Hlavné menu
Rozhovory

Biano Blogger: V interiéri nesmie chýbať DIY doplnok, aby som sa cítila ako doma

Dnes vám predstavíme Andreitu, ktorá žila 3 roky v Španielsku. Pracovala ako turistická sprievodkyňa, tanečníčka, copywriterka. Pri každej činnosti uplatňovala svoju kreatívnu dušu. Čo miluje na španielskych interiéroch a prečo sa vrátila na Slovensko?

Andreita Miklas je blogerka, turistická sprievodkyňa, copywriterka, tanečníčka a manažérka. Jednou vetou povedané: kreatívna duša, ktorá sa nebojí púšťať do nových vecí. Tak, ako aj motto jej blogu Life is a Journey.sk znie Ži, Cestuj a Objavuj, rovnakým krédom sa nesie aj jej každodenný život nielen v Španielsku, ale aj na Slovensku.

Predstavme si Andreitu a blog Life is a Journey viac

Ako a kedy ste začali blogovať?

S blogovaním som začala v prvom polroku života v španielskej Zaragoze. Vedela som, že potrebujem dostať svoje zážitky, pocity a informácie „na papier“ a blog mi prišiel ako najlepšia platforma na publikovanie článkov a neskôr aj mojich podcastov. Prirodzene som tak prešla z pozície redaktorky do pozície blogerky. Do založenia blogu som sa pustila bez pomoci druhých ľudí, brala som to ako výzvu a akési moje dovzdelávanie v digitálnej oblasti. Prvého polroka života v Španielsku som študovala webdizajnér (HTML a CSS), optimalizáciu webstránok a open source systémy na blogovanie. Blog Life is a Journey.sk nakoniec uzrel svetlo sveta 14. februára 2018.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Čo tvorí najväčšiu časť obsahu na blogu? A je to téma, o ktorej vás najviac baví písať?

Hlavným mottom blogu Life is a Journey.sk a jeho 4 kľúčové slová sú: Ži, Cestuj a Objavuj Španielsko. K nim sa začiatkom roka 2020 pridalo aj ďalšie slovo „svet“ a v septembri „Slovensko“. Nosnú časť blogu však tvoria témy o Španielsku, pretože som chcela písať o zážitkoch, ktoré som denno-denne zažívala na vlastnej koži.

Milujem cestovanie a spoznávanie aj toho posledného schovaného kúta Španielska, jeho histórie a objavovanie zaujímavostí či bádanie po legendách. Z tejto mojej osobnej potreby vznikla aj myšlienka začať sprevádzať Slovákov a Čechov po Zaragoze ako turistická sprievodkyňa. Tak sa nakoniec stalo, že som skoro po 10-tich rokoch  mohla oprášiť môj sprievodcovský preukaz :-).

Zdroj: lifeisajourney.sk

Pár tipov do interiéru

Ako sa líši interiérový štýl a spôsob bývania v Španielsku a na Slovensku?

Interiérový štýl závisí od osobnosti človeka a jeho preferencií v živote. Z mojich skúseností zo Španielska a z toho, čo som videla na vlastné oči, môžem prehlásiť to, že Španieli neinvestujú veľa peňazí do zveľaďovania svojich príbytkov. Radšej si doprajú pravidelné večery v spoločnosti svojich kamarátov na terasách alebo ich minú na dovolenky. Tento pohľad však môže byť skreslený, keďže som nevidela do bytov celého španielskeho národa.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Aký interiérový štýl je vám najbližší?

Osobne, do interiérového dizajnu rada prinášam niečo vlastné a tvorivé, aby som sa v ňom mohla cítiť ako doma. V predchádzajúcom byte som premenila starý rodičovský stôl na „umelecké dielo“ a na jeho povrchu pripravila mozaiku. Babkine staré jedálenské stoličky taktiež dostali druhý dych a každá z nich skončila s iným farebným náterom.

V aktuálnom byte som si byt zútulnila vlastnými obrazmi. Osobne uprednostňujem jednoduchý štýl, kombináciu prírodného dreva s bielym náterom, ktorý je možné dopĺňať farebnými doplnkami. K mojim kuchynským doplnkom patrí aj pár suvenírov z ciest po Španielsku. Ručne maľované keramické misky z kláštora Monasterio de Piedra, kde mnísi po prvýkrát varili prvú čokoládu v Európe, alebo nízke farebné nízke poháriky z Toleda, kadiaľ prechádzal známy rytier Don Quijote de la Mancha.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Aké štýly/farby vás baví kombinovať?

Do bytu sa snažím priniesť minimalizmus a nezahlcovať ho zbytočnosťami. Ako som spomínala vyššie, veľká časť nábytku je v neutrálnych farbách (biela, šedá, hnedá), ktoré rada kombinujem  s pastelovou ružovou alebo modrou farbou.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Chcete sa o španielskej kultúre dozvedieť viac? Andreita vás ňou prevedie

Žijete v Španielsku - čo vás zaviedlo práve tam? A ako sa zmenil váš život?

Do Španielska som sa vybrala za mojim partnerom, a Zaragoza bola jediným nepoznaným „klenotom“ spomedzi všetkých španielskych miest, ktoré som počas mojich predchádzajúcich ciest po Španielsku nenavštívila. Vlastne ma všetci od jej návštevy odhovárali, až som sa do 5. najväčšieho mesta Španielska rovno prisťahovala, aby som objavila mesto rímskeho vládcu Cézara Augusta, ktorý ho založil a dodnes sa tu nachádza viacero rímskych pamiatok. Nájdete tu aj unikátny palác Aljafería, sídlo moslimských vládcov a neskôr Katolíckych kráľov, či Katedrálu-Baziliku El Pilar, ktorá je dominantou mesta a zároveň pútnickým miestom.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Korona však zamiešala karty a v septembri 2020 som sa kvôli práci presťahovala na Slovensko. Teraz už len čakám, kedy sa opäť bude môcť dať vycestovať a ja sa aspoň do mesta Zaragoza budem môcť vydať na sprevádzanie turistov. 

Chcete vrátiť na Slovensko, príp. ostať navždy v Španielsku?

Už sa tak stalo, momentálne žijeme so španielskym partnerom na Slovensku :-)

Plánujete vyskúšať život aj niekedy inde? Ak áno, kde?

V budúcnosti uvidíme, kde nás cesty zavedú.

Čo by ste odkázali ľuďom, ktorí sa boja cestovať? Kde nabrať odvahu a ako začať? 

Takí ľudia ešte existujú? :-) Cestovanie a spoznávanie neznámych kútov sveta sa podľa mňa nesie ruka v ruke so životnou filozofiou. Za cestovanie napríklad nepovažujem ležanie na pláži, bez toho, aby som spoznala okolie a ochutnala miestne špeciality. Rozhodne treba začať kúpou letenky, ubytovať sa cez Airbnb a chodiť do reštaurácií, kam chodia domáci.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Je práca sprievodkyne pre každého? Bolo ťažké ju získať?

Sprevádzať turistov v Zaragoze som začala na vlastnú päsť. Vypracovala si vlastný itinerár, začala študovať históriu z kníh a rôznych ďalších zdrojov na internete. Sprievodcovský preukaz získaný po polročnom kurze na Ekonomickej univerzite som ani netušila, kedy zúžitkujem. Veľmi som sa potešila, keď som začala spolupracovať s cestovnou agentúrou Pelikan a do Zaragozy mali začať chodiť Slováci a Česi na predĺžené víkendy. Avšak prišla korona a celý turizmus sa pozastavil. Do Zaragozy by som sa však rada vrátila ako sprievodkyňa po opätovnej možnosti bezpečne vycestovať. 

Zdroj: lifeisajourney.sk

Je život v zahraničí slasťou alebo strasťou?

Čo je na živote v zahraničí najťažšie?

Pre každého človeka je ťažké niečo iné. Pre mňa osobne bolo najťažšie začať odznova v novej krajine, vytvoriť si kontakty, získať prácu a presadiť sa s nálepkou cudzinec v konzervatívnej Zaragoze. Veľmi ťažké je vytvoriť si na novom mieste zázemie. To sa nedeje zo dňa na deň, ale z roka na rok. Závisí od toho, čo človeka v živote robí šťastným a či dokáže žiť ďaleko od svojej rodiny a kamarátov. Nové miesto ho musí svojimi „chápadlami“ stiahnuť k sebe, inak človek ťažko zapustí korene v cudzine.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Nemáte niekedy pocit akoby ste do tej krajiny "nepatrili"? Alebo naopak, možno ste sa práve tam našli?

Španielsko bolo vynikajúcou školou života, ktorá mi dovolila pozerať na život v zahraničí z pozície hlavného aktéra. Čas strávený v krajine bol aj mojou vlastnou skúškou, kde som si overila, ako zvládam žiť ďaleko od rodiny a kamarátov, odkázaná sama na seba a bojovať za všetky prekážky, ktoré mi život pripravil a popasovať sa s novými výzvami. Život v Španielsku bol pre mňa boj a zároveň úžasným zážitkom, na ktorý do konca svojho života nezabudnem.

Zdroj: lifeisajourney.sk

Tipy pre blogerov

Ako sa blog premenil od svojich začiatkov?

Na túto otázku som už asi odpovedala vyššie, pri druhej otázke. Menší prídavok dostal blog v podobe vzniku podcastov s rovnomenným názvom Life is a Journey počas 1. vlny koronakrízy v Španielsku. Boli sme 3 mesiace zatvorení doma a ja som tak mala čas naplno sa venovať blogu, podcastom, tvorbe newslettrov a praktického e-booku na cestu po Španielsku.

V čom je blogovanie podľa vás najnáročnejšie? A ako sa s tým vysporiadavate vy?

Blogovanie je vášeň, niečo, čo ma napĺňa a brala som ho ako súčasťou môjho života. Najnáročnejšie (pre môjho partnera) bolo asi to, že som každú našu voľnú chvíľu vymýšľala aktivity, kam vyrazíme na cestu, aby sme mali zážitok a zároveň obsah na blogu. Možno som si častokrát dostatočne neužila strávené okamihy z cestovania po Španielsku, pretože som po vykročení z domu myslela iba na to, ako z daného zážitku spracujem informácie, či to bude vhodné na celý článok alebo si zažité informácie počkajú na spracovanie, aby som tému uchopila komplexnejšie. Jednoducho som nechcela z každého výletu pripraviť jeden článok, ale rozmýšľala som nad atraktívnosťou obsahu po nazbieraní viacerých zážitkov. Tak napríklad vznikol článok s názvom Turistika v Španielsku: 5 turistických trás v Aragónsku. Vznikali však aj články po návšteve jednotlivých miest, či už Najkrajšie pláže v okolí Barcelony, Valencie a Cádizu alebo víkendoch strávených v Madride, Bilbao a iných mestách.

Druhý „problém“ bolo moje neustále zastavovanie, aby som mohla fotografovať na každom rohu a tak sa stávalo, že plánovaná 3-hodinová túra trvala 5 hodín (smiech).

V neposlednom rade veľa času zaberala správa sociálnych sietí Facebook a Instagram, a komunikácia s fanúšikmi a čitateľmi. Blogovaniu som venovala všetok voľný čas a dlhé nočné večery, ale nesťažujem sa, robila som to, čo ma bavilo a napĺňalo.

Čo by ste odkázali sebe ako začínajúcej blogerke?

Treba sa pripraviť na to, že blogovanie je beh na dlhé trate :-), že fanúšikovská základňa pri organickej návštevnosti porastie z mesiaca na mesiac veľmi pomalým tempom a že najväčšou investíciou bude váš (voľný) čas.

Je niečo, čo by ste už dnes spravili inak?

Čo by som dnes spravila inak? Asi by som si od začiatku vzniku blogu začala zbierať emailové adresy a pravidelne prinášala novinky v Newslettri s periodicitou 1x mesačne. Mne sa ho podarilo priniesť až na
začiatku 2. roka života blogu a každý, kto sa doň prihlási, s radosťou mu pošlem zdarma praktický e-book na cestu do Španielska.

Čo vám blogovanie dalo?

Najkrajšie na blogovaní je spoznávanie nových ľudí, rozširovanie si vlastných vedomostí, posúvanie sa vpred a nepredvídané otváranie ďalších možností (napríklad rôznych spoluprác). Vďaka životu v Španielsku som sa virtuálne spoznala s viacerými zaujímavými Slovákmi a Čechmi, s ktorými som neskôr začala spolupracovať, nadviazali sme priateľské vzťahy a s niektorými sme sa aj osobne stretli, či už v Španielsku alebo na Slovensku.

Blogovanie mi dokonca prinieslo ďalšie pracovné príležitosti, o ktorých by sa mi ani nesnívalo. Paradoxom je, že mi blog počas života v Španielsku slúžil ako moja osobná vizitka a zároveň neformálny životopis.

Radi by ste u nás na BIANO predstavili svoj blog aj vy? Napíšte nám na simona.porubska@biano.com a my sa ozveme!