Rady, tipy, nápady

Okná v novom kabáte – vyberte si závesy podľa svojich predstáv

Hľadáte niečo, čo by oživilo vaše okná, ktorým stále niečo chýba? Alebo túžite len po zmene existujúcich závesov? Nič nie je nemožné. Poďte vyberať, možností máte veľa.

Fultext

Závesy automaticky zútulnia celú izbu. Verte, že sa v nej budete cítiť ďaleko príjemnejšie, ak okná nebudú len bezútešne holé. Estetická funkcia však nie je zďaleka jedinou výhodou týchto okenných doplnkov. Rovnako dobre pomôžu so zatemnením miestnosti. Ak netúžite po zvedavých pohľadoch susedov či okoloidúcich, môžu zabrániť vniknutiu svetla z vonku do miestnosti. Alebo dokonca tepelne izolujú miestnosť od vonkajšieho prostredia.

Kusové závesy alebo metráž?

Zatiaľ čo kusové závesy majú pevne dané rozmery a uľahčia vám prácu, u metráže môžete rozmery zvoliť podľa veľkosti vášho okna priamo na mieru. Zvoľte si látku aj rozmery a nechajte si záves ušiť buď u šikovnej krajčírky, alebo sa úlohy zhostite sami, ak si trúfnete.

Vyberte si kusové závesy na Biane:

Aký účel majú závesy spĺňať?

Tento bod je zďaleka najdôležitejšií. Keďže závesy môžu poslúžiť na rôzne účely, môžu sa líšiť aj látky, z ktorých sú ušité a ktoré majú odlišné vlastnosti.

Dekoračné závesy

Väčšinou neplnia inú, ako dekoračnú funkciu. Z toho dôvodu nemusíte príliš premýšľať nad účelnosťou materiálu, ale voliť si vzor podľa vašej preferencie. Od geometrických vzorov až po pruhy či jednoduché látky bez potlače, fantázii sa medze nekladú. Len myslite na zladenie tohto kusa textilu so zvyškom izby, najmä ďalšími textíliami ako sú vankúše, obliečky, farba pohovky a podobne. Závesy by mali miestnosť skôr odľahčiť, než jej priťažiť príliš výraznými farbami či nevhodnými a preplácanými kombináciami vzorov a motívov.

Zatemňovacie závesy

Klasické žalúzie svoj účel splní dokonalo, ale ak túžite po kvalitnom závese, ktorý bude plniť rovnakú funkciu a zabráni preniknutiu svetla z vonkajšieho prostredia, a navyše bude vyzerať oveľa lepšie, vyskúšajte zatemňovacie závesy (čiže black out závesy). Najmä v spálni ich funkciu veľmi oceníte. Tieto závesy sú z ťažších látok, ktoré sú tvorené minimálne tromi vrstvami, ktoré úplne, alebo z veľkej časti zabraňujú preniknutiu svetla do miestnosti. Niektoré zatemňovacie závesy sú opatrené nepriepustným náterom, ktorý má zabezpečiť stopercentnú svetelnú nepriepustnosť, avšak také závesy vyzerajú odlišne zvnútra i zvonku. Oproti tomu trojvrstvové závesy vyzerajú rovnako z oboch stran. Ak hľadáte kompromis, voľte dimout závesy, ktoré zatemňujú len čiastočne.

Vyberte si zatemňovacie závesy na Biane:

27,49 EUR Albani Zatemňovací záves Serge šedostrieborná, 140 x 240 cm, 140 x 240 cm

27,49 EUR Albani Zatemňovací záves Jonas fialová, 135 x 245 cm

Izolačné závesy

Nie celkom, ale čiastočne zabraňujú vniku chladu či tepla do miestnosti. Dôležitá je ich dĺžka, mali by byť čo najtesnejšie nad podlahou, ak chceme maximálne zabrániť úniku tepla. Látka by mala byť silná a tkaná husto. Pozor tiež na závesnú tyč, zvyčajne záves príliš odsadzuje od okna. Pre tieto účely je najvhodnejšia tzv. koľajnička, ktorá zaručí, že záves bude čo najbližšie k stene a priestor medzi oknom a stenou bude dostatočne zakrytý.

