Biano Blogger: Každá domácnosť by mala odzrkadľovať svojho majiteľa

Biano Blogger: Každá domácnosť by mala odzrkadľovať svojho majiteľa

Simona Porubská

Blogerka Dominika zdieľa rady minimalistického a udržateľného života na svojom blogu. Má vlastný podcast a aj YouTube kanál. Aké boli jej začiatky blogovania, čo ju priviedlo k uvedomelejšiemu spôsobu života a aký interiérový štýl je jej najbližší?

Som Dominika a na mojom blogu www.dominikadonchinka.com píšem nielen o minimalizme a minimalistickom štýle života, udrzatelnost, vegánstve. Zdieľam tam svoje myšlienky a skúsenosti, chcem byt' inšpiráciou a motiváciou. Mojimi tipmi a radami by som chcela čitateľom pomôcť' viesť jednoduchý, ale šťastný život.

Kto je Dominika a ako jej blog vznikol

Ako a kedy ste začali blogovať?

Písanie ma bavilo už od malička. Blogovať som pasívne začala už v šestnástich. Bolo to vtedy, keď začínali blogovať aj sweetladylollipop, style of becca či fresshion. Nemala som, ale jasno v tom, čo vlastne chcem. Aktívne sa blogovaniu venujem len posledných 5 rokov. Popri písaniu článkov a rozhovorov pre BloggersRE som znovu objavila svoju vášeň k písaniu, a tak som si založila svoj vlastný blog. Píšem o tom k čomu mám najbližšie a čo ma napĺňa. 

Čo tvorí najväčšiu časť obsahu na blogu? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať?

Môj blog je zameraný na témy minimalizmu, udržateľného života, sebalásky či seba rozvoja. Cieľom môjho blogu je inšpirovať a motivovať čitateľov k tomu, aby stali lepšou verziou samých seba, pomocou tipov a rád, ktoré s nimi zdieľam.

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov?

Blog bol už na začiatku zameraný na zero waste a minimalistický spôsob života. Časom sa tieto témy začali rozvíjať mnohými smermi. Začala som viac písať o minimalizme, udržateľnej móde, rozvoji osobnosti v ruke v ruke s tým, ako som na sebe pracovala. Zdieľala som to, čo som sa naučila. Moje skúsenosti a vedomosti z týchto oblasti by som aj naďalej chcela na blogu tématizovať. A samozrejme posunúť ho na ďalšiu úroveň.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie? A ako sa s tým vysporiadavate vy?

Písanie je pre mňa hobby a zároveň práca, ktorá ma napĺňa. Tvoriť obsah si samozrejme vyžaduje čas a koncentráciu. Keď cítim, že nie som motivovaná alebo mi chyba inšpirácia, do ničoho sa netlačím. Nechcem, aby sa z toho stala povinnosť. Chcem tvoriť hodnotný obsah, ktorý ľuďom niečo dá. Keby som sa do niečoho nasilu tlačila, nebola by som s konečným výsledkom spokojná.

Čo vám blogovanie dalo? A je niečo, čo by ste už dnes spravili inak? Čo by ste odkázali sebe ako začínajúcej blogerke?

Blogovanie mi umožňuje vyčistiť si hlavu, byt' kreatívnou a zdokonaľovať sa v písaní. Okrem toho som sa vďaka písaniu stretla so zaujímavými ľuďmi, s ktorými nás spájajú spoločné zaujimy, a tak sa môžeme inšpirovať navzájom.

Blogovanie mi otvorilo nové dvere a cestu ku copywritingu pre rôzne web platformy. Všetko beriem veľmi zodpovedne a snažím sa využiť každú príležitosť, ktorá sa mi naskytne.

Svojemu mladšiemu ja by som asi odkázala, aby začala s blogovanim skôr, aby bola trpezlivá a nevzdávala sa. Ved sa hovorí, že trpezlivosť ruže prináša . :)  

Minimalistický interiér podľa Dominiky

Aký interiérový štýl je vám najbližší, a prečo? Máte ho aj u seba doma?

Domácnosť sa snažím udržiavať čo najminimalistickejšie. Ak by som si mala vybrať nejaké konkrétny štýl, najviac sa mi páči škandinávsky. To znamená málo doplnkov, dekorácií a "lapačov prachu”. Pri výbere bytových doplnkoch kladiem dôraz na jednoduchosť, ale aj kvalitu, aby veci, čo najdlhšie vydržali. Mám rada priestor, svetlo a čistotu.

Najdôležitejšie pri zariadovaní je pre mňa to, aby som sa cítila útulne a pohodlne. Nedopustím na sviečky a zeleň. Milujem čerstvú vôňu, kvety a rastliny.

Čo sa týka farieb, snažím sa vždy kombinovať maximálne tri. Všetkého čoho je “too much”, odvádza pozornosť a koncentráciu. 

Aká je podľa vás najčastejšia chyba pri zariaďovaní domácností interiérov?

Ľudia sú často pri nakupovani veľmi impulzívny, čo vedie k tomu, že nábytok a dekorácie nakupujú nepremyslene. Mnohokrát sú to veci, ktoré nepotrebujú alebo sa im do interiéru vôbec nehodia. Netreba sa vždy riadiť aktuálnymi trendami. Inšpirácia je fajn, ale každá domácnosť by mala odzrkadľovať svojho majiteľa, a to, aby sa domáci cítili pohodlne.

Ďalšie projekty blogerky

Rozbehli ste aj vlastný podcast. Čo vás k tomu viedlo? Plánujete ho ďalej rozvíjať? Dali by ste ľuďom rada, ako s podcastom začať?

K založeniu podcastu ma inšpirovali zahraničné podstaty, ako napr. The Minimalist alebo The Mustards. Musím sa priznať, že už dlho som nevydala novú epizódu. No pohrávam sa s myšlienkou, že opäť začnem tvoriť obsah aj tam. Je to ale zase otázka času, nakoľko sa momentálne aktívne venujem môjmu YouTube kanálu.

Podcastovať v dnešnej dobe už môže ktokoľvek a nepotrebujete na to žiadne špeciálne zručnosti. Dôležitý je obsah, ktorý chcete predať ľuďom a program na nahrávanie a strihanie zvukovej stopy. Určite by som odporučila zainvestovat do dobrého mikrofónu. Zvuk je pri podcastoch veľmi dôležitý.  

Ako sa viac ponoriť do seba...

Čo vás viedlo k uvedomelejšiemu spôsobu života? A čo vás motivuje?

Prvé kroky k uvedomelejšiemu spôsobu života nastali v dobe, keď som sa stala vegánkou. Je to už viac ako 12 rokov. A keďže je otázka životného prostredia stále aktuáloua témou, chcela som urobiť pre našu zem viac ako len nejesť mäso.

Začala som sa zaujímať o to, odkiaľ pochádza moje oblečenie, prestala som kupovať fast fashion, redukovať plasty, nakupovať menej, príp. len to, čo naozaj potrebujem. Minimalizmus a udržateľnosť idú ruka v ruke.

Žiť uvedomele neznámená vždy len obmedzovať sa. Minimalizmus a udržateľnosť majú veľa výhod, ktoré si človek uvedomí až vtedy, keď ich praktizuje. A to je pre mňa veľká motivácia

Vidím, že na blogu spomínate aj populárnu tému self-care? Aké rady by ste dali čitateľkám, pre ktoré je tento pojem novinkou?

Starostlivosť o seba je v dnešnej dobe mimoriadne dôležitá. Zahŕňa všetko, čo robíme a ako robíme, aby sme boli zdraví - fyzicky, ale aj psychicky. V spoločnosti, v ktorej žijeme sa väčšinou na starostlivosť o seba často zabúda. Je dôležité myslieť na seba a tým nemyslím byť egoistický. Ale dopriať si to, po čom naša duša aj telo túži, vytvoriť si rutinu, robiť to vďaka čomu sme šťastní. 

Najdôležitejšie je mať rád sám seba. So všetkými chybami aj nedokonalosťami. 

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!