Hlavné menu
Rozhovory

Biano Blogger: Smelo tvorte a robte to, čo vás baví

Poďte sa s nami začítať do rozhovoru s Michaelou, ktorá na svojom smelom blogu zdieľa rôzne handmade inšpirácie, tipy na víkendové výlety a recepty na osladenie všedných dní.

Volám sa Michaela a na mojom blogu www.smelo.sk nájdete inšpirácie a foto návody na výrobu rôznych handmade kúskov, tipy na víkendové výlety predovšetkým po Slovensku či sladké víkendové recepty.

Ako a kedy ste začali blogovať? Čo vás k blogovaniu viedlo?

Blogovať som začala počas štúdia na vysokej škole, kedy vznikla stránka smelo.sk. Pôvodne šlo o školský projekt, ktorý sa stal mojou srdcovkou. Tak na ňom s veľkými obmenami pracujem dodnes. 

Zdroj: smelo.sk

Váš blog je rozmanitý, máte rada cestovanie, tvorenie, pečenie, zaujímalo by ma, ktorá časť je najväčšia? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať?

Počiatočná myšlienka blogu bola prinášať inšpirácie a tvoriť jednoduché foto návody na výrobu rôznych handmade kúskov. Tvorenie je môjmu srdcu najbližšie, ale ide o proces, ktorý od vzniku myšlienky až po jej výslednú realizáciu trvá najdlhšie. A tak nedokážem prinášať kvalitné články popri každodenných povinnostiach a práci príliš často. Preto už dnes môžem povedať, že na blogu tvorí určite najväčšiu časť cestovanie.

Ako každý človek, aj ja si potrebujem z času na čas vyvetrať hlavu a nazbierať nové zážitky. Tak postupne pribudla kategória smelo cestuj, ktorá obsahuje články s radami a tipmi na rôzne výlety po našom krásnom Slovensku ale aj po blízkom zahraničí. 

Zdroj: smelo.sk

Na vašom blogu máte sekciu Tvor - čo tvoríte najradšej? A kam vaše výtvory putujú ďalej?

Všetko, čo som kedy vytvorila, som tvorila s radosťou. Ak by som si mala vybrať, najväčší relax a záľubu aktuálne nachádzam vo vyšívaní a tvorení veľkonočných kraslíc. Obdobie po vianočných sviatkoch až po príchod Veľkej noci u mňa patrí práve výrobe pestrofarebných madeirových kraslíc zdobených voskom. Tie občas putujú aj do iných domácnosti, ktorým oživia sviatky jari.

Čo sa týka výšiviek, robím nimi radosť predovšetkým sebe. Vyšívam si sukne, blúzky ale aj dekorácie do domácnosti ako napríklad vankúšiky.

Máte v pláne s tvorením pokračovať aj v budúcnosti?

Verím, že tvorenie bude navždy pevnou súčasťou môjho života. :-) A snáď v budúcnosti ešte vo väčšej miere, ako je tomu dnes.

Zdroj: smelo.sk

Tipy od Michaely do domácnosti

Kde najčastejšie využívate svoje dekorácie?

Zdroj: smelo.sk

Vždy sa snažím vyrábať také dekorácie, ktoré majú v našej domácnosti aj reálne využitie a nezapadnú prachom niekde v kúte. Minulý rok som najviac dekorácií vytvorila práve pred príchodom vianočných sviatkov, keďže mojím cieľom bolo mať každú dekoráciu na vianočnom stromčeku vyrobenú ručne. Veľmi rada využívam prírodné materiály. Výsledkom bol stromček plný vyšívaných ozdôb z orieškov, macrame ozdôb upevnených na drievku, darovaných vianočných gúľ tvorených technikou decoupage či ozdôb z drevených korálikov.

Zdroj: smelo.sk

Samozrejme nechýbali ani čerstvo napečené voňavé perníky a vytvorenie vlastného adventného venca. Takto by sme mohli pokračovať donekonečna, keďže v priebehu roka máme nielen mnoho sviatkov, ale aj všedných dní, počas ktorých sa vždy nejaká drobnosť do domácnosti zíde. 

Zdroj: smelo.sk

Aký interiérový štýl je vám najbližší a ako vyzerá vaše bývanie?

Myslím, že mi je najbližší čistý, minimalistický štýl. Aj kupované výrobky sú u nás skôr jednoduché a jednofarebné. Základ v našom domove tvorí sivá a biela farba v kombinácií s prírodnými drevenými prvkami. Vo všetkých miestnostiach domu sú tieto základné farby doplnené o pár výrazných farebných doplnkov v podobe vankúšov, kvetináčov, sviečok či iných drobností. Nesmú chýbať fotorámiky s rodinnými fotkami na stenách, ktoré vdýchnu priestoru dušu.

Z doplnkových farieb v spálni prevláda červená, v kúpeľni smaragdovo zelená a v hosťovskej máme na oživenie žltú. Postupne dom zariaďujeme, práve drevených prvkov by som v budúcnosti rada prijala oveľa viac.

Zdroj: smelo.sk
Zdroj: smelo.sk

Aké štýly/farby vás baví kombinovať?

Pri tvorbe dekorácií do domu ma veľmi bavia prírodné materiály a s nimi spojené zemité farby. Rada využívam rôzne konáre, sušené plody, kamienky, ale najmä drevo. Keďže môj snúbenec má záľubu v práci s drevom, pri mojich výmysloch mi asistuje. Napokon môžeme povedať, že sú niektoré dekorácie výsledkom našej spolupráce a o to viac sa z nich tešíme.

Pri výšivkách preferujem najmä ľudové vzory. A rovnako ako pri krasliciach aj pri výšivkách využívam širokú škálu pestrých farieb.

Zdroj: smelo.sk
Zdroj: smelo.sk

Aká je podľa vás najčastejšia chyba pri zariaďovaní domácností interiérov a čomu by sa mali ľudia vyhýbať?

Pri zariaďovaní asi platí, že všetkého veľa škodí.

Môjmu oku nelahodí, ak sú v jednej domácnosti kombinované rôzne štýly a priveľké množstvo zbytočných kúskov. Chyby iných ľudí pri zariaďovaní interiérov však posúdiť neviem. Každý sme iný a ide najmä o to, aby sa členovia danej domácnosti cítili vo svojom domove príjemne.

Veľa cestujete a navštívili ste niekoľko krajín. Máte obľúbené miesto, kam by ste sa vrátili?

Nemôžem povedať, že mám najobľúbenejšiu krajinu. Každá krajina, ktorú som navštívila, bola pre mňa niečim výnimočná a každú by som pokojne navštívila opäť.

Zaujal vás niektorá z krajiná svojou architektúrou viac než ostatné?

Čo sa týka architektúry, najviac vo mne zarezonovalo Taliansko a Portugalsko. A aj keď som vyššie písala o našom domove v spojitosti s minimalizmom, predsa je u nás niečo, čo až tak minimalistické nie je. Tieto kameninové vzorované riady, v našej domácnosti používané ako sviatočné, mi vždy pripomenú taliansku pohodu a farebné kachličky v Portugalsku.

A ešte nám prezraďte najobľúbenejší recept z vášho blogu :)

Z receptov, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na blogu, je určite najobľúbenejší recept na bábovku. Aspoň u nás sa pečie každý týždeň a s malými obmenami tvorí základ raňajkového menu. Každopádne rada experimentujem a skúšam nové recepty. Vyhrávajú recepty s najväčším množstvom čokolády :-) 

Tipy pre blogerov

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov?

Keďže som samouk, podoba blogu sa od jeho začiatku zmenila už nespočetne krát. Takisto aj jeho obsah. Prv šlo o blog zameraný iba na tvorenie. Neskôr pribudla kategória smelo cestuj a v súčasnosti sa rozrastá aj kategória smelo upeč. Už je to taký mix všetkého, čo ma baví a napĺňa.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie? A ako sa s tým vysporiadavate vy? A kde čerpáte inšpiráciu?

Písanie je pre mňa najnáročnejšie práve v čase, ktorý si naň treba vyhradiť. Do písania sa však nikdy nenútim. Asi aj to je dôvod, pre ktorý články na blogu vychádzajú dosť nepravidelne. Omnoho radšej venujem čas samotnému tvoreniu, fotografovaniu a následnej úprave fotiek. Zvyčajne nazbieram väčšie množstvo materiálu, pohodlne sa usadím a postupne všetko spíšem. Inšpirácií je všade navôkol mnoho, podnetnými sú najmä Pinterest a Instagram. 

Čo vám blogovanie dalo? A je niečo, čo by ste už dnes spravili inak a odkázali sebe ako začínajúcej blogerke?

Blogom som si vytvorila najmä priestor na prezentáciu či už svojich myšlienok alebo výrobkov. Ak by som sa vrátila späť, určite by som bola od začiatku odvážnejšia najmä pri zdieľaní obsahu. Za každým článkom stojí veľa investovaného času, trpezlivosti a energie.

A čo by som odkázala? Asi len smelo cestuj, smelo tvor a smelo rob, čo ťa baví :)

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!