Výška, šírka, dĺžka

Výška závesu sa meria od koľajničky alebo garniže po podlahu, podľa toho, kam až chcete, aby záves siahal. Ak volíte metráž a nie kusový záves, u ktorého sú rozmery pevne dané, volíte iba šírku závesu.

Šírka

Ak chcete záves na celú šírku okna, zmerajte okno a vynásobte údaj dvakrát až trikrát (čo je rezerva pre riasenie). Vznikne vám tak veľkosť celkovej plochy závesu, ktorú ďalej môžete deliť podľa počtu kusov závesu, ktoré na okne chcete mať (väčšinou dva). Nechaje si ešte menšiu rezervu na úplné prekrytie závesov, ak budú oba zatiahnuté, aby medzi nimi nevznikla nežiadúca medzera.

Výška

Záleží na výške garniže a bode, kam až záves bude spadať. Ak túžite po väčšej izolácii či zatemneniu, mal by vždy siahať čo najnižšie, celkom dobre tiež ale nevyzerá, ak leží úplne na podlahe. Mal by siahať takisto nižšie ako záclona. K výške si pripočítajte minimálne 10 cm na zahnutie pre zavesenie. Nezabudnite, že merať by ste mali pokiaľ možno čo najpresnejšie. Pokiaľ sa bude jednať o závesy s motívmi či vzormi, veľmi ľahko na nich bude poznať ich asymetrickosť.

Látka

Väčšinou sú závesy tvorené z polyesteru. Ten zaručuje ľahkú údržbu a možnosť prania v práčke. Voliť môžete tiež bavlnu, textil bambus, ktorý výborne pohlcuje vlhkosť, žakár alebo lesklý satén a ďalšie.

  • ak chcete univerzálny záves, ktorý bude jednoduchý na údržbu, voľte polyester či zmesové tkaniny
  • ak túžite po originalite, voľte prírodné materiály, ako je bavlna, ľan, hodváb

Vyberte si bavlnené závesy na Biane:

Garniža

Nezabudnite ani na zavesenie. Existuje nepreberné množstvo riešení, či už chcete stabilnú tyč na ťažší záves, rohové garniže alebo koľajničky, ktoré umožňujú tesnejieí priľnutie závesu k oknu a jednoduchú manipuláciu. Myslite opäť na funkciu vášho závesu. Ak chcete len dekoračný záves, potom môžete záves umiestniť na rovnakú tyčku ako záclonu, keďže záves nebude tak široký. Ak však chcete zatemňovací záves, je nutné mať ďalšiu garnižovú tyč, prípadne koľajničku, ktorá umožní manipuláciu závesu, napríklad ak ho budete chcieť pretiahnuť cez záclonu.

Vyberte si garnižu na Biane:

Pranie

Závesy nie sú všeobecne príliš náročné na údržbu. Perú sa do 30 ° C, vždy však rešpektuje štítok a pokyny na práčke, voľte ručné pranie, nižšie otáčky a kratšie odstreďovanie. Niektoré materiály nevyžadujú žehlenie a po vypraní závesy môžete rovno umiestniť späť na garnižu, kde preschnú. Ak však žehlenie vyžadujú, žehlite vždy na nižšiu až strednú teplotu.

  • Závesy by sa mali prať každých 3-6 mesiacov.
  • Je nutné odstrániť všetky kovové pútka, ktorá držia záves na tyčke.
  • Dôležité je použitie len pracích prostriedkov, určených pre záclony a závesy.
  • Už pri skladaní závesov buďte opatrní, najskôr budú plné prachu, preto ich zrolujte opatrne smerom od zdola až po garnižu.
  • Perte len vo vlažnej vode.
  • Ak sú závesy z nejakých citlivejších materiálov, obsahujúce napríklad rôzne drobnejšie dekorácie, strapce a podobne, použite špeciálne pracie vrecúško.

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom