Rozhovory

Biano Blogger: Cestovať so psíkom nemusí byť príťažou

Zobrať psíka na výlet či dovolenku so sebou prináša isté obmedzenia, ale aj veľkú dávku nových zážitkov pre celú rodinu. Veronika a Labky na cestách vám ukážu, ako vyzerá životný štýl, kde psík nie je na príťaž.

Veronika, je mama, vášnivá cestovateľka, milovníčka doplnkov a designu a psíčkarka celou svojou bytosťou. Práve cestovanie a psík, ako plnohodnotná súčasť domácnosti viedlo k založeniu blogu labkynacestach.sk, prvej slovenskej stránke venujúcej sa možnostiam ubytovania so psími miláčikmi.

Čo nájdete na blogu labkynacestach.sk?

Ako a kedy ste začali blogovať?

Labky na cestách vznikli počas môjho štúdia cestovného ruchu v roku 2015. Keď sme chceli vyraziť niekam na výlet aj so psíkmi, pracne sme si vyhľadávali informácie, ktorých bolo málo a neboli veľmi dôveryhodné. Keď už sme našli dogfriendly podnik či ubytovanie, túžila som tieto tipy zdieľať so psíčkarskou komunitou. Neboli sme vôbec jediní, komu informácie tohto druhu na internete chýbali.

Zdroj: labkynacestach.sk

Čo tvorí najväčšiu časť obsahu na blogu? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať? 

Nosné témy blogu sú dogfriendly ubytovanie a výlety so psíkmi. Ďalej u mňa čitatelia blogu nájdu recenzie produktov pre psíčkarov alebo psíkov, tipy na kaviarne a reštaurácie, kde vás obslúžia aj so psíkom a rôzne tipy, napríklad ako zvládnuť pobyt v hoteli alebo uľahčiť psíkovi prepravu v aute. Všetky témy ma bavia  a mám radosť, keď ich môžem zdieľať s členmi komunity.

Zdroj: labkynacestach.sk

Nebojte sa ísť na dovolenku so psom

Na blogu máte okrem iného aj kategóriu o ubytovaní so psíkmi. Je problém nájsť popri výletoch ubytko, kde vás ubytujú so zvieraťom?

Povedala by som, že kategória dogfrienly ubytovania je na blogu nosná. Dnes sa už našťastie ponuka viac a viac rozširuje, často sa však stáva, že až po vytvorení rezervácie sa dozviete, že psíky sú síce vítané, ale len tie „kabelkové“. Keď už sa na môj blog dostane hotel či apartmán, musí prijať štvornohého hosťa akejkoľvek veľkosti.

Zdroj: labkynacestach.sk

A v čom sú tieto hotely/apartmány odlišné od tých, kam psy nesmú?

Niektoré apartmány a hotely sa nelíšia vybavením, iné sú pripravené a na izbe čaká psíky aj pelech a misky na vodu. Iná môže byť aj poloha izby v hoteli. Psíčkarov často umiestňujú na nižšie poschodia a do častí, kde je menší pohyb hostí. Výhodou je aj blízkosť vchodu pre prípad naliehavého venčenia. ☺

TIP pre zariadenia, ktoré ponúkajú ubytovanie aj psíkom: Čo sa týka vybavenia, je dobré  použiť ľahko udržiavateľné materiály. Koberce na jednu stranu tlmia hluk a škrabkanie pazúrikov, na druhú stranu, keď psík pĺzne, je naozaj umenie dokonale ich vyčistiť.

Kam by ste psíčkarom odporučili vydať sa dovolenku do zahraničia? A ako je to tam so psíkmi?

Jednoznačne do Talianska. Taliani milujú psíkov rovnako ako deti. Pes môže ísť do obchodu, v mestách sú prípravené misky s vodou, príplatky za zvieratko nie sú prehnané a o krásnych dogfriendly plážach s vybavením ani nehovorím. Chorvátsko je pre našincov tiež dobrá voľba, ale tá vybavenosť napríklad na plážach či v parkoch nie je na takej úrovni.

Zdroj: labkynacestach.sk

Tipy na bývanie s domácim zvieratkom

Aký interiérový štýl je vám najbližší? Aké štýly/farby vás baví kombinovať?

S manželom máme radi škandinávsky štýl, veľa dreva a prírodných materiálov, ktoré upokoja aj psychiku. Nesmú chýbať originálne doplnky, v našej domácnosti sa nájdu rôzne historické kúsky, originály máp či autogramov.

V interiéri uprednostňujem univerzálne svetlé odtiene a farby radšej prenechám spomínaným doplnkom. Keď sa nám žiada zmena,je jednoduchšie vymeniť vankúše a svietniky, ako celý gauč. Dôležitý je pre nás aj pôvod výrobku a dopad jeho výroby na prírodu.

Zdroj: labkynacestach.sk

Čo by ste ohľadom domácnosti poradili začínajúcemu psíčkarovi, ktorý bude mať psíka v byte? Ako bývanie prispôsobiť psovi a aké vychytávky u ňho nesmú chýbať?

Samozrejme je rozdiel, či si človek berie staršieho psíka s hygienickými návykmi alebo šteniatko. V oboch prípadoch odporúčam zabezpečiť si dvere a vhodne umiestniť jedlo. Do vyšších skriniek, určite nie do otvorených nádob, aj keď sú na vyšších poličkách. Zodpovedne uzatvárať nádobu s potravou pre psíka.

Zdroj: labkynacestach.sk

Pre šteniatka sa určite zídu podložky na nácvik hygieny.

Niektoré psíky nemajú problém otvoriť si dvere a vybrať sa na obhliadku okolia. Možnosťou je bezpečnostná bránička,ktorá zamedziť prístup napríklad do chodby.

Tipy pre blogerov

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov, kedy vznikol eshop?

Ako prvé vznikli na blogu články o ubytovaní, ktoré sme už mali vyskúšané. Neskôr pribudli výlety. S príchodom spoluprác vznikla kategória o testovaných produktov. Inpširujú ma aj samotní čitatelia, keď sa na mňa obrátia s prosbou o pomoc.

Obchodík na blogu vznikol zhruba po 3 rokoch blogovania. Ide o akýsi doplnok, kde ponúkam vychytávky na cestovanie so psíkom a produkty, ktoré sami používáme a nedáme na ne dopustiť. Nejedná sa o veľkoodberový internetový chovprodukt.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie? A ako sa s tým vysporiadavate vy? 

Blogovanie zaberie čas. Veľa času. Ak tvoríte blog popri zamestnáni alebo s malým dieťaťom, je nevyhnutné vyhradiť si priestor a umiestniť medzi priority aj blog. Nejedná sa len o samotné písanie. Veľké množstvo času zaberie správa sociálnych sietí, odpovedanie fanúšikom a na maily...Na druhú stranu, je fajn vedieť nájsť hranicu a nebyť na mobile zavesený nonstop.

Zdroj: labkynacestach.sk

Čo vám blogovanie dalo? A je niečo, čo by ste už dnes spravili inak? Čo by ste odkázali sebe ako začínajúcej blogerke?

Blog je mojím impulzom k vzdelávaniu sa v marketingu, zlepšovaní sa vo fotografii  aj v písaní. To je tá technická stránka. Vďaka štúdiu podkladov do článkov som lepšie porozumela psychike psíkov, získala úžasné kontakty a spoznala mnoho šikovných ľudí.  Odkázala by som si, nech neriešim pochybnosti a stále si držím svoj štýl a tému. Chce to trpezlivosť,  krôčik po krôčiku si blog získa svojich priaznivcov, no ľudia musia cítiť autenticitu.

Inšpirácia na produkty do domácnosti

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!