obchodným názvom vlákno Thinsulate.
  • Vyváracie vankúše a prikrývky: ak si chcete byť istí úplnou hygienickou nezávadnosťou, voľte vankúš vyrobený z kombinácie polyesterových guličiek a polyuretanových tyčiniek, který je možné prať až na 95°C. Tím se zničia všetky mikroorganizmy a alergény, sú tak úplne ideálne pre citlivých jedincov a alergikov. Vankúše s touto výplňou sa vyznačujú dobrou tvarovou stálosťou. Vyvárateľné prikrývky sú vyrábané zo 100% polyesterových vláken. Vyznačujú sa dobrou tepelnou izoláciou a majú dlhú životnosť.
  • Lyocelové vlákno je prírodné a priedušný materiál vyrobený z drevitej buničiny. Práve vďaka svojej priedušnosti je vhodný najmä na letné obdobie. veľmi dobre absorbuje pot. Preto je ideálne pro deti, které se nadmerne potia a pre deti s citlivou pokožkou. To najmä vďaka tomu, že je tento materiál prirodzene antibakteriálny.
  • Perie výborne izoluje a hodí se skorej na zimu či do chladnejších domácností. Je mäkké, nadýchané a veľmi dobre sa prispôsobuje telu. Nevýhoda peria je v jeho údržbě. Páperové lôžkoviny sa musia nechať čistiť v čistiarňach. Nie je ani vhodné pre alergikov
  • Pamäťová pena sa používa len u vankúšov. Dobre sa prispôsobí hlave a uľaví od tlaku. Veľká výhoda je, že je vhodná pre alergikov. Takéto vankúše neobsahujú alergény a ešte bývajú ošetrené tak, aby sa v nich nemnožili mikroorganizmy. Mávajú snímateľné poťahy, ktoré uľahčujú údržbu.

Vyhľadať viac produktov a inšpirácií k tomuto článku