Hlavné menu
Rozhovory

Biano Blogger: Baví ma bývať. Snažím sa tvoriť miesto, kam sa vždy budeme radi vracať

Mojou vášňou je výroba parfumovaných sviečok zo sójového vosku a fotografovania života okolo mňa. Rada by som sa s vami podelila o drobné čriepky o vzniku a živote v Dome 30tich Ruží. Začítajte sa s nami do tém ako podnikania, materstvo, ale aj bývanie.

Kto je Michaela a ako vznikol projekt Dom 30tich Ruží

Moje meno je Michaela a stojím za vznikom projektu Dom 30tich Ruží, ktorý nerozvoniava len po parfumovaných sviečkach, ale je plný rodinného života, lásky k zvieratkám a k životu na dedine. Som najmä mamou malého Jožka, ale svoj voľný čas trávim hlavne s fotoaparátom v ruke a túžbou spraviť z nášho domova miesto, kde budú vznikať tie najkrajšie spomienky.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Zoznámte sa bližšie s krásnym handmade projektom

Kedy a ako vznikol projekt Dom 30tich Ruží?

Dom 30tich Ruží tu bol v istej svojej podobe už dlho. Ako blogerka som začínala niekedy v roku 2013, vtedy toho ešte bolo veľmi máličko a dnes by sa to už asi nedalo ani porovnať. Vtedy som sa venovala rôznym kreatívnym technikám. Maľovala som svietniky, vyrábala krabičky servítkovou technikou a prerábala staršie nábytky. Oficiálne sa začala písať história Domu 30tich Ruží až v lete 2018. Vždy som milovala voňavé sviečky a na začiatku bola iba úplne skromná myšlienka skúsiť vyrábať sviečky len pre seba. Môjmu okoliu sa to páčilo a tak som sa rozhodla skúsiť ich ponúknuť aj ďalej.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

A stojíte za projektom sama?

Aj keď v tomto projekte vystupujem ja sama, určite by nevznikol bez pomoci. Bez pomoci môjho manžela a maminy, ktorí ma podporovali v mojich snoch a fandia mi. Podpora a dôvera tých najbližších je pre mňa veľmi dôležitá a vážim si ju. 

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Ako sa Dom 30tich Ruží od svojich začiatkov?

Menil sa postupne ako som aj ja prichádzala na svoje chyby. Ono to nie je len značka, nie je to len výroba sviečok pod značkou Dom 30tich Ruží. Je to jeden veľký celok, spoločne s naším domovom, našou záhradou, našou rodinou a zvieratkami.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Sviečky sú len časť z toho, čo viem ľuďom ponúknuť, čo si vedia odo mňa vziať a môže to prinášať radosť zase v ich domove. A toto sa mi páči, že môžem časť seba posunúť aspoň v tejto podobe ďalej. Je to pre mňa aj forma psychoterapie, o ktorej som sa rozpísala na svojom Instagrame len nedávno. Toto patrí už medzi tie náročnejšie témy.

Samotné sviečky prešli veľmi veľkou cestou. Začiatok bol veľmi krkolomný, pretože som do toho išla rýchlo a impulzívne. To som celá ja, chcem mať všetko a často si veci nepremyslím. Začala som napríklad s anglickými názvami sviečok, pretože som mala plán ponúkať ich aj mimo našej krajiny, ale nakoniec som zistila, že tých najlepších zákazníkov nájdem práve "doma".

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Postupom času sa celá moja práca vykryštalizovala do súčasnej podoby, a aj keď vždy je čo zlepšovať, som spokojná. Jednoznačne sa rokmi zlepšila aj moja technika práce s voskom a našla som si parfumované oleje, ktoré mi vyhovujú. Nie je to vôbec také jednoduché, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Každý druh vosku je veľmi špecifický, ani parfémy, ktoré používam, sa nespravávajú rovnako s každým voskom. Je to hotová veda.

Inakosť sviečok z Domu 30tich Ruží a kde ich kúpite

Čo u vás zákazníci nájdu, a prečo by si mali sviečku kúpiť práve u vás?

Ako som už spomínala, nájdu u mňa viac než len sviečku. Je v nej kopec lásky, veľa snov a práce. Dnes je veľmi veľká konkurencia a nestratiť sa v tomto handmade svete je už ťažké. Ja sa snažím ísť svojou vlastnou cestou. Nenechávam sa rozptyľovať konkurenciou.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Každú vôňu vyberám veľmi dôsledne, aby si medzi mojimi sviečkami vedel každý vybrať to svoje a tak, aby keď balím balíček, som ho mohla odoslať s čistým svedomím, že som spokojná so svojou prácou a s tým, že bude spokojný aj ten na druhej strane, ktorý si so zvedavosťou ten balíček rozbalí. 

Ktorý produkt je váš najobľubenejší?

Je to veľmi rozmanité. Sto ľudí, sto chutí. Zákazníci väčšinou siahajú po klasikách, ktoré poznajú. Medzi ne patrí napríklad voňa jazmínu, levandule alebo čerstvo opranej bielizne. Ale čo ma prekvapilo, veľmi sa im páčila vôňa pokosenej lúky či čerstvo upečeného chlebíka. Za mňa osobne sú to veľmi netradičné, ale autentické vône a nasadzovala som ich do ponuky s veľmi malou dušičkou. A vianočné vôňe, to je už kapitola sama o sebe. 

Kde všade si vaše sviečky môžu ľudia kúpiť?

Sviečky sú k dispozícii v mojom e-shope. Mojím snom pre rok 2021 bolo zamerať sa aj na kamenné predajne, no ako sme boli všetci svedkami, situácia nebola priveľmi priaznivá. Nakoniec mi to síce až tak nevadilo, keďže byť mamou dá riadne zabrať a každým dňom viac a viac. Ale som rada, že ma občas nejaký obchodík či firma osloví so záujmom o spoluprácu.

Výroba, vône a dizajn slovenských sviečok

Ako sviečky vyrabáte? Názvy a design produktov stojí takisto na vás? 

Výroba sviečok je samozrejme moje tajomstvo. Svoju techniku som si zdokonaľovala dlho a hľadala tú správnu cestu, aby som s výrobkom bola spokojná. Dizajn je tiež môj vlastný výmysel. Aj ten sa vyvíjal. Chcela som niečo prosté, ale zároveň romantické, aby to vystihovalo náš domov a môj štýl. Názvy produktov sú tiež viac-menej moja práca, ale rada sa poradím, pretože niekedy názvy prídu úplne samé, niekedy nad nimi rozmýšľam aj týždne a niekedy ich mám viacero a neviem sa rozhodnúť. Dokonca som už raz dala možnosť vymyslieť názov aj mojim zákazníkom a malo to veľký úspech. 

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Kto má na starosti výber a kombinovanie vôní a čo je základom, aby bola "zmes tak akurát"?

Je to moja starosť. Tým, že vône nekupujem na Slovensku, je to často mačka vo vreci. Veľa vôní som dodnes nepoužila, pretože nesplnili moje očakávania, nemali dostatočnú intenzitu alebo sa mi vôbec nepáčili. Toto je vec, na ktorej mi veľmi záleží, vône vyberám veľmi starostlivo a je to vlastne to najdôležitejšie na celej výrobe.

Vôňa sviečky je to čo zákazníka osloví alebo neosloví, aj to sa stáva a je to úplne v poriadku. Myslím, že vône sprevádzajú ľudí celý život. Často si  vytvárame spomienky spojené práve s vôňami a toto sa mi na mojej práci veľmi páči. Ja sama mám odložených niekoľko nevypálených sviečok na pamiatku, pretože ich vône sa mi viažu s konkrétnymi spomienkami na určitú udalosť či obdobie. A možno pre niekoho raz bude aj práve niektorá moja sviečka symbolizovať presne toto isté. Je to možno len taká moja romantická predstava, ale je to milé.

Ako si vybrať tú pravú sviečku online

Ako si má zákazník vybrať sviečku online, keď nevie, či mu bude voniať? Máte nejaké tipy?

Ja sa vždy snažím pomenovať vône tak, aby bolo každému hneď jasné čo od nej môže očakávať, a ak zvolím iný "poetickejší" názov, snažím sa ho vysvetliť v popise. Často pri pomenovávaní dávam na svoje prvé dojmy. Čo cítim, čo vidím vo svojích predstavách, keď si privoniam. A keď to stále nestačí, vždy som k dispozícii a rada poradím, popíšem a veľakrát, ak to samozrejme je v mojich časových možnostiach, pošlem aj vzorky v podobe čajových sviečok.

Vzorky prikladám aj k objednávkam ako darčeky, dokonca ak so zákazníkom užšie komunikujem, pýtam sa ho a nechám ho aj vybrať vôňu, na ktorú je zvedavý.

Tipy, ako skĺbiť podnikanie a rodičovstvo

V čom je podnikanie najťažšie?

Tak, pokiaľ niekto naozaj vyslovene neobjaví dieru na trhu, je to ťažké. Ako som už spomínala, handmade tvorcov, nie len v mojej oblasti, ale aj v iných je veľmi veľa a je náročné sa presadiť. Už len dať o sebe vedieť je veľmi ťažké pri tom množstve ľudí na sociálnych sieťach. Väčšinou je to asi o šťastí a tom, čo vyžaruje nie len produkt, ale aj samotných tvorca. Aj ja sama mám dni, keď mám pocit, že nič neviem a rozmýšľam čo robím zle. A potom sú dni, kedy skáčem od radosti.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

A v čom zasa rodičovstvo?

Na druhej strane je tu rodičovstvo, ktoré mi zaberá veľmi veľa času, aj keď mám naozaj úžasné dieťa, ja sama sa ešte toho veľa učím.

Niektoré ženy sa už ako matky narodia a niektoré sa nimi stávajú za behu.

Ja patrím do tej druhej kategórie. Keďže náš synček má necelý rok, ťažko sa mi to celé hodnotí, mám pred sebou ešte veľa situácií, na ktoré určite nie som pripravená. Ale čo viem, že je určite náročné, je zladiť sa časovo. Popri tom všetkom je tu aj starostlivosť o domácnosť, záhradku, ktorú si postupne budujeme a roziširujeme a tiež si chcem ukradnúť aj chvíľu pre fotografovanie, ktoré sa snažím tiež rozbehnúť ako súčasť mojej pracovnej činnosti. Často to funguje tak, že keď chcem, nemôžem. Keď môžem, som rada, že si môžem vyložiť nohy a mať chvíľu pre seba.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Ako nájsť rovnováhu medzi rodinným a pracovným životom?

Samozrejme, že je to často veľký problém, ale je na každom z nás ako sa s týmto popasujeme. Ja mám nepochybne jednu obrovskú výhodu, že moja mamina s nami žije pod jednou strechou a teda, keď potrebujem, viem sa na ňu spoľahnúť. To je asi moje tajomstvo spojenia práce a materstva :-)

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Interiérové tipy a inšpirácia od Michaely

Aké štýly/farby vás baví kombinovať?

Už roky mám rada kombinovanie starého s novým a to sa nemení. Bytové a záhradné doplnky oveľa viac než kabelky či topánky. 

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Môžete nám odhaliť aj niečo z vášho domova?

Mám rada vidiek, občas ho rada premiešam aj s boho doplnkami a niekedy siaham po franczúzskej elegancii. Ani neviem, či môj štýl sa dá konkretizovať. Domov zariaďujem podľa toho čo sa mi páči a lahodí môjmu oku.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Rada pretváram nábytky s kriedovými farbami a dávam im novú šancu zažiariť. Ale zároveň mám aj veľmi rada štruktúru a teplo dreva. Preto vyhľadávam prevažne prírodné a tlmené farby.

Zdroj: dom30tichruzi.sk

Teraz bolo pre mňa najväčšou výzvou zariaďovanie detskej izbičky, kde som opäť spájala to čo už bolo doma s novými doplnkami a aj hračkami. Ale toto je pre mňa proces, ktorý nikdy nekončí.

Zdroj: dom30tichruzi.sk
Zdroj: dom30tichruzi.sk

Baví ma bývať a užívam si to. Je to pre mňa forma relaxu, snažím sa z nášho domu vytvoriť miesto, kam sa vždy budeme radi vracať.

Produkty od Michaely