Hlavné menu
Ako vybrať...

Ako vybrať ideálnu spálňovú zostavu

Kto chce v živote veľa dokázať, potrebuje sa na to poriadne vyspať. Preto sa spálňa nezaobíde bez fantastickej postele, úložných priestorov a doplnkov, ktoré navodia pocity pokoja.

Na spálňovej zostave by ste rozhodne nemali šetriť, len tak s ňou budete spokojní naozaj dlho. V spálni potrebujete vytvoriť atmosféru pokoja a naprostej harmónie. Rovnako tak je nutné, aby bol nábytok riešený prakticky a poskytoval dostatok úložných priestorov. Prečítajte si nášho sprievodcu, ktorý vám s výberom dokonalej nábytkovej zostavy do spálne pomôže.

Materiál nábytku

Vybraný materiál čiastočne určí štýl celej spálne. Rozhodne tiež o tom, ako dlho vám celá zostava vydrží a koľko peňazí za ňu zaplatíte. Na slovenskom trhu nájdete spálňové zostavy vyrobené najčastejšie z týchto materiálov a ich kombinácií:

Drevený masív

Ide o storočiami preverený, zdravý a krásny prírodný materiál. Najčastejšie sa s ním stretnete v takej povrchovej úprave, ktorá dáva vyniknúť kráse dreva. V súčasnosti je tiež veľmi módne transparentne biela úprava, pod ktorou sa štruktúra dreva nestráca.

Kvalitný drevený nábytok vydrží dlhý rad rokov, je však tvarovo nestály (vysychanie, krútenie a pod.) Jeho obstarávacia cena je vyššia, ale ak chcete ušetriť, môžete hľadať masívny nábytok kombinovaný s dyhou, alebo ďalšími lacnejšími materiálmi.

+ pôsobí teplým a útulným dojmom, dlhá doba životnosti, ľahká údržba a oprava drobných poškodení

- vysoká obstarávacia cena, rozmerová nestálosť

Drevená dyha

Je to vlastne tenká drevená doska lepená na nosný podklad, najčastejšie drevotrieskovú dosku. Dyha je materiál, ktorý môže časom aj dosť výrazne zmeniť svoju farbu, čo môže byť problém hlavne u spálňových zostáv vyrobených v kombinácii dyha + lamino. Rovnako tak je nutné počítať s faktom, že dyha je veľmi citlivá na nadmernú vlhkosť. Z dyhovaného nábytku sa môžu uvoľňovať chemické výpary.

+ pôsobí prírodným dojmom, nižšia obstarávacia cena

- farebná a tvarová nestálosť, chemická záťaž prostredia

Lamino

V tomto prípade ide o drevotrieskovú dosku so špeciálnou povrchovou úpravou z lisovaného papiera a živicovej impregnácie. Táto vrchná úprava môže mať vzhľad dreva, môže ale byť aj farebná či rôzne dekorovaná. Jedná sa o rôzne kvalitný materiál, ktorého nízka obstarávacia cena zodpovedá nižšej životnosti. Z laminového nábytku sa môžu uvoľňovať chemické výpary.

+ nízka obstarávacia cena, veľký výber farieb a dezénov

- nižšia životnosť, chemická záťaž prostredia, môže pôsobiť chladným a umelým dojmom

Ak sa rozhodnete pre výber lacnejšieho materiálu, môžete sa bez obáv vrhnúť aj do menej obvyklých farebných kombinácií, alebo úmyselne zvoliť vyslovene trendy, či extravagantné poňatie spálne. Ak chcete si ale spálňu vybaviť tak, aby vám jej zariadenie slúžilo po mnoho rokov, stavte radšej na klasické prevedenie, ktoré nadčasovosť vášho zariadenia ešte znásobí.

Výber vhodnej postele

Najdôležitejším kritériom každej postele sú jej správne rozmery - musí zodpovedať vašej výške a potrebe priestoru.

  • Dĺžka: K svojej telesnej výške pripočítajte približne 25 cm a viete, ako dlhú posteľ potrebujete. V ponuke nájdete postele s dĺžkou 200, 210 a 220 cm.
  • Šírka: Šírka lôžka je otázkou pohodlia, u dvojpostelí na slovenskom trhu je minimálna šírka 140 cm, klasická šírka sa pohybuje od 160 cm do 200 cm.
  • Výška: Najmenšia výška ložnej plochy lôžka je zhruba 40 - 45 cm, čo je už bezpečne nad zónou, kde sa víri prach. Za optimálnu výšku sa najčastejšie považuje 50 cm, ale kúpiť môžete aj postele s 60 cm vysokou ložnou plochou. Výhodou takto vysokého spania je ľahšie vstávanie aj ulehanie, výborne sa tak hodia pre seniorov, alebo pre ľudí so zhoršenou hybnosťou.

K posteli patrí nočný stolík

Nočný stolík môže vyzerať ako rôzne veľké skrinka, či dokonca menšia komoda, ale rovnako tak môže mať aj podobu jednoduchej police. Výber záleží na štýle zariadenia vašej spálne a tiež na tom, koľko vecí máte pred spaním a po prebudení radi po ruke.

Akú šatníkovú skriňu

Ak nemáte vlastnú šatňu, bez tohto kusu nábytku sa nezaobídete. Našťastie súčasný trh ponúka mnoho variantov, z ktorých si určite vyberiete.

Tvar a spôsob otvárania dverí

Základom nákupu šatníkovej skrine je priestor, v ktorom bude vaša skriňa stáť. Tak zistíte, či vám stačí bežný, rovný tvar, alebo či potrebujete rohovú šatníkovú skriňu. Dôležitá je tiež správna dĺžka, v menších miestnostiach býva dosť dôležitá aj hĺbka skrine. Tá je vždy väčšia, pretože musí zachytiť šírku ramienka.

Ak potrebujete ale opticky priestor spálne zväčšiť, pomôžu vám pojazdové dvere, ktoré už nezaberú žiadne ďalšie miesto. Ak budú mať navyše zrkadlovú výplň, priestor opticky skutočne narastie a rozjasní sa.

Usporiadanie vnútorného priestoru

Vnútornú plochu šatníkových skríň určuje ich systém usporiadania. Ten je potrebné vybrať a prispôsobiť typu a množstva vášho oblečenia a všetkých ďalších vecí, ktoré by vaša skriňa mala pojať. Pokiaľ zápasíte s nedostatkom úložných priestorov, hľadajte čo najvyššie skrine. S pomocou jednoduchej stoličky, alebo skladacích schodíkov využijete maximum miesta a do vyšších poschodí uložíte všetko, čo používate len sezónne, alebo i celkom výnimočne.

Prádelníky, komody a další nábytok

Ak zostane vám v spálni miesto navyše, môžete uvažovať o niektorom z týchto obľúbených kúskov:

  • Prádelníky a vetčšie komody sú skvelými kusy nábytku, do ktorých geniálne poskladáte najrôznejšie drobnejšie časti oblečenia, bez toho aby vám v nich vznikol chaos. Uložiť do nich môžete aj veci, na ktoré nikde inde nezostalo miesto.
  • Toaletky sa skvele hodí do každej spálne. Ide o dámske stolčeky so zrkadlom a malou stoličkou. Ocenia ich všetky ženy, ktoré sa rady rozmaznávajú, nad to však ešte pomôžu vytvoriť príjemne útulnú atmosféru.
  • Lavice, ktoré sa vyrábajú ako ďalší doplnok manželských postelí, obvykle teda v rovnakom dizajne. Umiestňujú sa tesne pred predné čelo postele a môžu slúžiť na posedenie, poležanie, ako odkladacia plocha a samozrejme - sú to úložné lavice, takže ak odklopíte ich veko, máte poriadnu porciu úložného priestoru navyše.  
  • Z ďalšieho nábytku menujme knižnicu, či aspoň knihovníčku, ideálne s malým kresielkom a stojacou lampou na čítanie, alebo najrôznejšie policové systémy, ktoré vám umožnia vystaviť si v spálni všetko, čo máte radi.
  • Ďalším veľmi praktickým, zároveň však aj veľmi elegantným nábytkovým prvkom, ktorý by nemal vo vašej spálni chýbať je zrkadlo.

Vyberte si spálňovú zostavu na Biane:

Nájdite ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom