Rady, tipy, nápady

Lamelový alebo latkový rošt – aký je lepší?

Pohodlné spanie, to nie je len kvalitná posteľ a vhodný matrac. Posledným dielikom k dokonalému odpočinku je vhodne vybraný posteľový rošt. Aké máte možnosti a aký je v nich rozdiel? Poradíme vám.

Fultext

Vhodne vybraná posteľ je prvý krok k pohodlnému spaniu. Aké sú tie ďalšie? Žiadna posteľ sa samozrejme nezaobíde bez matraca. K tomu, aby matrac dobre plnil svoju funkciu a tiež dlho vydržal, je ale potrebné vybrať vhodný rošt. Rošty môžete vyberať hneď z niekoľkých druhov. Aké možnosti sú dostupné a aké sú medzi nimi rozdiely? Poďte si o tom prečítať.

 

Prečo je rošt potrebný?

Hovoríte si, prečo nestačí mať matrac na obyčajnej doske? Samozrejme, že aj tentý variant je možná, ale rošt má oproti nej hneď niekoľko výhod, ktoré by nebolo dobré len tak prehliadnuť.

  • Skvelé odvetrávanie: vďaka roštu je matrac dobre vetraný a nehrozí, že by sa v ňom tvorili pliesne alebo množili roztoče a baktérie.
  • Predĺženie životnosti matraca: rošt umožní rovnomerné rozloženie váhy na matraci a tým výrazne predlžuje jeho životnosť.
  • Pohodlie: vďaka vhodnému rozloženiu váhy a odpruženiu odľahčíte chrbtici.

Podľa čoho rošt vyberať?

Nosnosť: jeden z najzákladnejších aspektov pri výbere správneho roštu je vždy vaša hmotnosť. Len ak bude rošt po tejto stránke vhodne vybraný, bude môcť plniť svoju funkciu správne.

Cena: koľko do roštu chcete investovať? Ceny sa veľmi líšia podľa toho, čo rošt zvládne. Obyčajný latkový rošt je samozrejme lacnejší ako polohovateľný lamelový rošt.

Matrace: budete si kupovať vysoký, alebo len niekoľkocentimetrový matrac? Vyšší zvládne váhu rozložiť aj bez pomoci roštu, naopak pod matrace, ktoré sú nižšie ako 7 cm, je vhodný rošt naprostou nutnosťou.

Využitie: používate posteľ len k prespávaniu, alebo si radi zalenošíte s knihou? Zvážte, či by nebol lepší rošt, ktorý si môžete polohovať podľa potreby.

Lamelové rošty

Lamelové rošty se rozdělují na pevné, polohovací a elektrické polohovací. Všechny velmi dobře pruží a jsou vhodné i pod nižší matrace. Skládají se z jednotlivých lamel a rámu, ke kterému jsou lamely přichycené pomocí pouzder. Šíře lamel i jejich vzdálenosti jsou různé. Na kvalitním roštu by mělo být alespoň 28 lamel. Čím více lamel rošt má, tím větší oporu poskytne a matrace nebude tak namáhaná, což se příznivě projeví i na její životnosti. Lamely se vyrábí jak ze dřeva, tak z umělých materiálů.

1. Pevné lamelové rošty

Jsou nejběžněji používané rošty, a to díky skvělému poměru kvality a ceny. Výborně pruží, takže se hodí i pod matrace nižší než 7 cm. Některé lamelové rošty mívají v bederní části, která je nejvíce zatěžovaná, zdvojené lamely s možností nastavení tuhosti.

+ nižší cena, dobré odvětrání, vhodné pro všechny typy matrací

- nejsou polohovací

Vyberte si pevný lamelový rošt na Bianu:

 

39,90 EUR Rošt Double T5

49,90 EUR Rošt SINGLE T5

2. Polohovacie lamelové rošty

Na rozdiel od pevných roštov sa dajú polohovať, a to nielen v oblasti chrbta, ale aj v oblasti nôh. Zvýšenie spodnej časti roštu sa odporúča napríklad ako prevencia proti cievnym ochoreniam. Tento typ roštu je vhodný najmä pre penové a latexové matrace, ktoré kopírujú tvar roštu a neničia sa.

+ pohodlie, vhodné pre seniorov, prevencia bolesti chrbta

- vhodné len pre niektoré typy matracov, vyššia cena

Vyberte si polohovací lamelový rošt na Biane:

3. Elektrické polohovacie lamelové rošty

Tieto rošty sú veľmi vhodné nielen pre osoby, ktoré vyžadujú maximálny komfort, ale aj pre osoby s horšou pohyblivosťou alebo jedincov pripútaných na lôžko. Elektrický polohovací rošt je ľahko nastaviteľný pomocou ovládača, nie je teda nutné z postele vstať. Vhodné sú preň penové a latexové matrace, ktoré ľahko kopírujú jeho tvar. U niektorých elektrických roštov je možné hlavovú časť napolohovat až do zvislej polohy.

Zaujímavosť: Pre prípad výpadku elektrického prúdu má tento rošt záložný zdroj, ktorý umožní jeho navráteniu do východiskovej pozície.

+ jednoduché polohovanie bez nutnosti vstávania, vhodné pre seniorov a osoby pripútané na lôžko

- vyššia cena, len pre určité typy matracov, závislosť na elektrickom prúde

Vyberte si elektrický polohovací lamelový rošt na Biane:

240,00 EUR - 384,00 EUR Ahorn Lamelový rošt Ahorn Primaflex Motor s diaľkovým ovládaním - 80x200 cm

Varianty (7)

Latkové rošty

Tento typ roštov ponúka menšie odpruženie ako lamelové, sú preto vhodnejšie pod penové matrace s vyšším jadrom či pod iné, dobre tvarovateľné matrace. Vhodné sú tiež pod pružinové matrace a matrace s taštičkovými pružinami. Latkové rošty sú vyrobené z lát rôznych šírok (najčastejšie zo smrekového dreva), platí u nich ale pravidlo, že by rozostup jednotlivých latiek nemal byť väčší ako 4-6 cm. Tieto rošty tiež nemajú pevnú konštrukciu, čo oceníte najmä pri prevoze, kedy je ľahko zrolujete. Pri vsadení do postele je to ale skôr nevýhoda, pretože sa môže stať, že po rámu postele budú laty kĺzať.

+ nízká cena, priedušnosť, možnosť rošt zrolovať

- menšie odpruženie, nižšia nosnosť, nevhodné pod nízke matrace

Vyberte si latkový rošt na Biane:

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom