Rady, tipy, nápady

3 kroky k výberu dokonalej postele pre dvoch

Konečne ste sa zosťahovali a hľadáte do svojej spálne tú správnu posteľ pre dvoch? Poďte sa pozrieť, aké sú rozmery dvojpostelí a aký materiál pre vás bude najlepší.

Fultext

Spánkom trávime približne tretinu života. Už to samo o sebe je dostatočný argument, prečo by ste nemali výber postele podceniť. Zdravý a pohodlný spánok vám zaručí nielen príjemný štart do nového dňa, ale eliminuje aj problémy, ktoré nevhodné spanie môže spôsobiť. Poďte sa teda pozrieť, ako si vybrať tú správnu posteľ pre dvoch.

1. Zvoľte si vhodný rozmer dvojlôžka

Klasická dĺžka postelí je 200 cm, šírka dvojpostelí sa potom pohybuje od 140 cm po 200 cm. Zamyslite sa nad svojimi spacími návykmi a k nim pri výbere prihliadnite. Radi sa rozťahujete cez celú posteľ? Voľte väčší rozmer, aby váš partner radšej nešiel spať na gauč, z ktorého ho nikto omylom nezhodí.

Rozmer postele by mal byť primeraný veľkosti spálne, zbytočne veľká posteľ si pre seba ukradne miesto, na ktoré by inak mohli prísť trebárs nočné stolíky.

Spanie pre študentov:

Najmenšie štandardné dvojlôžkové postele majú rozmery 140 x 200 cm. Nie nadarmo sa im hovorí študentské postele. Predsa len, čím je človek starší, tým viac ocení svoj vlastný priestor a kľud. Výhodou je, že na nej nemôžete spať rozhádaní. Jednoducho to nejde.

Klasické dvojlôžko:

V spálňach najčastejšie nájdete klasické manželské postele s rozmermi 160 x 200 cm alebo 180 x 200 cm. Ponúkajú dostatočné množstvo priestoru k pohodlnému spánku a ešte stále nezaberajú zbytočne veľa miesta.

Nadstandartné spanie:

Posteľ tak veľká, že sa v nej možno ani nestretnete. Rozmer 200 x 200 cm nechá krásne vyniknúť dizajnovej posteli, hodí sa predovšetkým do veľkých spální, kde nie je potrebné riešiť každý centimeter. Viac priestoru ocenia taktiež majitelia psov a mačiek, ktorí si chcú svojich domácich miláčikov brať do postele so sebou.

2. Vyberte si ideálny materiál postele

V rozmeroch už máte jasno, aký teda voliť materiál, aby nielen dobre vyzeral, ale aj dlho vydržal?

Postele z masívu

Masívne postele sú absolútnym evergreenom. Sú pevné, dobre vyzerajú a vydržia vám naozaj dlhé roky. Nie je pravdou, že mäkšie a lacnejšie drevá sú nekvalitné. Každé drevo má svoje špecifikácie, klady i zápory. Najčastejšie používané drevo na výrobu postelí pochádza zo smreku, borovice, duba, buka či jelše.

+ vysoká nosnosť a stabilita, prírodný vzhľad, byteľnosť

- vyššia cena

Povrchové úpravy masívu:

  • Lakováne: je možné vyberať z niekoľkých odtieňov lakov. Lak chráni drevo pred poškodením, vyblednutím a znečistením.
  • Prírodné oleje: čím ďalej častejšie sa objavujúca povrchová úprava dáva vyniknúť prirodzenému vzhľadu dreva, chráni ho a nezaťažuje, navyše veľmi jednoduchá údržba.
  • Prírodné vosky: rovnako ako oleje, sú aj vosky prírodné a o niečo jednoduchšie na údržbu. Opakovaným voskovaním sa predlžuje životnosť dreva.

Kovové či kované postele

Kovové postele mnohokrát vydržia aj niekoľko generácií. Majú vysokú nosnosť a aj po dlhšej dobe si uchovávajú svoju stabilitu. Kov je tiež veľmi hygienický a praktický na údržbu, máte úplnú istotu, že sa v ňom neusadia roztoče ani pliesne. Ďalšou výhodou je široký výber od minimalistických dizajnových postelí až po rustikálne ozdobne kované.

+ vysoká nosnosť a stabilita, jednoduchá údržba, dlhá životnosť

- vyššia cena, vysoká hmotnosť

Postele z MDF a LTD dosiek

MDF a LTD dosky (známejšie pod pojmom drevotrieska) sa predtým považovali za nekvalitné, dnešné spracovanie však zaisťuje aj týmto posteliam dlhú životnosť. Generácie pravdepodobne nevydržia, dlhé roky áno. Navyše sa tieto postele vyrábajú v rozličných farbách i dekoroch, takže si určite do svojej spálne vyberiete.

+ výběr z mnohých farieb, široká ponuka dekorov, farebná stálosť, nižšia cena

- nižšia životnosť

Čalúnené postele

V posledných rokoch stratili čalúnené postele na obľube, napriek tomu by bola škoda ich nespomenúť. Delia sa na čalúnené, pri ktorých je možné matrac vymeniť a na celočalúnené, v ktorých je matrac už zabudovaný. Čalúnené postele pôsobia veľmi dekoratívne, nevýhodou je ich zložitejšia údržba a tiež nie sú vhodné pre alergikov.

+ výber z mnohých farebných prevedení aj dekorov, nižšia cena

- zložitejšia údržba, nevhodné pre alergikov

Vyberte si dvojlôžkovou posteľ na Biane:

3. Nezabudnite na kvalitný rošt

Ak ste si kúpili posteľ bez roštu, je potrebné vybrať k nej vhodný rošt, aby nielen dobre vyzerala, ale plnila aj svoju hlavnú funkciu, ktorou je kvalitný spánok. Ak sa predáva vaša vysnívaná posteľ už s roštom, skontrolujte, o aký druh roštu sa jedná a či bude zodpovedať vašim nárokom. Ak vyberiete dobre, vydrží vám pokojne aj celý život. Rošt rovnomerne rozprestrie váhu matraca, a následne aj vašu váhu. Taktiež dovolí matracu dýchať, vďaka čomu sa v nej toľko nemnožia roztoče a baktérie.

Pevný latkový rošt

Pod penové matrace s vyšším jadrom či pod iné dobre tvarovateľné matraca je najvhodnejší pevný latkový rošt. Rozostup jednotlivých častí by nemal byť viac ako 4 cm. Latový rošt je vhodnejší skôr pre deti a osoby s nižšou hmotnosťou. Pod veľkou váhou sa latky môžu deformovať a horšie plniť svoju funkciu.

 

+ nižšia cena, priedušnosť, vhodné tiež pod pružinové matrace

- menšie odpruženie, nižšia nosnosť, nevhodné pod nízke matrace

Lamelový rošt

Lamelový rošt môže byť pevný, polohovateľný aj elektricky polohovateľný. Väčší počet lamiel (aspoň 28) je rozhodne výhodnejšií, pretože matrac sa nesmie prehýbať. Lamelové rošty veľmi dobre pružia a prispievajú k dlhšej životnosti matraca, sú vhodné aj pod matrace nižšie než 7 cm. Polohovateľné rošty nie sú vhodné pod vyššie a pružinové matrace, pretože sa neprispôsobia polohovani.

+ dobré odpruženie, vysoká nosnosť

- vyššia zaobstarávacia cena, polohovacie rošty sú vhodné len pre niektoré typy matracov


BIANO TIP: Všetky vyššie menované postele si môžete zakúpiť vo variante s úložným priestorom i bez neho. Záleží len na vás, či potrebujete šetriť miestom, alebo dáte radšej prednosť vzdušnej spálni.

Vyberte si posteľový rošt na Biane:

Objavte ďalšie produkty a inšpirácie súvisiace s článkom