Rady, tipy, nápady

Podľa čoho by ste mali vyberať detské závesy a záclony?

Hľadáte vhodné doplnky pre oživenie detskej izby? Závesy a záclony špeciálne pre deti sú ideálnou voľbou. Nebojte sa a vneste im do života trochu farieb.

Fultext

Vhodných doplnkov a textílií, ktorými môžete oživiť detskú izbu a prispôsobiť sa tak vkusu svojich detí, je veľa. Závesy či záclony patria medzi tie základné. Môžete si vybrať motívy podľa obľúbenej rozprávky či postavy, farbu, ktorá bude ladiť napríklad s kobercom alebo s obliečkami a materiál, ktorý bude spĺňať vaše predstavy o ideálnom závese či záclone. Poďme vyberať.

Rozmery závesov

Tu máte na výber buď klasické rozmery závesov, ktoré sú už pevne dané a vy ich tak nemusíte ďalej strihať, zapošívat a podobne. Takéto závesy však fungujú predovšetkým ako dekorácia. Oproti tomu závesy, ktorých šírku si určíte sami, tzv. závesy z metráže, môžu fungovať buď ako dekorácia, alebo závesy, ktorými možno s prehľadom zatieniť okno.

 • Ich dĺžku merajte od vrchnej časti garniže až k zemi, pripočítajte si 4-5 centimetrov na zapošitie (čiže začistenie) a uchytenie závesa na garnižu.
 • Pokiaľ chcete závesy, ktoré budete môcť zatiahnuť cez celú šírku okna, voľte dvojnásobok okenej šírky. Aj tu majte rezervu pár centimetrov, najmä z dôvodu úplného prekrytia závesov uprostred okna.

Materiál závesov

Vyberať môžete medzi bavlnou, mikrovláknom, 100% polyesterom či voálom. Závesy sú často z polyesteru, ktorý je veľmi jednoduchý na údržbu. Ak chcete prírodné materiály, potom bavlna, hodváb či ľan sú jasnou voľbou. Voliť môžete i voál, ľahkú tkaninu, ktorá býva na závesy a záclony tiež hojne používaná, veľmi často sú na nej vyšité najrôznejšie vzory alebo motívy.

 • Ak chcete skutočne zatemňnovacie závesy, potom voľte tzv. blackout závesy, ktoré svetlo neprepúšťajú úplne, alebo dimout závesy, ktoré ho neprepúšťajú čiastočne.

Rozmery záclon

Môžete si voliť záclony dlhé či krátke v závislosti na veľkosti okna. Čo sa týka šírky záclon, tá by vždy mala byť dvojnásobkom šírky okna z dôvodu nariasenia záclony.

 • Ich dĺžku zmerajte od vrchnej časti garniže k zemi (prípadne k miestu, kam chcete, aby záclona siahala - k parapetu, kúreniu, a pod.)
 • Pripočítajte si k celkovej dĺžke tiež zhruba 4-5 centimetrov na zapošitie a uchytenie záclony na garnižu.

Vyberte si závesy do detskej izby na Biane:

18,15 EUR Mr. FOX Detský záves Spit Spot, 135x180 cm

 • Doprava zadarmo

18,15 EUR Baleno Detský záves Forest Friends, 135x185 cm

 • Doprava zadarmo

17,99 EUR Albani Detský záves Jednorožec ružová, 135 x 245 cm

Materiál záclon

Vyberať môžete materiály prírodné alebo syntetické. Často narazíte na organzu, polyester, voál. Ak hľadáte nejaké vychytávky navyše, vyskúšajte nehorľavé materiály z nedýmivých polyesterov. Sú síce drahšie, než klasické záclony, avšak zaisťujú maximálnu ochranu pred sviečkami či prskavkami, navyše sú odolné proti zašpineniu.

Motívy

Záleží na niekoľkých faktoroch - na veku dieťaťa, jeho vkuse a samozrejme tiež vašej predstave, na ako dlho závesy kupujete. Voliť môžete neutrálne vzory, ktoré sú univerzálne a vydržia dlhšiu dobu. Avšak nič izbu neoživí toľko, ako závesy a záclony s medvedíkom Pu, krtkom alebo napríklad kvetinami. Taká investícia, hoci nie úplne dlhodobá, sa vám mnohonásobne oplatí. Vhodne závesy skombinujte s ďalšími doplnkami v izbe. Ak máte napríklad už výrazný koberec či tapety, potom záves radšej voľte nenápadnejší. Ani tak sa ale vkusných a decentných motívov vzdať nemusíte.

 • Voľte podľa obľúbenej rozprávky vašich detí, nestarnúcou klasikou je Mickey Mouse, Kretko či Hello Kitty, nebojte sa však ani novších rozprávok, ako je Frozen, Hľadá sa Dory, Doba ľadová, Mimoni a podobne.
 • Dievčatkám potom urobíte radosť najrôznejšími princeznami alebo kvetinami, chlapcom sa zavďačíte motívmi Lega, Star Wars či komiksových hrdinov. Nikto však nehovorí, že to nemôže byť naopak. Oni sami vám najlepšie poradia.

Umiestnenie

Na zavesenie vášho závesa či záclony existuje celý rad riešení. Buď vyberajte klasickú garnižu s tyčkou, alebo garnižu rohovú. Vhodné sú aj koľajničky, ktoré umožnia závesu či záclone tesnejšie priľahnúť k oknu.

 • Zvolili ste si len dekoračný záves? Potom ho v kľude môžete umiestniť na rovnakú tyč, ako záclonu.
 • Ak však chcete záves zatemňovací, je nutné mať záclonu na inej tyčke zvlášť.

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom