Biano Blogger: Každá drobná zmena má svoj veľký význam

Biano Blogger: Každá drobná zmena má svoj veľký význam

Simona Porubská

Blogerka Dominika sa venuje predovšetkým témam vedomého života. S čitateľmi zdieľa myšlienky, skúsenosti a tipy, ako môžu svoj život žiť zámerne aj oni. Chcete vedieť, ako typická beauty blogerka začala písať o zámernom a udržateľnom živote?

Volám sa Dominika a so svojimi čitateľmi na blogu candygrant.com zdieľam najmä to, ako žiť život zámerne. Či už ide o voľbu pleťového krému alebo otázky ekológie, snažím sa ľuďom ukázať, ako ku každej voľbe pristupovať vedome a so zámerom a že každá drobná zmena má svoj veľký význam.

Zdroj: fotkypreradost.sk

Predstavme si blog candygrant trocha viac

Ako a kedy ste začali blogovať?

S blogovaním som začala v októbri 2012, to si pamätám presne. Na jednej strane ma inšpirovali zahraničné blogerky, na ktoré som v tom čase náhodou narazila, a na tej druhej som pocítila potrebu zdieľať to, čo ma aktuálne zaujíma. Moje prvé články pozostávali predovšetkým z fotiek jednoduchých pletených účesov, ktoré som vytvárala spolužiačkam cez prestávky v škole a jednoduchých krátkych recenzií kozmetiky, ktorú som rada používala. Veľmi rada na tie časy spomínam.

Zdroj: candygrant.com

Čo tvorí najväčšiu časť obsahu na blogu? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať?

Kozmetika je mi stále veľmi blízka, takže množstvo článkov sa týka práve nej (a to predovšetkým starostlivosti), no veľmi ma baví písať aj o témach z kategórie „Zámerný život“. O knihách, ktoré rada čítam, o ekológii a udržateľnom životnom štýle, minimalizme a vedomých krokoch k lepšiemu životu.
Dalo by sa teda povedať, že celý obsah, ktorý tvorím je kombináciou tém, o ktorých ma v danom období baví písať a tento zoznam sa neustále mení a vyvíja spolu so mnou.

Zdroj: candygrant.sk

Vedomý, zámerný, udržateľný spôsob života - čo znamená pre Dominiku?

Čo pre vás znamená zámerný život? Ak sa snažíte žiť ekologicky/uvedomelo, ako to robíte?

Zámerný život je pre mňa akýsi súhrn vedomých krokov vedúcich k zlepšeniu jeho kvality. A myslím si, že pre každého tie kroky vyzerajú odlišne. V mojom prípade je to napríklad čítanie a voľba jednotlivých titulov, zámerné vytváranie príjemných momentov aj keď najmenšími drobnosťami, akými sú napríklad sviečky či cvičenie jógy a v neposlednom rade práve aj pro-ekologické rozhodnutia. Snažím sa pristupovať k zmenám postupne a tak, ako mi to v danom období vyhovuje.

Zdroj: fotkypreradost.sk

Čo by ste poradili čitateľom, ktorí chcú začať?

Nič nerobím nasilu a presne to sa snažím radiť aj mojim čitateľom. Nemá zmysel sa do niečoho nútiť a silene meniť naše zaužívané zvyky. Keď má byť zmena trvalá a udržateľná, musí byť pre nás prirodzená a v istom zmysle aj príjemná. Je úplne jedno, či sa rozhodnete prvý krok spraviť v triedení odpadu a recyklácii alebo v znižovaní spotreby jednorazových plastov, malo by to byť niečo, čo v danej chvíli chcete a môžete spraviť a bude vám to dlhodobo dávať zmysel.

Zdroj: candygrant.sk


Aký interiérový štýl je vám najbližší?

Páči sa mi viacero štýlov a to je práve kameň úrazu môjho rozhodovania ohľadom vybavenia domácnosti a dekorácií :D. Navyše sa moje preferencie aj často menia. Momentálne je to však najviac asi vzdušné boho v kombinácii s parížskym štýlom.

Aké štýly/farby vás baví kombinovať?

S farbami som celkom konzervatívna a preferujem neutrálne tóny, takže biela, béžová, sivá, prípadne aj čierna. Milujem mosadzné a rosegold akcenty, svetlejšie drevo a klasický bielo-šedý mramor. Viem si však predstaviť aj to, že by som mala ako ústredný kus nábytku v miestnosti bordovú či petrolejovú sedačku alebo tmavomodré kreslo. Tiež sa mi páčia výrazné no jednoduché svietidlá a neprimerane veľké množstvo zelených izbových rastlín.


Podelíte sa s nami o produkty, ktoré budú vo vašom vysnívanom bývaní? 

Veľmi rada! Keďže ma veľmi baví predstavovať si, ako bude vyzerať moje budúce bývanie (dúfam) už vo vlastnom a vytvárať si rôzne wishlisty a moodboardy, mám ich v zásobe hneď niekoľko a medzi mojich aktuálne najväčších favoritov určite patria tieto.

Inšpirujte sa s Dominikou

A ešte sa s nami podeľte s troma knihami, ktoré by ste odporučili prečítať každému :)

Nie je ľahké vybrať len tri:

  1. No prvá by bola určite Divočina od Cheryl Strayed. To bola pre mňa silná kniha s výnimočným príbehom, na ktorý často myslím.
  2. Druhú, ktorú by som odporúčala, som sama čítala len nedávno a je ňou Čo ma naučila svorka od Cesara Millana.
  3. A do tretice Medvedík Pú od A. A. Milnea. Naozoaj! Je to totiž podľa mňa jedna z kníh – podobne ako Malý princ – kde dospelí nájdu niečo úplne iné ako deti.

Tipy pre blogerov

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov?

Veľmi! Za tých takmer 9 rokov som vystriedala 2 názvy, 2 platformy a celkovo 3 stránky, na ktorých blog fungoval, no tiež aj nespočetné množstvo dizajnov, do ktorých som ho obliekala. Jeho „predchodcovia“, teda staršie verzie, stále existujú. Nechala som si ich, aby som sama videla ten posun a všetky zmeny, ktorými som prešla či už čo sa týka celkového obsahu, alebo formy. Zmenili sa témy, ktorým sa chcem venovať aj štýl, akým píšem a fotím. Veľmi sa mi to páči aj u iných dievčat, keď vidím, ako ich blogy rastú a dospievajú spolu s nimi.

Zdroj: candygrant.com

Dalo by sa povedať, že som sa zmenila z typickej beauty blogerky, ktorá písala 90% článkov o kozmetike a vlastnila obrovskú zbierku produktov na starostlivosť a líčenie, skôr na „lifestyle“ blogerku s úplne inak usporiadanými prioritami a hodnotami a tým pádom aj novými témami, o ktorých chce hovoriť. Úprimne sa mi tento posun páči a som veľmi zvedavá, kam ešte prídem.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie?

Podľa mňa - a pre mňa - sú to tri veci. Prvou je jednoznačne čas (a tak trochu aj energia), pretože pri práci na plný úväzok a všetkom ostatnom, čo život prináša, nebýva vždy ľahké niekoľko hodín stráviť prípravou článkov a fotiek.

Druhou vecou je obsah, ktorý by mal byť vždy zaujímavý a nový. Sama síce mám na blogu niekoľko „rubrík“, v ktorých sú jednotlivé články podobné, no niekedy nové nápady a námety jednoducho neprichádzajú. Na druhej strane sú potom dni, kedy si ich nestíham pomaly ani zapisovať, takže sa to často vzájomne vyvažuje.

Zdroj: fotkypreradost.sk

Treťou a zároveň asi aj najdôležitejšou je autenticita. Či chceme alebo nie, sociálne siete na nás neustále vplývajú a sem-tam majú za následok to, že človek nadobudne pocit, že to, aký prirodzene je, jednoducho nestačí. Že nie je dosť. A nie je vždy ľahké – dokonca by som povedala, že je to často veľmi, veľmi náročné – zachovať si to, čo je pre nás ako jednotlivcov typické a nesnažiť sa napodobňovať vzorce, ktoré vidíme u ľudí, ktorých vídame online. A aj keď si to uvedomujem, sama s tým mávam problém a často, keď cítim, že niečo nie je v poriadku, zisťujem, že je to práve preto, že sa sama sebe strácam.

Čo vám blogovanie dalo? A je niečo, čo by ste už dnes spravili inak? Čo by ste odkázali sebe ako začínajúcej blogerke?

Bude to možno znieť ako klišé, no dalo mi toho veľmi veľa. Vďaka nemu som sa toho dosť naučila nielen po stránke technickej ale aj ľudskej. Dostala som vďaka nemu skvelé pracovné príležitosti a dalo mi aj priateľstvá, ktoré sa z dopisovania cez Instagram preniesli do skutočného života a trvajú dodnes.

Tiež som sa vďaka nemu naučila veľa vecí o sebe – čo ma baví a nebaví a akým smerom sa chcem uberať. Uvedomila som si, že je úplne v poriadku, keď sa naše záujmy zmenia a spolu s nimi aj to, čo chceme ďalej zdieľať s inými ľuďmi a o akých témach chceme hovoriť.


Čo bude znieť ako ešte väčšie klišé je, že by som inak nespravila nič, lebo by som na tom teraz nebola tak, ako som. Možno by som ale nezmazala moje úplne prvé články, pretože by som sa na nich teraz veľmi rada pozrela. A to by som si aj odkázala: „Nemaž to! Nič nemaž!! Príde deň, kedy to budeš chcieť znovu vidieť!“.


Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!