Rady, tipy, nápady

Ako si konečne vybrať perfektnú pohovku

Pohovka patrí k najčastejšie vymieňaným druhom nábytku. Kým novú kuchyňu si zaobstaráte raz za 20 rokov, pohovku meníte zhruba každý ôsmy rok. Prečítajte si, ako vybrať takú, ktorá sa len tak neokuká. A nepresedí.

Fultext

Na veľkosti záleží

Zo všetkého najskôr vezmite do ruky meter a priestor pre pohovku si starostlivo zmerajte. Počítajte s tým, že ju nemôžete nalepiť priamo k stene a potrebujete aspoň drobný konferenčný stolík na odloženie čaju alebo tabletu. Ak nemáte práve veľkorysé priestory, zvoľte radšej menej robustnú pohovku, aby interiér nepôsobil stiesneno.

Jednoduchá sivá pohovka sa ľahko kombinuje s doplnkami a obývacia izba s ňou pôsobí príjemne vzdušne / realizácia dizajnérky Andrey Hylmarovej

2 080,40 EUR Bighome - Sedačka SOFT - svetlosivá

  • Doprava zadarmo

Tiež si rozmyslite, či chcete jednoduchú pohovku, ktorú doplníte kreslami či taburetmi, alebo skôr rohovú. Priestor obývacej izby vnímajte ako celok - nezvolíte pre novú pohovku vhodnejšie miesto? Nemusí sa predsa tiesniť v rohu, keď môže krásne opticky rozdeliť priestor kuchyne a obývačky. Ak stál gauč pätnásť rokov na jednom mieste, neznamená to, že tam musí stáť ďalších päťdesiat.

Aj modrá pohovka môže byť nadčasová, ak vyberiete tlmený odtieň a vhodný materiál

519,09 EUR Troj-sedačka Sweden modrá 185cm

  • Doprava zadarmo

1 523,25 EUR Bighome - Sedačka MANY - sivomodrá

  • Doprava zadarmo

239,00 EUR Pohovka ACTIV

630,00 EUR MBS, ROMEO Rohová sedačka, 260x220cm

Vyberajte len pre seba

"Keď som si vyberala poslednú sedačku, vzala som na nákup neobozretne aj mamku. U každého modelu sa zastavila a počítala, ako by na ňu rozsadila päťčlennú návštevu vrátane mačky. Celkom ma to naštvalo. Doma sme totiž dvaja a žiadna mačka k nám na návštevu ešte neprišla," smeje sa čitateľka Petra. A má pravdu. Pohovku vyberáte predovšetkým pre seba. Ak ste notorickí váľači, vyberte široké sedenie do L, z ktorého na mnoho spôsobov urobíte pohodlnú odpočiváreň pre oboch. Pri výbere si všímajte skôr umiestnenie okien, dverí a celkový vzhľad interiéru a nepremýšľajte, kam usadíte tetu z Moravy. Ak u vás často prespávajú priatelia, zvoľte rozkladací variant. Ak potrebujete každý týždeň usadiť päť kamarátok na kávu, kúpte k sedačke dve taburetky a je vyriešené.

Rovnako univerzálna ako sivá je aj béžová alebo krémová pohovka - ľahko ju skombinujete s existujúcim nábytkom aj doplnkami

469,00 EUR Sedačka Sweden rozkladacia béžová II 210cm

  • Doprava zadarmo

834,60 EUR Bighome - Trojsedačka HEVEN - béžová

  • Doprava zadarmo

Dôležitosť materiála

Tradičným pohovkovým materiálom je koža, ktorá je veľmi odolná a sedačka vám vďaka nej môže vydržať aj desiatky rokov. Nemusí ale vyhovovať každému, najmä v letných mesiacoch - koža nie je priedušná ako iné materiály. Pokiaľ na koženú sedačku zasadnete s holými nohami, nebudete sa síce potiť o nič viac ako na gauči z akéhokoľvek iného materiálu, ale pot zostane na povrchu, nevstrebe sa dovnútra. Tak vzniká známe nepríjemné prilepenie.

Kompromisom môžu byť oveľa lacnejšie mikrovlákna, ktoré vyzerajú skvelo, ich údržba je veľmi jednoduchá a vďaka modernému spracovaniu už je aj ich životnosť omnoho dlhšia. Používanými materiálmi sú ale tiež ženilka, žakár alebo mikroplyš. Všetky sú veľmi hrejivé a pre sedenie príjemné.

Kožený gauč je klasika, ktorá nikdy nezostarne a navyše vám vydrží aj desiatky rokov

Vzory a farby

Výber vzorov a farieb je dnes nepreberný, držte sa ale skôr pri zemi. Kvetinové či geometrické vzory vás síce možno oslnia na prvý pohľad, už-už si predstavujete, ako si na pohovke leňošíte, ale takmer isto sa vám za dva tri roky okukajú. Navyše sa s nimi mnohokráť ťažko kombinuje existujúci nábytok, a tak vás pri nevhodnom výbere pohovky čaká jedna zmena za druhou. Rozumnejším riešením je vybrať si niektorý z prírodných odtieňov, napríklad sivú či béžovú farbu, ktoré sa dajú ľahko kombinovať a pohovku si tak môžete pomocou vankúšikov a plédov ľahko dotvoriť trebárs podľa najnovších trendov.

Ak sa nebojíte experimentov, vyberte si netradičné žltú pohovku, ktorá krásne rozžiari každý neutrálne ladený interiér

1 509,00 EUR Žltá rozkladacia sedačka Softline Lazy

  • Doprava zadarmo

316,00 EUR Žlté kreslo Vivonita Kelly Linkoln

  • Doprava zadarmo

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom